Aktualności :
Wamiz Logo

Reklama

Charakter psa jest związany z charakterem właściciela, dowodzą amerykańscy naukowcy!

Dziewczyna w górach z psem © Unsplash

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Michigan w USA w połowie lutego opublikowali w Journal of Research in Personality badania, z których wynika, że usposobienie czworonoga - podobnie jak człowieka - zmienia się w czasie w zależności od tego, co dzieje się w jego życiu.

Przez Marcelina Smugowska, 27 lut 2019

Amerykańscy naukowcy dowodzą, że na osobowość psa oddziałują nie tylko okoliczności życiowe, ale również człowiek. Co więcej, występuje ścisła korelacja między charakterem zwierzęcia a charakterem jego właściciela. Wpływ na charakter psa wywiera również jego wiek, warunki bytowe oraz to jak jest traktowany.

- Oczekiwaliśmy, że psie osobowości będą dość stabilne, bo nie podlegają one drastycznym życiowym przemianom, ale okazało się, że zmieniają się one dość znacznie. Zidentyfikowaliśmy podobieństwa do właścicieli, optymalny czas na trening, a nawet okres w życiu sprzyjający agresji w stosunku do innych zwierząt – stwierdził w oficjalnym oświadczeniu profesor William Chopik, koordynator badań.

Podczas badań przeprowadzono ponad 1600 wywiadów z właścicielami czworonogów należących do 50 różnych ras. Opiekunowie psów szczegółowo opisywali osobowość swoich podopiecznych i oceniali, jak zmieniało się ich zachowanie wraz z upływem czasu.

Drugą część badania stanowiły kwestionariusze, w których respondenci udzielali odpowiedzi na temat ich własnych cech osobowości. Okazało się, że psy w dużej mierze przypominały swoich właścicieli.

Opiekunowie, którzy określili swoją osobowość jako ekstrawertyczną, posiadali czworonogi pobudliwe i aktywne. Natomiast osoby doświadczające negatywnych emocji - zwierzaki strachliwe, aktywne i mniej podatne na szkolenie. Z kolei właściciele cechujący się wysokim stopniem ugodowości mieli zwierzęta przyjaźniej nastawione do innych.

- Powiedzmy, że adoptujesz psa ze schroniska. Część jego cech będzie uwarunkowana biologicznie i niepodatna na zmianę, ale jeśli umieścisz go w nowym środowisku i dostarczysz mu dużo miłości, rozrywki i spacerów, pies może stać się nieco bardziej zrelaksowany i kontaktowy – podkreślał profesor Chopik.

Wygląda na to, że badacze dostarczyli naukowego dowodu na stwierdzenie: jaki Pan, taki pies!