Reklama

Charakter psa jest związany z charakterem właściciela, dowodzą amerykańscy naukowcy!

Dziewczyna w górach z psem dog-wow
© Unsplash

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Michigan w USA w połowie lutego opublikowali w Journal of Research in Personality badania, z których wynika, że usposobienie czworonoga - podobnie jak człowieka - zmienia się w czasie w zależności od tego, co dzieje się w jego życiu.

Przez Marcelina Smugowska

Opublikowano 27.02.2019, 15:38, aktualizacja dnia 19.12.2019, 16:56

Amerykańscy naukowcy dowodzą, że na osobowość psa oddziałują nie tylko okoliczności życiowe, ale również człowiek. Co więcej, występuje ścisła korelacja między charakterem zwierzęcia a charakterem jego właściciela. Wpływ na charakter psa wywiera również jego wiek, warunki bytowe oraz to jak jest traktowany.

- Oczekiwaliśmy, że psie osobowości będą dość stabilne, bo nie podlegają one drastycznym życiowym przemianom, ale okazało się, że zmieniają się one dość znacznie. Zidentyfikowaliśmy podobieństwa do właścicieli, optymalny czas na trening, a nawet okres w życiu sprzyjający agresji w stosunku do innych zwierząt – stwierdził w oficjalnym oświadczeniu profesor William Chopik, koordynator badań.

Podczas badań przeprowadzono ponad 1600 wywiadów z właścicielami czworonogów należących do 50 różnych ras. Opiekunowie psów szczegółowo opisywali osobowość swoich podopiecznych i oceniali, jak zmieniało się ich zachowanie wraz z upływem czasu.

Drugą część badania stanowiły kwestionariusze, w których respondenci udzielali odpowiedzi na temat ich własnych cech osobowości. Okazało się, że psy w dużej mierze przypominały swoich właścicieli.

Opiekunowie, którzy określili swoją osobowość jako ekstrawertyczną, posiadali czworonogi pobudliwe i aktywne. Natomiast osoby doświadczające negatywnych emocji - zwierzaki strachliwe, aktywne i mniej podatne na szkolenie. Z kolei właściciele cechujący się wysokim stopniem ugodowości mieli zwierzęta przyjaźniej nastawione do innych.

- Powiedzmy, że adoptujesz psa ze schroniska. Część jego cech będzie uwarunkowana biologicznie i niepodatna na zmianę, ale jeśli umieścisz go w nowym środowisku i dostarczysz mu dużo miłości, rozrywki i spacerów, pies może stać się nieco bardziej zrelaksowany i kontaktowy – podkreślał profesor Chopik.

Wygląda na to, że badacze dostarczyli naukowego dowodu na stwierdzenie: jaki Pan, taki pies!