Reklama

Brytyjscy naukowcy: Twój kot ma problemy behawioralne? Spójrz w lustro!

Kot je z ręki cat-wow © Pexels

Twój kot ma nadwagę lub cierpi na zaburzenia zachowania? Naukowcy z Nottingham Trent University i University of Lincoln dowodzą, że istnieje związek między osobowością posiadaczy kotów a zachowaniem i dobrym samopoczuciem ich futrzanych przyjaciół.

Przez Marcelina Smugowska

Opublikowano , aktualizacja dnia

Naukowcy sugerują, że tak jak osobowość rodzica wpływa na osobowość dziecka, tak osobowość właścicieli kotów oddziałuje na zachowanie futrzaków, donosi The Telegraph

Kot - członek rodziny

Badanie opublikowane w czasopiśmie PLOS ONE obejmowało ponad 3 000 właścicieli futrzaków głównie z Wielkiej Brytanii. Respondenci pytani byli o swoją osobowość, a także o zachowania kota, jego zdrowia i stylu życia.

Naukowcy odkryli, że właściciele, którzy zdobyli wysokie noty za neurotyzm - zdefiniowani jako osoby bardziej narażone na lęk, strach, złość, depresję i samotność - częściej mieli zwierzęta domowe z problemami behawioralnymi. Natomiast opiekunowie, którzy nie doświadczali tego typu problemów mieli spokojniejsze, szczęśliwsze i zdrowsze zwierzęta.

"Wielu właścicieli traktuje swoje zwierzaki jak członków rodziny tworząc z nimi bliskie więzi społeczne"- mówi doktor Lauren Finka z Nottingham Trent University i współautorka badań. "Dlatego też jest bardzo prawdopodobne, że sposób w jaki wchodzimy z nimi w interakcje i jak z nimi postępujemy wpływa na ich zachowania. Z kolei na oba te czynniki wpływają nasze cechy osobowości." - dodaje.

Współautorka badań zauważa też, że potrzebne są dalsze badania, które prześledzą przyczynową naturę zaobserwowanej korelacji i tym samym sprawdzą, czy i w jaki sposób osobowość właściciela bezpośrednio wpływa na zachowanie i dobrostan kota.

Kot jak dziecko, właściciel jak rodzic

Wcześniejsze badania na dzieciach i rodzicach wykazały, że czym bardziej neurotyczni rodzice tym gorsze samopoczucie u dzieci. Podczas gdy ugodowość, sumienność, otwartość wiążą się z bardziej pozytywnymi stylami rodzicielstwa i dobrobytem dzieci.

Taką samą zależność zaobserwowali brytyjscy naukowcy w przypadku kotów. Nastrój zwierzęcia jest odzwierciedleniem zachowania właściciela. Zatem jeśli zachowanie Twojego czworonożnego pupila nie daje Ci spokoju, warto najpierw spojrzeć w lustro, sugerują badacze.

Niedawno uczeni z Uniwersytetu Stanu Michigan w USA przeprowadzili podobne badanie na właścielach psów, z którego wynika, że charakter czworonoga jest związany z charakterem właściciela.

Tym samym naukowcy potwierdzają powszechnie znaną prawdę: "Pokaż mi swoje zwierzę, a powiem Ci kim jesteś!".

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz