Aktualności :

Reklama

Protesty poszły na marne! Na uniwersytecie w Szwecji uśpiono sześć zdrowych labradorów

Labradory dog-angry
© Facebook @Djurrattsalliansen

Naukowcy ze szweckiego Uniwersytetu w Goteborgu mimo licznych protestów aktywistów 28 lutego uśpili sześć zdrowych labradorów. Na czworonogach przeprowadzano eksperymenty, które miały służyć stworzeniu idealnych implantów stomatologicznych.

Przez Marcelina Smugowska

Opublikowano 06.03.2019, 15:40, aktualizacja dnia 19.12.2019, 16:56

Liczne protesty i petycja

Od lutego konsekwentnie obrońcy praw zwierząt organizowali przed siedzibą uczelni w Goteborgu protesty mające skłonić władze uniwersytetu do zaprzestania badań.

Szwecka organizacja Djurrattsalliansen stworzyła nawet petycję o zmianę decyzji naukowców dotyczącą uśpienia czworonogów. Mimo, że podpisało ją aż 85 tysięcy osób, sześć labradorów, Venus, Milia, Mimosa, Luba, Lotus i Zuri, zostało uśpionych 28 lutego, donoszą działacze Djurrattsalliansen.

 

POLISANMÄLAN RÖRANDE HUNDARNA PÅ GÖTEBORGS UNIVERSITET LÄGGS NER Nu har vi fått beskedet att polisanmälan som gjorts...

Posted by Djurrättsalliansen on Friday, February 22, 2019

Etycznie wątpliwe dobro nauki

Labradory były wykorzystywane do testowania nowego materiału implantów stomatologicznych i sposobu jego łączenia z żywą tkanką. Naukowcy dowodzą, że ślina i bakterie w jamie ustnej psów są podobne do tych występujących u ludzi.

Podczas eksperymentu czworonogom usunięto jedną trzecią zębów, a w ich miejsce wstawiono implanty. Naukowcy przekonują, że niespełna 2-letnie psy musiały zostać uśpione, ponieważ inaczej nie można przeprowadzić biopsji i analizy ich tkanek oraz krwi. Szwedzkie prawo zabrania bowiem tego typu badań na żywych organizmach.

 

VENUS, MILIA, MIMOSA, LUNA, LOTUS AND ZURI HAVE BEEN KILLED. We wished that we never had to write these words and it...

Posted by Djurrättsalliansen on Thursday, February 28, 2019

Prawo nie zostało złamane

Goran Landberg, zastępca prorektora ds. Badań Uniwersytetu w Goteborgu stwierdził, że niektóre metody leczenia, czy wprowadzanie na rynek nowych leków, zmusza naukowców do eksperymentowania na zwierzętach.

Ponadto szwedzka uczelnia działała zgodnie z prawem. Naukowcy otrzymali zgodę Komisji ds. Etyki Zwierząt na prowadzenie badań. Przyznawana jest ona tylko tym instytucjom, które udowodnią, że nie ma innej metody na przeprowadzenie badań.