Aktualności :

Reklama

Spacery z psem mają pozytywny wpływ na zdrowie seniorów, ale są też ryzka, ostrzegają naukowcy!

Kobieta na spacerze z psem dog-wow
© iStock

Często czworonogi to niezastąpieni towarzysze seniorów. Najnowsze badań naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii nie napawają jednak optymizmem. Badacze doszli do wniosku, że wyprowadzanie psów może być ryzykowne dla starszych osób.

Przez Marcelina Smugowska

Opublikowano 12.03.2019, 12:46, aktualizacja dnia 19.12.2019, 16:55

Amerykańscy naukowcy w swoich najnowszych badaniach sugerują, że wyprowadzanie psa na smyczy “powoduje znaczne i rosnące ryzyko urazów u osób starszych”, donosi The Washington Post.

W artykule opublikowanym w środę w czasopiśmie JAMA Surgery czytamy, że w ostatnich latach liczba osób starszych poszukujących pomocy w zakresie urazów ortopedycznych doznanych podczas spacerów z psem na smyczy wzrosła z 1671 w 2004 roku do 4396 w 2017.

Współautor badań, prof. Jaimo Ahn uważa, że wzrost ten może wynikać z faktu, że dzisiejsi seniorzy prowadzą coraz bardziej aktywny styl życia. Ahn powiedział, że lekarze coraz częściej sugerują starszym osobom posiadanie psa jako jeden ze sposobów na poprawę zdrowia.

"Realizujemy wszystkie te zalecenia dotyczące zwierząt domowych, a jednak tak naprawdę nie wiemy, czy istnieją jakieś potencjalne negatywne tego konsekwencje" - podkreślił profesor. "Powinniśmy być świadomi wielu rzeczy zanim powiemy: Hej, spraw sobie psa i zabierz go na spacer".

Ahn podkreślił, że badanie nie ma na celu zniechęcenia seniorów do wychodzenia na spacer ze swoim pupilem. Jednak lekarze powinni najpierw omówić ewentualne ryzyko z pacjentem. Starsi ludzie, którzy planują posiadanie psa powinni przedyskutować swoją decyzję z członkami rodziny lub przyjaciółmi, którzy dobrze znają ich styl życia. Profesor zauważył również, że nie mniej istotny jest trening psa oraz jego rozmiar.

Należy jednak pamiętać, że gerontologia to stosunkowo nowy obszar nauki bowiem wiele badań wykazuje pozytywny związek między posiadaniem zwierzęcia a zdrowiem. Badania opublikowane w czasopiśmie The Gerontologist  w 2016 roku sugerują, że regularne spacery z psem obniżają ryzyko zawału serca, zwiększają wytrzymałość nóg i poprawiają samopoczucie.

Zanim naukowcy dojdą do spójnych wniosków minie trochę czasu, dlatego warto zachować zdrowy rozsądek.

Tymczasem życzymy bezpiecznego spacerowania!