Reklama

Gdańsk znów liderem pomocy! Włodarze miasta uchwalili innowacyjny program opieki nad bezdomnymi zwierzętami

bezdomny kot dog-cat-happy
© Pixabay

Miasto Wolności, jak bywa określany Gdańsk, uchwaliło 7 marca specjalny program dotyczący opieki nad zwierzętami – nomen omen – wolnożyjącymi. Celem programu jest przede wszystkim zapobieganie bezdomności zwierząt, w szczególności kotów.

Redakcja

Opublikowano 13.03.2019, 07:37, aktualizacja dnia 24.03.2021, 17:00

Gdańsk od lat przoduje w Polsce w zakresie pomocy bezdomnym zwierzętom. Rada Miasta postanowiła ustrukturyzować działania pomocowe i na początku marca  przyjęła uchwałę „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w 2019 roku”. Działania mają objąć zwierzęta żyjące na terenie całej gminy. Głównym celem programu jest zapewnienie im opieki oraz wsparcia dla ich opiekunów. Innowacyjnym pomysłem jest również szerzenie wiedzy wśród mieszkańców co do skutków nieodpowiedzialnego traktowania zwierząt, a także zwiększenie poczucia odpowiedzialności za stworzenia przyjmowane do gospodarstwa domowego.

Honorowi kociarze

W każdym polskim mieście znajdują się osoby, które pomagają bezdomnym kociakom, ale tylko w Gdańsku zostały one specjalnie uhonorowane. Miasto bowiem od 2013 roku wydaje legitymacje Społecznych Opiekunów Bezdomnych Kotów. Osoby ją posiadające mogą liczyć na pomoc finansową miasta w opiece nad zwierzętami. Przede wszystkim mogą bezpłatnie wysterylizować koty w wyznaczonych lecznicach, mają przydzielane paczki z kocią karmą, a także mogą stać się administratorami… kocich domków.

Kocie „M4”

Od 2006 roku gdyńskie kociaki mogą liczyć na własne „mieszkania komunalne”. Miasto przekazuje opiekunom społecznym dwukondygnacyjne, ocieplane domki dla kotów, które mogą być ustawiane na terenie całej gminy za zgodą administratora danego terenu. Obowiązkiem kociego opiekuna jest przede wszystkim opieka nad zwierzętami oraz dbanie o czystość w kocim domostwie. Obecnie w Gdańsku znajduje się ponad 1000 takich domków.

Szybka identyfikacja

W świeżo przyjętej uchwale zostały również określone szczegółowe działania w zakresie odławiania i umieszczania w schronisku zabłąkanych psów, zapewnienie im odpowiedniego bytowania, w tym opieki weterynaryjnej oraz prowadzenia adopcji zwierząt. W wyznaczonych lecznicach na terenie gminy miejskiej będzie istniała możliwość ich zaczipowania. Ma to umożliwić szybką identyfikację znalezionego zwierzęcia i przekazanie go jego opiekunowi.

Pomoc medyczna

Włodarze miasta zadeklarowali, że bezdomnym zwierzętom zostanie zapewniona bezpłatna, całodobowa opieka weterynaryjna.

Na realizację programy miasto wyda w 2019 roku 3 845 788 zł.

W ślady za Gdańskiem idą już m.in. Warszawa, Łódź, Wrocław, Szczecin i Zakopane. Może Wasza miejscowość będzie następna? Warto o to zawalczyć!