Aktualności :

Reklama

Naukowcy potwierdzają, utrata psa jest równie bolesna, co utrata bliskiej osoby!

Smutny pies dog-wow
© Unsplash

Każdy, kto stracił ukochanego zwierzaka, zapewne doświadczył ogromnego bólu. Najnowsze badania Uniwersytetu w Lancashire potwierdzają, że utrata psa może być równie bolesna, jak utrata bliskiego.

Przez Marcelina Smugowska

Opublikowano 18.03.2019, 13:13, aktualizacja dnia 19.12.2019, 16:55

Brytyjska uczelnia nawiązała współpracę z czasopismem Psychology Today, aby przeprowadzić badanie na temat relacji między psami a ich właścicielami. Naukowcy doszli do wniosku, że żałoba po czworonogu może być tak silna, jak żałoba po bliskiej osobie.

Codziennym kontaktom z bliskimi, nawet z tymi, których bardzo kochamy, towarzyszą zarówno pozytywne, jak i negatywne uczucia. Jest to w pełni normalne, bowiem nie istnieją relacje międzyludzkie w 100% pozytywne. Nieuchronne konflikty powstają często wokół tych samych tematów: polityka, religia, pieniądze, itp. Takie nieporozumienia tworzą minimalny dystans, nawet między bardzo bliskimi sobie osobami.

Kiedy natomiast weźmiemy pod uwagę relację człowiek-zwierzę, tego rodzaju spory nigdy nie mają miejsca.

Średnia długość życia psów powoduje, że ​​mają one dostatecznie dużo czasu na to, aby zostać pełnoprawnym członkiem rodziny. Tego rodzaju tolerancja i bezwarunkowa miłość często nie występuje w kontaktach międzyludzkich, dlatego też utrata takiej relacji jest niezwykle trudna do przeżycia.

To właśnie sprawia, że żałoba po czworonogu jest równie nieznośna, co po utracie ukochanej osoby.