Reklama

Przekaż 1% podatku na zwierzaki!

Smutny kotek. dog-cat-happy © Unsplash

Serce Ci się kraje, kiedy widzisz bezdomne zwierzęta? Chcesz pomóc, ale nie masz możliwości zaadoptowania psa lub kota? Znamy świetne rozwiązanie - przekaż 1% podatku na schronisko w Twojej okolicy!

Przez Agnieszka Marczak

Opublikowano , aktualizacja dnia

Dlaczego warto?

Z roku na rok coraz więcej polskich podatników decyduje się przekazać 1% swojego podatku na organizację pożytku publicznego. Jednak wciąż ponad połowa z nich nigdy nie skorzystała z tej możliwości. Czas to zmienić! Przecież dzięki temu można pomóc innym, na przykład poprawić warunki bytowe w pobliskim schronisku dla zwierząt!

Przekazanie 1% podatku jest dobrowolne i szalenie proste. Ty wybierasz organizację, na którą chcesz przeznaczyć pieniądze, a urząd skarbowy w Twoim imieniu przelewa środki na konto danego podmiotu. Jeśli nie wskażesz żadnej organizacji, ten 1% podatku trafi do kasy skarbu państwa.

Ponadto, przekazując 1% podatku organizacji lokalnej masz pewność, że zebrane w ten sposób środki zostaną wydatkowane na cele, które są Tobie bliskie. Co więcej, każda organizacja pożytku publicznego ma obowiązek składać oświadczenia, jak zostały spożytkowane pieniądze zebrane w ramach 1% podatku. W ten sposób możesz łatwo sprawdzić, jak zostały spożytkowane przekazane przez Ciebie fundusze.

Kto może pomóc?

Wszyscy podatnicy rozliczający w danym roku przychody podlegające opodatkowaniu, a więc rozliczający się:

•    poprzez skalę podatkową (np. umowy o pracę, zlecenie, dzieło, zbycia akcji)
•    podatkiem liniowym
•    ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
•    podatnicy rozliczający przychody ryczałtowe wskazane w ustawie o PIT, np. zbycie nieruchomości, kapitały pieniężne, prawa majątkowe.

Jak można przekazać 1% podatku?

Przede wszystkim należy się zastanowić, na co chcemy przekazać nasz 1%. Choć wybór zależy od Ciebie, my zachęcamy do wsparcia lokalnego schroniska bądź organizacji działającej na rzecz ochrony zwierząt.

Na stronach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (www.mpips.gov.pl/bip, www.pozytek.gov.pl), w Krajowym Rejestrze Sądowym lub w spisie organizacji pozarządowych (www.baza.pozytek.ngo.pl) znajdziesz listę podmiotów, uprawnionych do pobierania świadczeń z tytułu 1%. Pamiętaj, że możesz wybrać tylko jedną organizację!

Na deklaracji PIT znajdują się dwa pola dotyczące przekazywania części podatku na organizacje pożytku publicznego. W jednym z pól należy wpisać numer KRS organizacji, na którą chcemy przekazać pieniądze, w drugim – wysokość kwoty, która nie może być wyższa niż 1%. Urząd skarbowy podczas rozliczania PIT przeleje w Twoim imieniu środki pieniężne na wskazaną organizację.

Ważne: PIT-37 można rozliczyć do 30 kwietnia 2019 roku.

Gorąco zachęcamy do przekazania 1% podatku na zwierzaki! To nic nie kosztuje, a można zdziałać wiele dobrego :)

Źródło: Pożytek

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz