Reklama

Świetna wiadomość dla częstochowskich czworonogów!

Dwa rude koty. dog-cat-happy
© Pixaby

Częstochowska Rada Miasta przyjęła uchwałę „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania ich bezdomności” oraz zabezpieczyła w budżecie 1 mln 384 tys. zł na ten cel. W konsekwencji program ma ograniczyć rozmnażanie wolnożyjących psów i kotów oraz zmniejszyć zjawisko ich bezdomności.

Redakcja

Opublikowano 21.03.2019, 06:50, aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:59

Wsparcie dla schroniska

Jak podaje „Życie Częstochowy”, duża część tej kwoty, a więc 1 mln 200 tys. zł zostanie przekazana częstochowskiemu oddziałowi Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i prowadzonemu przez nie lokalnemu schronisku przy ul. Gilowej. W ten sposób miasto chce tam zapewnić miejsce dla wszystkich odławianych bezdomnych czworonogów. Ponadto, zwierzęta tam mieszkające będą sterylizowane lub kastrowane. Rozwinie się też program adopcyjny zwierząt.

Jednym z celów programu będzie również zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej zwierzętom, które zostały ranne w wypadku drogowym. Koty i psy będą też poddawane odrobaczaniu i odpchlaniu.

Śladem Gdańska miasto przeznaczy część kwoty na zakup karmy i kocie domki.

Wsparcie dla opiekunów zwierząt

Miasto zabezpieczyło również w budżecie pieniądze dla psów i kotów, które mają opiekunów. 102 tysiące zł zostanie przeznaczonych na sterylizację/kastrację tych zwierząt. Natomiast 6 tysięcy zostanie przekazane na zwierzęta mieszkające w gospodarstwach rolnych.

Ważnym aspektem uchwalonego przez radnych programu jest edukacja mieszkanek i mieszkańców co do skutków nieodpowiedniego traktowania zwierząt oraz zwiększanie poczucia odpowiedzialności za przygarnianych milusińskich.

Oby więcej takich dobrych wieści!