Aktualności :
Wamiz Logo

Reklama

Golden doodle – co to za rasa?

golden doodle advice
© Shutterstock

Psy, które powstają ze skrzyżowania różnych ras, nazywamy najczęściej mieszańcami czy po prostu – psami nierasowymi. Mowa tu jednak o sytuacjach, gdy czworonogi, np. bezdomne lub niedopilnowane, rozmnażają się bez wiedzy i woli człowieka. Inaczej rzecz wygląda, gdy człowiek świadomie łączy ze sobą poszczególne rasy, by stworzyć nową. Wówczas nie mówimy już o kundelku, ale np. o… golden doodle. Golden doodle - co to za rasa i czym się charakteryzuje?

Przez Ewelina Piskorek

Golden doodle – charakterystyka rasy

Golden doodle, choć w Polsce mało popularna (wiele osób nawet o niej nie słyszało), to tak naprawdę wcale nie nowa rasa. Jej początki są datowane na przełom lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Historia golden doodle ma ścisły związek z jeszcze inną hybrydą – labradoodle, powstałą w Australii w wyniku krzyżówki labradora i pudla

Połączenie to okazało się bardzo udane, ponieważ w jego wyniku stworzono psy niezwykle przyjazne, lubiące dzieci, zrównoważone i energiczne (tak jak labradory), a jednocześnie o interesującej – i co chyba najważniejsze – „hipoalergicznej” szacie (jak w przypadku pudli). Oczywiście to nie tak, że labradoodle w ogóle nie uczulają, ale rzeczywiście gubią znacznie mniej sierści i naskórka, przez co są dobrym wyborem dla osób dbających o czystość oraz dla tych z ewentualnymi łagodnymi alergiami. 

golden doodle
Golden doodle to wyjątkowo przyjacielskie, inteligentne i oddane psy. ©Shuttertstock

Krótkie dzieje golden doodle

Po sukcesie, jaki odnotowały labradoodle, postanowiono stworzyć kolejną hybrydę – tym razem ze skojarzenia pudla z golden retrieverem, czyli golden doodle (lub pisane łącznie – goldendoodle). I ona ma australijskie korzenie, choć bardzo szybko stała się popularna przede wszystkim w USA. Rasa cieszy się coraz większym uznaniem i nic nie wskazuje na to, aby miała zaniknąć, ale obecnie na próżno szukać jej w oficjalnym wykazie ras uznanych przez FCI. 

Golden doodle - charakter i zachowanie

Golden doodle to psy wpisujące się w grupę ras do towarzystwa. Podobnie jak labradoodle, są wyjątkowo przyjacielskie, łagodne, mocno przywiązują się do swoich bliskich i są im niezwykle oddane. Są też inteligentne i bardzo podatne na szkolenie. To idealne psy rodzinne, ale nie tylko. Dzięki swoim doskonałym predyspozycjom mogą być wszechstronnymi psami pracującymi – zarówno ratowniczymi, myśliwskimi czy terapeutycznymi i asystującymi.

Wygląd golden doodle

Rasa powstała ze skrzyżowania golden retrievera i dużego pudla osiąga wielkość przeciętnego goldena (golden doodle to rasa mniejsza od labradoodle). Na tę chwilę nie istnieje jedyny słuszny wzorzec golden doodle i zanim on ostatecznie powstanie, zapewne minie jeszcze trochę czasu. W związku z tym można spotkać psy zarówno o sierści prostej (ale nie tak prostej jak u goldena), kręconej, jak i falowanej (włosy zawsze są długie). Również umaszczenie jest różnorodne – od złotego, przez białe i kremowe, aż po czekoladowe i czarne (zazwyczaj jednolite). 

Zdrowie 

Psy rasy golden doodle są dość zdrowymi i długowiecznymi zwierzakami. Średnia długość ich życia wynosi 15 lat. Teoretycznie nie są też narażone na typowe dla poszczególnych długo istniejących ras choroby. Jak bowiem wiadomo, „mieszańce” nie mają predyspozycji do określonych chorób genetycznych, charakterystycznych dla danej rasy. Oczywiście nie oznacza to, że nie chorują wcale, ale generalnie można rzec, że cieszą się dobrym zdrowiem. 

Przyszłość rasy

Rasa cieszy się tak dużym zainteresowaniem m.in. w Stanach Zjednoczonych, że póki co z pewnością nie grozi jej zapomnienie. Hodowcy i znawcy tematu cały czas pracują nad określeniem wzorca, ale nikt nie ma jeszcze pomysłu na to, jak powinien on ostatecznie wyglądać. W równej mierze jednak skupiają się na cechach wyglądu zewnętrznego i charakteru, aby w kolejnych pokoleniach były one powtarzalne i przez to łatwe do określenia.

Golden doodle – cena

Trudno tutaj mówić o konkretnej cenie szczeniaków golden doodle, ponieważ w Polsce nie są to psy popularne. Nie ma też sprawdzonych hodowli. Jeśli bardzo chcemy psa tej rasy, najlepiej rozejrzeć się za dobrą hodowlą poza granicami Polski. Cena wówczas może być jednak wysoka i wynosić nawet kilka tysięcy złotych

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Goldendoodles Of Instagram (@goldendoodlesofinstagram) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Goldendoodles Of Instagram (@goldendoodlesofinstagram) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Goldendoodles Of Instagram (@goldendoodlesofinstagram) on