Aktualności :

Quiz: jaka rasa kota jest dla Ciebie?

Reklama

Czy pies może jeść jajka?

jajko-dla-psa advice
© Shutterstock

Posiadacze czworonogów często zastanawiają się nad tym, czy mogą podawać swoim pupilom jajka – i jeśli tak, to w jakiej formie. Okazuje się, że obecność tego składnika w posiłkach psów jest jak najbardziej pożądana – jajka stanowią bowiem jeden z najbardziej odżywczych produktów spożywczych, który warto włączyć do diety naszego pupila, aby zapewnić mu dostęp do niezbędnych substancji odżywczych i witamin. Kluczowe jest jednak odpowiednie przygotowanie jajka dla psa oraz częstotliwość spożywania. Warto dowiedzieć się także, czy pies może jeść jajko surowe i w jakich przypadkach powinniśmy zrezygnować z jego podawania.

Przez Izabela Markowska

Surowe jajko dla psa - czy to dobry pomysł?

Jajko na surowo możemy podać psu tylko raz w tygodniu i to samo żółtko. Choć nie istnieją ścisłe przeciwwskazania, które zabraniały by właścicielom podawanie surowego jajka dla psa, warto jednak zastanowić się nad tym, czy w ogóle wprowadzać taki składnik do diety zwierzęcia.

Surowe jajko zawiera awidynę, czyli substancję, rozkładającą witaminę H (biotynę), która może wpłynąć na pogorszenie jakości sierści czworonoga – włosy staną się łamliwe, zaczną wypadać, a w niektórych przypadkach może pojawić się także łupież.

Nie zapominajmy także, że podawanie surowych jajek grozi dodatkowo zatruciem salmonellą. Choć nie istnieją przesłanki, by sądzić, że mogą one powodować zachorowanie na ptasią grypę, lepiej unikać podawania surowego jajka dla psa.

Podobnie jest w przypadku jajek smażonych – niewielka ilość nie powinna psu zaszkodzić, jednakże nie zaleca się ich spożywania ze względu na to, że są bogate w tłuszcze i ciężkostrawne.

Czy pies może jeść gotowane jajko?

Jeśli chcemy podać psu jajko, to najlepsze będzie jajko gotowane – na twardo lub na miękko. Co więcej – produkt ten jest wręcz wskazany i powinien znajdować się w diecie każdego czworonoga, ponieważ zawiera dużą ilość najwartościowszych składników odżywczych. Jest doskonałym źródłem białka o wysokim stopniu strawności, zawiera aminokwasy i witaminy A, B, D3 oraz E. Ponadto dostarcza potrzebną biotynę, fosfor, miedź, niacynę, siarkę, żelazo i nienasycone kwasy tłuszczowe.

jajko-gotowane-dla-psa

Białko jajka kurzego ma, w przypadku psów, najwyższą wartość biologiczną. Uznaje się je za wzorzec wartości odżywczej pod względem składu i proporcji zawartych w nim animokwasów egzogennych. Jest łatwe do strawienia także dla starszych czworonogów, które cierpią na zanik mięśni. Białko dostarcza przede wszystkim aminokwasów, będących budulcem białek oraz lizozymu i cystatyny oraz wykazuje działanie antybakteryjne.

Żółtko jajka jest z kolei najbogatszym źródłem immunoglobuliny, choliny i foswityny, która pełni kluczową rolę w emulgowaniu i rozpraszaniu cholesterolu w organizmie. Jest ono dobrym i smacznym uzupełnieniem codziennej diety psów, które korzystnie wpływa zarówno na ogólny stan organizmu zwierzęcia, jak i na kondycję skóry. Zaleca się wykorzystywanie żółtka jajka w żywieniu psów, ponieważ dostarcza im jednych z najłatwiej przyswajalnych bioskładników w przyrodzie. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, cholinę i lecytynę, ksantofile, witaminy i fosfolipidy, które wykazują korzystny wpływ na trzustkę i wątrobę. Żółtko jajka przyda się także w diecie starszych psów i rekonwalescentów, ponieważ odgrywa istotną rolę w prawidłowym widzeniu i działaniu funkcji mózgu starzejących się zwierząt. Dodatkowo barwniki zawarte w nim chronią oczy przed promieniowaniem UVA oraz zapobiegają degeneracji plamki żółtej i siatkówki.

Jak często pies może jeść jajka?

karmienie psa
© Shutterstock

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie o to, ile jajek i w jakiej częstotliwości może spożywać pies. Wszystko zależeć będzie od wielkości, wieku i trybu życia danego czworonoga. Precyzyjną dawkę może określić jedynie lekarz weterynarii, który zajmuje się dietetyką. Warto jednak wiedzieć, że regularne spożywanie jajek przez psa wpłynie pozytywnie na jego zdrowie i zapewni jego sierści piękny wygląd.

Nie zapominajmy, że jajko kurze jest naturalną multiwitaminą dla naszego pupila, która dostarcza mu wszystkich niezbędnych aminokwasów. Dodatkowo, z racji tego, że psy zwykle nie mają problemu z wysokim cholesterolem, zbyt duża ilość jajek w diecie może doprowadzić co najwyżej do przytycia.

W przypadku małych psów żółtko jajka powinno znajdować się w składzie pierwszego pokarmu, którym dokarmia się szczenięta przy matce aż do okresu odsadzenia.

W przypadku psów starszych, które wciąż rosną zaleca się uwzględnić kurze jajko w diecie psa przynajmniej raz w tygodniu – wszystko ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na białko wysokiej jakości.

W przypadku psów dorosłych żółtka jaja kurzego warto podawać zwierzęciu nawet kilka razy w tygodniu.

Podawanie jajka dla psa jest niedozwolone jedynie w przypadku alergii pokarmowej. U niektórych psów może wystąpić uczulenie na białko jaja kurzego – w przypadku zaobserwowania niepożądanych reakcji należy wykluczyć je z diety.

Jak widać, warto uwzględnić jajka nie tylko w naszej, ale również w psiej diecie. Pamiętajmy, aby były to jaja dobrej jakości, od kur chodowanych w godnych warunkach. Nie tylko dlatego, że jajka od takich kur są bardziej wartościowe, ale również po to, aby nie przyczyniać się do podtrzymania okrutnego chodu klatkowego, który w wielu krajach został już zakazany.

Przeczytaj także