Rasy psów

Przygotowaliśmy wyczerpującą listę ras psów, od małych po największe, od psów myśliwskich, po kanapowce.  Są to rasy uznane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Opis każdej rasy zawiera informacje dotyczące wzorca FCI, charakteru, specyficznych potrzeb, pielęgnacji, zdrowia, żywienia, historii i cen danej rasy psa.

Wśród ponad 300 ras psów na pewno znajdziesz czworonożnego przyjaciela dla siebie.

Quiz: sprawdź swoją wiedzę i spróbuj rozpoznać te rasy psów!

 

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

R

S

T

V

W

Y

Znajdź rasę psa odpowiednią dla siebie

Zrób test!

Najstarsza, największa i najbardziej rozpoznawalna organizacja kynologiczna na świecie - FCI, czy Międzynarodowa Federacja Kynologiczna - działa już od 1911 roku. Uznaje ona na chwilę obecną blisko 400 ras psów pochodzących ze wszystkich kontynentów. Jedynym związkiem w Polsce uznanym przez FCI jest ZKwP - Związek Kynologiczny w Polsce.

Obecnie zrzesza 89 członków i partnerów - ci ostatni, jak np. Stany Zjednoczone, dysponują swoimi własnymi regulacjami prawnymi oraz wzorcami ras, jednak akceptują sędziów oraz rodowody FCI. Ile jest ras psów? Czym kierować się podczas wyboru czworonożnego przyjaciela?

Ile jest ras psów?

Tak naprawdę nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dlaczego? Otóż z tej prostej przyczyny, że choć - jak zostało już nadmienione - FCI na chwilę obecną zatwierdza blisko 400 wzorców ras, nie oznacza to, że są to wszystkie rasy żyjące na świecie.

Wiele ras psów nie jest uznawanych przez FCI, jak chociażby amerykański pitbulterier, buldog hiszpański, akbash czy moskiewski stróżujący. Również jedna z polskich ras psów jest nieuznana przez FCI - polski spaniel myśliwski. Choć ma ona stary rodowód, sięgający XIX wieku, jest to rasa powstała w obecnym kształcie niedawno. W szeregi polskich psów myśliwskich została włączona dopiero w 2016 roku.

Ponadto należy mieć na względzie, że wiele ras psów wymarło - z różnych powodów. Jeśli chodzi o bardzo stare rasy, trudno jednoznacznie stwierdzić przyczynę. Możliwe, że po świecie chodziły dawniej psy, o których istnieniu nie mamy pojęcia. Niektóre rasy wymarły bądź prawie wymarły w wyniku działań wojennych na danym obszarze, inne zupełnie zatraciły swój pierwotny charakter z powodu połączenia ich z innymi rasami, a jeszcze innym zwyczajnie pozwolono wyginąć, bo przestały cieszyć się popularnością i zaprzestano ich świadomej hodowli.

Jedną z nieistniejących już ras jest turnsplit dogs - psy, które pracowały w kuchni, napędzając koło kuchennego rożna. Jeśli wierzyć podaniom, być może miały one swój udział w tworzeniu takiej rasy jak welsh corgi - podobnie jak one, miały bowiem krótkie łapki i długi tułów. Z drugiej strony wciąż powstają nowe rasy. Jednym z przykładów wprost z polskiego podwórka jest wspomniany już polski spaniel myśliwski. Dość ciekawą hybrydą jest także chiweenie - czworonóg powstały ze skrzyżowania... chihuahuy i jamnika.

Można domniemywać, że każdego roku powstaje co najmniej kilka nowych ras psów. Niektóre z nich być może kiedyś staną się w Polsce rasami popularnymi i uwielbianymi, a dzięki świadomej hodowli powstanie jednolity wzorzec, który zostanie zaakceptowany przez FCI. Inne eksperymentalne rasy z kolei może w ogóle nie ujrzą światła dziennego...

Czym się kierować podczas wyboru rasy?

Wiele osób popełnia podstawowy błąd, decydując się na daną rasę wyłącznie ze względu na jej wygląd zewnętrzny. Niezależnie jednak od tego, czy wprost szalejemy na punkcie maleńkiego yorkshire terriera, czy zachwyca nas potężny wygląd doga niemieckiego, musimy zwrócić uwagę na kilka innych kwestii. Jakich?

Na przykład możliwości mieszkaniowe. Ogromnych rozmiarów pies może nie czuć się dobrze w maleńkim mieszkaniu w bloku, a ponadto - jeśli ma niezbyt "zgrabne" ruchy - może zachowywać się jak słoń w składzie porcelany, niszcząc i przewracając wszystko, co stanie mu na drodze. Zupełnie niechcący, gdy po prostu wstanie i zechce pokonać drogę od legowiska do miski. Blisko 100-kilowy bernardyn i mieszkanko o powierzchni 30 m. kw? Nie polecamy takiego rozwiązania!

Pod uwagę warto wziąć także możliwości finansowe. Nie chodzi tu o jednorazowy wydatek związany z zakupem psa, ale o jego utrzymanie. Co do zasady im większy pies, tym więcej kosztuje jego utrzymanie - mowa tutaj zarówno o ilości zjadanej przez niego karmy, jak i np. o wizytach w gabinecie weterynaryjnym.

Następna rzecz to podejście danej rasy do obecności dzieci, innych zwierząt (psów, kotów, królików, itd.), a także do nauki samodzielnego zostawania w domu. Nie istnieje co prawda idealny czworonóg dla osób samotnych i przebywających całe dnie poza domem, bo - jak każda istota - pies potrzebuje kontaktu dla poczucia bezpieczeństwa i szczęścia, ale jedne rasy lepiej znoszą krótkie okresy samotności, inne zaś w ogóle nie są w stanie przywyknąć do tego, że są "porzucane" przez swoich opiekunów.

Ważną kwestią jest również podejście do czystości w domu i pielęgnacji psa. Niektóre czworonogi nie gubią znacznych ilości sierści, nawet w okresie linienia, dlatego z pewnością przypadną do gustu osobom, które uwielbiają czystość. Inne linieją tak bardzo, że w trakcie jednej "sesji" czesania zrzuconym włosem można wypełnić sporych rozmiarów poduszkę... Są rasy, które wymagają czasochłonnych i skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, a z drugiej strony można nabyć psa niemal "samoobsługowego", którego sierść wystarczy przeczesać raz na tydzień - bez konieczności ciągłego podcinania, modelowania, kąpania, itd.

Zdrowie. To bardzo ważny punkt! Pies powinien pochodzić z dobrej hodowli, która potrafi udokumentować pochodzenie przodków i przedstawić wszelkie inne niezbędne dokumenty. Nie należy wspierać pseudohodowli, w których psy żyją w tragicznych warunkach. To, że pies powinien być zdrowy w chwili zakupu, nie ulega wątpliwości. Poszczególne rasy psów mają jednak predyspozycje do określonych chorób i dolegliwości. Warto mieć to na względzie.

Małe rasy psów - przykłady

Wśród małych ras psów największą popularnością cieszą się m.in. takie rasy jak:

Należy jednak mieć na względzie, że nie wszystkie one stworzone są do pełnienia roli psów do towarzystwa i nie każdemu z tych czworonogów będzie sprawiało przyjemność leżenie na kolanach właściciela. Małe pieski są najczęściej bardzo żywiołowe, potrzebują ruchu, stymulacji umysłowej i konsekwentnego postępowania ze strony opiekuna.

Średnie rasy psów - przykłady

Do ras średnich można zaliczyć takie czworonogi jak np.

Pomimo zbliżonego wzrostu czy wagi każdy z tych czworonogów ma zupełnie inną historię, różne przeznaczenie, potrzeby i możliwości. Warto pamiętać o tym, że wielkość psa w żaden sposób nie determinuje jego charakteru.

Duże rasy psów - przykłady

Duże rasy psów to np.

Duże, bardzo duże i olbrzymie psy często wzbudzają respekt - w większości przypadków taka właśnie jest ich rola. W stosunku do swoich najbliższych są jednak niejednokrotnie łagodne niczym baranki, bardzo oddane i czułe.