Ciąża kotki

Anastazja
Anastazja

Moja kotka Maya urodziła martwe kocie Było bardzo duże , myśle ze była to ciąża przenoszona . Jakie powody mogą być ciąży przenoszonej ?

co mogę teraz dla niej zrobić ? Jest osowiała , niewiele zjada , dużo pije przy mnie leży i mruczy cały czas 

1 odpowiedź

Witam,

tzw. "zespół jednego kocięcia" jest zjawiskiem stosunkowo rzadkim u kotek. Standardowa prawidłowa liczba kociąt w miocie to 4.

Wystąpienie 1 kocięcia w miocie wiąże się bezpośrednio z przenoszeniem ciąży i wynikającej z niej zbyt dużej masy urodzeniowej kotka (prawidłowo masa urodzeniowa powinna wynosić ok. 100g.) Pojedynczemu płodowi zwykle towarzyszą dodatkowe komplikacje w postaci  tzw. dysproporcji płodowo-matczynej (płód jest zbyt duży, żeby prawidłowo przejść przez kanał rodny kotki). To wszystko sprawia, że poród 1 zbyt dużego kocięcia jest porodem trudnym z dużym ryzykiem komplikacji poporodowych, w tym niestety ale i również śmierci kocięcia.

 

Kotkę zdecydowanie powienien zbadać lekarz weterynarii. Proszę nie zwlekać z wizytą. Niestety nie można wykluczyć również takiej możliwości, że w rzeczywistości nie była to faktycznie ciąża z jednym kotkiem i tak na prawdę kotka wstrzymała akcję porodową (w skrajnych przypadkach może to trwać nawet kilka dni). Proszę doglądać kotki, zapewnić jej spokój i jak najszybciej udać się na badanie.

Pozdrawiam,

lek. wet. Magda Czapka

Cytuj
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć tę wiadomość?