Rasy kotów

Przygotowaliśmy wyczerpujące opisy wszystkich ras kotów uznanych przez międzynarodowe organizacje felinologiczne. Opis każdej rasy zawiera informacje dotyczące charakteru, potrzeb, pielęgnacji, zdrowia, żywienia, historii i ceny danej rasy kota. Wśród blisko 70 opisów ras kotów małych i dużych, krótko i długowłosych, popularnych i rzadkich, na pewno znajdziesz mruczącego przyjaciela dla siebie!

Przed decyzją o zakupie kota, upewnij się, że pochodzi on ze sprawdzonej hodowli.

Wybór kota nie jest taką prostą sprawą. Część osób decyduje się na adopcję kota ze schroniska, fundacji, domu tymczasowego - takie osoby kierują się przede wszystkim sercem. Niekiedy to kot sam, pewnego dnia, pojawia się w naszym życiu – np. kot zostaje znaleziony na ulicy. Część osób woli jednak kupić kota rasowego z hodowli. Ta opcja pozwala na wybór zwierzęcia, co do którego wiemy – przynajmniej do pewnego stopnia – jak będzie wyglądało jako kot dorosły, jak będzie duże, jaki może mieć charakter i jakie są jego potrzeby.
 
Choć ras kotów jest o wiele mniej niż ras psów, jest ich również bardzo wiele. Dlatego warto dokładnie prześledzić przygotowane przez nas charakterystyki ras, aby wybrać zwierzaka, który najlepiej odpowiada Twojemu stylowi życia i który będzie z Tobą szczęśliwy!

Ile jest ras kotów?

Wszystkie koty pochodzą od jednego przodka – kota nubijskiego, czyli afrykańskiego podgatunku żbika. Przez całe wieki koty nie odbiegały zbytnio od wyglądu swego dzikiego kuzyna. Mniej więcej w czasach średniowiecza zaczęły się różnicować – coraz częściej widywano zwierzęta o maści innej niż pręgowana, pojawiły się również koty długowłose. Kilkaset lat liczy sobie także gen maści syjamskiej, który pojawił się w Azji Południowo-Wschodniej.
 
Świadoma selekcja hodowlana na większą skalę rozpoczęła się jednak dopiero w XIX wieku. Koty nie musiały być różnicowane ze względu na pełnione role, tak jak psy. O doborze konkretnych osobników do hodowli decydowały – i nadal decydują – dwie kwestie: wygląd i charakter. Większość współczesnych ras kotów to rezultat pracy hodowców prowadzonej na przestrzeni ostatnich 150 lat. Istnieją jednak i rasy naturalne, których cechy ukształtowały się dużo wcześniej, bez udziału człowieka. Obecnie działalność hodowlana polega na zachowaniu tych pierwotnych cech.
 
Odpowiedź na pytanie o liczbę ras kotów nie jest jednak taka prosta. Standardy ras określane są przez kluby felinologiczne, które zajmują się też uznawaniem nowych ras. Poszczególne kluby uznają różną liczbę ras. Klub FIFe (Fédération Internationale Féline), zrzeszający 43 kluby z 41 państw, uznaje obecnie 48 ras kotów. Do FIFe należy m.in. Polska Federacja Felinologiczna – Felis Polonia. Inny polski klub – PZF (Polski Związek Felinologiczny) należy do WCF (World Cat Federation), która uznaje 68 ras kotów. Brytyjski klub GCCF uznaje 40 ras kotów, a główna amerykańska organizacja, CFA – 42 rasy.

Czym się kierować podczas wyboru rasy?

Choć wiele osób przy wyborze rasy kieruje się przede wszystkim jej wyglądem, nie powinno to być głównym kryterium decyzyjnym. Zastanów się, jaki kot będzie dla Ciebie idealnym kompanem i jakiemu będziesz w stanie zapewnić odpowiednią opiekę. Jeśli pragniesz spokojnego kanapowca, pokochasz na przykład kota perskiego, ale wybierz go tylko wówczas, gdy wiesz, że jesteś w stanie poświęcić codziennie czas na pielęgnację jego futerka. Marzy Ci się miniaturowy lampart? Możesz wybrać kota bengalskiego, ale pamiętaj że rasy hybrydowe są szczególnie wymagające.
 
Pomyśl, czy kot będzie ulubieńcem całej rodziny, w tym dzieci, czy może udział w opiece będzie miała osoba starsza, która zostanie z kotem, gdy Ty będziesz w pracy? Czy kot będzie spędzał dość długi czas sam w domu, czekając na Twój powrót, czy może w domu zwykle będzie ktoś, kto zapewni towarzystwo rasie wymagającej dużo uwagi? A może chcesz kota o „psim” charakterze? Czy żywiołowego, wiecznie ruchliwego zwierzaka, który chętnie aportuje piłki?

Wszystkie te koty znajdziesz wśród wymienionych przez nas ras. Przenalizuj dobrze cechy charakteru i wymagania każdego kota, a na pewno znajdziesz swojego wymarzonego kompana. Pamiętaj, że zakup kota to poważna decyzja – Twój mruczek będzie Ci towarzyszył przez najbliższe kilkanaście, a nawet i dwadzieścia lat, bo tyle żyje kot!

Najpopularniejsze rasy kotów w Polsce

Wiele ras przeżywa swój szczyt popularności, który po pewnym czasie opada, a przy rasie pozostają głównie jej wierni miłośnicy. Kilkadziesiąt lat temu ogromną popularnością cieszyły się chociażby koty perskie i syjamskie. Do Polski wiele nowszych ras kotów dotarło dopiero w latach 90., a nawet później. Część najchętniej kupowanych obecnie ras zawdzięcza swą popularność określonemu wyglądowi, wiele innych – ujmującemu charakterowi. Nie bez znaczenia pozostaje oczywiście liczba hodowli danej rasy działających w Polsce. A które rasy obecnie należą do tych najpopularniejszych?

  • Kot brytyjski krótkowłosy – angielski kot o miękkim futerku i wyglądzie misia zdobywa serca nie tylko uroczą aparycją, ale także swym charakterem. Jest to kot spokojny, umiarkowanie aktywny, raczej cichy, kochający człowieka, ale nie nadmiernie „przylepny”. Prawdziwy angielski lord w ciele urokliwego mruczka.
  • Kot syberyjski – wraz z siostrzaną rasą neva masquerade ujmują wspaniałym charakterem, miękką, jedwabistą sierścią oraz „dzikim”, naturalnym wyglądem.
  • Maine coon – łagodny olbrzym (jedna z największych ras kotów) – wspaniały kot rodzinny, cierpliwy, przyjacielski i raczej spokojny, ale chętny do zabawy.
  • Kot perski – przyjacielski i kochany kot, który chętnie się pobawi, ale przede wszystkim będzie wdzięczny za kolana do ułożenia się i ręce do głaskania. I oczywiście za pomoc w pielęgnacji futerka. Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić mu jej codziennie, czeka na nas krótkowłosa wersja persa – kot egzotyczny.
  • Kot syjamski – wraz z kotem tajskim, czyli tzw. syjamem starego typu, należą do klasyki kocich ras. To kot dla osoby, która poświęci mu dużo czasu – musi on aktywnie uczestniczyć w życiu codziennym domowników, domaga się uwagi, a odwdzięcza się dozgonną przyjaźnią. Jego niebieskie oczy potrafią zahipnotyzować.
  • Kot bengalski – to jedna z tych ras, która zyskuje na popularności ostatnimi czasy. Wszystko dzięki dzikiemu, „lamparciemu” wyglądowi bengala. Jest to w końcu rasa hybrydowa – potomek kota domowego i dzikiego kota bengalskiego.
  • Ragdoll – spokojny, duży kot półdługowłosy o syjamskich znaczeniach i magicznych niebieskich oczach. Nieruchomieje, gdy weźmie się go na ręce. Cichutki, ale chętny do zabawy.

Kupując kota rasowego, pamiętaj, że musi on posiadać rodowód, a także książeczkę zdrowia z udokumentowanymi szczepieniami i zabiegami odrobaczenia. W przypadku niektórych ras należy się także dopytać o badania wykluczające choroby dziedziczne, do których rasy te mogą mieć skłonność.