LaPerm

LaPerm
LaPerm

LaPerm to amerykańska rasa kotów o kręconej sierści. Odkryto ją, gdy na pewnej farmie na świat przyszedł kociak o nietypowym futerku, co pozwala stwierdzić, że mutacja odpowiedzialna za nietypową fakturę jego okrywy włosowej powstała w sposób naturalny. Mimo że rasa jest w Europie mało znana, warto dowiedzieć się o niej więcej.

Najważniejsze informacje o LaPerm

Długość życia :

10

25

15

20

Charakter :

Pieszczoch

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Pochodzenie i historia

Aby dowiedzieć się, skąd pochodzi rasa,  musimy się cofnąć do 1982 roku, gdy w mieście The Dalles w amerykańskim stanie Oregon, na pewnej farmie przyszła na świat kotka bez sierści. Dwa miesiące później zaczęło jej rosnąć kręcone futerko. Koteczka dostała na imię Curly, a gdy na świat przyszły jej własne dzieci, same kocurki, okazało się, że mają tak samo kręcone futerko jak ich mama. To dowodzi, że gen odpowiedzialny za mutację pojawił się naturalnie i był tak zwanym genem dominującym. Można było rozpocząć hodowlę. Międzynarodowa organizacja felinologiczna TICA zarejestrowała rasę laPerm w 1996 roku. 
 

Wygląd

Wysokość w kłębie LaPerm

Kotka : Około 30 cm

Kot : Około 30 cm

LaPerm osiąga dojrzałość w wieku około roku.

Waga

Kotka : pomiędzy 3 i 5 kg

Kot : pomiędzy 4 i 5 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Niebieskie
Zielone
Żółty/złoty
Różnooki

Opis

Ten kot o kędzierzawym futerku ma głowę w kształcie lekko zaokrąglonego klina i uszy od wewnątrz porośnięte kręconą sierścią. Ma dość obfity podszerstek, który różni się w zależności od tego, czy kot jest krótko- czy półdługowłosy. Jego okrywa włosowa jest w dotyku wyjątkowo delikatna.

Ciekawostki

LaPerm nazwę zawdzięcza charakterystycznej kręconej sierści przypominającej trwałą ondulację (po angielsku „perm”), którą stosują ludzie, gdy chcą mieć loki. Możemy mu pozazdrościć, że rodzi się z kręconymi włosami i nie potrzebuje sobie robić trwałej!

Raz w życiu kompletnie łysieje, ale futro szybko mu odrasta, kręcone tak samo jak poprzednio!
 

LaPerm - charakter

 • 100%

  Czuły

  Ten kot o nietypowej sierści okaże wiele czułości opiekunowi, który będzie o niego dbał.

 • 66%

  Lubi zabawę

  LaPerm wie jak zaprezentować swoje możliwości ruchowe w pełnej krasie. Dzięki umięśnionym nogom, skacze i biega, kiedy tylko przyjdzie mu na to ochota.

 • 66%

  Spokojny

  Jest dobrym towarzyszem człowieka i kiedy tylko pojawia się odpowiednia motywacja i okazja, laPerm z chęcią tuli się do opiekuna.

 • 66%

  Inteligentny

  LaPerm jest nie mniej sprytny, niż inne koty.

 • 66%

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  Choć do hałaśliwych nieznajomych podchodzi z dużą ostrożnością, będzie umiał pokonać lęk, jeśli od maleńkości przyzwyczajano go do obecności różnych osób. 

 • 66%

  Niezależny

  Raz na jakiś czas lubi udać się w odosobnienie, gdzie z przyjemnością oddaje się zajęciom takim jak sen lub toaleta futerka.

  Zachowanie

  • 33%

   Gadatliwość

   Ma przyjemny głos, ale bardzo rzadko go używa.

  • 66%

   Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

   LaPerm potrzebuje dobrego powodu, żeby zmusić się do biegania. Jeśli poruszamy mu piórkiem przed nosem, może uda nam się zachęcić go do gonitw i skoków. 

  • 33%

   Skłonność do ucieczek

   Naturalna ciekawość może go skłonić do oglądania, co dzieje się za oknem. Trzeba pamiętać o zabezpieczeniu okien siatką, żeby kot nie wyskoczył lub nie wypadł. 

  • 66%

   Łakomczuch

   Łakomstwo nie jest typowe dla tej rasy, ale może być oznaką znudzenia. Jeśli nie chcemy, żeby bezczynność przerodziła się w obżarstwo, pamiętajmy o zapewnieniu kotu urozmaiconych zajęć.

   Resztę treści znajdziesz pod reklamą

   Ładowanie reklam ...

   Czy rasa LaPerm jest dla Ciebie?

   Zrób test!

   Współżycie z innymi

   • 66%

    LaPerm i koty

    Na początku laPerm nie będzie skakał ze szczęścia na widok drugiego kota pod swoim dachem. Ale jeśli oba koty mają zapewnione własne kryjówki i przestrzenie, z upływem czasu zaczną się tolerować, a kto wie, może nawet się zaprzyjaźnią?

   • 100%

    LaPerm i psy

    Pies z kotem mogą się świetnie dogadywać i razem mieszkać, jeśli damy im czas na zapoznanie. Kotu będzie potrzebny dystans, kryjówki i wysoko położone miejsca do wskakiwania, gdzie można się schować, kiedy ma ochotę odsapnąć od towarzystwa. W końcu może nawet będą się razem bawić!

   • 100%

    LaPerm i dzieci

    Dzieci zbyt hałaśliwe, które bez przerwy starają się nawiązać z kotem kontakt, prędzej go do siebie zniechęcą, niż oswoją. Ale jeśli są nauczone szacunku do zwierzęcia i bawią się z nim pod okiem rodziców, mogą zbudować przyjacielską relację.

   • 66%

    LaPerm i osoby starsze

    Ogólnie rzecz biorąc, kotek rozrabiaka nie jest wskazany dla spokojnej osoby. Niemniej jednak hodowca może wskazać dorosłego osobnika, który bez problemu dostosuje się do rytmu życia takiego opiekuna.

    %}

    LaPerm - cena

    Średnia cena kociaka laPerm w hodowli zagranicznej wynosi między 600 a 1200 euro.  
     

    Pielęgnacja

    Zaleca się sprawdzać i czyścić kotu uszy zgodnie ze wskazówkami lekarza weterynarii. 

    Linienie

    W okresie linienia kota trzeba szczotkować raz lub dwa razy na tydzień, w zależności od długości sierści.

    Żywienie

    Zaleca się dobrej jakości karmę zarekomendowaną przez lekarza weterynarii.

    Zdrowie

    Długość życia

    Kot laPerm żyje od 15 do 20 lat.

    Odporność/wytrzymałość

    Włos okrywowy w połączeniu z podszerstkiem stanowią dobrą ochronę przed niskimi temperaturami, ale gorzej sprawdzają się w cieple.

    Skłonność do tycia

    Bez wystarczającej ilości ruchu, kot może zacząć tyć. Dlatego trzeba się stosować do zaleceń weterynarza i podawać karmę w interaktywnej misce. Dzięki temu mruczek będzie wolniej jadł i miał dodatkową rozrywkę.

    Częste choroby

    Koty laPerm mogą cierpieć z powodu tych samych dolegliwości, co wszystkie inne koty, na przykład chorób jamy ustnej.

    Inne schorzenia, które mogą go dotknąć to:

    • kardiomiopatia przerostowa, czyli choroba, która polega na zgrubieniu mięśnia sercowego. Może prowadzić do niewydolności serca o objawach takich jak arytmia, obrzęk płuc czy zakrzepica tętnicy. Chorobę można wykryć za pomocą badania echokardiografem, które należy co roku powtarzać. W zależności od wyniku badania, można stosować leczenie, które poprawi jakość życia zwierzęcia.
    • niedobór kinazy pirogronianowej jest chorobą dziedziczną, która u chorego kota powoduje anemię. W zależności od tempa rozwoju choroby, kot może żyć od roku do około dziesięciu lat. Schorzenie można wykryć poprzez badanie DNA, które wykaże, czy kot nosi feralny gen na jednym czy dwóch allelach. 

    Rozmnażanie

    W jednym miocie na świat przychodzą przeciętnie trzy kociaki.

    Dopuszcza kojarzenie wyłącznie w obrębie własnej rasy, bez względu na długość sierści.
     

    Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
    Dodaj komentarz