Ragdoll

Ragdoll
Ragdoll
Ragdoll
Ragdoll kociak

Łagodność i elegancja to dwie główne cechy, które charakteryzują tego imponującego kota o intensywnie niebieskich oczach i pogodnym wyglądzie. Posiada on wyjątkową cechę – gdy bierzemy go na ręce, całkowicie się rozluźnia i staje się „wiotki”, co leży u źródła nazwy tej rasy – „ragdoll” po angielsku oznacza szmacianą lalkę.

dna

Najważniejsze informacje o Ragdoll

  • Długość życia : pomiędzy 12 i 15 lat
  • Charakter : Pieszczoch, Spokojny
  • Rodzaj szaty : Długa

Wygląd

Ragdoll - wielkość

Kotka pomiędzy 30 i 35 cm
Kot pomiędzy 33 i 38 cm

Ragdoll dorasta powoli i pełną dojrzałość osiąga dopiero między trzecim a czwartym rokiem życia.

Ragdoll - waga

Kotka pomiędzy 4 i 6 kg
Kot pomiędzy 5 i 9 kg

Maść

Umaszczenie point we wszystkich wariantach kolorystycznych z wyjątkiem bursztynowego (wg. FIFe). 

Oprócz tradycyjnych, podstawowych umaszczeń, czyli seal (ciemnobrązowego), niebieskiego, czekoladowego i liliowego, dopuszcza się również inne warianty, czyli rude, kremowe, szylkretowe, pręgowane, pręgowane szylkretowe.

Typy umaszczeń

Ragdoll występuje w kilku odmianach umaszczenia, wszystkich typu point. FIFe uznaje 3 warianty umaszczenia point u kotów tej rasy:

  • klasyczny colorpoint: uczy, maska, łapki i ogon kota są ciemniejsze niż reszta ciała, a podstawowa maść kota pozostaje jednolita, jasna,
  • mitted: cechy odmiany colorpoint, dodatkowo uzupełnione o białe elementy na czole (strzałka), brodzie, szyi, części brzucha, przednich łapkach (rękawiczki) oraz tylnych łapkach do wysokości kolan,
  • odmiana bikolor: posiada cechy odmiany colorpoint, dodatkowo uzupełnione o elementy białe: na masce (plama w kształcie odwróconej litery V), klatce piersiowej, brzuchu, łapach i piętach, oraz w formie łat na plecach,
  • nieuznana przez FIFe jest odmiana van ze znaczeniami point obejmującymi tylko uszy, górną części maski oraz ogon. Ciało oraz łapki pozostają białe.

Rodzaj szaty

Półdługa

Kolor oczu

Niebieskie 

Opis

Ragdoll to duży, dobrze zbudowany, długi, silny kot o grubym kośćcu, wsparty na mocno umięśnionych kończynach średniej długości. Tułów zwieńczony jest długim, puszystym ogonem noszonym niczym pióropusz. Głowa ma kształt zaokrąglonego trójkąta równobocznego, nos natomiast jest prosty, jedynie z lekkim zagłębieniem u nasady (profil typu „zjeżdżalnia”), bez stopu. Kufa i podbródek są dobrze zarysowane. Uszy są średniej wielkości, szerokie u podstawy, a na końcach zaokrąglone. Ragdoll ma duże, owalne oczy, lekko nachylone w kierunku zewnętrznej podstawy ucha. 

Ragdoll - charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ragdoll jest bardzo łagodny, czuły i spokojny. Uwielbia godzinami wylegiwać się na kolanach opiekuna.

Lubi zabawę

yellow-paw grey-paw grey-paw

Woli raczej, żeby zabawka sama do niego przyszła, niż męczyć się i za nią biegać.

Spokojny

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ma spokojny i łagodny temperament. Ragdoll nie jest niesfornym kotem.

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ma niezwykłą zdolność dostosowywania się do różnych sytuacji i zmian.

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Choć w kontakcie z człowiekiem jest bardzo przyjazny i przyjemny, mimo wszystko potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do obecności nowych osób w swoim otoczeniu.

Niezależny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ceni sobie chwile samotności, ale lubi też, gdy człowiek, z którym mieszka pod jednym dachem, poświęca mu uwagę.

Ragdoll - temperament

Gadatliwość

yellow-paw grey-paw grey-paw

Ragdoll jest mało rozmowny. Z opiekunem porozumiewa się głównie za pomocą mowy ciała.

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw grey-paw grey-paw

Sjesta to jego ulubiony „sport”. Nie ma zbyt dużej potrzeby fizycznego rozładowania energii, conie znaczy, że należy zaniedbać ruch i zabawę.

Skłonność do ucieczek

yellow-paw grey-paw grey-paw

Za wyjątkiem ucieczki z kanapy, ragdoll nie będzie się zbytnio oddalał. Jest typowym domatorem i nie lubi ryzyka.

Łakomczuch

yellow-paw grey-paw grey-paw

Nie jest łakomczuchem. To po prostu duży kot.

Współżycie z innymi

Ragdoll i koty

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ponieważ ragdoll jest towarzyski, spokojnie może się zakolegować z innymi kotami, o ile nie są zbyt hałaśliwe i energiczne.

Ragdoll i psy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Jeśli chcemy, żeby ragdoll mieszkał pod jednym dachem razem z psem, najlepiej go do tego przyzwyczajać od maleńkości. Ragdoll jest kotem zgodnym i czuje się dobrze zarówno w kocim, jak i psim towarzystwie. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że psy o zbyt wylewnym charakterze, a także te bardzo energiczne, mogą być męczące dla ragdolla. Weźmy to pod uwagę przy wyborze psiego towarzysza dla ragdolla.

Ragdoll i dzieci

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ragdoll to kot spokojny i opanowany. Należy wybrać najbardziej ruchliwego kociaka w miocie, ponieważ będzie mu łatwiej dostosować się do dziecięcej energii. Będzie idealnym towarzyszem zabaw dla dzieci, pod warunkiem, że będą wobec  niego delikatne. 

Ragdoll i osoby starsze

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ze względu na wyciszony charakter, ragdoll zwany "szmacianą lalkę", bez problemu odnajdzie się w roli towarzysza spokojnej osoby.

Ragdoll - cena

Cena kociaka rasy ragdoll z hodowli średnio waha się między 2000 a 4000 zł i często zależy od pochodzenia, konkretnej hodowli, wieku, a nawet płci kotka. Miesięczny koszt utrzymania to kwota około 150 zł, która pozwala zaspokoić wszystkie jego potrzeby, takie jak wysokiej jakości karma, dzięki której pozostanie zdrowy i w dobrej formie. 

Ragdoll - pielęgnacja

Futerko ragdolla to przede wszystkim półdługie włosy okrywowe oraz niezbyt gęsty podszerstek, który nie ma skłonności do kołtunienia się i filcowania. Dlatego też ragdollowi wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu.

Linienie

Jeśli kot jest regularnie szczotkowany (raz w tygodniu), będzie gubił niewiele sierści, ponieważ ma bardzo mało podszerstka.

Ragdoll - żywienie

Bezwzględnie należy stosować dietę dostosowaną do przemiany materii, trybu życia oraz wieku kota.

Zdrowie

Długość życia

Średnia długość życia ragdolla wynosi od 12 do 15 lat.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Jest dosyć wytrzymały i raczej dobrze adaptuje się do wszystkich warunków klimatycznych.

Skłonność do tycia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ponieważ ragdoll jest mało aktywny, konieczne trzeba monitorować dzienną ilość spożywanego przez niego jedzenia. 

Częste choroby

Koty rasy ragdoll mogą chorować na kardiomiopatię przerostową lub, rzadziej, wielotorbielowatość nerek. Oba schorzenia można wykryć za pomocą badań genetycznych. 
o    Kardiomiopatia przerostowa: choroba prowadząca do niewydolności serca, objawiająca się zadyszką, trudnościami w oddychaniu, szybkim męczeniem się.
o    Wielotorbielowatość nerek: choroba polegająca na obecności w nerkach licznych torbieli wypełnionych płynem, w rezultacie prowadząca do nieuleczalnej niewydolności tych organów.

Rozmnażanie

Dopuszcza się krzyżowanie wyłącznie w ramach rasy.
Należy zwrócić uwagę, że tak samo jak w przypadku innych ras maści colorpoint, kocięta ragdoll rodzą się całkowicie białe.

Ciekawostki

Jedna z wysuwanych hipotez na temat charakterystycznego wiotczenia ragdolla podczas brania na ręce, czyli efektu „szmacianej lalki", mówi o neotenii. Oznacza to, że u kotów tej rasy miałby nie zanikać odruch całkowitego rozluźnienia, który występuje u kociąt, gdy są przenoszone przez matkę. Reakcja ta zazwyczaj wygasa z wiekiem, ale wedle tej teorii u ragdolla pozostaje ona niezmieniona nawet po osiągnięciu dojrzałości.

Pochodzenie i historia

Rasa ragdoll pochodzi z USA i powstała w 1963 roku za sprawą Ann Baker, hodowczyni czarnych persów. W ramach prowadzonej przez siebie hodowli postanowiła skrzyżować kocura o umaszczeniu seal point z turecką angorą – białą długowłosą kotką o niebieskich oczach. Ponieważ kocięta pochodzące z tej krzyżówki okazały się być wyjątkowo uległe, Ann Baker postanowiła dać rasie nazwę „ragdoll”, co po angielsku dosłownie oznacza szmacianą lalkę.

Kontynuacji oraz rozpowszechnienia tej rasy podjęli się inni hodowcy, jak choćby Denny i Laura Daytonowie. Rasa ragdoll została zarejestrowana przez TICA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów) w 1979 roku, zaś Międzynarodowa Organizacja Felinologiczna FIFe uznała ją w roku 1992.

Imiona

Kot: Ali, Marcel, Igor

Kotka: Lalka, Klara, Nebula

Sprawdź nasz katalog imion dla kotów