Ragdoll - poznaj wyjątkowego kota rasy ragdoll

#5

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Ragdoll - poznaj wyjątkowego kota rasy ragdoll
Ragdoll

Łagodność i elegancja to dwie główne cechy, które charakteryzują tego imponującego kota o intensywnie niebieskich oczach i pogodnym wyglądzie. Posiada on wyjątkową cechę – gdy bierzemy go na ręce, całkowicie się rozluźnia i staje się „wiotki”. Ta charakterystyka leży u źródła nazwy rasy – „ragdoll” po angielsku oznacza szmacianą lalkę.

Najważniejsze informacje o kocie rasy ragdoll

Długość życia :

7

20

12

15

Charakter :

Pieszczoch Spokojny

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Historia rasy ragdoll

Rasa ragdoll pochodzi z USA i powstała w 1963 roku za sprawą Ann Baker, hodowczyni czarnych persów. W ramach prowadzonej przez siebie hodowli postanowiła skrzyżować kocura o umaszczeniu seal point z turecką angorą – białą długowłosą kotką o niebieskich oczach. Ponieważ kocięta pochodzące z tej krzyżówki okazały się być wyjątkowo uległe, Ann Baker postanowiła dać rasie nazwę „ragdoll”, co po angielsku dosłownie oznacza szmacianą lalkę.

Kontynuacji oraz rozpowszechnienia tej rasy podjęli się inni hodowcy, jak choćby Denny i Laura Daytonowie. Rasa ragdoll została zarejestrowana przez TICA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów) w 1979 roku, zaś Międzynarodowa Organizacja Felinologiczna FIFe uznała ją w roku 1992.

Wzorzec rasy

 • Ragdoll - poznaj wyjątkowego kota rasy ragdoll
  Ragdoll - poznaj wyjątkowego kota rasy ragdoll

  Ragdoll - wielkość

  Kotka : pomiędzy 30 i 35 cm

  Kot : pomiędzy 33 i 38 cm

  Ragdoll dorasta powoli i pełną dojrzałość osiąga dopiero między trzecim a czwartym rokiem życia.

  Ragdoll - waga

  Kotka : pomiędzy 4 i 6 kg

  Kot : pomiędzy 5 i 9 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Niebieskie

  Opis rasy

  Ragdoll to duży, dobrze zbudowany, długi, silny kot o grubym kośćcu, wsparty na mocno umięśnionych kończynach średniej długości. Tułów zwieńczony jest długim, puszystym ogonem noszonym niczym pióropusz. Głowa ragdolla ma kształt zaokrąglonego trójkąta równobocznego, nos natomiast jest prosty, jedynie z lekkim zagłębieniem u nasady (profil typu „zjeżdżalnia”), bez stopu. Kufa i podbródek są dobrze zarysowane. Uszy są średniej wielkości, szerokie u podstawy, a na końcach zaokrąglone. Ragdoll ma duże, owalne oczy, lekko nachylone w kierunku zewnętrznej podstawy ucha. 

  Kot ragodoll - ciekawostki

  Jedna z wysuwanych hipotez na temat charakterystycznego wiotczenia ragdolla podczas brania na ręce, czyli efektu „szmacianej lalki", mówi o neotenii. Oznacza to, że u kotów tej rasy miałby nie zanikać odruch całkowitego rozluźnienia, który występuje u kociąt, gdy są przenoszone przez matkę. Reakcja ta zazwyczaj wygasa z wiekiem, ale wedle tej teorii u ragdolla pozostaje ona niezmieniona nawet po osiągnięciu dojrzałości.

  Ragdoll - charakter

  • 100%

   Czuły

   Ragdoll jest bardzo łagodny, czuły i spokojny. Uwielbia godzinami wylegiwać się na kolanach opiekuna.

  • 33%

   Lubi zabawę

   Woli raczej, żeby zabawka sama do niego przyszła, niż męczyć się i za nią biegać.

  • 100%

   Spokojny

   Ma spokojny i łagodny temperament. Ragdoll nie jest niesfornym kotem.

  • 66%

   Inteligentny

   Ma niezwykłą zdolność dostosowywania się do różnych sytuacji i zmian.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Choć w kontakcie z człowiekiem jest bardzo przyjazny i przyjemny, mimo wszystko potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do obecności nowych osób w swoim otoczeniu.

  • 66%

   Niezależny

   Ceni sobie chwile samotności, ale lubi też, gdy człowiek, z którym mieszka pod jednym dachem, poświęca mu uwagę.

   Ragdoll - temperament

   • 33%

    Gadatliwość

    Ragdoll jest mało rozmowny. Z opiekunem porozumiewa się głównie za pomocą mowy ciała.

   • 33%

    Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

    Sjesta to jego ulubiony „sport”. Nie ma zbyt dużej potrzeby fizycznego rozładowania energii, conie znaczy, że należy zaniedbać ruch i zabawę.

   • 33%

    Skłonność do ucieczek

    Za wyjątkiem ucieczki z kanapy, ragdoll nie będzie się zbytnio oddalał. Jest typowym domatorem i nie lubi ryzyka.

   • 33%

    Łakomczuch

    Nie jest łakomczuchem. To po prostu duży kot.

    Resztę treści znajdziesz pod reklamą

    Ładowanie reklam ...

    Czy rasa Ragdoll - poznaj wyjątkowego kota rasy ragdoll jest dla Ciebie?

    Zrób test!

    Współżycie z innymi

    • 66%

     Ragdoll - poznaj wyjątkowego kota rasy ragdoll i koty

     Ponieważ ragdoll jest towarzyski, spokojnie może się zakolegować z innymi kotami, o ile nie są zbyt hałaśliwe i energiczne.

    • 66%

     Ragdoll - poznaj wyjątkowego kota rasy ragdoll i psy

     Jeśli chcemy, żeby ragdoll mieszkał pod jednym dachem razem z psem, najlepiej go do tego przyzwyczajać od maleńkości. Ragdoll jest kotem zgodnym i czuje się dobrze zarówno w kocim, jak i psim towarzystwie. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że psy o zbyt wylewnym charakterze, a także te bardzo energiczne, mogą być męczące dla ragdolla. Weźmy to pod uwagę przy wyborze psiego towarzysza dla ragdolla.

    • 66%

     Ragdoll - poznaj wyjątkowego kota rasy ragdoll i dzieci

     Ragdolle to spokojne cierpliwe i łagodne koty. Należy wybrać najbardziej ruchliwego kociaka w miocie, ponieważ będzie mu łatwiej dostosować się do dziecięcej energii. Będzie idealnym towarzyszem zabaw dla dzieci, pod warunkiem, że będą wobec  niego delikatne. 

    • 100%

     Ragdoll - poznaj wyjątkowego kota rasy ragdoll i osoby starsze

     Ze względu na wyciszony charakter, kot ragdoll zwany "szmacianą lalkę", bez problemu odnajdzie się w roli towarzysza spokojnej osoby.

     %}

     Cena kociaka rasy ragdoll

     Cena kociaka rasy ragdoll z hodowli średnio waha się między 2000 a 4000 zł i często zależy od pochodzenia, konkretnej hodowli, wieku, a nawet płci kotka. Miesięczny koszt utrzymania to kwota około 150 zł, która pozwala zaspokoić wszystkie jego potrzeby, takie jak wysokiej jakości karma, dzięki której pozostanie zdrowy i w dobrej formie. 

     Sprawdzone hodowle kotów rasy ragdoll znajdziesz tutaj.

     Ragdoll - pielęgnacja

     Futro ragdolla to przede wszystkim półdługie włosy okrywowe oraz niezbyt gęsty podszerstek, który nie ma skłonności do kołtunienia się i filcowania. Dlatego też wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu.

     Linienie

     Jeśli kot jest regularnie szczotkowany (raz w tygodniu), będzie gubił niewiele sierści, ponieważ ma bardzo mało podszerstka.

     Żywienie ragdolla

     Bezwzględnie należy stosować dietę dostosowaną do przemiany materii, trybu życia oraz wieku kota.

     Problemy zdrowotne rasy

     Długość życia

     Przeciętna długość życia ragdolla wynosi od 12 do 15 lat.

     Odporność/wytrzymałość

     Jest dosyć wytrzymały i raczej dobrze adaptuje się do wszystkich warunków klimatycznych.

     Skłonność do tycia

     Ponieważ ragdoll jest mało aktywny, konieczne trzeba monitorować dzienną ilość spożywanego przez niego jedzenia. 

     Częste choroby

     Przedstawiciele tej rasy mogą chorować na kardiomiopatię przerostową lub, rzadziej, wielotorbielowatość nerek. Oba schorzenia można wykryć za pomocą badań genetycznych. 
     o    Kardiomiopatia przerostowa: choroba prowadząca do niewydolności serca, objawiająca się zadyszką, trudnościami w oddychaniu, szybkim męczeniem się.
     o    Wielotorbielowatość nerek: choroba polegająca na obecności w nerkach licznych torbieli wypełnionych płynem, w rezultacie prowadząca do nieuleczalnej niewydolności tych organów.

     Rozmnażanie

     Dopuszcza się krzyżowanie wyłącznie w ramach rasy.
     Należy zwrócić uwagę, że tak samo jak w przypadku innych ras maści colorpoint, kocięta ragdoll rodzą się całkowicie białe.

     Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
     Dodaj komentarz

     3 komentarzy

     • KawaiChanpl274
      KawaiChanpl274
      Mam tą rasę . Polecam to bardzo miłe koty a czasem mają dość więc trzeba je zostawić w spokoju 🙂🙃🙂🙃🙂
     • Fenek
      Fenek
      Hej, to nie jest żaden pocisk ani hejt, tylko normalne, spokojne pytanie: Z jakiego źródła wzięłaś/wziąłeś aż tyle informacji na ten temat? Skąd masz pewność, że twoje informacje są wiarygodne?
      PS. Jestem początkujący w temacie kotów, a Ragdoll jest moim kandydatem na pierwszego kotka. Dlatego pytam;)
     • Oliwss
      Oliwss
      Artykuł zawiera błędne informacje. Ragdoll nie ma wcale podszerstka, jednak nie można powiedzieć, że nie będzie miał skłonności do filcowania. Należy go czesać 2-3 razy w tygodniu, raz to za mało. Jest raczej spokojny, więc należy go zachęcać do ruchu, aby uniknąć otyłości. Kot może być łakomczuchem lub niejadkiem, rasa nie ma w tym wypadku znaczenia. Znani mi przedstawiciele rasy są bardzo rozmowni, jednak może to być kwestia tych jednostek. Utrzymanie ragdolla i każdego innego kota obecnie przekracza koszt 300 zł miesięcznie, nie biorąc pod uwagę kosztów weterynaryjnych, które to przy samych badaniach okresowych mogą sięgnąć 800-1000 zł, nie wspominając o sytuacjach, kiedy coś jest nie tak. Niestety, rasa ta nie jest również zbyt odporna w kwestiach zdrowotnych. Standardem rasy są oczy niebieskie, jednak w umaszczeniach typu mink, sepia, solid występują również oczy zielone. Owe warianty kolorystyczne nie są akceptowane przez FIFE, jednak TICA je akceptuje. Fragment o rozmnażaniu jedynie w obrębie rasy powinien zniknąć, ponieważ gwarantem rasy i pochodzenia kota jest rodowód, w którym nie ma miejsca na koty innych ras. Poniżej 3500 zł niemożliwy jest zakup kota z legalnej hodowli, a ten serwis chyba nie powinien wspierać pseudo poprzez niewłaściwe informowanie potencjalnych nabywców.
     Potwierdź usunięcie

     Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

     3 komentarzy na temat 3