Ragdoll

#7

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Ragdoll
Ragdoll

Łagodność i elegancja to dwie główne cechy, które charakteryzują tego imponującego kota o intensywnie niebieskich oczach i pogodnym wyglądzie. Posiada on wyjątkową cechę – gdy bierzemy go na ręce, całkowicie się rozluźnia i staje się „wiotki”, co leży u źródła nazwy tej rasy – „ragdoll” po angielsku oznacza szmacianą lalkę.

Najważniejsze informacje o Ragdoll

Długość życia :

7

20

12

15

Charakter :

Pieszczoch Spokojny

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Pochodzenie i historia

Rasa ragdoll pochodzi z USA i powstała w 1963 roku za sprawą Ann Baker, hodowczyni czarnych persów. W ramach prowadzonej przez siebie hodowli postanowiła skrzyżować kocura o umaszczeniu seal point z turecką angorą – białą długowłosą kotką o niebieskich oczach. Ponieważ kocięta pochodzące z tej krzyżówki okazały się być wyjątkowo uległe, Ann Baker postanowiła dać rasie nazwę „ragdoll”, co po angielsku dosłownie oznacza szmacianą lalkę.

Kontynuacji oraz rozpowszechnienia tej rasy podjęli się inni hodowcy, jak choćby Denny i Laura Daytonowie. Rasa ragdoll została zarejestrowana przez TICA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów) w 1979 roku, zaś Międzynarodowa Organizacja Felinologiczna FIFe uznała ją w roku 1992.

Wygląd

  Ragdoll - wielkość

  Kotka : pomiędzy 30 i 35 cm

  Kot : pomiędzy 33 i 38 cm

  Ragdoll dorasta powoli i pełną dojrzałość osiąga dopiero między trzecim a czwartym rokiem życia.

  Ragdoll - waga

  Kotka : pomiędzy 4 i 6 kg

  Kot : pomiędzy 5 i 9 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Niebieskie

  Opis

  Ragdoll to duży, dobrze zbudowany, długi, silny kot o grubym kośćcu, wsparty na mocno umięśnionych kończynach średniej długości. Tułów zwieńczony jest długim, puszystym ogonem noszonym niczym pióropusz. Głowa ma kształt zaokrąglonego trójkąta równobocznego, nos natomiast jest prosty, jedynie z lekkim zagłębieniem u nasady (profil typu „zjeżdżalnia”), bez stopu. Kufa i podbródek są dobrze zarysowane. Uszy są średniej wielkości, szerokie u podstawy, a na końcach zaokrąglone. Ragdoll ma duże, owalne oczy, lekko nachylone w kierunku zewnętrznej podstawy ucha. 

  Ciekawostki

  Jedna z wysuwanych hipotez na temat charakterystycznego wiotczenia ragdolla podczas brania na ręce, czyli efektu „szmacianej lalki", mówi o neotenii. Oznacza to, że u kotów tej rasy miałby nie zanikać odruch całkowitego rozluźnienia, który występuje u kociąt, gdy są przenoszone przez matkę. Reakcja ta zazwyczaj wygasa z wiekiem, ale wedle tej teorii u ragdolla pozostaje ona niezmieniona nawet po osiągnięciu dojrzałości.

  Ragdoll - charakter

  • 100%

   Czuły

   Ragdoll jest bardzo łagodny, czuły i spokojny. Uwielbia godzinami wylegiwać się na kolanach opiekuna.

  • 33%

   Lubi zabawę

   Woli raczej, żeby zabawka sama do niego przyszła, niż męczyć się i za nią biegać.

  • 100%

   Spokojny

   Ma spokojny i łagodny temperament. Ragdoll nie jest niesfornym kotem.

  • 66%

   Inteligentny

   Ma niezwykłą zdolność dostosowywania się do różnych sytuacji i zmian.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Choć w kontakcie z człowiekiem jest bardzo przyjazny i przyjemny, mimo wszystko potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do obecności nowych osób w swoim otoczeniu.

  • 66%

   Niezależny

   Ceni sobie chwile samotności, ale lubi też, gdy człowiek, z którym mieszka pod jednym dachem, poświęca mu uwagę.

   Ragdoll - temperament

   • 33%

    Gadatliwość

    Ragdoll jest mało rozmowny. Z opiekunem porozumiewa się głównie za pomocą mowy ciała.

   • 33%

    Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

    Sjesta to jego ulubiony „sport”. Nie ma zbyt dużej potrzeby fizycznego rozładowania energii, conie znaczy, że należy zaniedbać ruch i zabawę.

   • 33%

    Skłonność do ucieczek

    Za wyjątkiem ucieczki z kanapy, ragdoll nie będzie się zbytnio oddalał. Jest typowym domatorem i nie lubi ryzyka.

   • 33%

    Łakomczuch

    Nie jest łakomczuchem. To po prostu duży kot.

    Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia

    Współżycie z innymi

    • 66%

     Ragdoll i koty

     Ponieważ ragdoll jest towarzyski, spokojnie może się zakolegować z innymi kotami, o ile nie są zbyt hałaśliwe i energiczne.

    • 66%

     Ragdoll i psy

     Jeśli chcemy, żeby ragdoll mieszkał pod jednym dachem razem z psem, najlepiej go do tego przyzwyczajać od maleńkości. Ragdoll jest kotem zgodnym i czuje się dobrze zarówno w kocim, jak i psim towarzystwie. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że psy o zbyt wylewnym charakterze, a także te bardzo energiczne, mogą być męczące dla ragdolla. Weźmy to pod uwagę przy wyborze psiego towarzysza dla ragdolla.

    • 66%

     Ragdoll i dzieci

     Ragdoll to kot spokojny i opanowany. Należy wybrać najbardziej ruchliwego kociaka w miocie, ponieważ będzie mu łatwiej dostosować się do dziecięcej energii. Będzie idealnym towarzyszem zabaw dla dzieci, pod warunkiem, że będą wobec  niego delikatne. 

    • 100%

     Ragdoll i osoby starsze

     Ze względu na wyciszony charakter, ragdoll zwany "szmacianą lalkę", bez problemu odnajdzie się w roli towarzysza spokojnej osoby.

     Ragdoll - cena

     Cena kociaka rasy ragdoll z hodowli średnio waha się między 2000 a 4000 zł i często zależy od pochodzenia, konkretnej hodowli, wieku, a nawet płci kotka. Miesięczny koszt utrzymania to kwota około 150 zł, która pozwala zaspokoić wszystkie jego potrzeby, takie jak wysokiej jakości karma, dzięki której pozostanie zdrowy i w dobrej formie. 

     Ragdoll - pielęgnacja

     Futerko ragdolla to przede wszystkim półdługie włosy okrywowe oraz niezbyt gęsty podszerstek, który nie ma skłonności do kołtunienia się i filcowania. Dlatego też ragdollowi wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu.

     Linienie

     Jeśli kot jest regularnie szczotkowany (raz w tygodniu), będzie gubił niewiele sierści, ponieważ ma bardzo mało podszerstka.

     Ragdoll - żywienie

     Bezwzględnie należy stosować dietę dostosowaną do przemiany materii, trybu życia oraz wieku kota.

     Zdrowie

     Długość życia

     Średnia długość życia ragdolla wynosi od 12 do 15 lat.

     Odporność/wytrzymałość

     Jest dosyć wytrzymały i raczej dobrze adaptuje się do wszystkich warunków klimatycznych.

     Skłonność do tycia

     Ponieważ ragdoll jest mało aktywny, konieczne trzeba monitorować dzienną ilość spożywanego przez niego jedzenia. 

     Częste choroby

     Koty rasy ragdoll mogą chorować na kardiomiopatię przerostową lub, rzadziej, wielotorbielowatość nerek. Oba schorzenia można wykryć za pomocą badań genetycznych. 
     o    Kardiomiopatia przerostowa: choroba prowadząca do niewydolności serca, objawiająca się zadyszką, trudnościami w oddychaniu, szybkim męczeniem się.
     o    Wielotorbielowatość nerek: choroba polegająca na obecności w nerkach licznych torbieli wypełnionych płynem, w rezultacie prowadząca do nieuleczalnej niewydolności tych organów.

     Rozmnażanie

     Dopuszcza się krzyżowanie wyłącznie w ramach rasy.
     Należy zwrócić uwagę, że tak samo jak w przypadku innych ras maści colorpoint, kocięta ragdoll rodzą się całkowicie białe.

     Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
     0 komentarzy
     Potwierdź usunięcie

     Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

     Dodaj komentarz