Brytyjski krótkowłosy

Inne nazwy: British Shorthair

#2

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Brytyjski krótkowłosy
Kot brytyjski krótkowłosy
 

Ten kot jest ulubieńcem Anglików. Urocza okrągła mordka, pluszowe futerko i wygląd „misia” bez wątpienia mogą oczarować każdego. Gdy jeszcze w starożytności pojawił się na angielskich ziemiach, miał za zadanie tępić szczury. Jego wyjątkowa uroda, a także niebieski kolor futra u najpopularniejszej odmiany sprawiają, że często mylony jest z kartuzem. Kot brytyjski krótkowłosy to niezmiennie bardzo popularna rasa. Występuje również w odmianie długowłosej, o nazwie British Longhair – kot brytyjski długowłosy

Najważniejsze informacje o kocie brytyjskim krótkowłosym

Długość życia :

9

23

14

18

Charakter :

Pieszczoch Spokojny

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Pochodzenie i historia

Kot brytyjski po raz pierwszy został zaprezentowany na pierwszej wystawie kotów, która odbyła się w Londynie w Crystal Palace w 1871 roku. Rasa otrzymała oficjalną nazwę British Shorthair (kot brytyjski krótkowłosy), aby nie mylić jej z rasami długowłosymi obecnymi na wystawie. Twórca współczesnej brytyjskiej felinologii i organizator wystawy, Harrison Weir, pokazał wówczas swą czternastoletnią kotkę brytyjską.

Po II wojnie światowej kot brytyjski, podobnie jak i wiele innych ras, stał się na tyle rzadki, że rasie groził całkowity zanik. Pula genetyczna stała się bardzo uboga. Aby dostrzyknąć brytyjczykom świeżej krwi, zaczęto je krzyżować z kotami perskimi, dzięki czemu odzyskały puszystość futra oraz zaczęły wyraźnie różnić się od innych ras, na przykład od kota kartuskiego.

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Kotka : Około 28 cm

  Kot : Około 30 cm

  Kot brytyjski rozwija się dość powoli; przestaje rosnąć około drugiego roku życia.

  Waga

  Kotka : pomiędzy 3 i 4 kg

  Kot : pomiędzy 5 i 8 kg

  Maść

  Czarne
  Czekoladowe/ brązowe
  Rude
  Kremowy
  Białe
  Niebieskie/szare

  Rodzaj szaty

  Krótka

  Kolor oczu

  Niebieskie
  Zielone
  Żółty/złoty
  Różnooki
  Brązowe

  Opis

  Ten przepiękny kot ma mocne, muskularne i proporcjonalne ciało. Dzięki grubemu, miękkiemu, gęstemu futerku, brytyjczyk dobrze znosi zimno. Przez swą charakterystyczną i niepowtarzalną okrągłą główkę jest podobny do pluszowego misia. Jego duże, dość szeroko rozstawione oczy sprawiają, że jest rozpoznawalny na pierwszy rzut oka. Podtrzymanie istnienia rasy w przeszłości wiązało się z krzyżowaniem kotów brytyjskich z kotami innych ras, w tym z kotem kartuzkim czy kotem perskim. Brytyjczyk nie odziedziczył jednak po persach załamania (stopu) między nosem a czołem.  

  Ciekawostki

  Podobnie jak w przypadku innych ras, kocięta brytyjskie rodzą się z niebieskimi oczami. Tęczówki zaczynają wybarwiać się, gdy kociak ma około 2 i pół miesiąca, po czym powoli w miarę dojrzewania zwierzęcia osiągają swą ostateczną barwę. 

  Kot brytyjski krótkowłosy - charakter

  • 100%

   Czuły

   Ten misiak nie tylko ślicznie wygląda, ale ma też ujmujący charakter. Możemy liczyć na regularne pieszczoty i chwile przyjemności, jaką daje dotyk mięciutkiego futerka w momentach czułości. 

  • 66%

   Lubi zabawę

   Aktywność fizyczna jest dla kotów tej rasy konieczna, aby utrzymać silną muskulaturę i uniknąć nadwagi. Z powodu ciężkiej budowy ciała, brytyjczyk nie ma reputacji bardzo dynamicznego kota.

  • 100%

   Spokojny

   Ten salonowy kot wie, co to prawdziwy relaks. Ponieważ nie jest ani lekki, ani smukły, to po osiągnięciu dojrzałości przeważnie staje się bardzo stateczny.

  • 66%

   Inteligentny

   Wie, czego chce, i potrafi to komunikować opiekunom, o ile jest wystarczająco zmotywowany.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Kot brytyjski krótkowłosy ceni towarzystwo członków swojej rodziny, lecz potrzebuje czasu, aby zaufać komuś nowemu. Wszystko zależy od stopnia nieśmiałości kota, ale na pewno oswajanie, które przebiega stopniowo i nie na siłę, daje większe szanse na sukces.

  • 66%

   Niezależny

   O ile podczas waszej nieobecności kot będzie miał zapewnione rozmaite zajęcia, ciekawość zwycięży nudę. Po powrocie domowników przyjdzie im dotrzymać towarzystwa, sprawdzić co robią i czy coś dla niego mają.

   Zachowanie

   • 33%

    Gadatliwość

    Do komunikacji z opiekunem wystarcza mu wymowne spojrzenie. Ma znacznie słabszy głosik niż koty innych ras. Ale warto mu odpowiadać i nagradzać każde miauknięcie, bo może go to ośmielić do częstszych rozmów.

   • 66%

    Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

    Nie ma nic lepszego niż chwile zabawy z opiekunami, gdy można odpowiednio zaprezentować świetną formę fizyczną.

   • 66%

    Skłonność do ucieczek

    Ponieważ koty tej rasy są z natury ciekawskie, lubią odkrywać to, co nieznane. Dlatego zaleca się dobrze zabezpieczyć okna i drzwi.

   • 100%

    Łakomczuch

    Ze względu na mocną i umięśnioną budowę ciała, koty tej rasy mają skłonność do objadania się, a nie do szukania aktywności fizycznej. Niemniej jednak spokojnie można zająć kota brytyjskiego zabawą, na przykład za pomocą interaktywnej miski, dzięki czemu będzie mniej łapczywie jeśNie ma nic lepszego niż chwile zabawy z opiekunami, gdy można odpowiednio zaprezentować świetną formę fizyczną.

    Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia

    Zrób test!

    Współżycie z innymi

    • 66%

     Brytyjski krótkowłosy i koty

     Brytyjczyki mogą bez problemu obdarzyć sympatią innego kota, o ile zwierzęta będą sobie przedstawiane stopniowo, na zasadzie socjalizacji z izolacją. Stosując tę metodę zapoznania, zwiększamy szanse, że nasze kotki się polubią!

    • 100%

     Brytyjski krótkowłosy i psy

     Początkowo kot będzie miał trudności z komunikowaniem się i rozumieniem psich zamiarów. Wyłącznie cierpliwość opiekunów i odpowiednie wychowanie psa mogą sprawić, że zwierzęta się zakolegują, ale pod warunkiem, że kot będzie miał zapewnione na wyłączność miejsce, w którym może się ukryć – najlepiej jakiś w miarę wysoko położony punkt.

    • 66%

     Brytyjski krótkowłosy i dzieci

     Choć kot o wyglądzie misia i futerku mięciutkim jak plusz naprawdę przypomina maskotkę, dzieci pod żadnym pozorem nie mogą tak go traktować. Pod warunkiem właściwej socjalizacji i odpowiedniego przygotowania dzieci do obchodzenia się ze zwierzątkiem, jest duża szansa na rozwinięcie się między nimi pięknej relacji.

    • 66%

     Brytyjski krótkowłosy i osoby starsze

     Ponieważ jego budowa ciała sprawia, że jest mniej ruchliwy niż inne rasy kotów, dojrzały brytyjczyk może być odpowiednim wyborem dla spokojnych osób starszych.

     Kot brytyjski krótkowłosy - cena

     Średnia cena zakupu kociaka brytyjskiego krótkowłosego w hodowli wynosi od 1300 do 2500 zł, ale cena może niekiedy przekraczać nawet 4000 zł. Kwota waha się w zależności od różnych czynników, między innymi od pochodzenia kotka (m.in. tytułów zdobytych przez rodziców), renomy hodowli, przeznaczenia kota (do dalszej hodowli lub „na kolana”), wieku kota w chwili zakupu, a nawet płci.

     Miesięczny koszt utrzymania kota tej rasy wynosi około 120-150 zł, co pozwala zapewnić mu wszystko co niezbędne, czyli m.in. żwirek i dobrej jakości karmę.

     Kot brytyjski krótkowłosy - pielęgnacja

     Zaleca się regularne szczotkowanie i czesanie, aby usunąć martwe włosy, zwłaszcza z gęstego podszerstka. Trzeba pamiętać, że ze względu na niezwykle bujne futro, w okresie wiosennego linienia kot brytyjski krótkowłosy będzie gubił bardzo dużo sierści. Lepiej więc od początku przyzwyczajać go do regularnych sesji pielęgnacyjnych, aby uczynić tę chwilę przyjemną zarówno dla opiekuna, jak i czworonoga. Zaleca się korzystanie od czasu do czasu (maksymalnie raz na tydzień) z furminatora, który usunie dużą część martwego podszerstka. Zapobiegnie to połykaniu dużych ilości sierści przez kota i tworzeniu kul włosowych.

     Linienie

     Ponieważ brytyjczyk ma krótkie futerko, poza okresem linienia wystarczy czesać go raz w tygodniu.

     Żywienie

     Dieta powinna być dostosowana do warunków życia oraz indywidualnych potrzeb kota. Ze względu na przysadzistą budowę ciała, brytyjczyki mogą być narażone na nadwagę, która może się odbić zarówno na zdolnościach motorycznych, jak i na ogólnym stanie zdrowia kota. Należy postępować zgodnie z zaleceniami dietetyków.

     Zdrowie

     Kot brytyjski krótkowłosy - długość życia

     Długość życia kota brytyjskiego wynosi średnio od 14 do 18 lat.

     Odporność/wytrzymałość

     Jest to kot raczej odporny. Gęste futro zapewnia mu lepszą ochronę przed zimnem, niż mają inne, mniej puchate rasy.

     Skłonność do tycia

     Pyszczek „pluszaka” dobrze pasuje również do utuczonego ciałka. Słynące ze spokoju brytyjczyki bardzo łatwo tyją. Dlatego należy koniecznie regularnie monitorować przyrost masy ciała kota i konsultować go z weterynarzem, najlepiej specjalizującym się w dietetyce zwierząt, bądź z dietetykiem.

     Kot brytyjski krótkowłosy - choroby

     Kotom brytyjskim krótkowłosym grożą typowo kocie schorzenia, takie jak choćby choroby jamy ustnej.

     Niektóre choroby są jednak dość typowe dla tej rasy – brytyjczyki narażone są na nie statystycznie częściej niż większość innych kotów. Są to:
     ●    Wielotorbielowatość nerek. Jest to choroba, która polega na powstawaniu torbieli uniemożliwiających prawidłowe funkcjonowanie nerki. W rezultacie dochodzi do nieodwracalnej niewydolności tego organu. Jedynie opieka weterynaryjna oraz odpowiednio ułożona dieta mogą opóźnić rozwój choroby oraz wydłużyć życie zwierzęcia i polepszyć jego jakość.
     ●    Kardiomiopatia przerostowa objawia się zgrubieniem mięśnia sercowego. W miarę postępu choroby, pojawia się niewydolność serca mogąca doprowadzić do arytmii, obrzęku płuc, a nawet zakrzepicy tętniczej. Przesiewowe badanie echokardiografem powinno się przeprowadzać raz w roku. 
     ●    Hemofilia – dziedziczna choroba krwi objawiająca się występowaniem nieuzasadnionych wybroczyn, siniaków, krwotoków wewnętrznych. Nosicielkami wadliwego genu są kotki, ale choroba ujawnia się tylko u kocurów.
     ●    Niedrożność kanalików nosowo-łzowych – charakterystyczna choroba ras brachycefalicznych. Objawia się nasilonym łzawieniem, a leczenie polega na płukaniu kanalików; w przypadku powstania zrostu konieczne może się okazać chirurgiczne otwarcie kanalików.

     Rozmnażanie

     Liczba kociąt w miocie w zupełności mieści się w średniej i wynosi około czterech. Kotki osiągają dojrzałość płciową w wieku sześciu miesięcy, zaś kocury między siódmym miesiącem a pierwszym rokiem życia.

     Duża i szeroka głowa brytyjczyka może skutkować pojawieniem się problemów podczas porodu. Zdarza się, że główka kociaka nie mieści się w kanale rodnym kotki, kocię może również w nim utknąć. Konieczne jest wówczas przeprowadzenie cesarskiego cięcia – dlatego warto uczulić naszego weterynarza, aby był w pogotowiu w dniu porodu.

     Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów TICA dopuszcza krzyżowanie kotów brytyjskich z rasami Scottish fold (kot szkocki zwisłouchy) oraz manx. Federacja felinologiczna FIFe dopuszcza krzyżowanie wyłącznie z kotem brytyjskim długowłosym, czyli rasą siostrzaną brytyjskiego krótkowłosego.

     Zostaw komentarz dotyczący tej rasy

     0 komentarzy
     Potwierdź usunięcie

     Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

     Dodaj komentarz