Brytyjski krótkowłosy

Inna nazwa: British Shorthair

Zdjęcie: dorosły kot rasa Brytyjski krótkowłosy
Zweryfikowane przez eksperta
4 komentarze Udostępnij

Długość życia

Brytyjski krótkowłosy średnio żyje od 14 do 18 lat

Charakter

Wielkość dorosłego osobnika

Kotka Około 28 cm
Kot Około 30 cm

Waga dorosłego osobnika

Kotka pomiędzy 3 i 4 kg
Kot pomiędzy 5 i 8 kg
Kolor umaszczenia
Czarne Czekoladowe/ brązowe Rude Kremowy Białe Niebieskie/szare
Rodzaj szaty
Krótka
Kolor oczu
Niebieskie
Zielone
Żółty/złoty
Różnooki
Brązowe
Ciekawostki

Więcej informacji na temat rasy Brytyjski krótkowłosy

Pochodzenie i historia rasy Brytyjski krótkowłosy

Kot brytyjski po raz pierwszy został zaprezentowany na pierwszej wystawie kotów, która odbyła się w Londynie w Crystal Palace w 1871 roku. Rasa otrzymała oficjalną nazwę British Shorthair (kot brytyjski krótkowłosy), aby nie mylić jej z rasami długowłosymi obecnymi na wystawie. Twórca współczesnej brytyjskiej felinologii i organizator wystawy, Harrison Weir, pokazał wówczas swą czternastoletnią kotkę brytyjską.

Po II wojnie światowej kot brytyjski, podobnie jak i wiele innych ras, stał się na tyle rzadki, że rasie groził całkowity zanik. Pula genetyczna stała się bardzo uboga. Aby dostrzyknąć brytyjczykom świeżej krwi, zaczęto je krzyżować z kotami perskimi, dzięki czemu odzyskały puszystość futra oraz zaczęły wyraźnie różnić się od innych ras, na przykład od kota kartuskiego.

Kot brytyjski krótkowłosy - cena

Średnia cena zakupu kociaka brytyjskiego krótkowłosego w hodowli wynosi od 1300 do 2500 zł, ale cena może niekiedy przekraczać nawet 4000 zł. Kwota waha się w zależności od różnych czynników, między innymi od pochodzenia kota (m.in. tytułów zdobytych przez rodziców), renomy hodowli, przeznaczenia kota (do dalszej hodowli lub „na kolana”), wieku kota w chwili zakupu, a nawet płci.

Ze względu na ogromną popularność tej rasy, należy szczególnie uważać na pseudohodowle hodujące koty "w typie rasy". Hodowla, w której zamierzamy kupić kociaka powinna być zarejestrowana w FIFe lub innym związku felinologicznym. Wystrzegajmy się ogłoszeń o "kotach brytyjskich za darmo". Kocięta "rasowe" za darmo lub w niepokojąco niskiej cenie pochodzą prawdopodobnie z niepewnego źródła są narażone na najróżniejsze choroby i powikłania zdrowotne. 

Miesięczny koszt utrzymania kota tej rasy wynosi około 120-150 zł, co pozwala zapewnić mu wszystko co niezbędne, czyli m.in. żwirek i dobrej jakości karmę.

Planujesz zakup kota rasy Brytyjski krótkowłosy?

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Brytyjski krótkowłosy ...

Zwierzęta do adopcji
Hodowle

Czy rasa Brytyjski krótkowłosy jest dla Ciebie?

Zrób test!
Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz

4 komentarze

Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

3 komentarzy na temat 4

Chcesz udostępnić ten plik: