Kot kartuski

Inna nazwa: Chartreux

Zdjęcie: dorosły kot rasa Kot  kartuski
Zweryfikowane przez eksperta
Komentarz Udostępnij

Długość życia

Kot kartuski średnio żyje od 13 do 15 lat

Charakter

Wielkość dorosłego osobnika

Kotka pomiędzy 30 i 35 cm
Kot pomiędzy 30 i 40 cm

Waga dorosłego osobnika

Kotka pomiędzy 3 i 5 kg
Kot pomiędzy 3 i 7 kg
Kolor umaszczenia
Niebieskie/szare
Rodzaj szaty
Krótka
Kolor oczu
Żółty/złoty

Cena zakupu

Kot kartuski kosztuje pomiędzy 2000zł a 3000zł

Ciekawostki

Więcej informacji na temat rasy Kot kartuski

Pochodzenie i historia rasy Kot kartuski

Mimo że określa się go mianem jedynej prawdziwie francuskiej rasy, kot kartuski w rzeczywistości pochodzi z Turcji i Iranu, skąd został sprowadzony przez Francuzów w czasach wypraw krzyżowych. Wbrew pięknej historii, wedle której rasę tę wyhodowali mnisi zakonu kartuzów, co miałoby tłumaczyć mądrość, spokój i siłę tych kotów, to tylko legenda. Termin „chartreux” faktycznie pojawił się na początku XVIII wieku w literaturze dotyczącej historii naturalnej oraz handlu i oznaczał kocie futro często porównywane do norki, które stanowiło obiekt handlu skórami. 

Rasa niemalże całkiem zniknęła na początku XX wieku, ale za sprawą jej francuskich miłośników, po I wojnie światowej udało się ją odbudować. Lokalne społeczności, zwłaszcza w Belle-Île, pomogły ją odtworzyć, a następnie przekazać kilka kartuzów do adopcji ważnym osobistościom tamtych lat, np. generałowi De Gaulle’owi, którego kotka Gris-Gris mocno przyczyniła się do odbudowania pozycji chartreux jako kota Francuzów.  Po dziś dzień wielu właścicieli kotów kartuskich twierdzi, że ich pupil jest potomkiem kotki generała. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych rasa została spopularyzowana i zaakceptowana przez amerykańskie stowarzyszenia, a dziś ma uznanie niemalże wszystkich felinologicznych organizacji na świecie, w tym w Polsce.

Kot kartuski - cena

Cena kociaka chartreux w hodowli waha się od 2000 do 3000 zł i często zależy od pochodzenia, hodowli, wieku a nawet płci kotka. Miesięczny koszt utrzymania kartuza to około 120 zł, co pozwala zapewnić karmę dobrej jakości i wszystko, co potrzebne, aby kot był zdrowy. 

Planujesz zakup kota rasy Kot kartuski?

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Kot kartuski ...

Zwierzęta do adopcji

Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Kot kartuski ...

Czy rasa Kot kartuski jest dla Ciebie?

Zrób test!
Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten plik: