Kot kartuski
Inna nazwa: Chartreux
Długo uważano, że kot kartuski wywodzi się od mnichów z zakonu kartuzów, zwanego również „Chartreux”, ale tak nie jest. We Francji rasa jest tak popularna, że zyskała miano „kota Francuzów”. Jej główną charakterystyczną cechą jest bardzo gęste futro, którym niegdyś z powodzeniem handlowano, udając że jest futrem z norek. Kolejnym znakiem rozpoznawczym kartuza są złote oczy, przez które paradoksalnie często jest mylony z kotem brytyjskim krótkowłosym, czyli „kotem Brytyjczyków”.
Długość życia |
Kot kartuski średnio żyje od 13 do 15 lat |
Charakter |
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Kotka
pomiędzy 30 i 35 cm
Kot
pomiędzy 30 i 40 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Kotka
pomiędzy 3 i 5 kg
Kot
pomiędzy 3 i 7 kg
|
Kolor umaszczenia
Jedyną akceptowaną maścią jest niebieski we wszystkich odcieniach, od najjaśniejszego po najciemniejszy. |
Niebieskie/szare |
Rodzaj szaty
Krótka |
Krótka |
Kolor oczu
Żółte |
Żółty/złoty
|
Cena zakupu |
Kot kartuski kosztuje pomiędzy 2000zł a 3000zł |
Chartreux jest pod względem fizycznym bardzo podobny do innych ras o niebieskiej sierści, takich jak korat czy kot rosyjski niebieski, ale najczęściej myli się go z kotem brytyjskim, głównie ze względu na kolor oczu. Warto zaznaczyć, że wiele linii kotów kartuskich krzyżowano z brytyjczykami, aby powiększyć pulę genetyczną rasy, a geny kartuzów wykorzystywano do wzbogacania puli genetycznej brytyjczyków.
Więcej informacji na temat rasy Kot kartuski
Pochodzenie i historia rasy Kot kartuski
Mimo że określa się go mianem jedynej prawdziwie francuskiej rasy, kot kartuski w rzeczywistości pochodzi z Turcji i Iranu, skąd został sprowadzony przez Francuzów w czasach wypraw krzyżowych. Wbrew pięknej historii, wedle której rasę tę wyhodowali mnisi zakonu kartuzów, co miałoby tłumaczyć mądrość, spokój i siłę tych kotów, to tylko legenda. Termin „chartreux” faktycznie pojawił się na początku XVIII wieku w literaturze dotyczącej historii naturalnej oraz handlu i oznaczał kocie futro często porównywane do norki, które stanowiło obiekt handlu skórami.
Rasa niemalże całkiem zniknęła na początku XX wieku, ale za sprawą jej francuskich miłośników, po I wojnie światowej udało się ją odbudować. Lokalne społeczności, zwłaszcza w Belle-Île, pomogły ją odtworzyć, a następnie przekazać kilka kartuzów do adopcji ważnym osobistościom tamtych lat, np. generałowi De Gaulle’owi, którego kotka Gris-Gris mocno przyczyniła się do odbudowania pozycji chartreux jako kota Francuzów. Po dziś dzień wielu właścicieli kotów kartuskich twierdzi, że ich pupil jest potomkiem kotki generała. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych rasa została spopularyzowana i zaakceptowana przez amerykańskie stowarzyszenia, a dziś ma uznanie niemalże wszystkich felinologicznych organizacji na świecie, w tym w Polsce.
Kot kartuski - charakter
Zachowanie rasy Kot kartuski
Dla kogo rasa Kot kartuski ?
Kot kartuski - cena
Cena kociaka chartreux w hodowli waha się od 2000 do 3000 zł i często zależy od pochodzenia, hodowli, wieku a nawet płci kotka. Miesięczny koszt utrzymania kartuza to około 120 zł, co pozwala zapewnić karmę dobrej jakości i wszystko, co potrzebne, aby kot był zdrowy.
Kot kartuski - linienie
Obfite
Wiosenne linienie bywa bardzo obfite i często jest określane jako irytujące. Wtedy trzeba zwiększyć częstotliwość szczotkowania kota i odkurzania dywanu.
Kot kartuski - pielęgnacja
Futro wymaga czesania raz w tygodniu i choć jest krótkie, jego gęstość powoduje, że martwe włosy same nie mają jak wypaść. Mimo to szczotkowanie nie sprawia trudności. Oprócz normalnej troski, jakiej wymaga każdy kot, chartreux nie potrzebuje żadnych szczególnych pielęgnacyjnych zabiegów.
Zdrowie rasy Kot kartuski
Chartreux żyje średnio tyle samo co przeciętny kot, czyli od 13 do 15 lat.
Oczywiście jego gęste futro stanowi naturalną warstwę ochronną, wyjątkowo odporną na zimno i prawie tak samo skuteczną w ochronie przez upałem. Nieprzemakalność sierści powoduje, że dla kota kartuskiego nie ma znaczenia, jaka jest pogoda, a i tak z chęcią wychodzi na dwór.
Trzeba dopilnować, aby kot kartuski miał zapewnioną odpowiednią ilość ruchu. W przeciwnym wypadku utyje.
Nie ma chorób typowych dla kartuzów, ale schorzenia układu moczowego (zapalenie pęcherza moczowego) i stawów (zwichnięcia, rzepka itp.) mogą występować częściej, niż u innych ras.
Planujesz zakup kota rasy Kot kartuski?
Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Kot kartuski ...
Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Kot kartuski ...