Kot kartuski

Inna nazwa: Chartreux

Kot  kartuski
Kot kartuski

Długo uważano, że kot kartuski wywodzi się od mnichów z zakonu kartuzów, zwanego również „Chartreux”, ale tak nie jest. We Francji rasa jest tak popularna, że zyskała miano „kota Francuzów”. Jej główną charakterystyczną cechą jest bardzo gęste futro, którym niegdyś z powodzeniem handlowano, udając że jest futrem z norek. Kolejnym znakiem rozpoznawczym kartuza są złote oczy, przez które paradoksalnie często jest mylony z kotem brytyjskim krótkowłosym, czyli „kotem Brytyjczyków”.

Najważniejsze informacje o kocie kartuskim

Długość życia :

8

20

13

15

Charakter :

Pieszczoch

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Pochodzenie i historia

Mimo że określa się go mianem jedynej prawdziwie francuskiej rasy, kot kartuski w rzeczywistości pochodzi z Turcji i Iranu, skąd został sprowadzony przez Francuzów w czasach wypraw krzyżowych. Wbrew pięknej historii, wedle której rasę tę wyhodowali mnisi zakonu kartuzów, co miałoby tłumaczyć mądrość, spokój i siłę tych kotów, to tylko legenda. Termin „chartreux” faktycznie pojawił się na początku XVIII wieku w literaturze dotyczącej historii naturalnej oraz handlu i oznaczał kocie futro często porównywane do norki, które stanowiło obiekt handlu skórami. 

Rasa niemalże całkiem zniknęła na początku XX wieku, ale za sprawą jej francuskich miłośników, po I wojnie światowej udało się ją odbudować. Lokalne społeczności, zwłaszcza w Belle-Île, pomogły ją odtworzyć, a następnie przekazać kilka kartuzów do adopcji ważnym osobistościom tamtych lat, np. generałowi De Gaulle’owi, którego kotka Gris-Gris mocno przyczyniła się do odbudowania pozycji chartreux jako kota Francuzów.  Po dziś dzień wielu właścicieli kotów kartuskich twierdzi, że ich pupil jest potomkiem kotki generała. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych rasa została spopularyzowana i zaakceptowana przez amerykańskie stowarzyszenia, a dziś ma uznanie niemalże wszystkich felinologicznych organizacji na świecie, w tym w Polsce.

Wygląd

Kot  kartuski

Wysokość w kłębie Kot kartuski

Kotka : pomiędzy 30 i 35 cm

Kot : pomiędzy 30 i 40 cm

Pełne rozmiary osiąga w wieku około roku, ale do 2 lub 3 lat może się dalej rozwijać.

Waga

Kotka : pomiędzy 3 i 5 kg

Kot : pomiędzy 3 i 7 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Żółty/złoty

Opis

Chartreux ma masywne, umięśnione i silne ciało, co sprawia, że wygląda jak pluszowy miś. Duże, żółte oczy wyraźnie odznaczają się na tle okrągłego pyszczka i znakomitego, grubego, wełnistego i nieprzemakalnego futra.

Ciekawostki

Kot kartuski - charakter

100%

Czuły

Nic dziwnego, że mając takie futerko, ten francuski kot uwielbia pieszczoty. Pod tym względem wygląd pluszaka świetnie do niego pasuje.

66%

Lubi zabawę

Aby umięśnione ciało utrzymać w formie, kartuz regularnie potrzebuje ruchu. Idealny plan to kwadrans zabawy dwa lub trzy razy dziennie, a dodatkowo interaktywna miska, żeby nie nudziło mu się podczas nieobecności opiekuna.

66%

Spokojny

Kot kartuski potrafi się wyciszyć i z figlarza z łatwością zmienia się w cichutkiego kotka śpiącego na kolanach opiekuna.

66%

Inteligentny

Jego inteligencja sprawia, że jest ciekawski, choć nie pakuje się przez to w kłopoty. Mimo wszystko lepiej wiedzieć jak zapewnić mu zajęcie, bo w przeciwnym wypadku może się wykazać kreatywnością w wymyślaniu zabaw, które niekoniecznie przypadną nam do gustu.

33%

Strachliwy/nieufny wobec obcych

Jest opanowany z natury, więc jego ciekawość jest bardzo często silniejsza od obawy. To towarzyski kotek, który uwielbia poznawać odwiedzające go osoby. 

66%

Niezależny

Podobnie jak wszystkie domowe koty, świetnie sobie radzi podczas nieobecności opiekunów, ale gdy wracają, z radością spędza z nimi czas. 

Zachowanie

33%

Gadatliwość

Kot francuski nie jest bardzo gadatliwy i często znajduje inne metody komunikacji.

66%

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

Umięśnione ciało kartuskiego kota potrzebuje codziennych ćwiczeń, aby być w formie.

66%

Skłonność do ucieczek

Ciekawska natura może go skłonić do zabaw w odkrywcę. Trzeba zachować ostrożność.

66%

Łakomczuch

Ze względu na budowę ciała, może mieć skłonność do braku umiaru i niewiele trzeba, aby przybrał na wadze. W przypadku tego ciekawskiego kota często sprawdza się zakup interaktywnej miski.

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Kot kartuski ...

Zwierzęta do adopcji

Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Kot kartuski ...

Czy rasa Kot kartuski jest dla Ciebie?

Zrób test!

Współżycie z innymi

66%

Kot kartuski i koty

Podobnie jak większość kotów, kartuz lepiej się dogaduje z innymi rasami, niż z własną. Mimo to bez problemu jest w stanie zaakceptować kartuskiego współlokatora, o ile zapoznanie przeprowadzono zgodnie ze sztuką. 

66%

Kot kartuski i psy

Stateczny charakter i postura pozwalają mu narzucić pewien szacunek i przez to bez problemu może mieszkać razem z psami, które szybko uczą się rozpoznawać siłę spokoju kota kartuskiego.

100%

Kot kartuski i dzieci

Chartreux musi codziennie rozładować energię, więc towarzystwo dzieci, które znają zasady zabawy z kotem, sprawia mu dużą przyjemność. Łatwo się uczy i nie powinien uciekać się do użycia środków obrony, o ile mu się nie dokucza.

Należy zwrócić uwagę, że wygląd pluszaka często skłania dzieci do prób traktowania kota jak przytulanki i to są momenty, kiedy kot kartuski może czasem stracić cierpliwość.

33%

Kot kartuski i osoby starsze

Choć niektóre osobniki mogą być bardzo spokojne, kot kartuski z reguły jest aktywnym zwierzęciem, które potrzebuje, aby często się z nim bawić. Należy się upewnić, że opiekun sprosta wymaganiom aktywności tej rasy. Nie można dać się zwieść jego urodzie pluszaka, skoro w rzeczywistości jest kotem wymagającym wspólnej zabawy.

%}

Kot kartuski - cena

Cena kociaka chartreux w hodowli waha się od 2000 do 3000 zł i często zależy od pochodzenia, hodowli, wieku a nawet płci kotka. Miesięczny koszt utrzymania kartuza to około 120 zł, co pozwala zapewnić karmę dobrej jakości i wszystko, co potrzebne, aby kot był zdrowy. 

Pielęgnacja

Futro wymaga czesania raz w tygodniu i choć jest krótkie, jego gęstość powoduje, że martwe włosy same nie mają jak wypaść. Mimo to szczotkowanie nie sprawia trudności. Oprócz normalnej troski, jakiej wymaga każdy kot, chartreux nie potrzebuje żadnych szczególnych pielęgnacyjnych zabiegów.

Linienie

Wiosenne linienie bywa bardzo obfite i często jest określane jako irytujące. Wtedy trzeba zwiększyć częstotliwość szczotkowania kota i odkurzania dywanu.

Żywienie

Masa mięśniowa kartuza wymaga karmy dobrej jakości, ale w jego diecie nie ma nic więcej szczególnego.

Zdrowie

Długość życia

Chartreux żyje średnio tyle samo co przeciętny kot, czyli od 13 do 15 lat.

Odporność/wytrzymałość

Oczywiście jego gęste futro stanowi naturalną warstwę ochronną, wyjątkowo odporną na zimno i prawie tak samo skuteczną w ochronie przez upałem. Nieprzemakalność sierści powoduje, że dla kota kartuskiego nie ma znaczenia, jaka jest pogoda, a i tak z chęcią wychodzi na dwór.

Skłonność do tycia

Trzeba dopilnować, aby kot kartuski miał zapewnioną odpowiednią ilość ruchu. W przeciwnym wypadku utyje.

Częste choroby

Nie ma chorób typowych dla kartuzów, ale schorzenia układu moczowego (zapalenie pęcherza moczowego) i stawów (zwichnięcia, rzepka itp.) mogą występować częściej, niż u innych ras.

Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz