Kot kartuski

Inne nazwy: Chartreux

Długo uważano, że kot kartuski wywodzi się od mnichów z zakonu kartuzów, zwanego również „Chartreux”, ale tak nie jest. We Francji rasa jest tak popularna, że zyskała miano „kota Francuzów”. Jej główną charakterystyczną cechą jest bardzo gęste futro, którym niegdyś z powodzeniem handlowano, udając że jest futrem z norek. Kolejnym znakiem rozpoznawczym kartuza są złote oczy, przez które paradoksalnie często jest mylony z kotem brytyjskim krótkowłosym, czyli „kotem Brytyjczyków”.

Kot kartuski
Kot kartuski

Najważniejsze informacje o kocie kartuskim

Długość życia :

8

20

13

15

Charakter :

Pieszczoch

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

Mimo że określa się go mianem jedynej prawdziwie francuskiej rasy, kot kartuski w rzeczywistości pochodzi z Turcji i Iranu, skąd został sprowadzony przez Francuzów w czasach wypraw krzyżowych. Wbrew pięknej historii, wedle której rasę tę wyhodowali mnisi zakonu kartuzów, co miałoby tłumaczyć mądrość, spokój i siłę tych kotów, to tylko legenda. Termin „chartreux” faktycznie pojawił się na początku XVIII wieku w literaturze dotyczącej historii naturalnej oraz handlu i oznaczał kocie futro często porównywane do norki, które stanowiło obiekt handlu skórami. 

Rasa niemalże całkiem zniknęła na początku XX wieku, ale za sprawą jej francuskich miłośników, po I wojnie światowej udało się ją odbudować. Lokalne społeczności, zwłaszcza w Belle-Île, pomogły ją odtworzyć, a następnie przekazać kilka kartuzów do adopcji ważnym osobistościom tamtych lat, np. generałowi De Gaulle’owi, którego kotka Gris-Gris mocno przyczyniła się do odbudowania pozycji chartreux jako kota Francuzów.  Po dziś dzień wielu właścicieli kotów kartuskich twierdzi, że ich pupil jest potomkiem kotki generała. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych rasa została spopularyzowana i zaakceptowana przez amerykańskie stowarzyszenia, a dziś ma uznanie niemalże wszystkich felinologicznych organizacji na świecie, w tym w Polsce.

icon breed/physic
Wygląd

  Wysokość w kłębie Kot kartuski

  Kotka : pomiędzy 30 i 35 cm

  Kot : pomiędzy 30 i 40 cm

  Pełne rozmiary osiąga w wieku około roku, ale do 2 lub 3 lat może się dalej rozwijać.

  Waga

  Kotka : pomiędzy 3 i 5 kg

  Kot : pomiędzy 3 i 7 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  icon breed/yellow-eye
  Żółty/złoty

  Opis

  Chartreux ma masywne, umięśnione i silne ciało, co sprawia, że wygląda jak pluszowy miś. Duże, żółte oczy wyraźnie odznaczają się na tle okrągłego pyszczka i znakomitego, grubego, wełnistego i nieprzemakalnego futra.

  icon idea
  Ciekawostki

  Chartreux jest pod względem fizycznym bardzo podobny do innych ras o niebieskiej sierści, takich jak korat czy kot rosyjski niebieski, ale najczęściej myli się go z kotem brytyjskim, głównie ze względu na kolor oczu. Warto zaznaczyć, że wiele linii kotów kartuskich krzyżowano z brytyjczykami, aby powiększyć pulę genetyczną rasy, a geny kartuzów wykorzystywano do wzbogacania puli genetycznej brytyjczyków. 

  icon breed/personality
  Kot kartuski - charakter

  • 100%

   icon breed/temperament/cat-affectionate

   Czuły

   Nic dziwnego, że mając takie futerko, ten francuski kot uwielbia pieszczoty. Pod tym względem wygląd pluszaka świetnie do niego pasuje.

  • 66%

   icon breed/temperament/cat-playful

   Lubi zabawę

   Aby umięśnione ciało utrzymać w formie, kartuz regularnie potrzebuje ruchu. Idealny plan to kwadrans zabawy dwa lub trzy razy dziennie, a dodatkowo interaktywna miska, żeby nie nudziło mu się podczas nieobecności opiekuna.

  • 66%

   icon breed/temperament/cat-calmness

   Spokojny

   Kot kartuski potrafi się wyciszyć i z figlarza z łatwością zmienia się w cichutkiego kotka śpiącego na kolanach opiekuna.

  • 66%

   icon breed/temperament/cat-cleverness

   Inteligentny

   Jego inteligencja sprawia, że jest ciekawski, choć nie pakuje się przez to w kłopoty. Mimo wszystko lepiej wiedzieć jak zapewnić mu zajęcie, bo w przeciwnym wypadku może się wykazać kreatywnością w wymyślaniu zabaw, które niekoniecznie przypadną nam do gustu.

  • 33%

   icon breed/temperament/cat-wariness

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Jest opanowany z natury, więc jego ciekawość jest bardzo często silniejsza od obawy. To towarzyski kotek, który uwielbia poznawać odwiedzające go osoby. 

  • 66%

   icon breed/temperament/cat-independence

   Niezależny

   Podobnie jak wszystkie domowe koty, świetnie sobie radzi podczas nieobecności opiekunów, ale gdy wracają, z radością spędza z nimi czas. 

   icon breed/personality
   Zachowanie

   • 33%

    icon breed/behaviors/cat-talkative

    Gadatliwość

    Kot francuski nie jest bardzo gadatliwy i często znajduje inne metody komunikacji.

   • 66%

    icon breed/behaviors/cat-sporty

    Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

    Umięśnione ciało kartuskiego kota potrzebuje codziennych ćwiczeń, aby być w formie.

   • 66%

    icon breed/behaviors/cat-runaway

    Skłonność do ucieczek

    Ciekawska natura może go skłonić do zabaw w odkrywcę. Trzeba zachować ostrożność.

   • 66%

    icon breed/behaviors/cat-gluttony

    Łakomczuch

    Ze względu na budowę ciała, może mieć skłonność do braku umiaru i niewiele trzeba, aby przybrał na wadze. W przypadku tego ciekawskiego kota często sprawdza się zakup interaktywnej miski.

    Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia

    Współżycie z innymi

    • 66%

     icon breed/compatibility/cat-cats-sociability

     Kot kartuski i koty

     Podobnie jak większość kotów, kartuz lepiej się dogaduje z innymi rasami, niż z własną. Mimo to bez problemu jest w stanie zaakceptować kartuskiego współlokatora, o ile zapoznanie przeprowadzono zgodnie ze sztuką. 

    • 66%

     icon breed/compatibility/cats-sociability

     Kot kartuski i psy

     Stateczny charakter i postura pozwalają mu narzucić pewien szacunek i przez to bez problemu może mieszkać razem z psami, które szybko uczą się rozpoznawać siłę spokoju kota kartuskiego.

    • 100%

     icon breed/compatibility/cat-children-sociability

     Kot kartuski i dzieci

     Chartreux musi codziennie rozładować energię, więc towarzystwo dzieci, które znają zasady zabawy z kotem, sprawia mu dużą przyjemność. Łatwo się uczy i nie powinien uciekać się do użycia środków obrony, o ile mu się nie dokucza.

     Należy zwrócić uwagę, że wygląd pluszaka często skłania dzieci do prób traktowania kota jak przytulanki i to są momenty, kiedy kot kartuski może czasem stracić cierpliwość.

    • 33%

     icon breed/compatibility/cat-elderly-persons-sociability

     Kot kartuski i osoby starsze

     Choć niektóre osobniki mogą być bardzo spokojne, kot kartuski z reguły jest aktywnym zwierzęciem, które potrzebuje, aby często się z nim bawić. Należy się upewnić, że opiekun sprosta wymaganiom aktywności tej rasy. Nie można dać się zwieść jego urodzie pluszaka, skoro w rzeczywistości jest kotem wymagającym wspólnej zabawy.

     %}

     icon breed/price
     Kot kartuski - cena

     Cena kociaka chartreux w hodowli waha się od 2000 do 3000 zł i często zależy od pochodzenia, hodowli, wieku a nawet płci kotka. Miesięczny koszt utrzymania kartuza to około 120 zł, co pozwala zapewnić karmę dobrej jakości i wszystko, co potrzebne, aby kot był zdrowy. 

     Pielęgnacja

     Futro wymaga czesania raz w tygodniu i choć jest krótkie, jego gęstość powoduje, że martwe włosy same nie mają jak wypaść. Mimo to szczotkowanie nie sprawia trudności. Oprócz normalnej troski, jakiej wymaga każdy kot, chartreux nie potrzebuje żadnych szczególnych pielęgnacyjnych zabiegów.

     Linienie

     icon breed/grooming
     icon breed/grooming
     icon breed/grooming

     Wiosenne linienie bywa bardzo obfite i często jest określane jako irytujące. Wtedy trzeba zwiększyć częstotliwość szczotkowania kota i odkurzania dywanu.

     Żywienie

     Masa mięśniowa kartuza wymaga karmy dobrej jakości, ale w jego diecie nie ma nic więcej szczególnego.

     icon breed/care
     Zdrowie

     Długość życia

     Chartreux żyje średnio tyle samo co przeciętny kot, czyli od 13 do 15 lat.

     Odporność/wytrzymałość

     Oczywiście jego gęste futro stanowi naturalną warstwę ochronną, wyjątkowo odporną na zimno i prawie tak samo skuteczną w ochronie przez upałem. Nieprzemakalność sierści powoduje, że dla kota kartuskiego nie ma znaczenia, jaka jest pogoda, a i tak z chęcią wychodzi na dwór.

     Skłonność do tycia

     Trzeba dopilnować, aby kot kartuski miał zapewnioną odpowiednią ilość ruchu. W przeciwnym wypadku utyje.

     Częste choroby

     Nie ma chorób typowych dla kartuzów, ale schorzenia układu moczowego (zapalenie pęcherza moczowego) i stawów (zwichnięcia, rzepka itp.) mogą występować częściej, niż u innych ras.

     Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
     0 komentarzy
     Potwierdź usunięcie

     Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

     Dodaj komentarz