Kot dachowiec
Inne nazwy: dachowiec, kot pospolity
#11
Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Legendarny urok, jedwabiste futro, tajemnicze spojrzenie ... W ciagu tysięcy lat po udomowieniu, kot stał się bezsprzecznym towarzyszem człowieka, wnoszącym iskierkę radości w życie milionów ludzi na całym świecie. Niewątpliwie zawdzięcza to wrodzonym cechom takim jak inteligencja, wytrzymałość i zdolność adaptacji. Obecnie stowarzyszenia felinologiczne uznają ponad czterdzieści ras, a wszystkie z nich mają wspólnego przodka - kota pospolitego.
Dzięki swej różnorodności, dachowiec podbił nawet najbardziej zatwardziałe serca!
Podstawowe informacje o kocie dachowym
Długość życia :
Rodzaj szaty :
Bezwłosy Krótka DługaPochodzenie i historia
Szacuje się, że kot Felis sylvestris lybica został udomowiony w okresie od 12 do 4 tysięcy lat temu. Najwcześniejsze dowody udomowienia pochodzą sprzed niemal 10 tysięcy lat. Koty najprawdopodobniej zbliżyły się do ludzi za sprawą myszy i innych zwierząt, które korzystały z zapasów ziarna poczynionych przez człowieka, w wyniku rozpoczęcia uprawy roli. Człowiek stopniowo wybierał koty mniej bojaźliwe. Tak więc nastąpiło nie jedno, lecz wiele udomowień kota, na przestrzeni bardzo długiego czasu. Proces ten miał miejsce w krajach Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki.
Z biegiem czasu powstała cała gama kształtów, maści i osobowości... ku uciesze miłośników kotów!
Wygląd
Wysokość w kłębie Kot dachowiec
Kotka : pomiędzy 23 i 25 cm
Kot : pomiędzy 23 i 25 cm
Osiąga dorosłe rozmiary w wieku około roku, chociaż niewielki wzrost można zaobserwować do wieku dwóch lat u kotki i trzech lat u kocura.
Waga
Kotka : pomiędzy 2 i 4 kg
Kot : pomiędzy 4 i 5 kg
Z reguły samiec jest większy niż samica. Ponadto istnieją hipotezy, według których koty żyjące w zimnym środowisku są masywniejsze, niż te żyjące w ciepłym klimacie, a duża objętość ciała ułatwia im termoregulację i daje rozwojową przewagę.
Maść
Czarny / seal, niebieski / łupkowy, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy, rudy, biały.
U kota dachowego można zaobserwować ogromną różnorodność kolorów i wzorów szaty, jeden piękniejszy od drugiego.
Rodzaj szaty
Długi, półdługi, krótki
Kolor oczu
Niebieski / akwamaryna, złoty / żółty, zielony, dwubarwny / różnooki
Opis
Do wyboru do koloru, czarny, biały, łaciaty, jednorodny, puszysty lub krótkowłosy, dachowiec występuje we wszelkich możliwych odmianach szaty. Jest zwierzęciem kosmopolitycznym, co oznacza, że zamieszkuje prawie wszystkie regiony świata, za wyjątkiem Bieguna Północnego i Południowego. Tak więc poszczególne cechy biologiczne mogą się różnić w zależności od środowiska i warunków życia kota, oraz jego predyspozycji genetycznych.
Ciekawostki
Istnieje około czterdziestu ras kotów domowych. Obecnie, kota pospolitego coraz częściej dopuszcza się do wystaw organizowanych przez duże organizacje felinologiczne. Warto zauważyć, że wiele dachowców może być mieszanką dwóch innych ras lub mieć przodka z rodowodem.
Kot dachowiec - charakter
Zachowanie
Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia
Współżycie z innymi
Cena
Dobra wiadomość - kot dachowy zazwyczaj kosztuje zero złotych! Miesięczne utrzymanie kota pospolitego to wydatek około 100 - 120 zł, co wystarczy, aby zaspokoić jego potrzeby. Aby kot był w dobrej formie, przede wszystkim potrzebuje karmy dobrej jakości i opieki lekarza weterynarii.
Pielęgnacja
Jeśli kot ma długą sierść, zaleca się codzienne szczotkowanie. Krótkie futro wystarczy czesać raz na tydzień. Niektóre osobniki wymagają regularnego czyszczenia oczu i uszu. W takich przypadkach ważne jest, aby zapobiegać gromadzeniu się wydzielin.
Żywienie
Podobnie jak w przypadku wszystkich kotów, ważne jest, aby naszemu dachowcowi zapewnić dietę wysokiej jakości i odpowiednią do jego poziomu aktywności, oraz stylu życia. Zawsze należy przestrzegać zaleceń lekarza weterynarii.
Zdrowie
Kot dachowiec - długość życia
Kot pospolity żyje średnio od 13 do 17 lat, ale wiele dachowców przekracza ten wiek. Pojedyncze przypadki osiągnęły ponad 30 lat!
Odporność/wytrzymałość
Dachowce są niezwykle odporne na zmiany pogody i skrajne temperatury powietrza. Ogólnie uważa się je za niechorowite, o ile ich potrzeby są zaspokojone.
Skłonność do tycia
Na otyłość wpływa wiele czynników, takich jak wiek, środowisko, dieta i fizyczna aktywność kota. Dachowcom nie powinna grozić nadwaga, o ile mają zapewnioną odpowiednią ilość ruchu i zbilansowaną dietę.
Częste choroby
O ile wszystkie ich potrzeby są zaspokojone, dachowce nie mają predyspozycji do żadnych konkretnych chorób, co zawdzięczają dużej genetycznej różnorodności. Niemniej jednak raz w roku warto udać się do weterynarza na kontrolę, szczególnie jamy ustnej i ewentualnych oznak starzenia.
Pomimo to, mogą mu doskwierać te same dolegliwości, co wszystkim innym kotom, na przykład choroby jamy ustnej i przyzębia.
Rozmnażanie
Oczywiście można je krzyżować z dowolną rasą.
Mioty zazwyczaj liczą około pięciu kociąt.
2 komentarzy
Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?
2 komentarzy na temat 2