Kot dachowiec

Inne nazwy : dachowiec, kot pospolity

#12

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Kot dachowiec
Kot dachowy

Legendarny urok, jedwabiste futro, tajemnicze spojrzenie ... W ciagu tysięcy lat po udomowieniu, kot stał się bezsprzecznym towarzyszem człowieka, wnoszącym iskierkę radości w życie milionów ludzi na całym świecie. Niewątpliwie zawdzięcza to wrodzonym cechom takim jak inteligencja, wytrzymałość i zdolność adaptacji. Obecnie stowarzyszenia felinologiczne uznają ponad czterdzieści ras, a wszystkie z nich mają wspólnego przodka - kota pospolitego.

Dzięki swej różnorodności, dachowiec podbił nawet najbardziej zatwardziałe serca!

Podstawowe informacje o kocie dachowym

Długość życia :

8

22

13

17

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Pochodzenie i historia

Szacuje się, że kot Felis sylvestris lybica został udomowiony w okresie od 12 do 4 tysięcy lat temu. Najwcześniejsze dowody udomowienia pochodzą sprzed niemal 10 tysięcy lat. Koty najprawdopodobniej zbliżyły się do ludzi za sprawą myszy i innych zwierząt, które korzystały z zapasów ziarna poczynionych przez człowieka, w wyniku rozpoczęcia uprawy roli. Człowiek stopniowo wybierał koty mniej bojaźliwe. Tak więc nastąpiło nie jedno, lecz wiele udomowień kota, na przestrzeni bardzo długiego czasu. Proces ten miał miejsce w krajach Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki.

Z biegiem czasu powstała cała gama kształtów, maści i osobowości... ku uciesze miłośników kotów!

Wygląd

Wysokość w kłębie Kot dachowiec

Kotka : pomiędzy 23 i 25 cm

Kot : pomiędzy 23 i 25 cm

Osiąga dorosłe rozmiary w wieku około roku, chociaż niewielki wzrost można zaobserwować do wieku dwóch lat u kotki i trzech lat u kocura.

Waga

Kotka : pomiędzy 2 i 4 kg

Kot : pomiędzy 4 i 5 kg

Z reguły samiec jest większy niż samica. Ponadto istnieją hipotezy, według których koty żyjące w zimnym środowisku są masywniejsze, niż te żyjące w ciepłym klimacie, a duża objętość ciała ułatwia im termoregulację i daje rozwojową przewagę.

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Niebieskie
Zielone
Żółty/złoty
Różnooki

Opis

Do wyboru do koloru, czarny, biały, łaciaty, jednorodny, puszysty lub krótkowłosy, dachowiec występuje we wszelkich możliwych odmianach szaty. Jest zwierzęciem kosmopolitycznym, co oznacza, że zamieszkuje prawie wszystkie regiony świata, za wyjątkiem Bieguna Północnego i Południowego. Tak więc poszczególne cechy biologiczne mogą się różnić w zależności od środowiska i warunków życia kota, oraz jego predyspozycji genetycznych.

Ciekawostki

Kot dachowiec - charakter

66%

Czuły

Popularny dachowiec potrafi być bardzo czuły, gdy zaskarbimy sobie jego zaufanie.

66%

Lubi zabawę

Zaleca się codzienne wspólne zabawy kota z opiekunem, ponieważ dachowiec jest energiczny i lubi figle. Poświęcenie kotu czasu buduje relacje trwałe i wzbogacające wszystkich członków rodziny, tych małych i dużych.

66%

Spokojny

Odpoczynek jest kluczowy dla zachowania fizycznej i psychicznej równowagi. Kotu trzeba zaaranżować kryjówki oraz wysoko położone punkty do obserwacji otoczenia, a nawet legowisko w nasłonecznionym miejscu, gdzie będzie mógł się wygrzewać.

66%

Inteligentny

Generalnie koty dachowe są ciekawskie i bystre. Wbrew powszechnej opinii, kota da się wychować i nauczyć pożądanych zachowań. Wspólne treningi to świetny sposób na nawiązanie dobrej relacji z kotem, oraz zajęcie stymulujące go fizycznie i umysłowo.

66%

Strachliwy/nieufny wobec obcych

Ta cecha charakteru kształtuje się głównie w okresie socjalizacji, gdy kotek jest młody. Dlatego niektóre koty są bardziej bojaźliwe, niż inne. Strachliwego kota można wesprzeć pozwalając mu oswajać się z nowymi osobami w tempie, które mu odpowiada i nie zmuszając do niechcianego kontaktu.

66%

Niezależny

Wiele kotów jest na tyle niezależnych, że dobrze znoszą samotność. Niemniej jednak trzeba zaobserwować, jakie potrzeby ma nasze zwierzę. Wiek, przeszłość oraz stan zdrowia to czynniki, które mogą mieć wpływ na jego samodzielność.

Zachowanie

66%

Gadatliwość

Niektóre koty są bardziej gadatliwe od innych, lecz jedno jest pewne - im częściej zwracamy uwagę na miauczącego kota, tym bardziej będzie rozmowny. O pewnych porach, na przykład w środku nocy, głośnego kota możemy zupełnie ignorować. W ten sposób zwierzę nauczy się używać głosu w określonych sytuacjach i porach dnia.

66%

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

Wszystkie koty potrzebują fizycznej aktywności, aby zachować dobrą formę i psychiczną równowagę. W zależności od wieku, stanu zdrowia i osobowości, każdy ma inne potrzeby. Aby zachęcać kota do aktywnego trybu życia, warto wprowadzić plan codziennych zabaw i spacerów na smyczy.

66%

Skłonność do ucieczek

Trudno jest przewidzieć prawdopodobieństwo ucieczki kota, ale niefortunnych zaginięć można z pewnością uniknąć, ucząc zwierzę chodzenia na smyczy i w szelkach. Dzięki temu wyprawy na świeżym powietrzu są stymulujące i bezpieczne.

66%

Łakomczuch

Aktywny kot może jeść więcej, niż mało ruchliwe zwierzę, ale zdarza się, że znudzony dachowiec zaczyna się objadać, aby rozwiać monotonię codziennego życia. Dobrym rozwiązaniem jest interaktywna miska, która, z jednej strony, pozwala ograniczyć ilość spożywanej karmy, a z drugiej, zapewnia mu rozrywkę.

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Miluś, kot do adopcji
3 lata
Kot dachowiec
Ołena, kotka do adopcji
6 lat
Kot dachowiec
Kot dachowiec do adopcji Zwierzęta do adopcji

Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Kot dachowiec ...

Czy rasa Kot dachowiec jest dla Ciebie?

Zrób test!

Współżycie z innymi

66%

Kot dachowiec i koty

Relacja dachowca z drugim dachowcem lub kotem rasowym może być przyjemna i zdrowa. Kluczem do sukcesu jest stopniowe zapoznawanie zwierząt. Aby uniknąć konfliktów, wszystkie koty koniecznie muszą mieć zapewniony stały i wolny dostęp do wszelkich udogodnień (miska, kuweta itp.).

66%

Kot dachowiec i psy

Wspólne mieszkanie kota z psem jest jak najbardziej możliwe, ale pod warunkiem, że zwierzęta poznają się stopniowo i z poszanowaniem wzajemnych granic oraz mowy ciała. Otoczenie wyposażone w liczne wysoko położone miejsca do wskakiwania ułatwia dzielenie wspólnej przestrzeni, ponieważ kot ma dokąd uciec przed niechcianym kontaktem z psem. Ogromne znaczenia dla zachowania kota w stosunku do psów ma też zakres socjalizacji kotka za młodu.

66%

Kot dachowiec i dzieci

To oczywiste, że zapoznanie kota z dzieckiem musi przebiegać łagodnie i ze zrozumieniem. Nikogo nie wolno do niczego zmuszać. Wręcz przeciwnie, poświęcenie czasu na wzajemne poznanie nauczy dziecko troskliwego podejścia do zwierzątka i zrodzi zrozumienie między wszystkimi domownikami. 

66%

Kot dachowiec i osoby starsze

Z historycznego punktu widzenia, koty często towarzyszyły raczej spokojnym i samotnym osobom. Trzeba tylko pamiętać, że każdy, kto przyjmuje zwierzątko pod swoją opiekę, musi być w stanie zaspokoić jego potrzeby.

%}

Cena

Dobra wiadomość - kot dachowy zazwyczaj kosztuje zero złotych!  Miesięczne utrzymanie kota pospolitego to wydatek około 100 - 120 zł, co wystarczy, aby zaspokoić jego potrzeby. Aby kot był w dobrej formie, przede wszystkim potrzebuje karmy dobrej jakości i opieki lekarza weterynarii.

Pielęgnacja

Jeśli kot ma długą sierść, zaleca się codzienne szczotkowanie. Krótkie futro wystarczy czesać raz na tydzień. Niektóre osobniki wymagają regularnego czyszczenia oczu i uszu. W takich przypadkach ważne jest, aby zapobiegać gromadzeniu się wydzielin.

Linienie

W zależności od długości szaty, gubienie sierści może być mniej lub bardziej dokuczliwe.

Żywienie

Podobnie jak w przypadku wszystkich kotów, ważne jest, aby naszemu dachowcowi zapewnić dietę wysokiej jakości i odpowiednią do jego poziomu aktywności, oraz stylu życia. Zawsze należy przestrzegać zaleceń lekarza weterynarii.

Zdrowie

Kot dachowiec - długość życia

Kot pospolity żyje średnio od 13 do 17 lat, ale wiele dachowców przekracza ten wiek. Pojedyncze przypadki osiągnęły ponad 30 lat!

Odporność/wytrzymałość

Dachowce są niezwykle odporne na zmiany pogody i skrajne temperatury powietrza. Ogólnie uważa się je za niechorowite, o ile ich potrzeby są zaspokojone.

Skłonność do tycia

Na otyłość wpływa wiele czynników, takich jak wiek, środowisko, dieta i fizyczna aktywność kota. Dachowcom nie powinna grozić nadwaga, o ile mają zapewnioną odpowiednią ilość ruchu i zbilansowaną dietę.

Częste choroby

O ile wszystkie ich potrzeby są zaspokojone, dachowce nie mają predyspozycji do żadnych konkretnych chorób, co zawdzięczają dużej genetycznej różnorodności. Niemniej jednak raz w roku warto udać się do weterynarza na kontrolę, szczególnie jamy ustnej i ewentualnych oznak starzenia.
 
Pomimo to, mogą mu doskwierać te same dolegliwości, co wszystkim innym kotom, na przykład choroby jamy ustnej i przyzębia.

Rozmnażanie

Oczywiście można je krzyżować z dowolną rasą.
Mioty zazwyczaj liczą około pięciu kociąt.

Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz

6 komentarzy

Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

3 komentarzy na temat 6