Warszawa (03-291)
Kot szkocki zwisłouchy
Inna nazwa: Scottish Fold
Ten pochodzący ze Szkocji kot słynie z pewnej charakterystycznej cechy. Otóż z powodu spontanicznej genetycznej mutacji, jego uszy są „złóżone” ku przodowi. Stąd też nazwa rasy - „Scottish” (szkocki) i ”Fold” (złamany, złożony). Ma zaokrąglone ciało, delikatne i puchate futerko, a okrągłą głowę zdobią duże, jakby zdziwione oczy, przez co fold przypomina pluszowego misia.
Długość życia |
Kot szkocki zwisłouchy średnio żyje od 12 do 15 lat |
Charakter |
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Kotka
pomiędzy 30 i 35 cm
Kot
pomiędzy 30 i 35 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Kotka
pomiędzy 3 i 5 kg
Kot
pomiędzy 4 i 6 kg
|
Kolor umaszczenia
Dopuszcza się wszystkie kolory za wyjątkiem bursztynowego: czarny / seal, niebieski / łupkowy, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy, rudy, biały. |
Czarne Czekoladowe/ brązowe Białe Rude Niebieskie/szare |
Rodzaj szaty
Futro jest krótkie, z gęstym podszerstkiem i nie powinno płasko przylegać do ciała. |
Długa |
Kolor oczu
Dopuszcza się wszystkie kolory oczu, pod warunkiem, że są jednolite oraz zgodne ze wzorem i umaszczeniem szaty: niebieski / akwamaryna, złoty / żółty, zielony. |
Niebieskie
Zielone
Żółty/złoty
|
Kocięta przychodzą na świat z prostymi uszami, które zaczynają opadać około trzeciego tygodnia życia.
Więcej informacji na temat rasy Kot szkocki zwisłouchy
Pochodzenie i historia rasy Kot szkocki zwisłouchy
Spontaniczna mutacja genu folded ear (Fd), która odpowiada za oklapnięte uszy Scottish Folda, pojawiła się w 1961 roku u pewnej białej kotki o imieniu Susie, odkrytej przez Williama Rossa na farmie państwa McRae, w szkockim regionie Tayside. Rok później Susie wydała na świat małe, wśród których znalazły się dwa kotki o złamanych uszkach. William i Mary Ross zajmujący się hodowlą kotów brytyjskich krótkowłosych, postanowili zatrzymać białą kotkę i przy pomocy genetyka uruchomili hodowlę mającą na celu odtworzenie fenotypu „złamanych uszu”.
W tym celu wykorzystali koty brytyjskie krótkowłose oraz wiejskie dachowce. Zadanie okazało się bardzo trudne z powodu oklapniętych uszu, które pojawiały się na początku trzeciego tygodnia życia kociąt, wad rozwojowych stawów wykrytych, czy głuchoty niektórych osobników, błędnie przypisywanych genowi Fold (Fd). W rezultacie, od 1971 roku rasa przestała być uznawana w Wielkiej Brytanii. Mary Ross wysłała Scottish Foldy do USA, gdzie rozwinięto hodowlę rasy. Amerykańskie towarzystwo felinologiczne CFA (Cat Fanciers’ Association) przyznało status championa rasie kot szkocki zwisłouchy w 1978 roku.
Kot szkocki zwisłouchy - charakter
Zachowanie rasy Kot szkocki zwisłouchy
Dla kogo rasa Kot szkocki zwisłouchy ?
Kot szkocki zwisłouchy - cena
Kociak Scottish Fold w hodowli kosztuje średnio między 2000 a 35000 zł. Cena jest uwarunkowana czynnikami takimi jak pochodzenie, hodowla, wiek, a nawet płeć kotka. Jeśli chodzi o miesięczny koszt utrzymania, wynosi on około 120 zł i wystarcza na zapewnienie dobrej jakości karmy oraz wszystkiego co potrzebne, aby nasz mruczek był zdrowy.
Kot szkocki zwisłouchy - linienie
Obfite
Ponieważ ma bardzo obfity podszerstek, w okresie wiosennego linienia gubi dużo sierści.
Kot szkocki zwisłouchy - pielęgnacja
Ponieważ Scottish Fold ma małe i klapnięte uszy, trzeba je regularnie czyścić zgodnie ze wskazówkami weterynarza. Jego podwójnie grube futro w okresie linienia wymaga głębokiego szczotkowania raz w tygodniu, albo nawet codziennie. Zdecydowanie zaleca się przyzwyczajenie kotka do pielęgnacji od najmłodszych lat, aby szczotkowanie nie było dla niego niemiłym doświadczeniem.
Zdrowie rasy Kot szkocki zwisłouchy
Średnia długość życia kota szkockiego zwisłouchego nie odbiega od normy i wynosi między 12 a 15 lat.
Ten kot z oklapniętymi uszami jest stosunkowo odporny i bez problemu znosi niskie zimowe temperatury. Z drugiej strony, gęste, dwuwarstwowe futro sprawia, że upały mu nie służą.
Pod grubą warstwą sierści bardzo łatwo ukryć nadwagę - „nie jestem gruby, tylko puchaty!”. Dlatego trzeba pilnować jego wagi, kontrolować co je i zachęcać do ruchu, aby spalał kalorie.
- Osteochondrodysplazja - choroba spowodowana zaburzeniami kostnienia chrzęstnego, powodująca wady rozwojowe kostno-stawowe i występująca zwłaszcza w dolnej części kończyn i ogona. Daje objawy w postaci sztywnienia, utykania, paraliżu itp. Za chorobę odpowiada gen „złamanego ucha”(Fd). Wszystkie koty szkockie zwisłouche, niezależnie od tego, czy są homozygotyczne (z dwojga rodziców rasy Scottish Fold), czy heterozygotyczne (z jednego rodzica Scottish Fold i drugiego z prostymi uszami) są dotknięte chorobą. Dziś przedmiotem debaty pozostaje jedynie stopień nasilenia zmian chorobowych u osobników heterozygotycznych. Dlatego konieczne jest regularne sprawdzanie stanu zdrowia kota, aby być pewnym, że nasz mruczek nie cierpi na dolegliwości stawowe związane z tą chorobą.
- Kardiomiopatia przerostowa - choroba, która występuje zarówno u kotów bez rodowodu, jak i rasowych. W długiej perspektywie prowadzi do niewydolności serca. Nie opracowano badania genetycznego dla tej rasy, ale można przeprowadzić przesiewowe badanie echokardiografem, uzupełnione badaniem dopplerowskim.
- Wielotorbielowatość nerek - choroba, która polega na powstawaniu na nerkach torbieli wypełnionych płynem, co w rezultacie prowadzi do nieuleczalnej niewydolności organu. U kotów perskich jest chorobą dziedziczną, ale występuje również u kotów innych ras, na przykład u brytyjczyków, a więc także Scottish Foldów. Chorobę można wykryć w badaniu DNA lub USG nerek.
Mogą mu doskwierać te same schorzenia, które występują u innych kotów domowych, na przykład choroby jamy ustnej i przyzębia.
Kojarzenie dwóch osobników rasy Scottish Fold jest surowo zabronione ze względu na wady kostno-stawowe wywoływane przez gen złamanego ucha (Fd). Dopuszcza się krzyżowanie z rasą Scottish Straight (z prostymi uszami), brytyjskim kotem krótkowłosym oraz kotem amerykańskim krótkowłosym.
Planujesz zakup kota rasy Kot szkocki zwisłouchy?
Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Kot szkocki zwisłouchy ...