Kot szkocki zwisłouchy

Inne nazwy: Scottish Fold

Kot szkocki zwisłouchy
Kot szkocki zwisłouchy
Kot szkocki zwisłouchy
Kot szkocki zwisłouchy kociak

Ten pochodzący ze Szkocji kot słynie z pewnej charakterystycznej cechy. Otóż z powodu spontanicznej genetycznej mutacji, jego uszy są „złóżone” ku przodowi. Stąd też nazwa rasy - „Scottish” (szkocki) i ”Fold” (złamany, złożony). Ma zaokrąglone ciało, delikatne i puchate futerko, a okrągłą głowę zdobią duże, jakby zdziwione oczy, przez co fold przypomina pluszowego misia.

dna

Najważniejsze informacje o kocie szkockim zwisłouchym

  • Długość życia : pomiędzy 12 i 15 lat
  • Charakter : Pieszczoch
  • Rodzaj szaty : Krótka

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Kotka pomiędzy 30 i 35 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm

Dorosłość osiąga w wieku od 10 do 12 miesięcy.

Waga

Kotka pomiędzy 3 i 5 kg
Kot pomiędzy 4 i 6 kg

Maść

Dopuszcza się wszystkie kolory za wyjątkiem bursztynowego: czarny / seal, niebieski / łupkowy, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy, rudy, biały. 

Typy umaszczeń

Jednolity, tabby, srebrzysty/dymny, jednolity z białym, tabby z białym, srebrzysty/dymny z białym. 

Rodzaj szaty

Futro jest krótkie, z gęstym podszerstkiem i nie powinno płasko przylegać do ciała. 

Kolor oczu

Dopuszcza się wszystkie kolory oczu, pod warunkiem, że są jednolite oraz zgodne ze wzorem i umaszczeniem szaty: niebieski / akwamaryna, złoty / żółty, zielony. 

Opis

Kot szkocki zwisłouchy należy do grupy kotów średnich, o budowie semi-cobby. Jest zaokrąglony i grubokościsty. Ma dobrze rozwiniętą muskulaturę i umięśnione kończyny, które są nieznacznie krótsze niż długość jego ciała. Ogon, bardzo gruby u nasady, jest średniej długości i zwęża się ku zaokrąglonemu końcowi. Jest niezwykle giętki. Scottish Fold ma dużą, okrągła głowę, krótki i szeroki nos, pełne policzki i wydatne poduszki wąsów. Duże, szeroko rozstawione oczy są szeroko otwarte, co nadaje mu lekko zdziwiony wyraz twarzy. Na głowie małe uszy, szerokie u podstawy i zaokrąglone na końcach, złamane ku przodowi. Mogą być oklapnięte w połowie wysokości lub całkowicie leżące na głowie.

Kot szkocki zwisłouchy - charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ponieważ wygląda jak pluszak, aż się prosi, żeby go przytulić, ale sam szkocki fold też bardzo lubi pieszczoty i często się ich domaga.

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pod płaszczykiem miłego pluszaka kryje się zwierzątko o charakterze lekko złośliwym i ciekawskim oraz stanowczej postawie żądającej zabawy ze swoim ulubionym opiekunem.   

Spokojny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Gdy zmęczy się zabawą, bardzo lubi długi odpoczynek w ciszy. 

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

To zwierzę bardzo łatwe we współżyciu i o świetnych umiejętnościach adaptacyjnych.

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Scottish Fold jest stosunkowo towarzyski, ale potrzebuje czasu na oswojenie. W końcu sam do nas przyjdzie. 

Niezależny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Bardzo dobrze radzi sobie sam w domu, o ile ma pod dostatkiem ciekawych zajęć.

Zachowanie

Gadatliwość

yellow-paw grey-paw grey-paw

Głos nie jest jego ulubionym środkiem komunikacji, ale gdy bardzo czegoś chce, nie zawaha się go użyć!

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Aby rozładować nadmiar energii, którą skumulował podczas sjesty, fold potrzebuje się wyszaleć, najlepiej dwa razy dziennie. Może bawić samodzielnie albo ze swym ukochanym opiekunem.

Skłonność do ucieczek

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ponieważ ma ciekawską naturę, bez wahania odkrywa nowe rejony i powiększa życiową przestrzeń, jeśli tylko trafi się okazja. 

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Bezczynny kot zwisłouchy zajada nudę. Dlatego tak ważne jest, żeby zapewniać mu odpowiednią ilość stymulacji. Bardzo zaleca się interaktywne miski, które łączą jedzenie z zabawą, czyli jego dwie ulubione czynności!

Współżycie z innymi

Kot szkocki zwisłouchy i koty

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Kot szkocki zwisłouchy bez problemu zamieszka razem z innym kotem, o ile zapoznanie zwierząt zostanie przeprowadzone zgodnie ze sztuką.

Kot szkocki zwisłouchy i psy

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Mieszkanie z psem pod jednym dachem nie powinno być dla folda problemem, o ile był socjalizowany z psami, gdy był mały. W domu trzeba mu zapewnić wysoko położone kryjówki, gdzie będzie mógł odpocząć od psiego towarzystwa.

Kot szkocki zwisłouchy i dzieci

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Dzieciom szkocki fold wydaje się idealnym kompanem do zabaw i pluszakiem do przytulania. Dlatego na pewno trzeba im wyjaśnić, że kot to nie zabawka i należy szanować jego potrzeby i usposobienie.

Kot szkocki zwisłouchy i osoby starsze

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Spokojna i posłuszna natura folda sprawia, że dobrze się czuje w mieszkaniu i w towarzystwie spokojnego opiekuna, pod warunkiem, że ten zapewnia mu stymulujące zajęcia.

Kot szkocki zwisłouchy - cena

Kociak Scottish Fold w hodowli kosztuje średnio między 2000 a 35000 zł. Cena jest uwarunkowana czynnikami takimi jak pochodzenie, hodowla, wiek, a nawet płeć kotka. Jeśli chodzi o miesięczny koszt utrzymania, wynosi on około 120 zł i wystarcza na zapewnienie dobrej jakości karmy oraz wszystkiego co potrzebne, aby nasz mruczek był zdrowy.

Pielęgnacja

Ponieważ Scottish Fold ma małe i klapnięte uszy, trzeba je regularnie czyścić zgodnie ze wskazówkami weterynarza. Jego podwójnie grube futro w okresie linienia wymaga głębokiego szczotkowania raz w tygodniu, albo nawet codziennie. Zdecydowanie zaleca się przyzwyczajenie kotka do pielęgnacji od najmłodszych lat, aby szczotkowanie nie było dla niego niemiłym doświadczeniem.

Linienie

Ponieważ ma bardzo obfity podszerstek, w okresie wiosennego linienia gubi dużo sierści.

Żywienie

Trzeba pamiętać, że kot szkocki zwisłouchy powinien dostawać pożywienie wysokiej jakości, odpowiednio dobrane do jego wieku oraz wagi. Dzienną porcję karmy trzeba dostosować do wydatku energetycznego zwierzęcia. Ze względu na przypadki osteochondrodysplazji u kotów tej rasy, należy porozmawiać z weterynarzem o ewentualnym podawaniu suplementu w postaci chondroprotektorów.

Zdrowie

Długość życia

Średnia długość życia kota szkockiego zwisłouchego nie odbiega od normy i wynosi między 12 a 15 lat.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ten kot z oklapniętymi uszami jest stosunkowo odporny i bez problemu znosi niskie zimowe temperatury. Z drugiej strony, gęste, dwuwarstwowe futro sprawia, że upały mu nie służą.

Skłonność do tycia

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Pod grubą warstwą sierści bardzo łatwo ukryć nadwagę - „nie jestem gruby, tylko puchaty!”. Dlatego trzeba pilnować jego wagi, kontrolować co je i zachęcać do ruchu, aby spalał kalorie.

Częste choroby

  • Osteochondrodysplazja - choroba spowodowana zaburzeniami kostnienia chrzęstnego, powodująca wady rozwojowe kostno-stawowe i występująca zwłaszcza w dolnej części kończyn i ogona. Daje objawy w postaci sztywnienia, utykania, paraliżu itp. Za chorobę odpowiada gen „złamanego ucha”(Fd). Wszystkie koty szkockie zwisłouche, niezależnie od tego, czy są homozygotyczne (z dwojga rodziców rasy Scottish Fold), czy heterozygotyczne (z jednego rodzica Scottish Fold i drugiego z prostymi uszami) są dotknięte chorobą. Dziś przedmiotem debaty pozostaje jedynie stopień nasilenia zmian chorobowych u osobników heterozygotycznych. Dlatego konieczne jest regularne sprawdzanie stanu zdrowia kota, aby być pewnym, że nasz mruczek nie cierpi na dolegliwości stawowe związane z tą chorobą. 
  • Kardiomiopatia przerostowa - choroba, która występuje zarówno u kotów bez rodowodu, jak i rasowych. W długiej perspektywie prowadzi do niewydolności serca. Nie opracowano badania genetycznego dla tej rasy, ale można przeprowadzić przesiewowe badanie echokardiografem, uzupełnione badaniem dopplerowskim.
  • Wielotorbielowatość nerek - choroba, która polega na powstawaniu na nerkach torbieli wypełnionych płynem, co w rezultacie prowadzi do nieuleczalnej niewydolności organu. U kotów perskich jest chorobą dziedziczną, ale występuje również u kotów innych ras, na przykład u brytyjczyków, a więc także Scottish Foldów. Chorobę można wykryć w badaniu DNA lub USG nerek.  

Mogą mu doskwierać te same schorzenia, które występują u innych kotów domowych, na przykład choroby jamy ustnej i przyzębia.

Rozmnażanie

Kojarzenie dwóch osobników rasy Scottish Fold jest surowo zabronione ze względu na wady kostno-stawowe wywoływane przez gen złamanego ucha (Fd). Dopuszcza się krzyżowanie z rasą Scottish Straight (z prostymi uszami), British Shorthair oraz American Shorthair.  

Ciekawostki

Kocięta przychodzą na świat z prostymi uszami, które zaczynają opadać około trzeciego tygodnia życia.

Pochodzenie i historia

Spontaniczna mutacja genu folded ear (Fd), która odpowiada za oklapnięte uszy Scottish Folda, pojawiła się w 1961 roku u pewnej białej kotki o imieniu Susie, odkrytej przez Williama Rossa na farmie państwa McRae, w szkockim regionie Tayside. Rok później Susie wydała na świat małe, wśród których znalazły się dwa kotki o złamanych uszkach. William i Mary Ross zajmujący się hodowlą kotów brytyjskich krótkowłosych, postanowili zatrzymać białą kotkę i przy pomocy genetyka uruchomili hodowlę mającą na celu odtworzenie fenotypu „złamanych uszu”.

W tym celu wykorzystali koty brytyjskie krótkowłose oraz wiejskie dachowce. Zadanie okazało się bardzo trudne z powodu oklapniętych uszu, które pojawiały się na początku trzeciego tygodnia życia kociąt, wad rozwojowych stawów wykrytych, czy głuchoty niektórych osobników, błędnie przypisywanych genowi Fold (Fd). W rezultacie, od 1971 roku rasa przestała być uznawana w Wielkiej Brytanii. Mary Ross wysłała Scottish Foldy do USA, gdzie rozwinięto hodowlę rasy. Amerykańskie towarzystwo felinologiczne CFA (Cat Fanciers’ Association) przyznało status championa rasie kot szkocki zwisłouchy w 1978 roku.

Imiona dla kota szkockiego zwisłouchego

Kot: Clark, Sam, Yuki

Kotka: Fela, Kulka, Hope 

Sprawdź nasz katalog imion dla kotów