Amerykański krótkowłosy

Kot amerykański krótkowłosy w Ameryce Północnej jest tym, czym kot brytyjski krótkowłosy w Anglii, a kot europejski krótkowłosy w Europie kontynentalnej. Mowa tu o trzech rasach krótkowłosych kotów, które ukształtowały się naturalnie, żyjąc w pobliżu człowieka, wykorzystywane przez niego jako najlepsza broń przeciwko myszom i szczurom. Z biegiem czasu człowiek zaprosił je do domu, a w końcu pokochał.

Choć bez wątpienia mają wspólne korzenie, to każda z tych ras posiada pewne cechy szczególne i nie da się ich ze sobą pomylić. Kot amerykański może się poszczycić równie szlachetnym pochodzeniem co wszystkie pozostałe rasy kotów – nawet jeśli Europa wciąż niechętnie to przyznaje!

Amerykański krótkowłosy
Kot amerykański krótkowłosy

Najważniejsze informacje o kocie amerykańskim krótkowłosym

Długość życia :

8

20

13

15

Charakter :

Pieszczoch Inteligentny

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

Przodkowie kota amerykańskiego krótkowłosego do Nowego Świata przybyli wraz z pierwszymi osadnikami i pochodzili z całej Europy. Koty początkowo miały za zadanie eliminować szkodniki na statkach odkrywców i kupców, zaś z czasem przystosowały się do roli szczurołapów w stodołach, na strychach, w kopalniach i we wszystkich innych siedzibach ludzkich. Przez wiele stuleci natura ukształtowała osobniki nie tylko o najlepszych umiejętnościach łowieckich, ale także najbardziej wytrzymałe i odporne na trudne niekiedy warunki życia w Ameryce Północnej. Hodowcy, którzy zainteresowali się rasą, nie wprowadzili celowych zmian w jej genomie. Dlatego kot amerykański krótkowłosy jest rasą naturalną.

Rolnicy upodobali sobie osobniki najlepsze nie tylko pod względem łapania gryzoni, ale także te o najłagodniejszym charakterze i o najbardziej niezwykłych umaszczeniach.

Na początku XX wieku hodowcy postanowili chronić tego typowego amerykańskiego kota, ponieważ istniało niebezpieczeństwo, że zniknie w związku z pojawieniem się innych ras kotów krótkowłosych. Co zaskakujące, pierwszy oficjalnie uznany kot amerykański krótkowłosy był angielski i został skrzyżowany z kotem brytyjskim krótkowłosym. Na początku XX wieku powstawały również inne krzyżówki, ale zostały one zakazane. Od 1966 r. rasa nosi nazwę American Shorthair. Jest to jedna z dziesięciu najpopularniejszych ras w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Japonii, ale w Europie nadal jest rzadkością, a niektóre stowarzyszenia felinologiczne wciąż odmawiają jej oficjalnego uznania.

icon breed/physic
Wygląd

  Wysokość w kłębie Amerykański krótkowłosy

  Kotka : pomiędzy 30 i 35 cm

  Kot : pomiędzy 30 i 35 cm

  Kot amerykański krótkowłosy rośnie nawet do trzeciego lub czwartego roku życia.

  Waga

  Kotka : pomiędzy 3 i 5 kg

  Kot : pomiędzy 4 i 7 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  icon breed/blue-eye
  Niebieskie
  icon breed/green-eye
  Zielone
  icon breed/yellow-eye
  Żółty/złoty
  icon breed/brown-eye
  Brązowe
  icon breed/wall_eyes-eye
  Różnooki

  Opis

  Kot amerykański krótkowłosy to średniej wielkości kot o dość atletycznej i krępej budowie ciała. Szczególnie samce odznaczają się szeroką klatką piersiową. Ma mocną muskulaturę, ale nie jest grubokościsty. Jego sylwetka jest harmonijna. Kot ma proporcjonalne kończyny, ogon i głowę. Tę rasę zaliczamy do grupy kotów o średniej budowie ciała.
  Ma dużą głowę i kanciastą kufę oraz zaokrąglone, delikatnie skośne i raczej szeroko rozstawione oczy. Średniej wielkości, zaokrąglone i szeroko rozstawione uszy nadają mu słodki i niewinny wygląd, co jest cechą charakterystyczną tej rasy.

  Wreszcie, lśniąca i gęsta szata stanowi doskonałą ochronę przed złymi warunkami pogodowymi i niewielkimi powierzchownymi ranami.

  icon idea
  Ciekawostki

  Kot amerykański krótkowłosy jest znany z przyjemnego charakteru i ogólnej sympatii do ludzi. Z reguły obecność innych zwierząt też nie stanowi dla niego problemu. Ale uwaga na zwierzęta, które mogą stać się jego zdobyczą. Ze względu na bardzo silny niekiedy instynkt łowiecki, jego ofiarą mogą paść króliki, domowe szczury, chomiki, ptaki… szczególnie jeśli nie mają porządnej klatki lub nie mają jej wcale. Ale wysoka łowność kota ma też swoje zalety – brak owadów w domu!

  icon breed/personality
  Charakter

  • 100%

   icon breed/temperament/cat-affectionate

   Czuły

   Koty tej rasy uwielbiają pieszczoty i bywają niezwykle czułe.

  • 66%

   icon breed/temperament/cat-playful

   Lubi zabawę

   Ponieważ koty amerykańskie krótkowłose są urodzonymi myśliwymi, mogą spędzić cały dzień na zabawie, ale z umiarem. Aby kot był w dobrej formie, bardzo dobrze sprawdzą się zabawki typu wędka, lub takie, które może samodzielnie ganiać.

  • 66%

   icon breed/temperament/cat-calmness

   Spokojny

   Jest cierpliwy i powściągliwy. Zasadniczo koty amerykańskie krótkowłose są spokojne, co jest charakterystyczne dla myśliwych!

  • 100%

   icon breed/temperament/cat-cleverness

   Inteligentny

   Czujny i szybki – to też cechy niezbędne, aby sprawnie polować. Inteligencję odziedziczył po przodkach, którzy musieli kombinować, żeby przeżyć.

  • 33%

   icon breed/temperament/cat-wariness

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Ponieważ kot amerykański krótkowłosy jest generalnie towarzyski, szybko przyzwyczaja się do nieznajomych. Oczywiście w dużym stopniu zależy to od charakteru danego kota!

  • 66%

   icon breed/temperament/cat-independence

   Niezależny

   Wybiera raczej towarzystwo niż samotność.

   icon breed/personality
   Zachowanie

   • 33%

    icon breed/behaviors/cat-talkative

    Gadatliwość

    Kot amerykański krótkowłosy jest raczej cichy – no, może z wyjątkiem mruczenia.

   • 66%

    icon breed/behaviors/cat-sporty

    Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

    Biorąc pod uwagę jego predyspozycje do nadwagi, kot amerykański krótkowłosy powinien mieć zapewnioną codzienną porcję ruchu. Aktywność fizyczna jest też bardzo dobra dla jego zdrowia psychicznego, ponieważ zaspokaja instynktowną potrzebę polowania.

   • 66%

    icon breed/behaviors/cat-runaway

    Skłonność do ucieczek

    Ponieważ są to koty ciekawskie, może je pociągać odkrywanie świata poza domem. Oczywiście znajdą się osobniki, które wolą swoje cztery kąty i wcale nie mają ochoty na wychodzenie.

   • 66%

    icon breed/behaviors/cat-gluttony

    Łakomczuch

    Ponieważ lubi jeść, kot amerykański krótkowłosy ma skłonność do nadwagi. Warto więc kontrolować ilość i jakość konsumowanej karmy oraz dbać o kocią linię.

    Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia

    Współżycie z innymi

    • 100%

     icon breed/compatibility/cat-cats-sociability

     Amerykański krótkowłosy i koty

     To towarzyski kot, który bardzo dobrze toleruje obecność innych kotów.

    • 100%

     icon breed/compatibility/cats-sociability

     Amerykański krótkowłosy i psy

     Ponieważ kot amerykański krótkowłosy jest z natury bezkonfliktowy, bez problemu przyzwyczai się do obecności psa w domu, o ile damy mu na to tyle czasu, ile potrzebuje.

    • 100%

     icon breed/compatibility/cat-children-sociability

     Amerykański krótkowłosy i dzieci

     Kot amerykański krótkowłosy, niegdyś poddawany selekcji pod względem rodzinnego usposobienia, na ogół bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi.

    • 100%

     icon breed/compatibility/cat-elderly-persons-sociability

     Amerykański krótkowłosy i osoby starsze

     Może bez problemu mieszkać ze spokojną osobą. Trzeba po prostu staranie wybrać kociaka o takim charakterze, który najbardziej odpowiada jej przyszłemu opiekunowi. Ogólnie rzecz biorąc, to idealny domowy kot!  

     %}

     icon breed/price
     Cena

     Kot amerykański krótkowłosy to rasa na razie rzadko spotykana w Polsce, stąd między innymi cena kota w nielicznych hodowlach może osiągać 3000 zł. Na utrzymanie zwierzęcia należy przeznaczyć ok. 100-150 zł miesięcznie.

     Pielęgnacja

     Pielęgnacja jest łatwa. Kot wymaga częstszego czesania jedynie w okresie linienia.

     Linienie

     icon breed/grooming
     icon breed/grooming
     icon breed/grooming

     Gubi stosunkowo niedużo sierści. Jedynie podczas wiosennego linienia może jej być trochę więcej.

     Żywienie

     Potrzebuje zrównoważonej diety wysokiej jakości, która pozwoli mu zachować zdrowie, ale nie spowoduje nadwagi. Oprócz diety, powinien mieć zapewnioną codzienną porcję ruchu.

     icon breed/care
     Zdrowie

     Długość życia

     Podobnie jak większość kotów, żyje średnio od 13 do 15 lat, choć niektóre osobniki o dobrych genach dożywają nawet dwudziestego roku życia.

     Odporność/wytrzymałość

     Ponieważ jest naturalną północnoamerykańską rasą, z łatwością dostosowuje się zarówno do niskich jak i wysokich temperatur.

     Skłonność do tycia

     Ponieważ koty tej rasy mają dużą skłonność do nadwagi, trzeba pilnować ich diety i odpowiedniej ilości ruchu.

     Częste choroby

     Choć to bardzo odporna rasa, niestety nie jest całkowicie wolna od schorzeń występujących u innych domowych kotów. Ponieważ koty tej rasy mają w genach zamiłowanie do przygód i szwendania poza domem, należy je szczepić, odrobaczać oraz zwracać uwagę na ewentualne pasożyty zewnętrzne, zgodnie ze wskazówkami lekarza weterynarii.

     • Kardiomiopatia przerostowa u kota to choroba, która powoduje zgrubienie (przerost) mięśnia sercowego. Mimo że w zasadzie występować może u wszystkich ras kotów, u rasy amerykańskiej krótkowłosej zdarza się trochę częściej.

      

     Rozmnażanie

     Poza własną rasą, dopuszcza się krzyżowanie z osobnikami rasy amerykańskiej szorstkowłosej, które właściwie są po prostu kotami amerykańskim krótkowłosymi z kręconą, szorstką w dotyku sierścią.

     Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
     0 komentarzy
     Potwierdź usunięcie

     Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

     Dodaj komentarz