Konin (62-510)
Kot bengalski
Inna nazwa: Bengal
Koty bengalskie to rasa, na którą nie sposób nie zwrócić uwagi, zarówno ze względu na ich urodę, jak i niespożytą energię. To fantastyczne zwierzę nikogo nie pozostawi obojętnym. Jest połączeniem gracji i elegancji. Będziemy mieli wrażenie obcowania z domowym lampartem, naturalnie ze względu na jego wygląd, ale również temperament. Jeśli myślimy o zakupie kota bengalskiego, bądźmy przygotowani na to, że bierzemy do siebie małe tornado.
Jeżeli wolimy spokój i ciszę domowych pieleszy, lepiej zrezygnować z tego pomysłu, bo kot bengalski na pewno da nam popalić! Z drugiej strony, jeśli naprawdę pragniemy stanąć twarzą twarz z chodzącym kataklizmem, obcowanie z tym małym lampartem gwarantuje olbrzymią radość oraz godziny zabaw i bólu brzucha ze śmiechu!
Długość życia |
Kot bengalski średnio żyje od 10 do 16 lat |
Charakter |
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Kotka
Około 35 cm
Kot
Około 35 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Kotka
pomiędzy 4 i 6 kg
Kot
pomiędzy 5 i 7 kg
|
Kolor umaszczenia
Koty benagalskie mają czekoladowe umaszczenie. Ciekawostka: niektóre koty bengalskie mają sierść, która sprawia wrażenie posypanej złotym pyłem. Ten efekt nosi nazwę „glitter”. |
Czekoladowe/ brązowe |
Rodzaj szaty
|
Krótka |
Kolor oczu
|
Zielone
Niebieskie
Żółty/złoty
|
Cena zakupu |
Kot bengalski kosztuje pomiędzy 2500zł a 6000zł |
Kot bengalski jest hybrydą, co oznacza, że pochodzi ze skrzyżowania kota dzikiego z domowym. Istnieje kilka pokoleń hybryd (oznaczonych od F1 do F5), ale do hodowli dopuszcza się dopiero pokolenia powyżej F3. Ciekawostka - dziki kot lamparci z Bengalu (wschodni region subkontynentu indyjskiego) posłużył do badań nad białaczką kotów. Naukowcy przypuszczali, że jest uodporniony na tę śmiertelną chorobę. Poprzez hybrydyzację, udało się przekazać w genach kolejnym pokoleniom odpowiednie cechy układu odpornościowego.
Więcej informacji na temat rasy Kot bengalski
Historia rasy
Człowiek od bardzo dawna wykazuje swoistą fascynację dzikimi kotami. W 1963 roku, pewna kobieta, Jean S. Mill, postanowiła skrzyżować kota domowego z dzikim bengalskim kotem lamparcim. Rzecz jasna, nazwa nowej rasy miała na celu uczczenie dzikiego kota, który ją zapoczątkował. Chodziło o to, żeby otrzymać kota o miłym i sympatycznym usposobieniu, tak jak lubimy, ale dodatkowo o przepięknej urodzie lamparta lub na przykład jaguara.
Uniwersytet Davisa w Kalifornii powierzył więc Pani Mill osiem samic hybryd, które uprzednio służyły do badań nad białaczką kotów. Przeprowadzono wiele krzyżowań z różnymi rasami (na przykład z kotem egipskim mau i z kotem burmskim), aby uniknąć zbyt bliskiego pokrewieństwa rozmnażanych osobników. Rasa w obecnym kształcie, pochodzi z lat osiemdziesiątych, a dokładniej z roku 1985, kiedy to Jean Mill po raz pierwszy wystawiła jednego ze swoich kocich bengalskich podopiecznych w konkursie. Jak się można domyślać, rasa odniosła wielki sukces, zwieńczony oficjalną rejestracją przez międzynarodową organizację felinologiczną TICA rok później.
Z kolei koty bengalskie dały początek kotom Ashera - najdroższej rasie kotów na świecie.
Temperament i charakter kota bengalskiego
Zachowanie rasy Kot bengalski
Dla kogo rasa Kot bengalski ?
Kot bengalski – cena
Kot bengalski to jedna z najdroższych ras kotów. Cena kociaka rasy bengalskiej w hodowli waha się od 2500 do nawet 7000 zł. Koszt często zależy od rodowodu, hodowli, wieku, a nawet płci kociaka. Miesięczne utrzymanie kota tej rasy kosztuje około 150 zł.
Kot bengalski - linienie
Średnie
Koty tej rasy gubią bardzo mało sierści.
Pielęgnacja kota bengalskiego
Kot tej rasy nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Wystarczy cotygodniowe szczotkowanie, aby usunąć martwe włosy.
Kot bengalski – zdrowie
Kot bengalski żyje od 10 do 16 lat.
Ze względu na gęste futro, kot bengalski znosi zimno lepiej niż koty niektórych innych ras. Niemniej jednak jest to krótkowłosy kot o minimalnej ilości podszerstka.
Ponieważ kot bengalski musi jeść więcej, niż koty innych ras, jeśli ma źle dobrane porcje karmy, może mu grozić nadwaga. Dlatego dietę należy skonsultować z weterynarzem.
- Niedobór kinazy pirogronianowej: choroba, która polega na niedoborze enzymu odpowiedzialnego za rozkład cukrów w erytrocytach. Prowadzi do obumierania erytrocytów, a co za tym idzie, anemii kota.
- Kardiomiopatia przerostowa: choroba mięśnia sercowego, polegająca na jego zgrubieniu. W rzeczywistości jest to grupa kilku chorób, niektórych dobrze znanych, a innych trudnych do zdiagnozowania lub takich, które nazywamy idiopatycznymi (o nieokreślonej przyczynie). U kota bengalskiego nie występuje częściej, niż u innych ras, niemniej jednak zdarzają się takie przypadki. Ta podstępna choroba może przez wiele lat przebiegać bezobjawowo, mimo dużego zaawansowania. Objawy kliniczne bywają niejasne, takie jak np. utrata apetytu czy zmęczenie. Gdy choroba przebiega szybko, u kota pojawiają się widoczne trudności z oddychaniem. Może również wystąpić zakrzepica zatorowa (zakrzep, który blokuje naczynie krwionośne) wywołująca nagły i bolesny paraliż.
- Postępujący zanik siatkówki: dziedziczna choroba, która po ujawnieniu pierwszych oznak, szybciej lub później prowadzi do ślepoty. Zdarza się, że choroba pojawia się, gdy kot jest już w podeszłym wieku, przez co stopniowo łatwiej mu się przyzwyczaić do życia bez wzroku. Gorzej, jeśli schorzenie dotyka małego kotka, który ma bardzo niewiele czasu na przyzwyczajenie do nowego stanu.
Niektóre osobniki mogą cierpieć na te same schorzenia, które występują u innych kotów domowych, takie jak schorzenia jamy ustnej.
Nie dopuszcza się krzyżowania z żadną inną rasą.
Planujesz zakup kota rasy Kot bengalski?
1 komentarz
Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?
1 komentarz na temat 1