Reklama

kot ashera
© Shutterstock

Ashera – poznaj najdroższego kota na świecie!

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Ashera należy do grupy ras hybrydowych, czyli takich, które powstały w wyniku krzyżówki kota domowego z jednym z gatunków kotów dzikich. Jest to jednocześnie najdroższa na świecie rasa kotów domowych i jedyny kot, który posiada… patent.

Kot rasy Ashera został wyhodowany w 2006 r. w Stanach Zjednoczonych. Jest to rasa hybrydowa – w jej powstaniu wzięły udział afrykańskie serwale, azjatyckie koty bengalskie oraz koty domowe. Ashera to jedyna na świecie rasa kotów domowych, która chroniona jest patentem. Prawa do tego patentu posiadają jej twórcy – firma Lifestyle Pets.

Kot Ashera – wygląd

Ashera przypomina swym wyglądem inną rasę hybrydową – kota Savannah, powstałego w wyniku krzyżówki kota domowego z serwalem. Jest to jednak kot osiągający jeszcze większe rozmiary niż Savannah, a także charakteryzujący się kilkoma unikalnymi cechami – ma być to kot niemal całkowicie hypoalergiczny.

Ashera to kot osiągający prawdziwie imponujące rozmiary – może mierzyć 120 cm, a zdarzają się nawet osobniki, których długość ciała dochodzi do 1,5 metra. Ważą 12–15 kg.

Te rozmiary należy wziąć pod uwagę, kupując kocię rasy Ashera. Mały kotek nie prezentuje pełnego potencjału dorosłego osobnika. Dojrzały kot osiągnie natomiast raczej wielkość średniego bądź dużego psa, a nie typowego domowego kota.

Futro Ashery jest krótkie i gęste, barwy od jasnożółtej (piaskowej) do złocistej. Istnieją też „śnieżne” Ashery, o białym futrze. Tułów kota usiany jest ciemnymi, okrągłymi cętkami, ogon jest pierścieniowany, na głowie i piersi zauważymy natomiast typowe pręgowanie kotów tabby. Oczy Ashery są najczęściej zielone lub miodowe.

Sylwetka tego kota jest muskularna i elegancka; smukła, ale umięśniona. Ashera to kot silny, ale nie jest zwierzęciem agresywnym czy przejawiającym echa dzikości swoich przodków. Warto dodać, że kocięta ras hybrydowych przeznaczone do domów należą zwykle do czwartego pokolenia (F4) licząc od pierwszej krzyżówki z gatunkiem kota dzikiego.

Kot Ashera - charakter

Ashera jest zwierzęciem bardzo inteligentnym, towarzyskim, chodzącym za człowiekiem. To kot spokojny i chętnie uczący się.

Tworzy silną więź ze swym opiekunem – pod warunkiem, że socjalizacja kocięcia zostanie odpowiednio przeprowadzona i malutkie Ashery będą miały wystarczająco częsty kontakt z człowiekiem (podnoszenie na rękach, przybliżanie do twarzy, zabawa). Jest to jednak zasada obowiązująca przy socjalizacji każdego kociaka.

Ashera lubi zarówno zabawki stymulujące jego instynkt łowiecki, jak i takie, które ćwiczą jego inteligencję. Uwielbia pieszczoty i regularnie się ich domaga. Może być z łatwością nauczony chodzenia na smyczy. Lubi aktywnie spędzać czas. To zdecydowanie kot o „psim” charakterze. Dobrze czuje się w towarzystwie innych kotów, jak również psów.

Ashera

©Shutterstock

Jak podają źródła amerykańskie, obecnie można wyróżnić cztery typy kota Ashera. Są to:

  •  Ashera standardowy – typowy przedstawiciel rasy, o wyglądzie i cechach opisanych powyżej;
  • Ashera hypoalergiczny – wygląda dokładnie tak samo jak kot „standardowy”, różni się od niego wyłącznie tym, że przeznaczony jest dla alergików. Podobno produkowane przez niego białka nie wywołują reakcji alergicznej u osób uczulonych (przypomnijmy, że to nie sierść kota uczula, lecz białko znajdujące się w jego ślinie czy łoju);
  • Ashera śnieżnykot o białej sierści pokrytej miodowobrązowymi cętkami;
  • Ashera królewski – najrzadziej spotykany przedstawiciel rasy, o sierści koloru kremowego pokrytej czarnymi cętkami lub pręgami.

Naukowcy, którzy pracowali nad genetyką rasy, twierdzą, że Ashera może żyć dłużej niż przeciętny kot domowy. Szacują, że kot ten może dożyć wieku nawet 25 lat.

Kot Ashera - cena 

 

Ashera jest najdroższą rasą kota na świecie. Cena konkretnego kota zależy od kilku czynników, przede wszystkim od wybranej odmiany rasy. „Standard” jest oczywiście najmniej kosztowny, choć i tak jego cena może przyprawić o zawrót głowy.

Cena Ashery waha się zazwyczaj między 15 000 a 95 000 dolarów. Rekordowo drogie osobniki kosztowały jednak nawet 125 000 dolarów! Tak niebotyczna cena za kota? To efekt „patentu” – choć wielu sceptyków przekonuje, że Ashera to właściwie to samo co Savannah, która zwłaszcza w pokoleniu F1 również osiąga tak imponujące rozmiary.

Firma Lifestyle Pets przekonuje jednakże, iż Ashera to kot jedyny w swoim rodzaju. Niejeden ekskluzywny kociarz, w tym i znane osobistości czy zamożni alergicy, zainwestowali w tego niezwykłego pupila.

Ashera to zarówno najdroższa, jak i jedna z najrzadszych ras świata, co czyni to zwierzę szczególnie cennym i pożądanym. Na świat przychodzi ok. 100 kociąt rocznie. Nowym opiekunom przekazywane są osobniki wykastrowane – rozmnażanie rasy poza kontrolą Lifestyle Pets nie jest więc możliwe.

Jeśli chcesz zaadoptować psa lub kota, skorzystaj z naszej wyszukiwarki adopcyjnej.
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?