Reklama

rasy dla alergikow
© Shutterstock

Koty dla alergików - poznaj rasy kotów, które nie uczulają

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Kot, który nie uczula – czy to możliwe? Kociarz-alergik nie musi ograniczać się do oglądania kotów na zdjęciach. Poznajmy koty, które nie uczulają – bądź uczulają w znacznie mniejszym stopniu niż inne.

Na czym polega alergia na kota?

Alergia na kota nie jest – jak głosi popularny pogląd – uczuleniem na sierść zwierzęcia. Reakcję alergiczną wywołuje kontakt z białkiem znajdującym się przede wszystkim w ślinie i łoju kota.

Zobacz video:

Głównym alergenem, najczęściej wywołującym reakcję uczuleniową u osób cierpiących na alergię na kota, jest białko fel d 1.

Kot przenosi je wraz ze śliną na futro podczas lizania się. Białko to, wydzielane także wraz z łojem, przedostaje się też do otoczenia wraz z obumarłym naskórkiem. Koty, które nie uczulają to marzenie alergików-kociarzy, ale czy w ogóle istnieją rasy kotów, które nie uczulają? Oto lista ras kotów "hipoalergicznych."

Kot syberyjski - długowłosy kot dla alergika 

Kot z długimi włosami rasą hipoalergiczną? Jak najbardziej – wspomniałam już, że uczula białko znajdujące się w ślinie i łoju (rzadziej też inne białka, wydzielane np. wraz z moczem), a nie kocie włosy.

Kot syberyjski to duża, długowłosa rasa naturalna, urzekająca swym wyglądem oraz niezwykle przyjaznym usposobieniem i inteligencją. Jedną z wyjątkowych cech tej rasy jest również fakt, że w ślinie syberyjczyków znajduje się znacznie mniej białka fel d niż u przeciętnego kota.

Dlatego koty te, chociaż posiadają długie futro z bujnym podszerstkiem, są mniej alergizujące niż koty większości innych ras.

rasy kotów dla alergików

Kot syberyjski ©Shutterstock

Kotem dla alergika jest też neva masquerade – rasa siostrzana kota syberyjskiego. Różni się od niego wyłącznie umaszczeniem – nevy posiadają ubarwienie typu colorpoint, czyli jasne futro z ciemnymi znaczeniami na pyszczku, uszach, łapach i ogonie. Syberyjczyki występują w całej palecie innych odmian barwnych, ale nie point.

Kot syberyjski wymaga dość częstego szczotkowania – kilka razy w tygodniu, a nawet codziennie. Szczotkowanie również zmniejsza ilość alergenu obecnego w domu. 

Sfinks, czyli kot bez sierści dla alergika

Ponieważ alergenem jest obecne w ślinie i łoju białko Fel d1, a nie kocia sierść, pozbawionego sierści sfinksa nie można uznać za koty całkowicie hipoalergiczne. Nie stwierdzono również, aby poziom alergenu w ślinie sfinksa był niższy niż u przeciętnego kota.

Mimo to brak futra u kotów tej rasy jest z punktu widzenia kociarzy-alergików plusem. Sierść jest dla cząsteczek alergenów „środkiem transportu”, który pozwala tym cząsteczkom osiadać w różnych miejscach w mieszkaniu. Dlatego brak sierści to mniej alergenu w powietrzu. Sfinks wydziela natomiast więcej chroniącego delikatną skórę łoju niż inne koty.

Łój również zawiera alergizujące białko, jednak należy tu pamiętać o dwóch kwestiach: po pierwsze dzięki natłuszczonej skórze sfinksa nie ma ryzyka, że suchy, martwy naskórek będzie fruwał w powietrzu, roznosząc alergeny.

Kot sfinks jest dobry dla alergika

©Shutterstock

Po drugie, do podstawowych elementów pielęgnacji sfinksa należą regularne kąpiele, dzięki którym usuwamy nadmiar nieestetycznie wyglądającego łoju ze skóry. Taką kąpiel sfinks powinien brać mniej więcej raz w tygodniu. Dzięki temu skutecznie obniżamy poziom alergizującego białka obecnego w otoczeniu kota.

Sfinksy to koty bardzo przyjacielskie, towarzyskie i przywiązane do człowieka. Są delikatne i, przyzwyczajane do kąpieli od małego, nie powinny sprawiać problemów w trakcie tych zabiegów. Pamiętajmy, że kąpiel powinna odbywać się w ciepłym pomieszczeniu, wolnym od przeciągów.

Cornish rex i devon rex

Reksy dewońskie i reksy kornwalijskie to koty o bardzo krótkiej, kręconej sierści, przypominającej delikatne, kędzierzawe futerko jagniątka. To również rasy, których zakup mogą rozważyć alergicy. Koty te nie linieją intensywnie, a pielęgnacja ich sierści nie przysparza żadnych problemów. Futerko reksów pozbawione jest włosów okrywowych.

Cronish rex

Cornish rex ©Shutterstock

Czesanie tak delikatnej sierści mogłoby uszkodzić całą okrywę włosową, dlatego zabiegi pielęgnacyjne powinny ograniczać się do przecierania futerka irchową szmatką. W razie potrzeby można użyć od czasu do czasu suchego szamponu dla kotów.

Ponieważ reksy gubią bardzo mało sierści, alergen pozbawiony jest podstawowego „środka transportu”, jakim są fruwające włosy. Warto dodać, że obie rasy reksów to niezwykle przyjacielskie koty, chodzące za człowiekiem krok w krok. Uwielbiają zabawę, są aktywne i ciekawskie.

Kot balijski - długowłosa odmiana kota syjamskiego 

Kot balijski to długowłosa odmiana kota kota syjamskiego, oprócz pięknej, delikatnej, jedwabistej sierści oraz znaczeń typu colorpoint, ma obniżony poziom produkcji białka Fel d1, odpowiadającego za większość reakcji uczuleniowych na koty. Podobnie więc jak kot syberyjski, balijczyk jest znacznie mniej alergizujący niż koty wielu innych ras.

kot balijski dla alergika

©Shutterstock

Delikatne futerko nie linieje ponadto tak intensywnie jak u innych kotów długowłosych i półdługowłosych. Czesanie okrywy włosowej co kilka dni również pozwoli obniżyć ilość znajdującego się w otoczeniu alergenu.

Koty balijskie to znakomici kompani. Są to zwierzęta towarzyskie, „rozmowne”, bardzo inteligentne, przywiązane i wymagające uwagi.

Kot orientalny krótkowłosy i kot jawajski

kot orientalny dla alergika

©Shutterstock

Kot orientalny krótkowłosy to kot w typie syjamczyka, lecz nieposiadający znaczeń colorpoint. Innymi słowy, jest to siostrzana rasa kota syjamskiego, różniąca się od niego głównie kolorem. Wyróżniamy mnóstwo odmian barwnych kotów orientalnych krótkowłosych, a także kotów jawajskich, które są ich długowłosymi odpowiednikami.

Co sprawia, że koty orientalne krótko- i długowłose mogą być kotami dla alergików? Przedstawiciele obu ras linieją w bardzo niewielkim stopniu, tak więc w ich otoczeniu nie unosi się tak wiele alergenów jak w przypadku kotów wielu innych ras. Futerko tych kotów jest też bardzo łatwe w pielęgnacji.

Koty jawajskie mają co prawda półdługą sierść, ale jest ona niezwykle delikatna, łatwa w pielęgnacji (wystarczy od czasu do czasu ją przeczesać), nie ma gęstego podszerstka. Koty obu ras są aktywne, przyjacielskie, towarzyskie i potrzebują uwagi.

Kot bengalski

Kot bengalski dla alergika

©Shutterstock

Kot bengalski to hybryda powstała w wyniku skrzyżowania kota domowego z dzikim kotem bengalskim – azjatyckim gatunkiem kota nieco większego od przeciętnego domowego mruczka.

Również przedstawiciele tej rasy stosunkowo mało linieją – stąd też bengal może być kotem dla alergika. Należy pamiętać, że bengale mają dużą potrzebę ruchu. Uwielbiają wspinaczkę, skakanie, bieganie, ogólnie aktywną zabawę. Są ciekawskie i towarzyskie.

Czy istnieją koty hipoalergiczne?

Podobno takimi kotami hipoalergicznymi są koty rasy Ashera. Niestety są to zwierzęta wyjątkowo drogie i trudno dostępne. Istnieją jednak także „antyalergiczne koty” wśród popularniejszych ras. Może nie są to koty, które zupełnie nie uczulają, jednak posiadają cechy, dzięki którym są idealnym wyborem dla alergików.

Koty, które nie w ogóle uczulają, nie istnieją. Dlatego oprócz wyboru najmniej uczulającej rasy, bardzo istotne jest dbanie o higienę.

Kot dla alergika – podsumowanie

Niezależnie od rasy, którą wybierzesz, istotne będzie także częste odkurzanie mieszkania odkurzaczem z filtrem HEPA, wietrzenie pomieszczeń, ograniczenie dostępu kota do sypialni, mycie rąk po kontakcie z kotem, pozbycie się ciężkich zasłon czy grubych dywanów.

Ważnym zabiegiem jest ponadto kastracja kota, dzięki której produkcja łoju i zawartego w nim alergizującego białka jest niższa.

Jeśli chcesz zaadoptować psa lub kota, skorzystaj z naszej wyszukiwarki adopcyjnej.
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?