Devon rex

Inne nazwy: reks dewoński

Devon rex
Devon rex
Devon rex
Devon rex kociak

 Pod względem budowy ciała Devon rex przypomina nieco reksa kornwalijskiego. Ma smukłe łapy, muskularne ciało i ogon, jednak różni się od Cornisha już chociażby kształtem głowy. Falista sierść Devona przypomina futerko pudla lub – jeszcze bardziej – jagniątka. Z kolei duże, zaokrąglone uszy można porównać do uszu nietoperza. Bez dwóch zdań, kot tej rasy ma wyjątkowy wygląd!

dna

Najważniejsze informacje o Devon rex

  • Długość życia : pomiędzy 12 i 16 lat
  • Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę, Inteligentny
  • Rodzaj szaty : Krótka
  • Cena : pomiędzy 2000 zł i 3000 zł

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Kotka Około 30 cm
Kot Około 30 cm

Dorosłe rozmiary osiąga w wieku około roku.

Waga

Kotka pomiędzy 2 i 3 kg
Kot pomiędzy 3 i 4 kg

Maść

Dopuszczalne są wszystkie odmiany barwne.

Typy umaszczeń

Devon rex występuje w wielu typach umaszczenia.

Rodzaj szaty

Sierść jest krótka.

Kolor oczu

Kolor oczu jest uzależniony od koloru szaty.

Opis

Devon rex to kot małej lub średniej wielkości, ale za to dobrze umięśniony i gibki. Ze względu na smukłe łapy wydaje się lekki i szczupły. Ma krótkie falowane futro w dotyku przypominające jedwab. Nietypowy kształt głowy tego kota natychmiast wywołuje uśmiech na twarzy – jego czaszka jest niewielka i zwieńczona szerokimi u podstawy, ogromnymi uszami, co nadaje mu wygląd kosmity. Nic dziwnego, że został ochrzczony mianem „Myszki Pixie”!

Devon rex - charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Reks dewoński bardzo lubi pieszczoty. Łaknie ludzkiego ciepła i obecności opiekuna.

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Dzięki smukłemu i muskularnemu ciału Devon reksa możemy się przekonać, co na prawdę oznacza kocia zwinność.

Spokojny

yellow-paw grey-paw grey-paw

To że jest niewielkim kotem wcale nie oznacza, że jest spokojny. Ale bez obaw, naturalnie są też osobniki bardziej wyciszone, szczególnie kiedy można wygrzewać się pod kocem. Najlepiej zapytać hodowcę, które z kociąt w miocie jest najmniej zuchwałe.

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Wrodzony spryt Devon rexa sprawia, że kot ten chętnie uczestniczy w życiu opiekuna i z rozkoszą płata mu figle… na przykład zakradając się do łóżka, żeby się przytulić!

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Koty rasy Devon rex raczej nie boją się nieznajomych, a wręcz są ich ciekawe. Niemniej jednak należy dać im czas na oswojenie się z nowo poznaną osobą. Mały smakołyk często okazuje się skutecznym argumentem.

Niezależny

yellow-paw grey-paw grey-paw

Devon rex słynie raczej z nieodstępowania swojego opiekuna na krok, a nie z samodzielności i niezależności. Mimo to – jak każdy kot – chadza swoimi ścieżkami, więc to on zadecyduje, jak spędzić czas – z opiekunem czy na parapecie.

Zachowanie

Gadatliwość

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Bardzo lubi obecność opiekuna i domaga się jego uwagi. A czy istnieje lepszy sposób, żeby przyciągnąć wzrok swojego pana niż delikatne i melodyjne miauczenie?

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Żeby wyładować energię i dać upust instynktowi łowieckiemu, Devon rex potrzebuje dużo ruchu i urozmaiconej zabawy. Codzienne zajęcia są dla kota tej rasy bardzo ważne – w przeciwnym razie będzie się nudzić.

Skłonność do ucieczek

yellow-paw grey-paw grey-paw

Rasa Devon rex jest dobrze przystosowana do życia w mieszkaniu. Ponieważ rexy nie mają podszerstka, życie na zewnątrz nie jest dla nich.

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ponieważ koty tej rasy są z natury bardzo żywiołowe, nie ma nic dziwnego w tym, że dużo jedzą. Najlepsze, co można zrobić dla reksa w czasie jedzenia, to zapewnić mu interaktywną miskę, by wolniej i mniej łapczywie jadł.

Współżycie z innymi

Devon rex i koty

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Towarzystwo drugiego kota to dla reksa rozrywka i kolejne ciepłe ciało do przytulania. Jednakże nie oczekujmy, że zwierzęta od razu się zaakceptują. Może upłynąć trochę czasu, zanim znajomość przekształci się w prawdziwą więź. Najlepszą metodą przedstawiania sobie zwierząt jest socjalizacja z izolacją.

Devon rex i psy

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ciekawość świata, temperament i energiczne usposobienie reksa mogą być bardzo pomocne w nawiązywaniu kontaktu z psem. Niemniej jednak zwierzęta powinny mieć czas na stopniowe oswojenie się ze sobą, a kot musi mieć w domu zapewnioną kryjówkę poza zasięgiem psa. Zadaniem opiekuna jest nauczenie psa odpowiedniego traktowania nowego czworonożnego kolegi.

Devon rex i dzieci

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Pyszczek Devon rexa może rozśmieszyć niejedno dziecko, co w połączeniu z niezwykłą energią tego kota sprawia, że jest świetnym kandydatem na towarzysza zabaw maluchów. Oczywiście tych, które znają zasady obchodzenia się ze zwierzęciem.

Devon rex i osoby starsze

yellow-paw grey-paw grey-paw

Energiczny, młody Devon rex może być zbyt męczący dla spokojnej osoby starszej. Rozwiązaniem może być tu ewentualnie zakup dorosłego kota.

Devon rex - cena

Średnia cena kociaka rasy Devon rex waha się między 2000 a 3000 zł i jest uzależniona od wielu czynników takich jak tytuły zdobyte przez rodziców, linia hodowlana, zgodność z wzorcem rasy, wiek w chwili zakupu, a nawet płeć kotka. Cena niektórych kotów może dochodzić nawet do 8000 zł! Tyle hodowca może zażyczyć sobie za kociaka z doskonałej linii hodowlanej czy też takiego, który przeznaczony jest do dalszego rozrodu, a nie tylko na domowego pupila.

Na utrzymanie reksa trzeba co miesiąc przeznaczyć ok. 150 zł, co pokrywa koszt karmy dobrej jakości karmy, żwirku czy środków do regularnej pielęgnacji oczu i uszu.

Pielęgnacja

Delikatne przeczesanie futerka szczotką z włosia czy szmatką irchową raz w tygodniu w zupełności wystarczy, aby sierść zachowała połysk.
Z powodu dużej ilości wydzielanej woskowiny, wskazane jest czyszczenie uszu raz w tygodniu.

Ze względu na to, że Devon rexy wydzielają spore ilości łoju, może być konieczna kąpiel. Kociaka warto oswajać z wodą stopniowo i jak najwcześniej.

Linienie

Reks praktycznie nie linieje.

Żywienie

Aby kot był w dobrej formie, zaleca się podawanie mu karmy wysokiej jakości.

Zdrowie

Devon rex - długość życia

Średnio długość życia reksa dewońskiego wynosi od 12 do 16 lat.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw grey-paw grey-paw

Ten kot bardzo nie lubi przeciągów i zimna, dlatego w zimie należy pamiętać o odpowiednim ogrzewaniu domu.

Skłonność do tycia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

U kota tej rasy bardzo łatwo o nadwagę. Aby zachował linię, należy odżywiać go wysokomięsną karmą, która jest dostosowana do poziomu aktywności fizycznej (kot czerpie energię przede wszystki z białka, nie z węglowodanów, które przyczyniają się do rozwoju otyłości). Jeśli kot je zbyt łapczywie, można rozważyć zakup miski interaktywnej, która spowalnia proces spożywania posiłku i stanowi dla kota wyzwanie intelektualne.

Częste choroby

Podobnie jak innym kotom, reksowi mogą doskwierać np. choroby jamy ustnej.

Może również niedomagać z powodu chorób typowych dla tej rasy:

  • Kardiomiopatia przerostowa objawia się przerostem mięśnia sercowego. Schorzenie może prowadzić na przykład do niewydolności serca, a co za tym idzie, arytmii lub obrzęku płuc. Badanie przesiewowe polega na wykonaniu echokardiografii. Zwykle powinno się je wykonywać raz na rok. Chore koty leczone są objawowo, w celu maksymalnego zwiększenia komfortu życia.
  • Miastenia to choroba, która polega na zaniku mięśni. Chory kot nosi nisko opuszczoną głowę, ma nienaturalny chód, bardziej widoczne łopatki i szybko się męczy. Jest to choroba genetyczna. Nie opracowano jak do tej pory lekarstwa na to schorzenie. Od kilku lat jest dostępne badanie przesiewowe. 
  • Możliwe predyspozycje do schorzeń skórnych.

Rozmnażanie

Ruja występuje dość często. W jednym miocie rodzi się średnio od czterech do sześciu kociąt.
Nie dopuszcza się kojarzenia z osobnikami innych ras.

Ciekawostki

Dopiero w wieku sześciu miesięcy sierść reksów osiąga ostateczny dorosły wygląd.

Pochodzenie i historia

Pewnego dnia w hrabstwie Devon, w Anglii, w miocie wolno żyjącej kotki pojawiło się kocię o falistej sierści. Kocurek otrzymał imię Kirlee. Wydarzenie to miało miejsce w 1960 roku, kiedy istniała już rasa Cornish rex. Aby sprawdzić, czy mutacja odpowiedzialna za wyjątkową sierść jest taka sama u obu ras, Kirlee został skrzyżowany z kotką rasy Cornish. Na świat przyszły kocięta o krótkiej sierści niczym u kota dachowego, co oznaczało, że mutacje odpowiedzialne za faliste futro ras Devon i Cornish są różne, a przede wszystkim geny odpowiedzialne za wystąpienie kędzierzawego włosa mają charakter recesywny.  

Aby utrwalić tę mutację, wykonano wiele kojarzeń wsobnych, które niestety poskutkowały ujawnieniem się choroby genetycznej – miastenii. Ze względu na śmiertelny charakter choroby, aby ją wykluczyć, europejscy i amerykańscy hodowcy ściśle monitorowali nowe mioty. Międzynarodowa Federacja Felinologiczna uznała rasę w 1967 roku.

Imiona dla devon rexa

Kotka: Dafne, Ines, Lukrecja

Kot: Faraon, Kapitan, Lisek

Sprawdź nasz katalog imion dla kotów