Devon rex

Inne nazwy: reks dewoński

#24

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Devon rex
Devon rex

 Pod względem budowy ciała Devon rex przypomina nieco reksa kornwalijskiego. Ma smukłe łapy, muskularne ciało i ogon, jednak różni się od Cornisha już chociażby kształtem głowy. Falista sierść Devona przypomina futerko pudla lub – jeszcze bardziej – jagniątka. Z kolei duże, zaokrąglone uszy można porównać do uszu nietoperza. Bez dwóch zdań, kot tej rasy ma wyjątkowy wygląd!

Najważniejsze informacje o Devon rex

Długość życia :

7

21

12

16

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

Pewnego dnia w hrabstwie Devon, w Anglii, w miocie wolno żyjącej kotki pojawiło się kocię o falistej sierści. Kocurek otrzymał imię Kirlee. Wydarzenie to miało miejsce w 1960 roku, kiedy istniała już rasa Cornish rex. Aby sprawdzić, czy mutacja odpowiedzialna za wyjątkową sierść jest taka sama u obu ras, Kirlee został skrzyżowany z kotką rasy Cornish. Na świat przyszły kocięta o krótkiej sierści niczym u kota dachowego, co oznaczało, że mutacje odpowiedzialne za faliste futro ras Devon i Cornish są różne, a przede wszystkim geny odpowiedzialne za wystąpienie kędzierzawego włosa mają charakter recesywny.  

Aby utrwalić tę mutację, wykonano wiele kojarzeń wsobnych, które niestety poskutkowały ujawnieniem się choroby genetycznej – miastenii. Ze względu na śmiertelny charakter choroby, aby ją wykluczyć, europejscy i amerykańscy hodowcy ściśle monitorowali nowe mioty. Międzynarodowa Federacja Felinologiczna uznała rasę w 1967 roku.

icon breed/physic
Wygląd

  Wysokość w kłębie Devon rex

  Kotka : Około 30 cm

  Kot : Około 30 cm

  Dorosłe rozmiary osiąga w wieku około roku.

  Waga

  Kotka : pomiędzy 2 i 3 kg

  Kot : pomiędzy 3 i 4 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  icon breed/blue-eye
  Niebieskie
  icon breed/green-eye
  Zielone
  icon breed/yellow-eye
  Żółty/złoty
  icon breed/wall_eyes-eye
  Różnooki

  Opis

  Devon rex to kot małej lub średniej wielkości, ale za to dobrze umięśniony i gibki. Ze względu na smukłe łapy wydaje się lekki i szczupły. Ma krótkie falowane futro w dotyku przypominające jedwab. Nietypowy kształt głowy tego kota natychmiast wywołuje uśmiech na twarzy – jego czaszka jest niewielka i zwieńczona szerokimi u podstawy, ogromnymi uszami, co nadaje mu wygląd kosmity. Nic dziwnego, że został ochrzczony mianem „Myszki Pixie”!

  icon idea
  Ciekawostki

  Dopiero w wieku sześciu miesięcy sierść reksów osiąga ostateczny dorosły wygląd.

  icon breed/personality
  Devon rex - charakter

  • 100%

   icon breed/temperament/cat-affectionate

   Czuły

   Reks dewoński bardzo lubi pieszczoty. Łaknie ludzkiego ciepła i obecności opiekuna.

  • 100%

   icon breed/temperament/cat-playful

   Lubi zabawę

   Dzięki smukłemu i muskularnemu ciału Devon reksa możemy się przekonać, co na prawdę oznacza kocia zwinność.

  • 33%

   icon breed/temperament/cat-calmness

   Spokojny

   To że jest niewielkim kotem wcale nie oznacza, że jest spokojny. Ale bez obaw, naturalnie są też osobniki bardziej wyciszone, szczególnie kiedy można wygrzewać się pod kocem. Najlepiej zapytać hodowcę, które z kociąt w miocie jest najmniej zuchwałe.

  • 100%

   icon breed/temperament/cat-cleverness

   Inteligentny

   Wrodzony spryt Devon rexa sprawia, że kot ten chętnie uczestniczy w życiu opiekuna i z rozkoszą płata mu figle… na przykład zakradając się do łóżka, żeby się przytulić!

  • 66%

   icon breed/temperament/cat-wariness

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Koty rasy Devon rex raczej nie boją się nieznajomych, a wręcz są ich ciekawe. Niemniej jednak należy dać im czas na oswojenie się z nowo poznaną osobą. Mały smakołyk często okazuje się skutecznym argumentem.

  • 33%

   icon breed/temperament/cat-independence

   Niezależny

   Devon rex słynie raczej z nieodstępowania swojego opiekuna na krok, a nie z samodzielności i niezależności. Mimo to – jak każdy kot – chadza swoimi ścieżkami, więc to on zadecyduje, jak spędzić czas – z opiekunem czy na parapecie.

   icon breed/personality
   Zachowanie

   • 66%

    icon breed/behaviors/cat-talkative

    Gadatliwość

    Bardzo lubi obecność opiekuna i domaga się jego uwagi. A czy istnieje lepszy sposób, żeby przyciągnąć wzrok swojego pana niż delikatne i melodyjne miauczenie?

   • 66%

    icon breed/behaviors/cat-sporty

    Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

    Żeby wyładować energię i dać upust instynktowi łowieckiemu, Devon rex potrzebuje dużo ruchu i urozmaiconej zabawy. Codzienne zajęcia są dla kota tej rasy bardzo ważne – w przeciwnym razie będzie się nudzić.

   • 33%

    icon breed/behaviors/cat-runaway

    Skłonność do ucieczek

    Rasa Devon rex jest dobrze przystosowana do życia w mieszkaniu. Ponieważ rexy nie mają podszerstka, życie na zewnątrz nie jest dla nich.

   • 66%

    icon breed/behaviors/cat-gluttony

    Łakomczuch

    Ponieważ koty tej rasy są z natury bardzo żywiołowe, nie ma nic dziwnego w tym, że dużo jedzą. Najlepsze, co można zrobić dla reksa w czasie jedzenia, to zapewnić mu interaktywną miskę, by wolniej i mniej łapczywie jadł.

    Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia

    Współżycie z innymi

    • 100%

     icon breed/compatibility/cat-cats-sociability

     Devon rex i koty

     Towarzystwo drugiego kota to dla reksa rozrywka i kolejne ciepłe ciało do przytulania. Jednakże nie oczekujmy, że zwierzęta od razu się zaakceptują. Może upłynąć trochę czasu, zanim znajomość przekształci się w prawdziwą więź. Najlepszą metodą przedstawiania sobie zwierząt jest socjalizacja z izolacją.

    • 100%

     icon breed/compatibility/cats-sociability

     Devon rex i psy

     Ciekawość świata, temperament i energiczne usposobienie reksa mogą być bardzo pomocne w nawiązywaniu kontaktu z psem. Niemniej jednak zwierzęta powinny mieć czas na stopniowe oswojenie się ze sobą, a kot musi mieć w domu zapewnioną kryjówkę poza zasięgiem psa. Zadaniem opiekuna jest nauczenie psa odpowiedniego traktowania nowego czworonożnego kolegi.

    • 100%

     icon breed/compatibility/cat-children-sociability

     Devon rex i dzieci

     Pyszczek Devon rexa może rozśmieszyć niejedno dziecko, co w połączeniu z niezwykłą energią tego kota sprawia, że jest świetnym kandydatem na towarzysza zabaw maluchów. Oczywiście tych, które znają zasady obchodzenia się ze zwierzęciem.

    • 33%

     icon breed/compatibility/cat-elderly-persons-sociability

     Devon rex i osoby starsze

     Energiczny, młody Devon rex może być zbyt męczący dla spokojnej osoby starszej. Rozwiązaniem może być tu ewentualnie zakup dorosłego kota.

     %}

     icon breed/price
     Devon rex - cena

     Średnia cena kociaka rasy Devon rex waha się między 2000 a 3000 zł i jest uzależniona od wielu czynników takich jak tytuły zdobyte przez rodziców, linia hodowlana, zgodność z wzorcem rasy, wiek w chwili zakupu, a nawet płeć kotka. Cena niektórych kotów może dochodzić nawet do 8000 zł! Tyle hodowca może zażyczyć sobie za kociaka z doskonałej linii hodowlanej czy też takiego, który przeznaczony jest do dalszego rozrodu, a nie tylko na domowego pupila.

     Na utrzymanie reksa trzeba co miesiąc przeznaczyć ok. 150 zł, co pokrywa koszt karmy dobrej jakości karmy, żwirku czy środków do regularnej pielęgnacji oczu i uszu.

     Pielęgnacja

     Delikatne przeczesanie futerka szczotką z włosia czy szmatką irchową raz w tygodniu w zupełności wystarczy, aby sierść zachowała połysk.
     Z powodu dużej ilości wydzielanej woskowiny, wskazane jest czyszczenie uszu raz w tygodniu.

     Ze względu na to, że Devon rexy wydzielają spore ilości łoju, może być konieczna kąpiel. Kociaka warto oswajać z wodą stopniowo i jak najwcześniej.

     Linienie

     icon breed/grooming
     icon breed/grooming
     icon breed/grooming

     Reks praktycznie nie linieje.

     Żywienie

     Aby kot był w dobrej formie, zaleca się podawanie mu karmy wysokiej jakości.

     icon breed/care
     Zdrowie

     Devon rex - długość życia

     Średnio długość życia reksa dewońskiego wynosi od 12 do 16 lat.

     Odporność/wytrzymałość

     Ten kot bardzo nie lubi przeciągów i zimna, dlatego w zimie należy pamiętać o odpowiednim ogrzewaniu domu.

     Skłonność do tycia

     U kota tej rasy bardzo łatwo o nadwagę. Aby zachował linię, należy odżywiać go wysokomięsną karmą, która jest dostosowana do poziomu aktywności fizycznej (kot czerpie energię przede wszystki z białka, nie z węglowodanów, które przyczyniają się do rozwoju otyłości).

     Jeśli kot je zbyt łapczywie, można rozważyć zakup miski interaktywnej, która spowalnia proces spożywania posiłku i stanowi dla kota wyzwanie intelektualne.

     Częste choroby

     Podobnie jak innym kotom, reksowi mogą doskwierać np. choroby jamy ustnej.

     Może również niedomagać z powodu chorób typowych dla tej rasy:

     • Kardiomiopatia przerostowa objawia się przerostem mięśnia sercowego. Schorzenie może prowadzić na przykład do niewydolności serca, a co za tym idzie, arytmii lub obrzęku płuc. Badanie przesiewowe polega na wykonaniu echokardiografii. Zwykle powinno się je wykonywać raz na rok. Chore koty leczone są objawowo, w celu maksymalnego zwiększenia komfortu życia.
     • Miastenia to choroba, która polega na zaniku mięśni. Chory kot nosi nisko opuszczoną głowę, ma nienaturalny chód, bardziej widoczne łopatki i szybko się męczy. Jest to choroba genetyczna. Nie opracowano jak do tej pory lekarstwa na to schorzenie. Od kilku lat jest dostępne badanie przesiewowe. 
     • Możliwe predyspozycje do schorzeń skórnych.

     Rozmnażanie

     Ruja występuje dość często. W jednym miocie rodzi się średnio od czterech do sześciu kociąt.
     Nie dopuszcza się kojarzenia z osobnikami innych ras.

     Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
     0 komentarzy
     Potwierdź usunięcie

     Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

     Dodaj komentarz