Cornish rex
Inne nazwy: reks kornwalijski

Cornish rex to kot o wydłużonej i smukłej sylwetce charta, obdarzony charakterystycznymi dużymi uszami. Jego sierść jest również wyjątkowa - futerko reksa przypomina delikatny falisty meszek. Skręcone są nawet jego wąsy. To wyjątkowo łagodny i czuły kot - wspaniały towarzysz rodziny.
Najważniejsze informacje o Cornish rex
Długość życia :
Charakter :
Pieszczoch Lubiący zabawę InteligentnyRodzaj szaty :
Bezwłosy Krótka DługaPochodzenie i historia
Reks kornwalijski zwyczajnie narodził się na angielskiej farmie w Kornwalii. W efekcie spontanicznej mutacji gemetycznej na świat przyszedł kotek z falowanym futerkiem podobnym do sierści królików rasy reks. Matka była zwykłym "dachowcem".
W latach 50 urodziła pięć kociąt, z którego jedno było wyjątkowe - miało falistą, krótką sierść, smutką sylwetkę i większe uszy. Ponieważ była to mutacja o charakterze recesywnym, aby zachować charakterystyczną okrywę włosową, konieczna była hodowla wsobna. Naturalnie, aby jak najbardziej poszerzyć pulę genetyczną, kolejne reksy krzyżowano np. z syjamami czy kotami burmańskimi. Rasa została oficjalnie uznana w Anglii w 1967 roku.
Wygląd
Wysokość w kłębie Cornish rex
Kotka : pomiędzy 28 i 30 cm
Kot : Około 30 cm
Reks kornwalijski osiąga dorosłe rozmiary w wieku około roku.
Waga
Kotka : pomiędzy 3 i 4 kg
Kot : pomiędzy 4 i 5 kg
Maść
Dopuszczalne są wszystkie kolory umaszczenia: czarny, biały, czekoladowy, rudy, cynamonowy oraz wszelkie odcienie szarego/niebieskiego, liliowy, kremowy, płowy itp.
Rodzaj szaty
Rasa ta charakteryzuje się krótką, delikatną, falującą sierścią.
Kolor oczu
U kota rasy cornish rex mogą występować wszystkie kolory oczu, w zależności od koloru umaszczenia.
Opis
Reks kornwalijski jest kotem raczej przeciętnej wielkości, o delikatnym kośćcu i długich łapach. Cechy te bynajmniej nie czynią go cherlawym, ponieważ jednocześnie jest bardzo dobrze umięśniony! Stąd też częste porównanie kotów tej rasy do charta. Olbrzymie uszy i duże oczy wywołują uśmiech na twarzy i każdego oczarują. Głaskanie reksa to najczystsza przyjemność, ponieważ kot tej rasy nie ma klasycznego włosa, a okrywa go wyłącznie miękki jak aksamit, falisty podszerstek.
Ciekawostki
Charakterystyczne fale na futerku ostatecznie pojawiają się dopiero około piątego lub szóstego miesiąca życia.
Cornish rex - charakter
Zachowanie
Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia
Współżycie z innymi
Cornish rex - cena
Średnia cena kocięcia rasy cornish rex u hodowcy waha się między 2000 a 2700 zł i zależy od rodowodu, hodowli, wieku, a nawet płci kotka. Miesięczny koszt utrzymania kota tej rasy to około 150 zł.
Wybrane hodowle kotów rasy cornish rex w Polsce znajdziesz tutaj.
Cornish rex - pielęgnacja
Ponieważ reks gubi niewiele podszerstka, delikatne szczotkowanie raz w tygodniu w zupełności wystarczy. Niemniej jednak należy regularnie obserwować jego skórę pod względem zaczerwienień i innych ewentualnych niepokojących objawów. Co pewien czas trzeba też mu wyczyścić uszy i oczy, ze względu na niewielkie ilości wydzieliny, którą powinno się usuwać.
Linienie
Ponieważ jego puchowe futerko jest inne niż włos innych kotów, rex zostawia bardzo mało sierści na ubraniach.
Żywienie
Aby kot był w dobrej formie, trzeba mu zapewnić dobrej jakości karmę, najlepiej zaleconą przez lekarza weterynarii.
Zdrowie
Długość życia
Przeciętna długość życia reksa kornwalijskiego wynosi od 12 do 15 lat.
Odporność/wytrzymałość
Ponieważ cornish rex ma rzadkie i delikatne futerko, szczególnie w młodości jest bardzo wrażliwy na zimno. Dlatego należy pamiętać, aby kociaki chowały się w cieple.
Skłonność do tycia
Jako że reks jest z natury szczupły i lubi ruch, nie ma predyspozycji do tycia. Niemniej jednak nie zaszkodzi pilnować jego prawidłowej wagi.
Częste choroby
Podobnie jak innym kotom, puchatemu rexowi również mogą doskwierać pewne typowo kocie dolegliwości.
Pewne stany chorobowe mają podłoże genetyczne:
- Stopniowy zanik siatkówki to choroba, która może prowadzić do ślepoty. Są dostępne badania przesiewowe.
- Kardiomiopatia przerostowa objawia się przerostem mięśnia sercowego. Schorzenie może prowadzić na przykład do niewydolności serca, a co za tym idzie, arytmii lub obrzęku płuc. Badanie przesiewowe polega na wykonaniu echokardiografii. Zwykle powinno się je wykonywać raz na rok. Aby poprawić kotu komfort życia, można zastosować leczenie.
- Dermatozy, czyli choroby skóry o objawach takich jak czerwone wypryski. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian na skórze, trzeba udać się z kotem do weterynarza.
Rozmnażanie
Ponieważ kornwalijskie reksy często krzyżowano z syjamami i kotami orientalnymi, kotki tej rasy są bardzo płodne i częściej występuje u nich ruja.
Dopuszcza się kojarzenie jedynie w obrębie tej samej rasy.