Cornish rex

Inna nazwa: reks kornwalijski

Cornish rex
Cornish rex

Cornish rex to kot o wydłużonej i smukłej sylwetce charta, obdarzony charakterystycznymi dużymi uszami.  Jego sierść jest również wyjątkowa - futerko reksa przypomina delikatny falisty meszek. Skręcone są nawet jego wąsy. To wyjątkowo łagodny i czuły kot - wspaniały towarzysz rodziny.

Najważniejsze informacje o Cornish rex

Długość życia :

7

20

12

15

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Pochodzenie i historia

Reks kornwalijski zwyczajnie narodził się na angielskiej farmie w Kornwalii. W efekcie spontanicznej mutacji gemetycznej na świat przyszedł kotek z falowanym futerkiem podobnym do sierści królików rasy reks. Matka była zwykłym "dachowcem".

W latach 50 urodziła pięć kociąt, z którego jedno było wyjątkowe - miało falistą, krótką sierść, smutką sylwetkę i większe uszy. Ponieważ była to mutacja o charakterze recesywnym, aby zachować charakterystyczną okrywę włosową, konieczna była hodowla wsobna. Naturalnie, aby jak najbardziej poszerzyć pulę genetyczną, kolejne reksy krzyżowano np. z syjamami czy kotami burmańskimi. Rasa została oficjalnie uznana w Anglii w 1967 roku.

Wygląd

Cornish rex

Wysokość w kłębie Cornish rex

Kotka : pomiędzy 28 i 30 cm

Kot : Około 30 cm

Reks kornwalijski osiąga dorosłe rozmiary w wieku około roku.

Waga

Kotka : pomiędzy 3 i 4 kg

Kot : pomiędzy 4 i 5 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Niebieskie
Zielone
Żółty/złoty
Różnooki

Opis

Reks kornwalijski jest kotem raczej przeciętnej wielkości, o delikatnym kośćcu i długich łapach. Cechy te bynajmniej nie czynią go cherlawym, ponieważ jednocześnie jest bardzo dobrze umięśniony! Stąd też częste porównanie kotów tej rasy do charta. Olbrzymie uszy i duże oczy wywołują uśmiech na twarzy i każdego oczarują. Głaskanie reksa to najczystsza przyjemność, ponieważ kot tej rasy nie ma klasycznego włosa, a okrywa go wyłącznie miękki jak aksamit, falisty podszerstek. 

Ciekawostki

Cornish rex - charakter

100%

Czuły

Cornish rex nie przepuści okazji, żeby się umościć i ogrzać przy ciele swojego opiekuna.

100%

Lubi zabawę

Ze względu na smukłą sylwetkę i długie łapy, reks kornwalijski bardzo szybko biega i zwinnie, wysoko skacze.

33%

Spokojny

Wszystko zależy od osobowości danego osobnika, ale po chwilach rozładowywania energii w zabawie, reks potrafi się wyciszyć.

100%

Inteligentny

To bardzo bystry kot, który nie raz da wyraz swojej inteligencji. Dlatego warto uczyć go sztuczek, co umożliwi nam również nawiązanie bardzo bliskiej relacji z czworonożnym towarzyszem.

66%

Strachliwy/nieufny wobec obcych

Koty rasy cornish rex wykażą zainteresowanie nowymi osobami w swoim otoczeniu, o ile goście zachowają się spokojnie i z poszanowaniem ciekawskiego czworonoga. Pozwólmy kotu samemu zdecydować, kiedy ma ochotę podejść i poznać gości. To najlepszy sposób na zmniejszenie dystansu.

33%

Niezależny

Samotność nie jest jego mocną stroną. Ponieważ jest kotem, który łatwo marznie, lubi być w stałym fizycznym kontakcie z człowiekiem. Z tego powodu jest mniej samodzielny, niż koty innych ras.

Zachowanie

66%

Gadatliwość

Potrafi zacząć miauczeć na sam widok opiekuna, a jeśli uda mu się zwrócić na siebie uwagę, kolejnym razem będzie miauczeć jeszcze głośniej!

33%

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

Cornish rex przede wszystkiem potrzebuje, żeby się nim zajmować!

33%

Skłonność do ucieczek

Koty tej rasy nie nadają się do wychodzenia z domu, ponieważ prawie nie mają futra. Łyk świeżego zimowego powietrza wystarczy, żeby reks nie wypuścił się za daleko od domu.

33%

Łakomczuch

O ile reks żyje w pobudzającym otoczeniu, które zapewnia mu rozrywkę i zachęca do badania i odkrywania, z łatwością znajduje sobie zajęcia ciekawsze niż jedzenie. Dlatego warto zaopatrzyć go w rozmaite zabawki, karmę ukryć w różnych miejscach w domu i bawić się z nim w interaktywne gry takie jak zabawa wędką. Obie strony mogą na tym tylko zyskać!

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Cornish rex ...

Zwierzęta do adopcji

Czy rasa Cornish rex jest dla Ciebie?

Zrób test!

Współżycie z innymi

100%

Cornish rex i koty

Towarzystwo innego kota może być dla reksa bardzo miłe ze względu na możliwość wspólnego spania i wzajemnego ogrzewania się, oraz zabawy. Skorzystaj z porady specjalisty od zachowań kotów.

100%

Cornish rex i psy

Ciekawość ciągnie do psów właściwie wszystkie koty. To, czy będą potrafiły się zakolegować i razem bawić, zależy od sposobu, w jaki zwierzęta zostały sobie przedstawione oraz od naszego dozoru i cierpliwości. 

100%

Cornish rex i dzieci

Dzieci nauczone jak obchodzić się z kotem, mogą wiele skorzystać na dorastaniu w towarzystwie reksa. Niech nie zaskoczy nas widok śpiącego kota wtulonego w dziecięce pluszaki!

100%

Cornish rex i osoby starsze

Ponieważ koty tej rasy łakną ciepła ludzkiego ciała, potrafią być bardzo pieszczotliwe, co sprawia, że są dobrym materiałem na towarzysza dla spokojnej osoby. Tylko nie zapominajmy, iż reksy bywają też bardzo żywiołowe! Aby mieć pewność, że kot będzie z natury spokojniejszy, najlepiej wybrać już dojrzałego osobnika, na przykład z hodowli.

%}

Cornish rex - cena

Średnia cena kocięcia rasy cornish rex u hodowcy waha się między 2000 a 2700 zł i zależy od rodowodu, hodowli, wieku, a nawet płci kotka. Miesięczny koszt utrzymania kota tej rasy to około 150 zł.

Wybrane hodowle kotów rasy cornish rex w Polsce znajdziesz tutaj.

Cornish rex - pielęgnacja

Ponieważ reks gubi niewiele podszerstka, delikatne szczotkowanie raz w tygodniu w zupełności wystarczy. Niemniej jednak należy regularnie obserwować jego skórę pod względem zaczerwienień i innych ewentualnych niepokojących objawów. Co pewien czas trzeba też mu wyczyścić uszy i oczy, ze względu na niewielkie ilości wydzieliny, którą powinno się usuwać.

Linienie

Ponieważ jego puchowe futerko jest inne niż włos innych kotów, rex zostawia bardzo mało sierści na ubraniach.

Żywienie

Aby kot był w dobrej formie, trzeba mu zapewnić dobrej jakości karmę, najlepiej zaleconą przez lekarza weterynarii.

Zdrowie

Długość życia

Przeciętna długość życia reksa kornwalijskiego wynosi od 12 do 15 lat.

Odporność/wytrzymałość

Ponieważ cornish rex ma rzadkie i delikatne futerko, szczególnie w młodości jest bardzo wrażliwy na zimno. Dlatego należy pamiętać, aby kociaki chowały się w cieple.

Skłonność do tycia

Jako że reks jest z natury szczupły i lubi ruch, nie ma predyspozycji do tycia. Niemniej jednak nie zaszkodzi pilnować jego prawidłowej wagi.

Częste choroby

Podobnie jak innym kotom, puchatemu rexowi również mogą doskwierać pewne typowo kocie dolegliwości.
Pewne stany chorobowe mają podłoże genetyczne:

  • Stopniowy zanik siatkówki to choroba, która może prowadzić do ślepoty. Są dostępne badania przesiewowe.
  • Kardiomiopatia przerostowa objawia się przerostem mięśnia sercowego. Schorzenie może prowadzić na przykład do niewydolności serca, a co za tym idzie, arytmii lub obrzęku płuc. Badanie przesiewowe polega na wykonaniu echokardiografii. Zwykle powinno się je wykonywać raz na rok. Aby poprawić kotu komfort życia, można zastosować leczenie.
  • Dermatozy, czyli choroby skóry o objawach takich jak czerwone wypryski. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian na skórze, trzeba udać się z kotem do weterynarza.

Rozmnażanie

Ponieważ kornwalijskie reksy często krzyżowano z syjamami i kotami orientalnymi, kotki tej rasy są bardzo płodne i częściej występuje u nich ruja.
Dopuszcza się kojarzenie jedynie w obrębie tej samej rasy. 

Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz