Cornish rex

Inne nazwy: reks kornwalijski

Cornish rex
Cornish rex

Cornish rex to kot o wydłużonej i smukłej sylwetce charta, obdarzony charakterystycznymi dużymi uszami.  Jego sierść jest również wyjątkowa - futerko reksa przypomina delikatny falisty meszek. Skręcone są nawet jego wąsy. To wyjątkowo łagodny i czuły kot - wspaniały towarzysz rodziny.

Najważniejsze informacje o Cornish rex

Długość życia :

7

20

12

15

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Pochodzenie i historia

Reks kornwalijski zwyczajnie narodził się na angielskiej farmie w Kornwalii. W efekcie spontanicznej mutacji gemetycznej na świat przyszedł kotek z falowanym futerkiem podobnym do sierści królików rasy reks. Matka była zwykłym "dachowcem".

W latach 50 urodziła pięć kociąt, z którego jedno było wyjątkowe - miało falistą, krótką sierść, smutką sylwetkę i większe uszy. Ponieważ była to mutacja o charakterze recesywnym, aby zachować charakterystyczną okrywę włosową, konieczna była hodowla wsobna. Naturalnie, aby jak najbardziej poszerzyć pulę genetyczną, kolejne reksy krzyżowano np. z syjamami czy kotami burmańskimi. Rasa została oficjalnie uznana w Anglii w 1967 roku.

Wygląd

 • Cornish rex
  Cornish rex

  Wysokość w kłębie Cornish rex

  Kotka : pomiędzy 28 i 30 cm

  Kot : Około 30 cm

  Reks kornwalijski osiąga dorosłe rozmiary w wieku około roku.

  Waga

  Kotka : pomiędzy 3 i 4 kg

  Kot : pomiędzy 4 i 5 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Niebieskie
  Zielone
  Żółty/złoty
  Różnooki

  Opis

  Reks kornwalijski jest kotem raczej przeciętnej wielkości, o delikatnym kośćcu i długich łapach. Cechy te bynajmniej nie czynią go cherlawym, ponieważ jednocześnie jest bardzo dobrze umięśniony! Stąd też częste porównanie kotów tej rasy do charta. Olbrzymie uszy i duże oczy wywołują uśmiech na twarzy i każdego oczarują. Głaskanie reksa to najczystsza przyjemność, ponieważ kot tej rasy nie ma klasycznego włosa, a okrywa go wyłącznie miękki jak aksamit, falisty podszerstek. 

  Ciekawostki

  Charakterystyczne fale na futerku ostatecznie pojawiają się dopiero około piątego lub szóstego miesiąca życia.

  Cornish rex - charakter

  • 100%

   Czuły

   Cornish rex nie przepuści okazji, żeby się umościć i ogrzać przy ciele swojego opiekuna.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Ze względu na smukłą sylwetkę i długie łapy, reks kornwalijski bardzo szybko biega i zwinnie, wysoko skacze.

  • 33%

   Spokojny

   Wszystko zależy od osobowości danego osobnika, ale po chwilach rozładowywania energii w zabawie, reks potrafi się wyciszyć.

  • 100%

   Inteligentny

   To bardzo bystry kot, który nie raz da wyraz swojej inteligencji. Dlatego warto uczyć go sztuczek, co umożliwi nam również nawiązanie bardzo bliskiej relacji z czworonożnym towarzyszem.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Koty rasy cornish rex wykażą zainteresowanie nowymi osobami w swoim otoczeniu, o ile goście zachowają się spokojnie i z poszanowaniem ciekawskiego czworonoga. Pozwólmy kotu samemu zdecydować, kiedy ma ochotę podejść i poznać gości. To najlepszy sposób na zmniejszenie dystansu.

  • 33%

   Niezależny

   Samotność nie jest jego mocną stroną. Ponieważ jest kotem, który łatwo marznie, lubi być w stałym fizycznym kontakcie z człowiekiem. Z tego powodu jest mniej samodzielny, niż koty innych ras.

   Zachowanie

   • 66%

    Gadatliwość

    Potrafi zacząć miauczeć na sam widok opiekuna, a jeśli uda mu się zwrócić na siebie uwagę, kolejnym razem będzie miauczeć jeszcze głośniej!

   • 33%

    Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

    Cornish rex przede wszystkiem potrzebuje, żeby się nim zajmować!

   • 33%

    Skłonność do ucieczek

    Koty tej rasy nie nadają się do wychodzenia z domu, ponieważ prawie nie mają futra. Łyk świeżego zimowego powietrza wystarczy, żeby reks nie wypuścił się za daleko od domu.

   • 33%

    Łakomczuch

    O ile reks żyje w pobudzającym otoczeniu, które zapewnia mu rozrywkę i zachęca do badania i odkrywania, z łatwością znajduje sobie zajęcia ciekawsze niż jedzenie. Dlatego warto zaopatrzyć go w rozmaite zabawki, karmę ukryć w różnych miejscach w domu i bawić się z nim w interaktywne gry takie jak zabawa wędką. Obie strony mogą na tym tylko zyskać!

    Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia

    Współżycie z innymi

    • 100%

     Cornish rex i koty

     Towarzystwo innego kota może być dla reksa bardzo miłe ze względu na możliwość wspólnego spania i wzajemnego ogrzewania się, oraz zabawy. Skorzystaj z porady specjalisty od zachowań kotów.

    • 100%

     Cornish rex i psy

     Ciekawość ciągnie do psów właściwie wszystkie koty. To, czy będą potrafiły się zakolegować i razem bawić, zależy od sposobu, w jaki zwierzęta zostały sobie przedstawione oraz od naszego dozoru i cierpliwości. 

    • 100%

     Cornish rex i dzieci

     Dzieci nauczone jak obchodzić się z kotem, mogą wiele skorzystać na dorastaniu w towarzystwie reksa. Niech nie zaskoczy nas widok śpiącego kota wtulonego w dziecięce pluszaki!

    • 100%

     Cornish rex i osoby starsze

     Ponieważ koty tej rasy łakną ciepła ludzkiego ciała, potrafią być bardzo pieszczotliwe, co sprawia, że są dobrym materiałem na towarzysza dla spokojnej osoby. Tylko nie zapominajmy, iż reksy bywają też bardzo żywiołowe! Aby mieć pewność, że kot będzie z natury spokojniejszy, najlepiej wybrać już dojrzałego osobnika, na przykład z hodowli.

     %}

     Cornish rex - cena

     Średnia cena kocięcia rasy cornish rex u hodowcy waha się między 2000 a 2700 zł i zależy od rodowodu, hodowli, wieku, a nawet płci kotka. Miesięczny koszt utrzymania kota tej rasy to około 150 zł.

     Wybrane hodowle kotów rasy cornish rex w Polsce znajdziesz tutaj.

     Cornish rex - pielęgnacja

     Ponieważ reks gubi niewiele podszerstka, delikatne szczotkowanie raz w tygodniu w zupełności wystarczy. Niemniej jednak należy regularnie obserwować jego skórę pod względem zaczerwienień i innych ewentualnych niepokojących objawów. Co pewien czas trzeba też mu wyczyścić uszy i oczy, ze względu na niewielkie ilości wydzieliny, którą powinno się usuwać.

     Linienie

     Ponieważ jego puchowe futerko jest inne niż włos innych kotów, rex zostawia bardzo mało sierści na ubraniach.

     Żywienie

     Aby kot był w dobrej formie, trzeba mu zapewnić dobrej jakości karmę, najlepiej zaleconą przez lekarza weterynarii.

     Zdrowie

     Długość życia

     Przeciętna długość życia reksa kornwalijskiego wynosi od 12 do 15 lat.

     Odporność/wytrzymałość

     Ponieważ cornish rex ma rzadkie i delikatne futerko, szczególnie w młodości jest bardzo wrażliwy na zimno. Dlatego należy pamiętać, aby kociaki chowały się w cieple.

     Skłonność do tycia

     Jako że reks jest z natury szczupły i lubi ruch, nie ma predyspozycji do tycia. Niemniej jednak nie zaszkodzi pilnować jego prawidłowej wagi.

     Częste choroby

     Podobnie jak innym kotom, puchatemu rexowi również mogą doskwierać pewne typowo kocie dolegliwości.
     Pewne stany chorobowe mają podłoże genetyczne:

     • Stopniowy zanik siatkówki to choroba, która może prowadzić do ślepoty. Są dostępne badania przesiewowe.
     • Kardiomiopatia przerostowa objawia się przerostem mięśnia sercowego. Schorzenie może prowadzić na przykład do niewydolności serca, a co za tym idzie, arytmii lub obrzęku płuc. Badanie przesiewowe polega na wykonaniu echokardiografii. Zwykle powinno się je wykonywać raz na rok. Aby poprawić kotu komfort życia, można zastosować leczenie.
     • Dermatozy, czyli choroby skóry o objawach takich jak czerwone wypryski. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian na skórze, trzeba udać się z kotem do weterynarza.

     Rozmnażanie

     Ponieważ kornwalijskie reksy często krzyżowano z syjamami i kotami orientalnymi, kotki tej rasy są bardzo płodne i częściej występuje u nich ruja.
     Dopuszcza się kojarzenie jedynie w obrębie tej samej rasy. 

     Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
     Dodaj komentarz