Kot orientalny krótkowłosy
Inne nazwy: Kot orientalny krótkowłosy (Oriental Shorthair), Kot orientalny krótkowłosy (Oriental Longhair), kot jawajski, kot mandaryński

Co można powiedzieć o idealnej sylwetce kota orientalnego? Ta chudzina jest tak pełna wdzięku, że nie da się nie zwrócić na nią uwagi. To kot smukły, wiotki i elegancki, zarówno w ruchach, jak i zachowaniu. Bardzo długo uważany za niepełnowartościowego syjama i traktowany przez hodowców z pobłażaniem. Tworzy jednak wyraźnie odmienną rasę, między innymi ze względu na oczy, które nie są niebieskie, ale także przez brak ciemniejszych zakończeń łap i ogona jak u kota syjamskiego.
Podstawowe informacje o kocie orientalnym
Pochodzenie i historia
Kot orientalny pojawił się w latach pięćdziesiątych XX wieku w Wielkiej Brytanii. Po II wojnie światowej, hodowcy kotów bardzo aktywnie zabrali się do krzyżowania kotów syjamskich z innymi rasami (na przykład z kotem rosyjskim niebieskim i abisyńskim). Potomstwo pochodzące z tych krzyżówek ponownie skojarzono z syjamem i dosłownie kilka pokoleń później, kota orientalnego i syjamskiego dało się odróżnić wyłącznie po umaszczeniu. Dodatkowo pojawiło się wiele nowych umaszczeń i początkowo hodowcy nadawali inną nazwę rasy każdemu kolorowi. Oczywiście szybko się zorientowali, że maści jest zbyt wiele, aby każdą z nich rejestrować pod inną nazwą rasy. Właśnie wtedy narodziła się rasa „kot orientalny”, w dwóch odmianach - shorthair (krótkowłosa) i longhair (długowłosa). Rasę zaprezentowano w USA w 1970 roku. Następnie zaczęto krzyżować koty amerykańskie krótkowłose z syjamami, co jeszcze bardziej poszerzyło wachlarz maści.
Wygląd
Wysokość w kłębie Kot orientalny krótkowłosy
Kotka : Około 30 cm
Kot : Około 30 cm
Kot orientalny osiąga dorosłe rozmiary w wieku od 9 do 12 miesięcy.
Waga
Kotka : pomiędzy 2 i 5 kg
Kot : pomiędzy 3 i 6 kg
Maść
Czarny / seal, niebieski / łupkowy, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy, rudy, kremowy, biały, srebrny, złoty, dymny, szynszylowy.
Maści karmelowa i brzoskwiniowa są dopuszczane jedynie przez niektóre organizacje felinologiczne.
Rodzaj szaty
Istnieją dwie odmiany - jedna z krótkim włosem, a druga z długim (również pod nazwą kot jawajski lub mandaryński).
Kolor oczu
Intensywny zielony, niebieski, dwubarwny / różnooki w przypadku białej szaty.
Opis
Kot orientalny jest szczupły i smukły, ale jednocześnie muskularny i bardzo atletyczny.
Ciekawostki
Nie wszyscy wiedzą, że rasa Havana Brown to też kot orientalny. Jego brązowa szata jest jedną z maści, które otrzymano w wyniku wielu krzyżowań przeprowadzonych w latach pięćdziesiątych XX wieku. Havana pojawiła się w USA wcześniej niż jej orientalny kuzyn i ewoluowała do tego stopnia, że zarejestrowano ją jako odrębną rasę.
Kot orientalny - charakter
Zachowanie
Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia
Współżycie z innymi
Kot orientalny - cena
Cena kociaka orientalnego w hodowli waha się od 2500 do 300 zł i zależy od rodowodu, hodowli, wieku a nawet płci mruczka, ale również od długości sierści (kot jawajski / mandaryński ma inną cenę niż kot orientalny krótkowłosy). Miesięczny koszt utrzymania wyniesie około 150 zł. Kwota zapewni kotu dobrej jakości karmę, dzięki której będzie zdrowy i w dobrej formie.
Kot orientalny krótkowłosy - pielęgnacja
Ta rasa wymaga minimalnej pielęgnacji. Dla obu odmian wystarcza cotygodniowe szczotkowanie. Kota jawajskiego czy mandaryńskiego najlepiej czesać grzebieniem.
Linienie
Obie odmiany (krótkowłosa i półdługowłosa) tracą niewiele włosów. Pamiętajmy jednak, że w okresie linienia wypadanie sierści będzie obfitsze i może być konieczne częstsze szczotkowanie.
Żywienie
Należy zwrócić się do weterynarza, aby polecił najodpowiedniejsze jedzenie dla kota, które zaspokoi jego wysokie potrzeby energetyczne.
Zdrowie
Kot orientalny krótkowłosy - długość życia
Koty tej rasy żyją od 10 do 20 lat, a więc średnia to 15 lat.
Odporność/wytrzymałość
Długość futra nie ma tutaj znaczenia. Zarówno długowłosy jak i krótkowłosy kot orientalny źle znosi niskie temperatury. Brak podszerstka u odmiany długowłosej wyjaśnia, dlaczego kot jest wrażliwy na zimno.
Skłonność do tycia
Ogólnie rzecz biorąc, ponieważ kot orientalny jest niezwykle aktywny, bardzo szybko spala kalorie. Lekarz weterynarii pomoże obliczyć wielkość dziennej porcji karmy, która pozwoli zachować kotu zdrową wagę.
Częste choroby
Kot orientalny ma predyspozycje do tych samych chorób, co jego kuzyn:
- Postępujący zanik siatkówki to dziedziczna choroba, która prowadzi do ślepoty. Czasami ujawnia się na późnym etapie życia zwierzęcia, dzięki czemu ma ono czas na stopniową adaptację do utraty wzroku. Niestety, niekiedy choroba pojawia się, gdy kotek jest jeszcze bardzo młody. W tych przypadkach pogorszenie następuje błyskawicznie i nie ma okresu przejściowego, kiedy maluszek mógłby nauczyć się, jak sobie radzić.
- Amyloidoza nerek to też dziedziczna choroba. Całe szczęście, że jest dość rzadka, ponieważ niestety zawsze prowadzi do zgonu. Postępuje szybko, a objawy zazwyczaj pojawiają się pomiędzy pierwszym a piątym rokiem życia kota. Symptomy są bardzo podobne do nagłej niewydolności nerek. Ponieważ nieznane jest genetyczne podłoże choroby, do tej pory nie udało się opracować badania przesiewowego.
- Niektórym osobnikom mogą dolegać inne typowo kocie schorzenia, takie jak choroby jamy ustnej i przyzębia.
Rozmnażanie
Dopuszcza się krzyżowanie z kotem syjamskim, balijskim (kot syjamski długowłosy) oraz jawajskim.