Kot orientalny krótkowłosy

Inne nazwy : Kot orientalny krótkowłosy (Oriental Shorthair), Kot orientalny krótkowłosy (Oriental Longhair), kot jawajski, kot mandaryński

Kot orientalny krótkowłosy
Kot orientalny

Co można powiedzieć o idealnej sylwetce kota orientalnego? Ta chudzina jest tak pełna wdzięku, że nie da się nie zwrócić na nią uwagi. To kot smukły, wiotki i elegancki, zarówno w ruchach, jak i zachowaniu. Bardzo długo uważany za niepełnowartościowego syjama i traktowany przez hodowców z pobłażaniem. Tworzy jednak wyraźnie odmienną rasę, między innymi ze względu na oczy, które nie są niebieskie, ale także przez brak ciemniejszych zakończeń łap i ogona jak u kota syjamskiego

Podstawowe informacje o kocie orientalnym

Długość życia :

5

25

10

20

Charakter :

Lubiący zabawę Inteligentny

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Pochodzenie i historia

Kot orientalny pojawił się w latach pięćdziesiątych XX wieku w Wielkiej Brytanii. Po II wojnie światowej, hodowcy kotów bardzo aktywnie zabrali się do krzyżowania kotów syjamskich z innymi rasami (na przykład z kotem rosyjskim niebieskim i abisyńskim). Potomstwo pochodzące z tych krzyżówek ponownie skojarzono z syjamem i dosłownie kilka pokoleń później, kota orientalnego i syjamskiego dało się odróżnić wyłącznie po umaszczeniu. Dodatkowo pojawiło się wiele nowych umaszczeń i początkowo hodowcy nadawali inną nazwę rasy każdemu kolorowi. Oczywiście szybko się zorientowali, że maści jest zbyt wiele, aby każdą z nich rejestrować pod inną nazwą rasy. Właśnie wtedy narodziła się rasa „kot orientalny”, w dwóch odmianach - shorthair (krótkowłosa) i longhair (długowłosa). Rasę zaprezentowano w USA w 1970 roku. Następnie zaczęto krzyżować koty amerykańskie krótkowłose z syjamami, co jeszcze bardziej poszerzyło wachlarz maści.

Wygląd

Kot orientalny krótkowłosy

Wysokość w kłębie Kot orientalny krótkowłosy

Kotka : Około 30 cm

Kot : Około 30 cm

Kot orientalny osiąga dorosłe rozmiary w wieku od 9 do 12 miesięcy.

Waga

Kotka : pomiędzy 2 i 5 kg

Kot : pomiędzy 3 i 6 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Niebieskie
Zielone
Różnooki

Opis

Kot orientalny jest szczupły i smukły, ale jednocześnie muskularny i bardzo atletyczny. 

Ciekawostki

Kot orientalny - charakter

66%

Czuły

Pieszczoty?! Nie ma problemu! Czułości i pieszczoty z opiekunem to dla kota orientalnego wielka radość. Na pewno nie raz przyjdzie zwinąć się w kłębek na naszych kolanach i poprosi o jeszcze!

100%

Lubi zabawę

To bardzo aktywny kot, który potrzebuje dużo ruchu. Bez wątpienia, dla kota orientalnego najważniejszym elementem dnia są zabawy oraz chwile wysiłku intelektualnego, takiego jak na przykład nauka podawania łapy lub aportowania.

33%

Spokojny

Gdy zerwie się z miejsca, trudno go zatrzymać! Nagłe wybuchy energii tego kota mogą przyprawić o zawrót głowy!

100%

Inteligentny

Z całą pewnością jest inteligentnym kotem. Przy takim poziomie aktywności, co chwilę znajduje się w sytuacjach wymagających pomysłowości, by osiągnąć zamierzony cel. Zaskakuje zaradnością i przytomnością umysłu. 

66%

Strachliwy/nieufny wobec obcych

Podobnie jak w przypadku innych ras, kot orientalny bardzo potrzebuje okresu socjalizacji. Musi w tym czasie mieć styczność z maksymalną liczbą ludzi, aby w przyszłości nie lękać się nieznajomych. 

33%

Niezależny

Kot orientalny jest bardzo roszczeniowy w stosunku do opiekuna. Nie będzie się boczył za to, że zostaje sam w domu, ale po powrocie, opiekun musi mu poświęcić czas. W przeciwnym wypadku kot będzie się nudził i sam sobie znajdzie jakieś zajęcie, które niekoniecznie nam się spodoba!

Zachowanie

100%

Gadatliwość

Kot orientalny krótkowłosy ma bardzo szeroki repertuar wokalny i nie waha się z niego korzystać. Nie jest to rasa dla wrażliwych uszu!

100%

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

Kot orientalny musi być w ruchu. Dla zdrowia fizycznego i psychicznego, potrzebuje codziennych zabaw i aktywności fizycznej.

66%

Skłonność do ucieczek

Tak samo jak w przypadku innych ruchliwych ras, tutaj też należy zachować ostrożność. Trzeba być przygotowanym, że przelatujący za oknem ptak lub owad może skusić go do wyjścia z domu. 

66%

Łakomczuch

Kot orientalny potrzebuje taką ilość kalorii, która sprosta jego energetycznym potrzebom, niemniej jednak należy kontrolować, ile kot je. Jeśli będziemy go przekarmiać, może stać się otyły.

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Kot orientalny krótkowłosy ...

Zwierzęta do adopcji

Czy rasa Kot orientalny krótkowłosy jest dla Ciebie?

Zrób test!

Współżycie z innymi

66%

Kot orientalny krótkowłosy i koty

O ile zwierzęta zostaną sobie przedstawione jak należy, kot orientalny bez problemu może mieszkać pod jednym dachem z innym kotem. 

100%

Kot orientalny krótkowłosy i psy

Powiedzenie, że „dwoje to para”, idealnie pasuje do tandemu pies-kot orientalny, oczywiście pod warunkiem, że zwierzęta zostały ze sobą zapoznane zgodnie ze sztuką i w tempie najodpowiedniejszym dla kota.

100%

Kot orientalny krótkowłosy i dzieci

Taka para może być duetem z piekła rodem! Jednak wyłącznie kontakt oparty na szacunku ma szansę przerodzić się w trwałą więź i godziny zabaw oraz psot dwojga przyjaciół!

33%

Kot orientalny krótkowłosy i osoby starsze

Osoba spokojna może mieć trudność z zapanowaniem nad tym aktywnym i gadatliwym kotem. 

%}

Kot orientalny - cena

Cena kociaka orientalnego w hodowli waha się od 2500 do 300 zł i zależy od rodowodu, hodowli, wieku a nawet płci mruczka, ale również od długości sierści (kot jawajski / mandaryński ma inną cenę niż kot orientalny krótkowłosy). Miesięczny koszt utrzymania wyniesie około 150 zł. Kwota zapewni kotu dobrej jakości karmę, dzięki której będzie zdrowy i w dobrej formie.

Kot orientalny krótkowłosy - pielęgnacja

Ta rasa wymaga minimalnej pielęgnacji. Dla obu odmian wystarcza cotygodniowe szczotkowanie. Kota jawajskiego czy mandaryńskiego najlepiej czesać grzebieniem.

Linienie

Obie odmiany (krótkowłosa i półdługowłosa) tracą niewiele włosów. Pamiętajmy jednak, że w okresie linienia wypadanie sierści będzie obfitsze i może być konieczne częstsze szczotkowanie.

Żywienie

Należy zwrócić się do weterynarza, aby polecił najodpowiedniejsze jedzenie dla kota, które zaspokoi jego wysokie potrzeby energetyczne.

Zdrowie

Kot orientalny krótkowłosy - długość życia

Koty tej rasy żyją od 10 do 20 lat, a więc średnia to 15 lat.

Odporność/wytrzymałość

Długość futra nie ma tutaj znaczenia. Zarówno długowłosy jak i krótkowłosy kot orientalny źle znosi niskie temperatury. Brak podszerstka u odmiany długowłosej wyjaśnia, dlaczego kot jest wrażliwy na zimno.

Skłonność do tycia

Ogólnie rzecz biorąc, ponieważ kot orientalny jest niezwykle aktywny, bardzo szybko spala kalorie. Lekarz weterynarii pomoże obliczyć wielkość dziennej porcji karmy, która pozwoli zachować kotu zdrową wagę.

Częste choroby

Kot orientalny ma predyspozycje do tych samych chorób, co jego kuzyn:

  • Postępujący zanik siatkówki to dziedziczna choroba, która prowadzi do ślepoty. Czasami ujawnia się na późnym etapie życia zwierzęcia, dzięki czemu ma ono czas na stopniową adaptację do utraty wzroku. Niestety, niekiedy choroba pojawia się, gdy kotek jest jeszcze bardzo młody. W tych przypadkach pogorszenie następuje błyskawicznie i nie ma okresu przejściowego, kiedy maluszek mógłby nauczyć się, jak sobie radzić. 
  • Amyloidoza nerek to też dziedziczna choroba. Całe szczęście, że jest dość rzadka, ponieważ niestety zawsze prowadzi do zgonu. Postępuje szybko, a objawy zazwyczaj pojawiają się pomiędzy pierwszym a piątym rokiem życia kota. Symptomy są bardzo podobne do nagłej niewydolności nerek. Ponieważ nieznane jest genetyczne podłoże choroby, do tej pory nie udało się opracować badania przesiewowego. 
  • Niektórym osobnikom mogą dolegać inne typowo kocie schorzenia, takie jak choroby jamy ustnej i przyzębia.

Rozmnażanie

Dopuszcza się krzyżowanie z kotem syjamskim, balijskim (kot syjamski długowłosy) oraz jawajskim.

Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz