Kot orientalny krótkowłosy

Inne nazwy: Kot orientalny krótkowłosy (Oriental Shorthair), Kot orientalny krótkowłosy (Oriental Longhair), kot jawajski, kot mandaryński

Co można powiedzieć o idealnej sylwetce kota orientalnego? Ta chudzina jest tak pełna wdzięku, że nie da się nie zwrócić na nią uwagi. To kot smukły, wiotki i elegancki, zarówno w ruchach, jak i zachowaniu. Bardzo długo uważany za niepełnowartościowego syjama i traktowany przez hodowców z pobłażaniem. Tworzy jednak wyraźnie odmienną rasę, między innymi ze względu na oczy, które nie są niebieskie, ale także przez brak ciemniejszych zakończeń łap i ogona jak u kota syjamskiego

Kot orientalny krótkowłosy
Kot orientalny

Podstawowe informacje o kocie orientalnym

Długość życia :

5

25

10

20

Charakter :

Lubiący zabawę Inteligentny

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

Kot orientalny pojawił się w latach pięćdziesiątych XX wieku w Wielkiej Brytanii. Po II wojnie światowej, hodowcy kotów bardzo aktywnie zabrali się do krzyżowania kotów syjamskich z innymi rasami (na przykład z kotem rosyjskim niebieskim i abisyńskim). Potomstwo pochodzące z tych krzyżówek ponownie skojarzono z syjamem i dosłownie kilka pokoleń później, kota orientalnego i syjamskiego dało się odróżnić wyłącznie po umaszczeniu. Dodatkowo pojawiło się wiele nowych umaszczeń i początkowo hodowcy nadawali inną nazwę rasy każdemu kolorowi. Oczywiście szybko się zorientowali, że maści jest zbyt wiele, aby każdą z nich rejestrować pod inną nazwą rasy. Właśnie wtedy narodziła się rasa „kot orientalny”, w dwóch odmianach - shorthair (krótkowłosa) i longhair (długowłosa). Rasę zaprezentowano w USA w 1970 roku. Następnie zaczęto krzyżować koty amerykańskie krótkowłose z syjamami, co jeszcze bardziej poszerzyło wachlarz maści.

icon breed/physic
Wygląd

  Wysokość w kłębie Kot orientalny krótkowłosy

  Kotka : Około 30 cm

  Kot : Około 30 cm

  Kot orientalny osiąga dorosłe rozmiary w wieku od 9 do 12 miesięcy.

  Waga

  Kotka : pomiędzy 2 i 5 kg

  Kot : pomiędzy 3 i 6 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  icon breed/blue-eye
  Niebieskie
  icon breed/green-eye
  Zielone
  icon breed/wall_eyes-eye
  Różnooki

  Opis

  Kot orientalny jest szczupły i smukły, ale jednocześnie muskularny i bardzo atletyczny. 

  icon idea
  Ciekawostki

  Nie wszyscy wiedzą, że rasa Havana Brown to też kot orientalny. Jego brązowa szata jest jedną z maści, które otrzymano w wyniku wielu krzyżowań przeprowadzonych w latach pięćdziesiątych XX wieku. Havana pojawiła się w USA wcześniej niż jej orientalny kuzyn i ewoluowała do tego stopnia, że zarejestrowano ją jako odrębną rasę.  

  icon breed/personality
  Kot orientalny - charakter

  • 66%

   icon breed/temperament/cat-affectionate

   Czuły

   Pieszczoty?! Nie ma problemu! Czułości i pieszczoty z opiekunem to dla kota orientalnego wielka radość. Na pewno nie raz przyjdzie zwinąć się w kłębek na naszych kolanach i poprosi o jeszcze!

  • 100%

   icon breed/temperament/cat-playful

   Lubi zabawę

   To bardzo aktywny kot, który potrzebuje dużo ruchu. Bez wątpienia, dla kota orientalnego najważniejszym elementem dnia są zabawy oraz chwile wysiłku intelektualnego, takiego jak na przykład nauka podawania łapy lub aportowania.

  • 33%

   icon breed/temperament/cat-calmness

   Spokojny

   Gdy zerwie się z miejsca, trudno go zatrzymać! Nagłe wybuchy energii tego kota mogą przyprawić o zawrót głowy!

  • 100%

   icon breed/temperament/cat-cleverness

   Inteligentny

   Z całą pewnością jest inteligentnym kotem. Przy takim poziomie aktywności, co chwilę znajduje się w sytuacjach wymagających pomysłowości, by osiągnąć zamierzony cel. Zaskakuje zaradnością i przytomnością umysłu. 

  • 66%

   icon breed/temperament/cat-wariness

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Podobnie jak w przypadku innych ras, kot orientalny bardzo potrzebuje okresu socjalizacji. Musi w tym czasie mieć styczność z maksymalną liczbą ludzi, aby w przyszłości nie lękać się nieznajomych. 

  • 33%

   icon breed/temperament/cat-independence

   Niezależny

   Kot orientalny jest bardzo roszczeniowy w stosunku do opiekuna. Nie będzie się boczył za to, że zostaje sam w domu, ale po powrocie, opiekun musi mu poświęcić czas. W przeciwnym wypadku kot będzie się nudził i sam sobie znajdzie jakieś zajęcie, które niekoniecznie nam się spodoba!

   icon breed/personality
   Zachowanie

   • 100%

    icon breed/behaviors/cat-talkative

    Gadatliwość

    Kot orientalny krótkowłosy ma bardzo szeroki repertuar wokalny i nie waha się z niego korzystać. Nie jest to rasa dla wrażliwych uszu!

   • 100%

    icon breed/behaviors/cat-sporty

    Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

    Kot orientalny musi być w ruchu. Dla zdrowia fizycznego i psychicznego, potrzebuje codziennych zabaw i aktywności fizycznej.

   • 66%

    icon breed/behaviors/cat-runaway

    Skłonność do ucieczek

    Tak samo jak w przypadku innych ruchliwych ras, tutaj też należy zachować ostrożność. Trzeba być przygotowanym, że przelatujący za oknem ptak lub owad może skusić go do wyjścia z domu. 

   • 66%

    icon breed/behaviors/cat-gluttony

    Łakomczuch

    Kot orientalny potrzebuje taką ilość kalorii, która sprosta jego energetycznym potrzebom, niemniej jednak należy kontrolować, ile kot je. Jeśli będziemy go przekarmiać, może stać się otyły.

    Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia

    Współżycie z innymi

    • 66%

     icon breed/compatibility/cat-cats-sociability

     Kot orientalny krótkowłosy i koty

     O ile zwierzęta zostaną sobie przedstawione jak należy, kot orientalny bez problemu może mieszkać pod jednym dachem z innym kotem. 

    • 100%

     icon breed/compatibility/cats-sociability

     Kot orientalny krótkowłosy i psy

     Powiedzenie, że „dwoje to para”, idealnie pasuje do tandemu pies-kot orientalny, oczywiście pod warunkiem, że zwierzęta zostały ze sobą zapoznane zgodnie ze sztuką i w tempie najodpowiedniejszym dla kota.

    • 100%

     icon breed/compatibility/cat-children-sociability

     Kot orientalny krótkowłosy i dzieci

     Taka para może być duetem z piekła rodem! Jednak wyłącznie kontakt oparty na szacunku ma szansę przerodzić się w trwałą więź i godziny zabaw oraz psot dwojga przyjaciół!

    • 33%

     icon breed/compatibility/cat-elderly-persons-sociability

     Kot orientalny krótkowłosy i osoby starsze

     Osoba spokojna może mieć trudność z zapanowaniem nad tym aktywnym i gadatliwym kotem. 

     %}

     icon breed/price
     Kot orientalny - cena

     Cena kociaka orientalnego w hodowli waha się od 2500 do 300 zł i zależy od rodowodu, hodowli, wieku a nawet płci mruczka, ale również od długości sierści (kot jawajski / mandaryński ma inną cenę niż kot orientalny krótkowłosy). Miesięczny koszt utrzymania wyniesie około 150 zł. Kwota zapewni kotu dobrej jakości karmę, dzięki której będzie zdrowy i w dobrej formie.

     Kot orientalny krótkowłosy - pielęgnacja

     Ta rasa wymaga minimalnej pielęgnacji. Dla obu odmian wystarcza cotygodniowe szczotkowanie. Kota jawajskiego czy mandaryńskiego najlepiej czesać grzebieniem.

     Linienie

     icon breed/grooming
     icon breed/grooming
     icon breed/grooming

     Obie odmiany (krótkowłosa i półdługowłosa) tracą niewiele włosów. Pamiętajmy jednak, że w okresie linienia wypadanie sierści będzie obfitsze i może być konieczne częstsze szczotkowanie.

     Żywienie

     Należy zwrócić się do weterynarza, aby polecił najodpowiedniejsze jedzenie dla kota, które zaspokoi jego wysokie potrzeby energetyczne.

     icon breed/care
     Zdrowie

     Kot orientalny krótkowłosy - długość życia

     Koty tej rasy żyją od 10 do 20 lat, a więc średnia to 15 lat.

     Odporność/wytrzymałość

     Długość futra nie ma tutaj znaczenia. Zarówno długowłosy jak i krótkowłosy kot orientalny źle znosi niskie temperatury. Brak podszerstka u odmiany długowłosej wyjaśnia, dlaczego kot jest wrażliwy na zimno.

     Skłonność do tycia

     Ogólnie rzecz biorąc, ponieważ kot orientalny jest niezwykle aktywny, bardzo szybko spala kalorie. Lekarz weterynarii pomoże obliczyć wielkość dziennej porcji karmy, która pozwoli zachować kotu zdrową wagę.

     Częste choroby

     Kot orientalny ma predyspozycje do tych samych chorób, co jego kuzyn:

     • Postępujący zanik siatkówki to dziedziczna choroba, która prowadzi do ślepoty. Czasami ujawnia się na późnym etapie życia zwierzęcia, dzięki czemu ma ono czas na stopniową adaptację do utraty wzroku. Niestety, niekiedy choroba pojawia się, gdy kotek jest jeszcze bardzo młody. W tych przypadkach pogorszenie następuje błyskawicznie i nie ma okresu przejściowego, kiedy maluszek mógłby nauczyć się, jak sobie radzić. 
     • Amyloidoza nerek to też dziedziczna choroba. Całe szczęście, że jest dość rzadka, ponieważ niestety zawsze prowadzi do zgonu. Postępuje szybko, a objawy zazwyczaj pojawiają się pomiędzy pierwszym a piątym rokiem życia kota. Symptomy są bardzo podobne do nagłej niewydolności nerek. Ponieważ nieznane jest genetyczne podłoże choroby, do tej pory nie udało się opracować badania przesiewowego. 
     • Niektórym osobnikom mogą dolegać inne typowo kocie schorzenia, takie jak choroby jamy ustnej i przyzębia.

     Rozmnażanie

     Dopuszcza się krzyżowanie z kotem syjamskim, balijskim (kot syjamski długowłosy) oraz jawajskim.

     Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
     0 komentarzy
     Potwierdź usunięcie

     Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

     Dodaj komentarz