Reklama

karmienie kota
© Shutterstock

Jak często należy karmić kota?

Przez Karolina Hołda

aktualizacja dnia

Sposób karmienia kota wpływa na jego zdrowie i dobrostan. Nie bez znaczenia jest też częstotliwość i objętość podawanych posiłków. W jakich odstępach czasu należy karmić kocięta, a w jakich dorosłe koty sterylizowane i starsze?

Częstotliwość posiłków kotów wolno żyjących to od 12 do 20 w ciągu doby. Koty polują również w nocy.

Oczywiście ilość posiłków będzie zależała od dostępności pokarmu i sukcesu w polowaniu. W domowych warunkach trudno jest odzwierciedlić ten schemat żywienia i co 2 godziny serwować kotu posiłek. Można spróbować zapewnić swojemu pupilowi stały dostęp do miski z pożywieniem, dzięki czemu on sam decyduje o porze posiłku oraz jego częstotliwości.

Taki model żywienia sprawdza się jednak jedynie u kotów, które zjadają rzeczywiście tyle, ile potrzebują, czyli samodzielnie potrafią dawkować sobie pokarm. Ponadto można tu zastosować tylko karmę suchą, która nie psuje się tak szybko jak karma mokra (zarówno komercyjna, jak domowa). Jaki jest ogólny schemat dawkowania karmy dla kota?

Ile razy dziennie karmić kota? Najważniejsze zasady

Sucha karma

Dzienna dawka suchego pokarmu dla przeciętnego kota to około 3/4 pojemności klasycznej filiżanki (200 ml), którą należy podzielić na 4-5 małych porcji.

Mokra karma

Tenże przeciętny kot zjada dziennie około 320-400 g mokrego pokarmu, co jest odpowiednikiem jednej dużej puszki lub 3-4 małych saszetek.

Karmienie mieszane kota

Jeśli stosujemy karmienie mieszane, pamiętajmy, aby zmniejszyć odpowiednio dzienną porcję karmy suchej. Jedna saszetka lub mała puszka dziennie w połączeniu z połową filiżanki suchej karmy to optymalny zestaw, który łatwo można rozdzielić na 4-5 posiłków w ciągu dnia.

Jeśli stosujemy żywienie mieszane kota (np. 1 saszetka mokrej karmy + pół filiżanki suchej), podanie 5 posiłków w ciągu dnia może wyglądać następująco:

  1. rano, po przebudzeniu – pół saszetki mokrej karmy,
  2. przed wyjściem z domu - 1/3 dawki suchej karmy,   
  3. druga 1/3 porcji suchej karmy - w karmidle interaktywnym,
  4. po powrocie do domu – reszta (pół saszetki) mokrej karmy,
  5. wieczorem – reszta (1/3 porcji) suchej karmy.

Jak często karmić małego kota?

Mleko stanowi kompletny pokarm noworodka przez pierwsze 2 tygodnie jego życia. W przypadku osieroconych kociąt należy zapewnić im pokarm jak najbardziej zbliżony do mleka kotki. Idealnym rozwiązaniem jest mleko „zastępczej matki” – innej kotki w okresie laktacji. Jeżeli nie ma takiej możliwości, zaleca się preparat mlekozastępczy.

Jak wygląda schemat żywienia kociąt?

  • Kocięta karmimy co 2-4 godziny w pierwszych dniach życia, niezależnie od pory dnia i nocy, wydłużając stopniowo odstępy pomiędzy karmieniami, tak aby uzyskać 6-8-godzinne przerwy nocne w drugim tygodniu życia noworodka.
  • Po 3-4 tygodniu życia można wprowadzać stopniowo suchą karmę dla kociąt, namoczoną początkowo w preparacie mlekozastępczym lub w wodzie.
  • W wieku 6-8 tygodni następuje odsadzenie dietetyczne (oddzielenie od matki) - większość kociąt umie już jeść stały, nienamoczony pokarm. Ze względu na zmniejszającą się aktywność laktazy zaleca się stopniowe wycofanie preparatów mlekozastępczych, tak aby w momencie odsadzenia zwierzę jadło wyłącznie karmy suche dla kociąt i piło wodę.
  • Po rozłączeniu z matką kociak powinien jeść przynajmniej 4-5 posiłków dziennie o regularnych porach,  zapewni mu stałe źródło energii.
©Shutterstock

 Pamiętajmy, że kocięta mają duży apetyt, ale niewielkie żołądki (w wieku 8 tygodni są one mniej więcej rozmiaru orzecha włoskiego), należy więc często podawać niewielkie porcje pokarmu.

Jak często karmić kota po sterylizacji?

Po kastracji u kotów bardzo szybko zwiększa się apetyt. Zmiany hormonalne powodują niekiedy ospałość i mniejszą aktywność fizyczną oraz mniejsze zapotrzebowanie na energię spowodowane spowolnieniem metabolizmu. Dlatego tak ważne jest czujne monitorowanie masy ciała po zabiegu.

W razie potrzeby należy zmniejszyć dawki karmy albo zastosować pokarm o niższej kaloryczności.

Aby zapobiec nadwadze i otyłości można także zwiększyć częstotliwość posiłków do 5-6 w ciągu dnia (oczywiście, przy tej samej dawce dobowej). Swobodny dostęp do miski z pokarmem rzadko się sprawdza u kastrowanych zwierząt. Właśnie ze względu na wzmożony apetyt.

Jak karmić kota, aby uniknąć nadwagi?

Obecnie dostępne są różne rozwiązania ułatwiające podawanie kotom częstych posiłków, nawet jeśli nie ma nas długo w domu. Można skorzystać z dozownika sterowanego zegarem lub zostawić zabawkę interaktywną (np. kulę z karmą w środku). Jest to świetny sposób na to, aby dostarczyć kotu posiłek podczas naszej nieobecności.
 
Właściwie nie trzeba nawet kupować specjalnych zabawek. Można wykazać się kreatywnością i podawać karmę w atrakcyjny sposób, wykorzystując produkty, które mamy już w domu.

Na przykład ukrywamy karmę w kartonowych pudełkach lub w szafie. Poszukiwanie pożywienia i interaktywne sposoby podawania jedzenia zwiększają aktywność kota i dają mu zajęcie na dłuższy czas.

Pamiętajmy!
Podając pokarm wyłącznie w misce, ignorujemy potrzeby behawioralne naszego kota, który z natury jest myśliwym.

To z czasem może odbić się na jego zdrowiu jako odzwierciedlenie przeżywanego (choć na co dzień niezauważalnego) stresu.   
 
Uważa się, że nawet połowa chorób układu moczowego u kotów ma podłoże behawioralne, często wiążące się z zajadaniem nudy. Kot ruchliwy, „zdobywający” pokarm w małych porcjach  ma poczucie spełnienia i satysfakcji – podobnie jak kot wolno żyjący, który musiał upolować kilkanaście myszy.

Uwaga! Warunkiem, aby kot zainteresował się posiłkiem z interaktywnego karmidła, jest pusta miska.

Jak często karmić kota seniora?

©Shutterstock

Częstotliwość karmienia  osobników starszych nie musi się zmieniać. Bardzo ważne jest, aby pokarm był dostosowany do stanu zdrowia i kondycji ciała zwierzęcia.

Za koty starsze uznaje się osobniki w wieku 7-8 lat. Wtedy też pojawia się zwiększone ryzyko wystąpienia otyłości i konieczne jest zmniejszenie dostarczanej energii w karmie.

Z kolei po 10. roku życia może spadać beztłuszczowa masa ciała ze względu na gorsze wykorzystanie dostarczanej energii. Taki osobnik ma tendencję do wystąpienia niedowagi. Dlatego w jego przypadku należy zwiększyć poziom energii w jego diecie o około 25%.
 
Częściej jednak mamy problem z nadmierną masą ciała. Należy pilnować nie tylko ilości podawanej karmy, ale także smakołyków. Większość z nich jest bogata w kalorie. Jeśli podajemy je kotu, powinny stanowić nie więcej niż 10-15% jego dziennego zapotrzebowania energetycznego i zawsze powinniśmy wtedy zmniejszać główny posiłek o równoważną ilość kalorii.
 
Teraz już widzimy, że każdy kot – młody czy stary potrzebuje podjadać często a mało. A dzięki zabawkom interaktywnym możemy nie tylko rozdzielić pokarm na posiłki, ale także zapewnić realizację potrzeb behawioralnych naszego mruczącego łowcy.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

2 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?