Dlaczego żywienie łączone lepiej odzwierciedla naturalne potrzeby kota?
Żywienie łączone najbardziej przybliża nas do optymalnego zaspokojenia potrzeb kota.
Dziś, nawet jeśli twój kot od czasu do czasu złapie mysz, ptaka czy owada, to większość pożywienia otrzymuje od Ciebie. Zrozumienie tego, jakiego rodzaju jedzenie koty lubią najbardziej – i dlaczego wolą jedzenie o określonej teksturze, temperaturze oraz jak działa ich system utrzymywania prawidłowego nawodnienia – pomoże Ci wybrać właściwy sposób odżywiania Twojego ulubieńca.
Koty lubią, kiedy ich pokarm chrupie!
Niektórzy uważają, że koty, gryząc kostki swoich ofiar, czyszczą sobie zęby. Tak naprawdę to nie kostki, lecz chrząstki pokryte lepką mazią stawową pozwalają kotom dbać o higienę zębów.
Koty bardzo lubią towarzyszący rozgryzaniu odgłos chrupania. W naturze zaspokajają tę potrzebę, jedząc bogate w białko insekty i owady. Jeśli kiedykolwiek widziałeś, jak Twój kot poluje na żuka, to już wiesz, dlaczego to robi!
W domowych warunkach potrzebę chrupania spełnia sucha karma. Ponieważ jednak koty mają niższe uczucie pragnienia, a karma sucha nie dostarcza odpowiedniej ilości wody z posiłkiem kotu, może to z czasem prowadzić do niewystarczającego nawodnienia. Tym bardziej że przeważnie stawiamy kotu jedną miseczkę z wodą, obok jedzenia i do tego za małą. Tak więc, znajdź dla swojego kota dobre miejsce na miskę (np. na parapecie), dobrą miskę (odpowiednio szeroką o pojemności min. 350ml), a może będzie wolał pić z fontanny?
Koty pobierają wodę z tego, co jedzą
Koty kochają teksturę i chrupkość suchej karmy, ale potrzebują również wilgotnego jedzenia. Dlaczego? Ewoluowały w suchej strefie klimatycznej, takiej jak afrykańskie równiny, gdzie głównym źródłem nawodnienia była krew i woda pozyskiwana ze zdobyczy – takich jak myszy czy ptaki.
Nie znaczy to, że można zapominać o wodzie! Upewnij się, że Twój kot zawsze ma dostęp do miseczki ze świeżą, czystą wodą. Jeśli zwierzak pije rzadko, możesz ustawić w domu kilka miseczek w różnych miejscach, aby ułatwić mu dostęp do wody.
Mięso to podstawa kociej diety
W odróżnieniu od psów, koty są bezwzględnymi mięsożercami, co oznacza, że w ich diecie powinno przeważać mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Aby były zdrowe, mięso i składniki pochodzenia zwierzęcego, które im podajemy, powinno dostarczać odpowiednią ilość składników odżywczych: białek, tłuszczy, aminokwasów, witamin i minerałów. Dlatego tak ważne jest, aby karma, którą wybieramy, była zbilansowana i dostarczała kotu wszystkich potrzebnych składników odżywczych w odpowiedniej proporcji.
Taką karmą jest Purina ONE. Zarówno sucha, jak i mokra karma Purina ONE, zawiera optymalny poziom tych kluczowych dla kota składników odżywczych, zapewniając jednocześnie odpowiednie nawodnienie. Co ważne, w ośrodku opieki nad zwierzętami Purina ONE karmy są badane także pod kątem smakowitości – dlatego koty tak bardzo je lubią. Sucha karma to chrupiąca konsystencja, którą kot najbardziej lubi, a mokra zapewnia dodatkowe nawodnienie, przyjemność i smak, który kot uwielbia.
Jedzenie dla kota podawaj „w temperaturze myszy”
Oznacza to, że mokra karma powinna być podawana w temperaturze pokojowej. Żywność prosto z lodówki warto energicznie zamieszać. Dzięki temu szybciej osiągnie właściwą „ciepłotę”.
Dobrym sposobem na podgrzanie saszetki, jest wstawienie jej do kubka z gorącą wodą. Nigdy nie podawaj karmy zimnej, gdyż może wywołać nawet podrażnienie żołądka i zwrócenie pokarmu.
Koty jedzą w określonych porach dnia
Najlepsze efekty żywienia za pomocą diety mieszanej osiągniemy wtedy, kiedy system karmienia jest najbardziej zbliżony do naturalnego cyklu dobowego kota. Są to zwierzęta najbardziej aktywne o zmierzchu i przed wschodem słońca.
Jeśli nie masz zwyczaju wstawania przed świtem, zostaw kotu nieco suchej karmy przed pójściem spać. Dzięki temu kot zje wtedy, kiedy będzie miał na to ochotę. Nie ma niczego złego w podawaniu mokrej karmy rano, ale warto wiedzieć, że karmienie kota porcją mokrej karmy wieczorem sprawi, że zwierzę zje ją chętniej i nie zostawi ani grama.
Dostosuj żywienie łączone do potrzeb i upodobań Twojego kota
Zasady żywienia łączonego nie są sztywnym zbiorem reguł, bo nie ma dwóch identycznych kotów. To, jak łączyć karmę mokrą i suchą, będzie zależeć od stanu zdrowia pupila, jego upodobań oraz poziomu aktywności. Porady na temat tego, jak rozpocząć żywienie łączone Twojego kota, znajdziesz tu.
Artykuł powstał we współpracy z marką Purina ONE.