Reklama

kot dostaje lekarstwo
© Shutterstock/ thodonal88

Leki przeciwbólowe dla kota - jakie leki możesz bezpiecznie podać kotu?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Większość osób ma w swej domowej apteczce popularne leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Część z nich bezpiecznie mogą przyjmować np. dzieci czy kobiety w ciąży. Czy jednak można bez obaw podać takie leki kotu? Przeczytaj zanim podejmiesz decyzję – niektóre popularne tabletki są dla kota trujące!

Lekarze weterynarii alarmują, że wciąż często spotykają się z sytuacjami, w której opiekun podał psu lub kotu lek z domowej apteczki, powszechnie uznawany za bezpieczny.

Pamiętaj, że lek bezpieczny dla człowieka nie musi być bezpieczny dla zwierzęcia! Zawartość naszej domowej apteczki w dużej mierze jest dla mruczków szkodliwa, a nawet śmiertelnie groźna. Czy są w ogóle leki, które można podać kotu bez obaw?

Leki dla kota: które z nich są zakazane?

Lekarze podkreślają, że do gabinetów najczęściej trafiają psy i koty z zatruciem wywołanym podaniem leków zawierających najpopularniejsze substancje przeciwbólowe – paracetamol i ibuprofen.

Ani paracetamol, ani ibuprofen, w żadnej dawce i pod żadną postacią, nie powinien być podany kotu, ani psu!

Popularny i bezpieczny dla większości osób paracetamol jest śmiertelnym zagrożeniem dla kota. Kot może się nim zatruć już przy bardzo niskiej dawce.

W najlepszym przypadku zatrucie skończy się dla pupila poważnym uszkodzeniem wątroby, a bardzo często kończy się niestety śmiercią (10 mg/kg masy ciała to już dawka potencjalnie śmiertelna dla kota). Wszystko dlatego, że koty praktycznie pozbawione są enzymów, które u człowieka biorą udział w przekształcaniu paracetamolu do nietoksycznych metabolitów. 

Objawy zatrucia paracetamolem u kota obejmują najczęściej:

 • wymioty,
 • biegunkę,
 • ślinienie się,
 • ból brzucha,
 • niekiedy również tachykardię i znaczne obniżenie temperatury ciała.

Ibuprofen także należy do substancji toksycznych dla kota. Wywołuje owrzodzenie żołądka, problemy jelitowe, a następnie niewydolność wątroby i nerek.

Również aspiryna jest trująca dla kotów. Jej podanie kotu może doprowadzić do:

 • perforacji przewodu pokarmowego,
 • uszkodzenia wątroby,
 • uszkodzenia szpiku kostnego.,
 • licznych objawów zatrucia, od wymiotów i biegunki aż do śpiączki.

Jakie leki przeciwbólowe dla kota? Opokan dla kota

Tak naprawdę wszelkie objawy bólu występujące u kota powinny być dla opiekuna bodźcem do prędkiego odwiedzenia przychodni weterynaryjnej. Lekarz poda pupilowi odpowiednio dobrany lek, bezpieczny dla zwierzęcia. 

Są jednak sytuacje, gdy chcemy ulżyć kotu w bólu jak najprędzej.

Spośród leków przeciwbólowych dla kota bez recepty akceptowalny jest jedynie Opokan (meloksykam).

Podajemy go naprawdę niewielką ilość –0,1mg/kg masy ciała pierwszego dnia, przez kolejne dni 0,05mg/kg. W praktyce wygląda to tak, że przy wadze kota wynoszącej 5 kg, jedną tabletkę 7,5 mg Opokanu należy podzielić na 15 cząstek i tylko jedną z nich podać kotu (będzie to 0,5 mg).

Nie jest to lek do podawania długookresowego – działa szkodliwie na nerki.

Zaliczana niekiedy do środków bezpiecznych dla kotów Pyralgina może spowodować zatrzymanie wody w organizmie, a ponadto wiele zwierząt jest na nią uczulonych. Nie ryzykujmy.

Jeśli zwierzę cierpi na schorzenie objawiające się dolegliwościami bólowymi, poproś lekarza weterynarii o 1 tabletkę Tolfiny – na wszelki wypadek, przy silnym bólu, gdy przyniesienie doraźnej ulgi jest konieczne.

Czy kotu można podać No-spę?

No-spa należy do nielicznych leków bezpiecznych dla kota, oczywiście przy pilnowaniu dawki właściwej do wagi zwierzęcia. Warto skonsultować zarówno dawkę, jak i częstotliwość podawania z lekarzem weterynarii. Zazwyczaj podaje się jednorazowo ¼ tabletki (No-spy zwykłej, nie forte!).

No-spę zaleca się głównie przy problemach z układem moczowym u kota – częstym odwiedzaniu kuwety i „kropelkowym” siusianiu, obecności krwi w moczu, przy zaobserwowaniu pozycji bólowej podczas oddawania moczu.

No-spa ma działanie rozkurczowe i doraźnie poprawi samopoczucie kota, przynosząc ulgę w bólu. Oczywiście nie zastąpi wizyty u lekarza, ale pozwoli do niej spokojnie doczekać.

Uwaga – No-spa jest lekiem delikatnie mówiąc niezbyt smacznym (gorzkim) i może nie udać się podanie jej kotu np. w karmie. Pewniejszym sposobem zaaplikowania leku jest włożenie go kotu bezpośrednio do pyszczka, za język. Pomocny może okazać się aplikator tabletek, który warto mieć w kociej apteczce na wszelki wypadek.

Jakie jeszcze leki są bezpieczne dla kota?

Są w naszych apteczkach leki, które można bezpiecznie podać kotu, gdy zachodzi taka potrzeba – zwłaszcza doraźnie, kiedy nie mamy możliwości natychmiast udać się do lekarza, a sytuacja nie zagraża życiu zwierzęcia. Zawsze warto jednak przed podaniem skonsultować z lekarzem, np. telefonicznie, odpowiednią dawkę. Do bezpiecznych leków należą:

 • Smecta – podawana przy biegunkach,
 • węgiel aktywny – przy biegunkach oraz jako pierwsza pomoc przy niektórych zatruciach,
 • Espumisan – w płynie lub kapsułkach – w przypadku wzdęć, czasem przy zaparciach; 1–2 kapsułek lub kilka kropel płynu dziennie,
 • laktuloza (Lactulosum) – na zaparcia, nudności, wzdęcia.
Pamiętaj, że podanie jakiegokolwiek leku kotu należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Chociażby w celu ustalenia dawki najodpowiedniejszej w danej sytuacji! A co do leków, które są trujące dla kota – zawsze przechowuj je w miejscu niedostępnym dla zwierząt i nie pozostawiaj tabletek nigdzie luzem.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

9 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?