Reklama

kot i kuweta
© Shutterstock

Idiopatyczne zapalenie pęcherza u kota - rozpoznanie i leczenie

Przez Martyna Szkołyk Technik weterynarii | Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Zapalenie pęcherza u kota to niestety dość powszechna przypadłość i zwierzaki często odwiedzają weterynarza właśnie z tego powodu. Na szczęście z powodzeniem da się ją leczyć. Dowiedz się, czym jest zapalenie pęcherza u kota i jak przebiega leczenie.

Koty domowe cieszą się niezwykłą popularnością na całym świecie i już od wielu lat wiodą zupełnie inny tryb życia niż ich przodkowie. Domowe mruczki nie muszą polować, większość czasu spędzają pod dachem, śpiąc i bawiąc się, a o ich dobrostan dbają właściciele.

To oni dobierają właściwą karmę, troszczą się o to właściwą pielęgnację, a także zabierają zwierzę do weterynarza i szukają rozwiązania, gdy kot jest chory. Jedną z takich sytuacji jest zapalenie pęcherza, które dość często pojawia się u kotów.

Idiopatyczne zapalenie pęcherza u kota

To dość częste schorzenie kotów, którego przyczyna nie jest znana. Podejrzewa się, że na jego rozwój może wpływać niewłaściwa dieta oraz koci stres (czasem można spotkać się z nazwą: stresowe zapalenie pęcherza  u kota).

Predysponowane do tej choroby są:

 • osobniki młode,
 • wrażliwe na zmiany,
 • częściej kocury niż kotki,
 • koty z nadwagą,
 • koty niewychodzące z domu,
 • koty o zbyt niskiej aktywności fizycznej.

Z reguły objawy idiopatycznego zapalenia pęcherza u kota ustępują samoistnie, bez względu na wdrożone leczenie, jednak choroba ma charakter nawracający i jest bardzo bolesna dla zwierzęcia, dlatego wymaga interwencji. Jeśli dojdzie do całkowitego zatrzymania wydalania moczu, nieprzyjemna dolegliwość może okazać się dla zwierzęcia śmiertelna.

Zazwyczaj koty otrzymują leki, kluczowa jest także zmiana diety oraz redukcja stresu. W poważniejszych przypadkach konieczne jest cewnikowanie i uzupełnienie płynów, więc kot musi pozostać w lecznicy nieco dłużej.

Ogół problemów związanych z zaburzeniami układu moczowego u kota nazywa się zespołem chorób dolnych dróg moczowych (angielski skrót to FLUTD – feline lower urinary tract disease, a polski - SUK - syndrom urologiczny kotów). Zalicza się do nich zarówno idiopatyczne zapalenie pęcherza u kota, jak również kryształy w moczu i inne choroby. 

Idiopatyczne zapalenie pęcherza u kota - objawy

Szybkie rozpoznanie objawów i zabranie kota do weterynarza umożliwia wdrożenie leczenia już na początkowym etapie i pozwala zaoszczędzić zwierzęciu wiele bólu i dyskomfortu. Objawy zapalenia pęcherza u kota  są dość charakterystyczne i nawet mało doświadczeni opiekunowie domyślą się, że zwierzę ma problemy z układem moczowym:

 • apatia, smutek, obojętność na zabawę oraz jedzenie i picie
 • załatwianie się poza kuwetą
 • częste oddawanie moczu lub podejmowanie takiej próby
 • miauczenie podczas próby oddawania moczu (tzw. wokalizacja), związane z odczuwanym dyskomfortem, a nawet bólem
 • intensywne wylizywanie okolic odbytu
 • napinanie mięśni podczas prób oddawania moczu
 • bolesność okolic brzucha
 • brak moczu lub skąpomocz

Pamiętajmy, że koty zawsze starają się ukrywać, że odczuwają ból, dlatego objawy mogą być dość słabo widoczne. Czasem występują tylko niektóre z nich. Zawsze warto obserwować swoje zwierzę i znać jego przyzwyczajenia — to ułatwia dostrzeżenie zachowań odbiegających od normy.

Warto wiedzieć!
Zwykle koty produkują w ciągu doby około 30-50 ml moczu na każdy kilogram masy ciała.


Zapalenie pęcherza u kota - jak przebiega leczenie?

Podstawą skutecznego leczenia jest postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Weterynarz w pierwszej kolejności stara się ustalić źródło problemu - a warto wiedzieć, że zapalenie pęcherza u kota może mieć różne podłoża.

Lekarz przeprowadzi wywiad, a nasze odpowiedzi mogą bardzo pomóc w diagnostyce. Następnie wykonywane jest badanie palpacyjne (sprawdza się, czy koci pęcherz jest mocno wypełniony, czy występuje bolesność), a także badanie USG lub RTG.

Lekarz może zlecić badanie krwi i moczu. To ostatnie bywa problematyczne dla właścicieli i zdarza się, że weterynarz pobiera mocz do badania bezpośrednio z kociego pęcherza, czasem jednak musimy spróbować zdobyć próbkę w domowych warunkach.

Celem tych badań jest wykluczenie zakażenia bakteryjnego, kamicy nerkowej, nowotworów lub innych nieprawidłowości — wówczas zwykle diagnozuje się idiopatyczne zapalenie pęcherza u kota.


Domowe sposoby na idiopatyczne zapalenie pęcherza u kota

Zadbajmy o to, by kot pił odpowiednią ilość wody ©Shutterstock

Ze względu na wyraźny związek występowania idiopatycznego zapalenia pęcherza oraz stresu, braku ruchu i złej diety, nazywa się to schorzenie kocią chorobą cywilizacyjną. Zwykle zapadają na nią koty zadbane i otoczone dobrą opieką. Jak możemy wesprzeć leczenie lub działać profilaktycznie?


Prawidłowa dieta to podstawa

Zdarza się, że koty, które jedzą suchą karmę, przyjmują zbyt mało płynów, co czasem powoduje problemy z nerkami i układem moczowym. Warto wdrożyć mokrą karmę i rozważyć naturalne żywienie dietą BARF. To coraz popularniejsza alternatywa dla karm komercyjnych, polegająca na żywieniu kota surowym mięsem.

Jeśli preferujemy karmienie gotowymi produktami, upewnijmy się, że są one wysokiej jakości (zawsze czytamy składy!), mają wysoką zawartość białka zwierzęcego i nie zawierają zbóż. Niektórzy producenci oferują specjalne karmy dla kotów z problemami urologicznymi (karmy są oznaczone określeniem „urinary”).

Powinniśmy także obserwować, czy kot pije wystarczającą ilość wody i zachęcać go do tego poprzez rozstawienie w domu kilku ceramicznych miseczek z czystą wodą. 

Stresu kres!

Weterynarze są przekonani, że idiopatyczne zapalenie pęcherza u kota ma silny związek ze stresem. Zastanówmy się, czy środowisko, w którym przebywa nasz kot, dostarcza mu stresujących sytuacji. Mogą do nich należeć m.in.:

 • lęk separacyjny, czyli związany z nieobecnością właściciela
 • brudna kuweta, zmiana kuwety lub jej nieodpowiednia lokalizacja
 • konflikty z innymi zwierzętami lub domownikiem nieakceptującym zwierzęcia
 • duża życiowa zmiana (przeprowadzka, pojawienie się nowego domownika)

Zwierzę może także odczuwać stres swojego właściciela, zwłaszcza gdy jest z nim silnie związane. Jeśli podejrzewamy, że nasz kot może być narażony na stresujące czynniki, zadbajmy, by w miarę możliwości wyeliminować je lub zmniejszyć ich wpływ na kocią psychikę i stopniowo oswajać kota ze zmianami. Dużą pomocą może okazać się wizyta u zwierzęcego behawiorysty.

Coraz popularniejsze stają się także feromony, czyli naturalne substancje, które uspokajająco działają na zwierzęta i pozwalają mu poczuć się bezpiecznie. Są dostępne w sklepach internetowych i mogą mieć formę kropli, sprayu lub dyfuzora podłączanego do kontaktu. Warto jednak pamiętać, że nie na wszystkie koty feromony działają równie skutecznie, a także że nie likwidują one problemu i mogą być tylko pomocą.

Wspólna zabawa

Zabawa z kotem oznacza potrójną korzyść! Aktywizuje mruczka i pozwala mu zażyć ruchu, co w warunkach domowych jest dość trudne. Przebywanie w ciepłym domu i brak konieczności polowania lub eksplorowania terytorium bardzo rozleniwiają.

Pobudzenie kota do wspólnej zabawy zapewnia mu aktywność fizyczną, niezbędną do zachowania dobrego stanu zdrowia i uniknięcia nadwagi. Ponadto zabawa pozwala na nawiązanie dobrej relacji ze zwierzęciem i redukcję stresu u naszego pupila.

Furagin dla kota - czy można go podać?

Furagin to popularny lek, który wiele osób ma w domowej apteczce. To środek hamujący namnażanie się bakterii, jednak — jak wiemy - bakterie rzadko są przyczyną zapalenia pęcherza u kota. W takim przypadku furagina nie pomoże zwierzęciu, a może zaszkodzić, zwłaszcza gdy zwierzę jest uczulone na jakiś jej składnik, rzadko oddaje mocz lub cierpi na niewydolność nerek.

Stosowanie leków u zwierząt oraz dawkowanie zawsze konsultujemy z lekarzem weterynarii.

Jako opiekunowie kotów możemy zrobić bardzo wiele, by zapobiegać wystąpieniu zapalenia pęcherza i złagodzić jego przebieg. Pamiętajmy jednak, że zawsze podstawą prawidłowej opieki nad chorym zwierzęciem jest wizyta u weterynarza i wdrożenie leczenia.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jakie są domowe sposoby na zapalenie pęcherza u kota?

Jak karmić kota ze schorzeniami układu moczowego?

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu?

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?