Reklama

kot w kapciu
© Shutterstock

Jak zneutralizować zapach kociego moczu i pozbyć się plam?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Z uwagi na silną woń kociego moczu, usuwanie plam pozostawionych przez czworonoga poza kuwetą może okazać się nie lada wyzwaniem. Szczególnie, gdy nasz pupil oddał mocz na dywan, kanapę lub łóżko. Jak zneutralizować koci mocz? Na szczęście istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów. Bez obaw – nawet jeśli domowe sposoby zawiodą, mamy jeszcze do dyspozycji całe spektrum profesjonalnych neutralizatorów kociego moczu, które dostaniemy w sklepach zoologicznych.

Koci mocz

Koci mocz charakteryzuje się bardzo intensywnym i dość nieprzyjemnym zapachem. O ile nie stanowi to problemu, gdy kot załatwia się w kuwecie, o tyle może skutecznie uprzykrzyć nam życie, gdy pupil z jakiegoś powodu odda mocz poza wyznaczonym do tego miejscem. Kwestia ta może dotyczyć zarówno niesterylizowanych kotek, kocurów, jak i małych kociąt.

Niekiedy może być to spowodowane prozaiczną przyczyną, innym razem może świadczyć o problemach zdrowotnych dotyczących np. dróg moczowych i nerek. Bez względu jednak na przyczynę takiego stanu rzeczy, warto wiedzieć czym zneutralizować zapach kociego moczu i jak pozbyć się mało estetycznych plam.

Szczególnie, że zapach kociego moczu może unosić się w powietrzu przez naprawdę długi czas. Nie zapominajmy, że jego intensywna woń w naturalnym środowisku służy do oznaczania terenu, a co za tym idzie – kot może ponownie załatwić się w oznaczonym przez siebie miejscu. Im szybciej usuniemy plamy, tym mniejsze szkody one wyrządzą i tym mniejsze ryzyko, że nasz pupil po raz kolejny załatwi się w niedozwolonym miejscu.

Jak pozbyć się plam po kocim moczu?

Chcąc skutecznie usunąć plamy z kociego moczu, warto przyjrzeć się bliżej jego składowi. Do najważniejszych składników kociego moczu zalicza się bowiem kwas moczowy, mocznik oraz urochrom. Większość dostępnych na rynku środków czyszczących skutecznie usuwa żółty pigment urochromu oraz specyficzną lepkość.

Gorzej niestety radzą sobie z rozpuszczaniem i usuwaniem kryształków kwasu moczowego – w większości przypadków jedynie je wysuszają, co sprawia, że pozostają one na pozornie wyczyszczonej powierzchni. Niestety tak wyczyszczona plama może z czasem pachnieć równie intensywnie co na początku.

Najłatwiej usuwa się plamy kociego moczu z podłogi. W takiej sytuacji wystarczy dokładnie wytrzeć plamę, a następnie użyć neutralizatora kociego moczu.

Najskuteczniej z przykrym zapachem poradzi sobie detergent lub ocet.

W celu usunięcia zapachu wystarczy przygotować roztwór z wody i octu, a następnie wyczyścić nim zabrudzoną powierzchnię. W przypadku, gdy zapach wyjątkowo intensywny i trudny w usunięciu, zaleca się spryskać tym roztworem miejsce, w którym kot się załatwił i pozostawić na jakiś czas, a następnie zmyć.

Znacznie trudniejsze jest usunięcie plam z kociego moczu, które powstały na tkaninach. Jeśli dany materiał lub przedmiot nadaje się do prania w pralce, to jak najbardziej możemy spróbować go wyprać. Wybierzmy program o najwyższej możliwej temperaturze wody dla danej tkaniny i dodajmy dużą ilość środka piorącego oraz płynu do płukania.

Neutralizator kociego moczu - jak skutecznie usunać przykry zapach?

Podpis©Shutterstock

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą w zneutralizowaniu zapachu kociego moczu. Do najpopularniejszych domowych sposobów zaliczamy:

Mieszanka sody oczyszczonej, octu i wody

Jest to chyba najbardziej znany neutralizator kociego moczu. Przygotowaną miksturę należy, za pomocą czystej ściereczki lub gąbki, wetrzeć w plamę po kocim moczu, a następnie usunąć wilgoć ręcznikiem papierowym.

Całą procedurę należy powtórzyć kilkukrotnie, a na koniec przemyć jeszcze całą powierzchnię czystą wodą i odsączyć nadmiar wilgoci za pomocą ręcznika. Przez jakiś czas może być wyczuwalny jeszcze zapach octu – powinien się jednak ulotnić maksymalnie w ciągu 2 dni.

Płyn do płukania ust

Wyróżnia się intensywnym, miętowym zapachem jest znakomitym neutralizatorem kociego moczu. Jak się pozbyć zapachu kociego moczu przy pomocy płynu do płukania ust?

Należy rozcieńczyć z czystą wodą, a następnie takim dobrze wymieszanym roztworem umyć zabrudzoną powierzchnię. Najlepiej użyć do tego czystej ściereczki lub wilgotnej gąbki. Zapach płynu powinien skutecznie zneutralizować przykry zapach. Pamiętajmy jedynie, że przez kilka dni intensywny zapach płynu do płukania ust może być jeszcze wyczuwalny.

 Woda utleniona

Woda utlenioona jest znana ze swojej skuteczności w przypadku usuwania plam i brzydkich zapachów. Nadtlenek wodoru jest także znakomitym neutralizatorem kociego moczu przy czym należy pamiętać, że nie nadaje się on do czyszczenia wszystkich tkanin. Z racji tego, że może uszkodzić niektóre włókna, zaleca się przed czyszczeniem sprawdzić reakcję preparatu na kawałku tkaniny.

W tym celu nanieśmy niewielką ilość wody utlenionej w niewidocznym miejscu i pozostawmy do wyschnięcia. Dopiero kiedy upewnijmy się, że roztwór nie uszkodzi materiału, możemy dokładnie wyczyścić nim całą plamę. Na koniec warto zastosować jeszcze dodatkowy środek czystości, który odświeży wyczyszczone miejsce i nada mu przyjemnego zapachu.

Co w sytuacji, gdy domowe sposoby zawiodą? Jak zneutralizować zapach kociego moczu i usunąć szpecące plamy, jeśli wszystkie stosowane przez nas metody zawiodły?

Korzystając z profesjonalnych preparatów dostępnych w sklepach zoologicznych. Producenci środków czystości oferują nam neutralizatory kociego moczu zarówno w proszku, jak i w sprayu, co znacznie ułatwia aplikację. Niektóre produkty nie tylko usuwają przykry zapach i powstałe plamy, ale mają także zniechęcić naszego pupila do oddawania moczu w tym miejscu.
 
Pamiętajmy, że jeśli nasz kot zaczyna regularnie oddawać mocz poza kuwetą, to konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii. Takie zachowanie może być przyczyną poważnych dolegliwości, które wymagają odpowiedniej diagnostyki i leczenia.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?