Aktualności :

Reklama

Niewydolność nerek u kota: jakie są objawy i sposoby leczenia?

choroba nerek advice
© Shutterstock

Nerki to parzysty narząd, położony po grzbietowej stronie ciała, po obu stronach lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Pełnią one niezwykle ważną funkcję – usuwają z organizmy produkty przemiany materii. Niestety koty, bardziej od psów, są podatne na schorzenia nerek. Dlatego każdy opiekun mruczącego czworonoga powinien zwracać uwagę na sygnały, które mogą świadczyć o chorobach tego narządu u swojego pupila. Czym jest niewydolność nerek u kota? Jakie objawy świadczą o tym, że kot ma chore nerki?

Przez Jacek P. Narożniak

Opublikowano 19.12.2019, 16:56

Czym jest niewydolność nerek u kota?

Chore nerki u kota to ogromny problem.

Wyobraźmy sobie wielką fabrykę, która przetwarza i produkuje różne rzeczy, przy okazji wytwarzając – co jest nieuniknione – liczne odpady.

Otóż żywy organizm jest czymś w rodzaju takiego ogromnego przedsiębiorstwa. Każdego dnia przetwarzane są w nim białka, tłuszcze, węglowodany i inne substancje i pierwiastki chemiczne. Codziennie też pojawiają się uboczne produkty tych procesów, czyli odpady.

Wiele z tych związków ma toksyczne działanie, dlatego muszą być jak najszybciej usunięte z organizmu. I tu z pomocą przychodzą nerki. Zbędne produkty przemiany materii wędrują wraz z krwią do nerek, gdzie zostają odfiltrowane, zamienione w mocz i wydalone.

Pomyślmy teraz sobie, co by się stało, gdyby ta „oczyszczalnia” przestała funkcjonować? Organizm zacząłby być systematycznie zatruwany!

Tak właśnie dzieje się, gdy nerki kota przestają pracować prawidłowo. Czasami jest to stan przejściowy, ale – niestety – u większości naszych mruczących pupili jest to trwały problem. Mówimy wówczas o przewlekłej niewydolności nerek u kota. Jest to jedna z najczęstszych chorób nerek u kotów.

Dużo rzadziej mamy do czynienia z tzw. ostrą niewydolnością nerek u kotów, czyli nagłym upośledzeniem czynności tego narządu. Czasami u naszych pupili występuje też wrodzona niewydolność nerek, związana z wadami rozwojowymi powstałymi w okresie embrionalnym.

Przyczyny niewydolności nerek u kota

Lista przyczyny chorób nerek u kotów jest bardzo długa. Otwierają ją dziedziczne wady w budowie oraz uszkodzenia powstałe w okresie płodowych, które leżą u źródeł wrodzonej niewydolności nerek u kota.

Do ostrej niewydolność nerek u kota dochodzi z kolei głównie wskutek działania toksycznych związków, które dostały się do organizmu zwierzęcia.

Mogą to być szkodliwe dla niego leki, które nierozważnie mu podaliśmy, ale również niektóre środki czystości, preparaty owadobójcze lub trutki na gryzonie oraz trujące gatunki roślin ozdobnych.

Ostra niewydolność nerek u kotów, choć ogólnie mówiąc uleczalna, może prowadzić to przewlekłej formy tej choroby, jeśli doszło do nieodwracalnego uszkodzenia nerek.

Zwykle jednak przyczyny przewlekłej niewydolności nerek u kotów są inne. Wymienia się między innymi takie choroby, jak infekcje bakteryjne, zapalenie trzustki lub cukrzyca.

Do przyczyn przewlekłej niewydolności nerek u kotów zalicza się jeszcze dietę nieprzystosowaną do naturalnych biologicznych potrzeb pupila.

Uważa się też, iż ta choroba nerek u kota może być skutkiem zbyt małej podaży wody – niestety wiele kotów mało pije, gdyż jako zwierzęta pochodzące z suchego klimatu przystosowały się do czerpania wody z pożywienia.

U źródeł przewlekłej niewydolności nerek u kota leżeć może też stres, na który nasi pupile są bardzo podatni. Problemy ze zdrowiem zdarzają się najczęściej futrzaków przebywających w schroniskach, w których – co by tu nie mówić – nie mają zbyt komfortowych warunków życia, mimo opiekunów.

Objawy niewydolność nerek u kota

Ostra niewydolność nerek u kota rozwija się stosunkowo szybko, w ciągu kilku dni.

U naszego pupila możemy zauważyć zaburzenia w oddawaniu moczu, brak apetytu, wymioty, biegunkę i odwodnienie. Z kociej mordki wydobywać też może brzydka woń, co jest skutkiem gromadzenia się mocznika w krwi, a związane jest z upośledzeniem pracy tego narządu i nosi nazwę mocznicy.

Gdy tylko zauważymy u pupila któryś z tych objawów, nie zwlekajmy z wizytą u weterynarza. Czas odgrywa tu ważną rolę – im później podejmiemy leczenie, tym większe są uszkodzenia nerek i mniejsze szanse na całkowity powrót do zdrowia!

Nieco inaczej wygląda to w przypadku przewlekłej niewydolności nerek u kota. Schorzenie to może rozwijać się bardzo długo bez widocznych objawów. Czasami, gdy wreszcie zaczynamy dostrzegać, że z naszym podopiecznych dzieje się coś niedobrego, choroba jest już w bardzo zaawansowanym stanie.

Symptomy przewlekłej niewydolności nerek u kota są podobne do tych, które występują w ostrej wersji tego schorzenia. Z tą różnicą, że rozwijają się one stopniowe. Nasz pupil staje się apatyczny, powoli traci na wadze, czasami wymiotuje, może więcej pić i częściej oddawać mocz.

Spośród innych objawów, które towarzyszą przewlekłej niewydolności nerek wymienia się również: niedokrwistość, tendencje do krwawień, drgawki, zaburzenia świadomości, zaburzenia czucia kończyn, wapnienie miękkich tkanek, zwyrodnienia kości, niedoczynność przytarczyc, podwyższone ciśnienie krwi oraz świąd.

Oczywiście w tej chorobie nerek u kota również mamy do czynienia z postępującą mocznicą.

Chore nerki u kota są diagnozowane na podstawie badania krwi i moczu. Wykaże ono stężenie mocznika w krwi oraz stosunek białka kreatyniny w moczu. Stosuje się też badania USG i RTG.

Leczenie przewlekłej niewydolności nerek u kota

Leczenie przewlekłej niewydolności nerek obejmuje stosowanie właściwej diety, wyrównanie kwasicy metabolicznej i odpowiednie nawodnienie pacjenta. Częsta kontrola parametrów krwi pozwala regulować poziom fosforu, potasu oraz wapnia. Należy również przeciwdziałać niedokrwistości oraz łagodzić objawy ze strony przewodu pokarmowego. – Lek. Wet. Ewa Pacułowska: Choroby nerek. Magazyn dla miłośników kotów KOT, nr 1(53) styczeń 2010. Wydawnictwo Galaktyka, Łódź.

W przypadku przewlekłej niewydolności nerek u kotów największym problemem jest to, że objawy te mogą rozwijać się przez wiele lat. Ogromne znaczenie mają więc okresowe badania, które pozwolą wykryć chorobę we wczesnym etapie rozwoju. Ta choroba nerek u kota jest co prawda nieuleczalna, ale dzięki prawidłowej opiece możemy znacznie poprawić jakość życia pupila.

Odpowiednio wczesne wykrycie niewydolności nerek u kota i rozpoczęcie leczenia daje duże rokowania na cofnięcie się objawów. Możemy zapobiec również dalszej degradacji tych niezmiernie ważnych organów.

Dieta dla kota z niewydolnością nerek

Niezbędnym elementem terapii przewlekłej niewydolności nerek u kotów jest dieta. Lekarze weterynarii zalecają podawanie dobrej jakości karm dla kotów z chorymi nerkami. Charakteryzują się one między innymi obniżoną zawartością fosforu oraz podniesionym poziomem potasu i wapnia.

W walce z chorobami nerek u kota ogromna znaczenie ma profilaktyka. Degradacji tego narządu nie da się już cofnąć. Ważnym elementem zapobiegania rozwojowi choroby jest odpowiednie menu.

Bardzo istotne jest również to, by kot przyjmował wystarczająco dużo wody. Niestety, wielu z naszych mruczących podopiecznych nie chce pić. Ma to zapewne związek z tym, że wywodzą się z suchego klimatu, więc przystosowały się do wykorzystywania wody zawartej w pożywieniu.

Należy również dbać o ogólny stan zdrowia kotów. Na organ ten mają bowiem wpływ zarówno choroby, jak i przyjmowane leki. Dobrze jest regularnie badać zwierzę, by wykryć schorzenie na wczesnym etapie rozwoju.