Reklama

choroba nerek
© Shutterstock

Niewydolność nerek u kota: jakie są objawy i sposoby leczenia?

Przez Jacek P. Narożniak Redaktor

aktualizacja dnia

Koty, bardziej od psów, są podatne na schorzenia nerek. Dlatego każdy opiekun mruczącego czworonoga powinien zwracać uwagę na sygnały, które mogą świadczyć o chorobach tego narządu u swojego pupila. Czym jest niewydolność nerek u kota? Jakie objawy świadczą o tym, że kot ma chore nerki? 

Nerki to parzysty narząd, położony po grzbietowej stronie ciała, po obu stronach lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Nerki pełnią niezwykle ważną funkcję – usuwają z organizmu produkty przemiany materii.

Niestety koty są podatne na schorzenia tego narządu. Na czym polega niewydolność nerek u kotów, jakie są objawy i co robić by uniknąć choroby u naszego pupila?

Czym jest niewydolność nerek u kota?

Chore nerki u kota to ogromny problem. Wyobraźmy sobie wielką fabrykę, która przetwarza i produkuje różne rzeczy, przy okazji wytwarzając – co jest nieuniknione – liczne odpady.

Wiele z tych związków ma toksyczne działanie, dlatego muszą być jak najszybciej usunięte z organizmu. I tu z pomocą przychodzą nerki. Zbędne produkty przemiany materii wędrują wraz z krwią do nerek, gdzie zostają odfiltrowane, zamienione w mocz i wydalone.

Pomyślmy teraz sobie, co by się stało, gdyby ta „oczyszczalnia” przestała funkcjonować? Organizm zacząłby być systematycznie zatruwany!

Tak właśnie dzieje się, gdy nerki kota przestają pracować prawidłowo. Czasami jest to stan przejściowy, ale – niestety – u większości naszych mruczących pupili jest to trwały problem. Mówimy wówczas o przewlekłej niewydolności nerek u kota. Jest to jedna z najczęstszych chorób nerek u kotów.

Dużo rzadziej mamy do czynienia z tzw. ostrą niewydolnością nerek u kotów, czyli nagłym upośledzeniem czynności tego narządu. Czasami u naszych pupili występuje też wrodzona niewydolność nerek, związana z wadami rozwojowymi powstałymi w okresie embrionalnym.

Przyczyny niewydolności nerek u kota

Lista przyczyny chorób nerek u kotów jest bardzo długa. 

Wśród przyczyn przewlekłej niewydolności nerek (mocznicy) wymienia się między innymi takie choroby, jak infekcje bakteryjne, zapalenie trzustki u kota lub cukrzyca.

Uważa się też, iż ta choroba nerek u kota może być skutkiem zbyt małej podaży wody – niestety wiele kotów mało pije, gdyż jako zwierzęta pochodzące z suchego klimatu przystosowały się do czerpania wody z pożywienia. Zdarza się to szczególnie często w przypadku kotów sterylizowanych, u których spada aktywność, a co za tym idzie, pragnienie. Dorosły kot powinien wypijać około szklanki wody dziennie.

U źródeł przewlekłej niewydolności nerek u kota leżeć może też stres, na który nasi pupile są bardzo podatni. Problemy ze zdrowiem zdarzają się najczęściej futrzaków przebywających w schroniskach, w których – co by tu nie mówić – nie mają zbyt komfortowych warunków życia, mimo opiekunów.

Kolejną istotną przyczyną jest zła dieta. Podawanie kotu niskiej jakości karmy, zwłaszcza karmy suchej (pozbawionej wody) i ubogiej w dobrze przyswajalne białko, obciąża nerki zwierzęcia i przyczynia się do rozwoju chorób tego narządu.

Niewydolność nerek może również wynikać z dziedzicznych wad w budowie oraz uszkodzeń powstałe w okresie płodowych.

Do ostrej niewydolność nerek u kota dochodzi z kolei głównie wskutek działania toksycznych związków, które dostały się do organizmu zwierzęcia.

Mogą to być szkodliwe dla niego leki, które nierozważnie mu podaliśmy, ale również niektóre środki czystości, preparaty owadobójcze lub trutki na gryzonie oraz trujące dla kota gatunki roślin.

Ostra niewydolność nerek u kotów, choć ogólnie mówiąc uleczalna, może prowadzić to przewlekłej formy tej choroby, jeśli doszło do nieodwracalnego uszkodzenia nerek.

Niewydolność nerek u kota - objawy

kot pije
©Shutterstock

Otra niewydolność nerek u kota rozwija się stosunkowo szybko, w ciągu kilku dni.

U naszego pupila możemy zauważyć:

 • oddawanie moczu częściej niż zwykle, 
 • brak apetytu,
 • wymioty,
 • biegunkę,
 • odwodnienie (suche dziąsła i nieelastyczną skórę), 
 • z kociej mordki wydobywać też może brzydka woń, co jest skutkiem gromadzenia się mocznika w krwi.

Gdy tylko zauważymy u pupila któryś z tych objawów, nie zwlekajmy z wizytą u weterynarza. Czas odgrywa tu ważną rolę – im później podejmiemy leczenie, tym większe są uszkodzenia nerek i mniejsze szanse na całkowity powrót do zdrowia!

Przewklekła niewydolność nerek u kota (mocznica), to choroba, która przez dłuższy czas może przebiegać bez żadnych objawów. Czasami, gdy wreszcie zaczynamy dostrzegać, że z naszym podopiecznych dzieje się coś niedobrego, choroba jest już w bardzo zaawansowanym stanie.

Symptomy przewlekłej niewydolności nerek u kota są podobne do tych, które występują w ostrej wersji tego schorzenia. Z tą różnicą, że rozwijają się one stopniowe. Nasz pupil staje się apatyczny, powoli traci na wadze, czasami wymiotuje, może więcej pić i częściej oddawać mocz.

Spośród innych objawów, które towarzyszą przewlekłej niewydolności nerek wymienia się również:

 • niedokrwistość,
 • tendencje do krwawień,
 • drgawki,
 • zaburzenia świadomości,
 • zaburzenia czucia kończyn,
 • wapnienie miękkich tkanek,
 • zwyrodnienia kości,
 • niedoczynność przytarczyc,
 • podwyższone ciśnienie krwi oraz świąd.

Oczywiście w tej chorobie nerek u kota również mamy do czynienia z postępującą mocznicą.

Chore nerki u kota są diagnozowane na podstawie badania krwi i moczu. Wykaże ono stężenie mocznika w krwi oraz stosunek białka kreatyniny w moczu. Stosuje się też badania USG i RTG.

Leczenie przewlekłej niewydolności nerek u kota

Leczenie przewlekłej niewydolności nerek obejmuje stosowanie właściwej diety u kota, wyrównanie kwasicy metabolicznej i odpowiednie nawodnienie pacjenta. Częsta kontrola parametrów krwi pozwala regulować poziom fosforu, potasu oraz wapnia.

Należy również przeciwdziałać niedokrwistości oraz łagodzić objawy ze strony przewodu pokarmowego. 

W przypadku przewlekłej niewydolności nerek u kotów największym problemem jest to, że objawy te mogą rozwijać się przez wiele lat. Ogromne znaczenie mają więc okresowe badania, które pozwolą wykryć chorobę we wczesnym etapie rozwoju. Ta choroba nerek u kota jest co prawda nieuleczalna, ale dzięki prawidłowej opiece możemy znacznie poprawić jakość życia pupila.

Odpowiednio wczesne wykrycie niewydolności nerek u kota i rozpoczęcie leczenia daje duże rokowania na cofnięcie się objawów. Możemy zapobiec również dalszej degradacji tych niezmiernie ważnych organów.

Dieta dla kota z niewydolnością nerek

Niezbędnym elementem terapii przewlekłej niewydolności nerek u kotów jest dieta. Lekarze weterynarii zalecają podawanie dobrej jakości karm dla kotów z chorymi nerkami.

Charakteryzują się one między innymi obniżoną zawartością fosforu oraz podniesionym poziomem potasu i wapnia.

W walce z chorobami nerek u kota ogromna znaczenie ma profilaktyka. Degradacji tego narządu nie da się już cofnąć. Ważnym elementem zapobiegania rozwojowi choroby jest odpowiednia dieta kota!

Bardzo istotne jest również to, by kot przyjmował wystarczająco dużo wody. Niestety, wielu z naszych mruczących podopiecznych nie chce pić. Ma to zapewne związek z tym, że wywodzą się z suchego klimatu, więc przystosowały się do wykorzystywania wody zawartej w pożywieniu.

Należy również dbać o ogólny stan zdrowia kotów. Na organ ten mają bowiem wpływ zarówno choroby, jak i przyjmowane leki. Dobrze jest regularnie badać zwierzę, by wykryć schorzenie na wczesnym etapie rozwoju.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?