Reklama

Dlaczego kot wymiotuje? Poznaj możliwe przyczyny

chory kot
© Shutterstock

Gdy kot wymiotuje (np. pianą lub żółcią), dla opiekuna może to być pierwszy sygnał ostrzegawczy. Pamiętajmy, aby nie pozostawać obojętnym wobec takiego stanu naszego zwierzaka i poszukać przyczyn.

Przez Martyna Szkołyk

aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:51

Wymioty to odruch obronny organizmu, który gwałtownie pozbywa się treści żołądkowej poprzez silne skurcze mięśni. Najczęściej są one poprzedzone złym samopoczuciem i nudnościami — koty często wówczas miauczą w charakterystyczny sposób, ślinią się i są zaniepokojone. Poruszają się ostrożnie, a właściciel może zaobserwować regularne skurcze mięśni brzucha u pupila. Wymioty mogą mieć różne przyczyny — czasem to jeden z objawów choroby — dlatego ważne jest, aby opiekun zwierzęcia nie ignorował tego zachowania i wiedział, dlaczego kot zachowuje się w ten sposób.


Dlaczego kot wymiotuje i co to oznacza?

©Shutterstock

Wymioty u kota to złożony temat. Mogą być naturalnym, niegroźnym zjawiskiem spowodowanym przez kule włosowe lub objawem zaburzeń czy chorób. Dodatkowo inne przyczyny wymiotów mogą pojawić się u kotów wychodzących i tych przebywających wyłącznie w domu. Przyczyny wymiotów u kota to:


Kule włosowe

Ich powstawanie jest naturalnym zjawiskiem. Zwierzaki pielęgnują swoje futerko, regularnie je wylizując. Podczas tych zabiegów połykają ponad połowę włosów. Dlatego wiele kotów (zwłaszcza długowłosych) wymiotuje regularnie, co kilkanaście dni i nie jest to powód do obaw. Czasem możemy zaobserwować, że kot specjalnie zjada liście roślin doniczkowych lub trawę, by wywołać wymioty i pozbyć się kul drażniących śluzówkę żołądka.

Aby ograniczyć wymioty spowodowane przez kule włosowe, czyli pilobezoary, warto regularnie czesać kota, by pozbyć się nadmiaru sierści oraz kupić zwierzakowi karmę zapobiegającą powstawaniu kul włosowych w układzie pokarmowym. W dobrych sklepach zoologicznych oraz w lecznicach weterynaryjnych znajdziemy także specjalne pasty, które regularnie podawane kotu mogą ograniczyć problem kul włosowych.


Przejedzenie lub nagła zmiana diety

Błędy żywieniowe mogą prowadzić do tego, że kot wymiotuje po jedzeniu strawioną treścią żołądkową. Przyczyną może być podawanie zbyt dużej ilości karmy lub łapczywe pobieranie pokarmu, podczas którego kot nałyka się powietrza. W takiej sytuacji właściciel powinien ograniczyć kotu dawki żywieniowe lub karmić kota częściej, ale mniejszymi porcjami.

Nagła zmiana karmy dla kota również może powodować wymioty, dlatego należy stopniowo zmieniać koci jadłospis, mieszając starą karmę z nową i stopniowo zwiększając proporcje nowej. Taki proces powinien trwać przynajmniej kilka dni.

Więcej o tym jak bezpiecznie zmienić kocią dietę, przeczytasz tutaj.


Ciało obce w przewodzie pokarmowym

Koty są ciekawskie i mają silny instynkt łowiecki, dlatego często zdarza im się połknąć coś niejadalnego — sznurek, nitkę lub drobny przedmiot. Odruch wymiotny jest próbą pozbycia się ciała obcego, które zalega w przewodzie pokarmowym i może prowadzić do jego uszkodzenia, dlatego konieczne jest szybkie zabranie pupila do lecznicy, zwłaszcza jeśli kot wymiotuje krwią, co może oznaczać, że doszło do perforacji jelita.


Choroby przewodu pokarmowego, choroby zakaźne i inne

Powtarzające się zwracanie treści pokarmowej może być jednym z objawów choroby, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne niepokojące objawy. Najczęściej konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, by określić, dlaczego kot wymiotuje żółcią lub pianą.

Lekarze weterynarii podkreślają, że wymioty mogą być symptomem chorób związanych z układem pokarmowym (np. zaburzeniami w funkcjonowaniu żołądka, jelita cienkiego lub jelita grubego), ale mogą sygnalizować inne schorzenia, takie jak zapalenie gardłą, cukrzyca, ropomacicze, zatkanie dolnych dróg moczowych czy niewydolność wątroby, a nawet groźna wirusowa choroba — panleukopenia (zwłaszcza u kotów do szóstego miesiąca życia).


Zatrucie

Jeśli kot wymiotuje krwią lub mamy podejrzenie, że zjadł coś niedozwolonego, należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Zdarza się, że koty wychodzące zjedzą mysz lub szczura, który wcześniej znalazł trutkę, co jest szczególnie niebezpieczne dla naszego pupila. Z kolei koty niewychodzące czasem nadgryzą liście trujących roślin doniczkowych. Przyczyną zatrucia mogą być także substancje chemiczne (np. detergenty), owady lub pająki.


Pasożyty

Wymioty u kota mogą być objawem zarobaczenia organizmu, czyli obecności pasożytów wewnętrznych. Bardziej narażone inwazję pasożytów są koty wychodzące, ale zwierzęta przebywające wyłącznie w domu także mogą się nimi zarazić, dlatego ważne jest regularne odrobaczanie zwierzęcia. Przy silnym zarobaczeniu w wymiotach możemy zauważyć pasożyty, np. glisty kocie. Dodatkowym sygnałem ostrzegawczym jest apatyczność, pogorszenie wyglądu sierści, biegunki i częste wymioty. Więcej o robakach u kota przeczytasz w tym artykule.


Choroba lokomocyjna

Wymioty podczas podróży są spowodowane zaburzeniami błędnika. Koty są zazwyczaj domatorami, bardzo przywiązanymi do codziennych rytuałów i wrażliwymi na zmiany. Sprzeczne bodźce, które mózg otrzymuje od ciała (pozostającego bez ruchu) i wzroku (który informuje, że kot przemieszcza się w dużym tempie), mogą skutkować wymiotami. To uciążliwe dla kota i właściciela, ale niegroźne zjawisko. Jeśli planujemy dłuższą podróż, warto zaopatrzyć pupila w leki na chorobę lokomocyjną, które przepisze weterynarz — nigdy nie podajemy ich bez wcześniejszej konsultacji i nie korzystamy z ludzkich leków! 

Aby ograniczyć ryzyko wymiotów spowodowanych chorobą lokomocyjną, warto od małego przyzwyczajać kota do podróży oraz nie podawać posiłku kilka godzin przed planowaną podróżą.


Inne przyczyny wymiotów

Częstym powodem wymiotów podczas jazdy samochodem lub nowej sytuacji jest lęk — koty reagują na duży stres zwróceniem treści żołądka. Zwierzę może wymiotować także z powodu leczenia farmakologicznego — taką sytuację należy zgłosić lekarzowi weterynarii, bo może oznaczać nietolerancję stosowanych leków.


Kot wymiotuje — kiedy udać się do weterynarza?

©Shutterstock

Długotrwałe, uporczywe wymioty mogą prowadzić do odwodnienia i niedożywienia, często są także objawem groźnych chorób. Dlatego tak ważne jest, aby właściciel obserwował swojego zwierzaka i wiedział, kiedy zareagować. Jednorazowe wymioty spowodowane przejedzeniem, jazdą samochodem lub stresem, a także zwrócenie kul włosowych możemy zignorować, jeśli pojawiają się od czasu do czasu. Warto zastosować wtedy działania zapobiegawcze, by takie sytuacje pojawiały się jak najrzadziej.

Powtarzające się zwracanie pokarmu, a zwłaszcza wymiotowanie krwią lub żółcią, któremu towarzyszą inne objawy, należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem weterynarii. Niepokojące sygnały, które powinny nas zaalarmować, to m.in.: 

  • osowiałość 
  • brak apetytu 
  • biegunka 
  • wychudzenie 
  • pogorszenie stanu sierści
  •  większe lub mniejsze spożycie wody
  • obecność krwi, pasożytów, ciał obcych lub żółci w wymiotach

Przed wizytą w lecznicy warto zadzwonić i skonsultować objawy z lekarzem weterynarii. Możemy dostać zalecenie, aby nie karmić kota przed przyjazdem — wtedy możliwe będzie szybkie wykonanie badań lub nawet operacji. Pamiętajmy, że wczesna diagnoza znacznie zwiększa szansę na skuteczne leczenie.