Reklama

zmiana diety kota
© Shutterstock

Jak zmienić bezpiecznie zmienić lub wprowadzić nową karmę dla kota?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Nie bez przyczyny właściciele kotów często zadają sobie to pytanie, na różnych etapach życia swojego pupila. Każde zwierzę ma inne potrzeby, w zależności od wieku, temperamentu, stylu życia… a pokarm należy dostosować do jego wymagań, co niesie za sobą zmianę diety. Przeczytaj, jak zmienić kotu karmę.

 

Ponieważ koci organizm łatwo przyzwyczaja się do regularnego otrzymywania tego samego pożywienia, zmiana diety może powodować nietolerancję pokarmową i niestrawność oraz biegunki.

Zmiana karmy u kota - okrez przejściowy

Okres przejściowy przy zmianie karmy u kota pozwala na stopniową zmianę diety w sposób łagodny dla przewodu pokarmowego. Istotnie, przewód pokarmowy (żołądek, jelito, wątroba), przyzwyczajają się do trawienia danego rodzaju pożywienia. Im bardziej specyficzną karmę spożywa zwierzę, tym gorzej będzie trawić inne pokarmy i tym trudniej doświadczy ewentualnej zmiany diety. Natomiast im bardziej zróżnicowana dieta kota, tym łatwiej ją zmienić.

Większość kotów jest karmiona gotowymi karmami, co ma wiele zalet (pod warunkiem, że jest to karma dobrej jakości) - dobre karmy zapewniają dietę zbilansowaną pod względem składników odżywczych. Różnorodność składników uzależniona jest od rodzaju karmy.

Mamy dwa podstawowe rodzaje: karma sucha (chrupki) i mokra (pasztety i galaretki), które różnią się głównie zawartością wody (15% w przypadku chrupek, 85% w przypadku karm mokrych). 

Z reguły bez problemu przebiega zmiana kociej diety w ramach tego samego rodzaju karmy (np. zmiana jednego rodzaju chrupek na inne). Natomiast trudna dla przewodu pokarmowego może się okazać zamiana diety np. mokrej z suchą i taka zmiana wymaga od nas szczególnej ostrożności.

Zmiana  karmy u kota krok po kroku

Jest to kwestia stopniowego podawania kotu nowej karmy, tak aby przewód pokarmowy mógł się do niej przyzwyczaić (np. zacząć produkować enzymy niezbędne do trawienia nowych składników odżywczych).

Należy mieszać starą karmę z nową, stopniowo zwiększając proporcje nowej, aż do całkowitego wprowadzenia nowej diety. Najlepiej, żeby taki okres przejściowy trwał około dziesięciu dni.

Często stosuję się np. następujący schemat:

  • 2/3 starej karmy, 1/3 nowej przez 3 dni
  • pół na pół nowej i starej karmy przez 3 dni
  • 1/3 starej karmy, 2/3 nowej karmy przez 3 ostatnie dni
  • całkowite przejście na nową karmę

Przy każdej zmianie kociej diety należy pamiętać o okresie przejściowym! Nawet, jeśli w przeszłości zwierzę było na danej diecie, organizm musi na nowo przyzwyczaić się do trawienia, a do tego konieczny jest okres przejściowy.
 
W tym czasie można również stosować probiotyki. Są to suplementy diety, które wprowadzają  do przewodu pokarmowego drobnoustroje, tzw. "dobre bakterie", dzięki którym okres przejściowy będzie przebiegał łagodniej i bez problemów żołądkowych.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?