Reklama

Sucha czy mokra karma dla kota? Którą z nich wybrać?

dwa jedzące koty © Shutterstock

Zarówno mokre karmy dla kotów, jak i suche mają swoje wady i zalety. Która z nich będzie najlepsza dla Twojego kota? Czy są uniwersalne zasady dotyczące prawidłowego żywienia kotów jednym lub drugim rodzajem karmy? A może najlepiej mieszać oba rodzaje?

Przez Karolina Hołda

aktualizacja dnia

Karmy komercyjne dla kotów można sklasyfikować wg zawartości wody:

  • karmy suche (<14%)
  • karmy mokre/wilgotne (<60%)
  • karmy półwilgotne (14-59%) – głównie przekąski.

Karmy wilgotne mogą być korzystne dla kotów ze skłonnościami do chorób dolnych dróg moczowych i nadwagi. Z kolei karmy suche dostarczają składników odżywczych w małej objętości i można je stosować z łatwością w zabawkach interaktywnych.

Sucha czy mokra karma dla kota - czym się różnią?

Karmy wilgotne dla kotów są gotowane w wysokich temperaturach, a dokładnie - poddawane procesowi sterylizacji, tak jak większość konserw w puszkach, saszetkach czy szalkach dla ludzi. Dzięki temu, zanim karma mokra zostanie otwarta, ma dłuższą datę przydatności niż karma sucha. Natomiast po otwarciu opakowania psuje się dużo szybciej niż sucha. 

Karma mokra jest droższa niż sucha w przeliczeniu na kalorie. Wyższa cena i fakt, że mokra karma szybciej się psuje, zmniejsza ryzyko przekarmienia, co w przypadku suchych karm zdarza się często.

Karmy mokre dostępne są w kilku formach, takich jak: musy, filety mięsne, kawałki w sosie i w galarecie.

Karmy suche dla kotów powstają najczęściej w procesie ekstruzji, ale mogą być także pieczone lub tłoczone na zimno. Wymagają obecności skrobi (węglowodanów), aby nadać kształt i odpowiednią teksturę granulce.

Zalety mokrej karmy dla kota

©Shutterstock

Zdrowie dolnych dróg układu moczowego

Karmy mokre, dzięki wysokiej zawartości wody, sprzyjają produkcji mniej skoncentrowanego moczu. Bardziej rozcieńczony mocz jest korzystny dla zapobiegania kamicy moczowej. 

Zapotrzebowanie kotów na wodę to około szklanki dziennie (250ml).

Jeśli kot je wyłącznie mokrą karmę o wilgotności 80% (250-300g), zapotrzebowanie na płyny zostaje zapewnione przez pokarm. Przy podawaniu suchych karm kot musi wypić dodatkową wodę z miski. Wiele badań wskazuje, że koty żywione tylko suchą karmą, spożywają całościowo mniej wody.

Odchudzanie i utrzymanie prawidłowej masy ciała

Jako, że woda nie dostarcza kalorii, mokre karmy są mniej skoncentrowane pod względem energii. Karmy suche mogą być nawet czterokrotnie bardziej kaloryczne. Typowe karmy suche dostarczają 3-4 kcal/g (niektóre nawet więcej), podczas gdy mokre zawierają 0,8-1,5 kcal/g (produkty typu light jeszcze mniej). Ze względu na większą objętość i niską gęstość energetyczną karmy mokre mogą być pomocne w odchudzaniu lub zapobieganiu otyłości. 

Podawanie mokrej karmy jest korzystniejsze dla kotów z tendencją do nadwagi, ponieważ nie jest możliwy stały dostęp do tego rodzaju pokarmu. Również porcjowanie dziennej dawki może być łatwiejsze. Większość właścicieli podaje suchą karmę „do woli” lub odmierza ją w kubku-miarce od producenta, który to sposób jest niedokładny i skutkuje przekarmianiem.  

Smakowitość

Karmy mokre uznawane są na bardziej smakowite niż suche. Zawierają więcej tłuszczu, który zwiększa smakowitość, ponieważ jest nośnikiem zapachu. Mają także więcej białka w porównaniu do suchych, a jest to składnik, który koty uznają za szczególnie atrakcyjny.

Karmy te są także bardziej aromatyczne. Karmy mokre, ze względu na delikatną teksturę, mogą być także pomocne dla kotów z brakami w uzębieniu, które powodują trudności w gryzieniu twardych granulek suchej karmy.  

Zalety suchej karmy dla kota

Wygoda 

Główne zalety karmy suchej to ogólna wygoda stosowania, łatwość podawania i koszt. Miliony kotów na świecie są żywione suchą karmą (jako wyłącznym pokarm lub w połączeniu z innym pożywieniem) i mogą wieść długie i zdrowe życie.

Sucha karma pozwala na żywienie ze stałym  dostępem do pokarmu, ponieważ może być pozostawiana w misce na dłuższy czas. Niektóre koty preferują „pojadanie” pokarmu w ciągu dnia, zamiast konkretnych pór posiłków. Jest to główna metoda żywienia.

Suche karmy są wygodniejsze przy stosowaniu zabawek interaktywnych jako sposobu na urozmaicenie środowiska i dostarczenie stymulacji umysłowej zwierzęciu.

©Shutterstock

Wyższa gęstość energetyczna

Suche karmy mają wyższą gęstość energetyczną niż mokre. Może to być problemem dla kotów, które nie potrafią samodzielnie regulować swojego zapotrzebowania energetycznego. Dowodem tego jest występowanie otyłości u wielu kotów. Jednak dla zwierząt wychudzonych lub o dużym zapotrzebowaniu pokarmowym sucha karma dostarcza energii i składników odżywczych w skoncentrowanej,  małej objętości.

Zdrowie jamy ustnej a dieta

Istnieją suche karmy oraz przekąski mogące mieć korzystny wpływ na zdrowe zęby i dziąsła. Zmniejszają tworzenie kamienia (efekt kosmetyczny) lub spowalniają kumulację płytki nazębnej (głównie poprzez mechaniczne ocieranie o zęby). Jednak nie wszystkie suche karmy mają odpowiednią teksturę krokietów i właściwości usuwające osad nazębny. A nawet jeśli mają, nie działają na całej powierzchni zębów.

Brakuje rozstrzygających danych, które wskazałyby przewagę suchej karmy nad mokrą w kontekście zdrowia jamy ustnej.

W każdym razie najlepszym sposobem zapobiegania problemom dentystycznym jest szczotkowanie zębów

Jeśli chcesz stosować karmy, które spowolnią gromadzenie się płytki nazębnej, wybierz produkty, których skuteczność została potwierdzona klinicznie.

Sucha czy mokra karma dla kota - czy można je łączyć?

Karmy dla kotów różnią się nie tylko wilgotnością i teksturą, ale także składem.

Karmy wilgotne prawie wcale nie zawierają węglowodanów, podczas gdy suche niekiedy w dużym odsetku składają się z surowców roślinnych. Oznacza to, że każdy z tych produktów będzie wymagał innych warunków do efektywnego trawienia. Z tego względu odradza się łączenie karmy mokrej i suchej w jednym posiłku.

Najlepiej jest podawać każdy rodzaj karmy w oddzielnych posiłkach.

Ponadto zmieszanie suchej karmy z mokrą w jednej misce powoduje utratę walorów dentystycznych tej pierwszej.

Bez względu na to, który rodzaj karmy wybierzesz, upewnij się, że jest to produkt wysokiej jakości, zapewniający kotu wszystkie niezbędne składniki odżywcze (o tym, jak wybrać dobrą karmę przeczytasz tutaj).

Żywienie mieszane – w jakich proporcjach podawać kotu karmę mokrą i suchą?

Nie ma jednoznacznych wytycznych co do propocji obu rodzajów karm w kociej diecie. Niektórzy specjaliści sugerują, że optymalny stosunek energii zawartej w karmie mokrej i suchej w diecie kota to 60:40. Oznacza to, że kotu ważącemu 4 kg należy dziennie podawać ok. 150 g mokrej karmy i ok. 20 g karmy suchej. 

W praktyce podaje się zazwyczaj saszetkę lub małą puszkę karmy mokrej, a resztę dawki pokarmowej pokrywa karma sucha.

Dzięki temu po otwarciu opakowania karmy mokrej zostanie ono zużyte w ciągu jednego dnia.

O tym, jak z łatwością podzielić posiłki na kilka w ciągu dnia przeczytasz tutaj: "Jak często należy karmić kota?".

Kocięta powinny otrzymywać pokarm o różnych teksturach, a więc dostawać zarówno suchą, jak i mokrą karmę.

Pozwala to zminimalizować wystąpienie zjawiska neofobii (czyli niechęci do nieznanych pokarmów) w późniejszym życiu. Dzięki temu wszelkie zmiany kociej diety będą łatwiejsze do przeprowadzenia. 

Bez względu na to, jaki model żywienia wybierzemy, należy zwrócić szczególną uwagę na ilość podawanej karmy, aby zapobiec nadmiernemu wzrostowi masy ciała pupila. 

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz