Reklama

karma dla kota
© Shutterstock

Karma dla kota: jak wybrać najlepszą?

Przez Dorota Pietrzyk

aktualizacja dnia

Każdy świadomy i troskliwy opiekun kota stara się zapewnić mu to, co najlepsze. Jednym z podstawowych aspektów opieki nad zwierzęciem jest jego właściwe i zbilansowane żywienie. Koty, w porównaniu do psów, zostały znacznie później udomowione. Między innymi dlatego ich potrzeby i nawyki żywieniowe są bardziej zbliżone do dzikich przodków. Udomowione koty pozostały drapieżnikami i bezwzględnymi mięsożercami, dlatego podstawą ich pożywienia musi być mięso

Oprócz tego, istnieje jednak szereg elementów, które mają wpływ na to, czy dana karma jest wysokiej jakości i czy zawiera wszystkie niezbędne wartości odżywcze. Dowiedz się jaki jest podział karm i w jaki sposób dokonując zakupu rozpoznać karmę dobrej jakości. 

Rynek karm gotowych dla kotów 

Segment akcesoriów i karm dla zwierząt to ogromy rynek pełen różnorodnych produktów, który w Polsce nadal rozwija się bardzo szybko.

Gotowe karmy dla kotów dzieli się na:

  • karmy pełnoporcjowe bytowe dla kotów - przeznaczone dla zdrowych zwierząt, bez szczególnych i indywidualnych wymagań dietetycznych wynikających głównie z ich stanu zdrowia i/lub etapu życia;
  • karmy weterynaryjne dla kotów - przeznaczone dla zwierząt o szczególnych wymaganiach, np. w przypadku kotów często jest to występowanie tzw. kamieni/piasku w układzie moczowym, ale także dolegliwości związane z układem pokarmowych, okres laktacji lub rekonwalescencji po urazach czy złamaniach; 
  •  uzupełniające czyli suplementy i przysmaki.

Karmy weterynaryjne powinny być podawane tylko w konsultacji z dietetykiem lub lekarzem weterynarii. Karma pełnoporcjowa jest gotowym zbilansowanym produktem, zawierającym wszelkie niezbędne składniki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania kociego organizmu. Nie wliczamy tutaj wody, do której kot powinien mieć zawsze stały dostęp.  

najlepsza karma dla kota
©Shutterstock

Mokre i suche karmy dla kota

Sposób wytwarzania karm jest jednym z głównych wyznaczników ich podziału. Najpopularniejszymi karmami są: karmy wilgotne (mokre), suche oraz półwilgotne. Do kotów, i ich opiekunów, skierowane są najczęściej dwie pierwsze z wymienionych, a wśród nich znajdziemy produkty dedykowane dla kotów w różnym wieku i o różnych potrzebach. 

Sucha karma dla kota 

Karmy suche zawierają przeciętnie 10-11% wody. Jej minimalna zawartość nie jest określana, zwykle karmy zawierają jej nie mniej niż 3%-6%.  Z ich istotnych zalet należy wymienić bezproblemowe przechowywanie i podawanie karmy kotu, która nie zepsuje się np. leżąc cały dzień w misce podczas upalnych dni. Kaloryczność karmy suchej jest wyższa niż wilgotnej i wynosi przeciętnie 4 kcal na 1 g. produktu.

Mokra karma dla kota 

Karma wilgotna to przeciętnie 1 kcal w 1 g. Jest to informacje niezwykle istotna zwłaszcza w dwóch przypadkach gdy:

  • mamy w domu kota „łakomczucha”, który wydaje się być zawsze głodny i chętnie zjadłby prawie każdą ilość karmy, 
  • musimy odchudzić naszego kota
  • kot odczuwa ból podczas gryzienia, związany np. ze stanem zapalnym przyzębia.

Podając mokrą karmę, zapewniamy wymagane zapotrzebowanie kaloryczne w większej objętości podawanego posiłku. Dzięki temu kot ma uczucie sytości, możemy także karmić kota częściej porcjami, które będą dla niego satysfakcjonujące, a miękkie kawałki powodują mniejszy dyskomfort. Karmy mokre jak sama nazwa wskazuje, mają wysoką zawartość wody, która oscyluje na poziomie 70%-83%. Jest to kolejna ważna informacja - wiele kotów jest odwodnionych ponieważ wykazują niechęć do pobierania wody bezpośrednio z miski.

Stosując karmę mokrą znacznie zmniejszamy ryzyko odwodnienia kota, warto także dodatkowo dolewać do karmy dla kota wodę aby podnieść jej poziom w organizmie. W odróżnieniu do karm suchych charakteryzuje je niska zawartość węglowodanów, których koty niewiele potrzebują w swojej diecie.  

Węglowodany występują głównie w zbożach i w taki sposób są opisywane w składzie karmy. Karmy mokre przybierają różne formy, gdzie najpopularniejsze są trzy: kawałki w sosie, kawałki w galarecie oraz pasztet. Konsystencja karmy nie ma związku z jej składem, wybór więc zależy wyłącznie od upodobań naszego pupila.  

Najdroższa i najtańsze karma dla kotów

Zauważalny jest także podział w nazewnictwie nawiązujący do potencjalnej jakości karm, a tym samym ich segmentację: karmy ekonomiczne, karmy premium i karmy superpremium. Podział ten jest umowny, wprowadzony przez samych producentów i nie ma odzwierciedlenia w regulacjach prawnych. Nie znaczy to jednak, że nie ma między nimi żadnych różnic.
 

  • Karmy ekonomiczne -  są to najtańsze karmy dla kotów, łatwo dostępne, ale ich składniki bywają gorszej jakości. Nie zawierają także dodatków funkcjonalnych, np. wpływających na poprawę jakości i wyglądu okrywy włosowej czy dostosowanych do wieku kota. To pełnowartościowe karmy, ale o podstawowej recepturze i możliwej gorszej przyswajalności.
  • Karmy premium – skierowane są do właścicieli, którzy szukają czegoś więcej niż podstawowe zapotrzebowanie w składniki odżywcze. Także są pełnoporcjowe i zbilansowane oraz dodatkowo zawierają składniki funkcjonalne, które wspomagają organizm np. w okresie wzrostu, kotki w ciąży, kotów starszych, jakość sierści. Składniki karm są wyselekcjonowane i sprawdzone, oraz cechują się wysoką przyswajalnością.  Receptura karm jest zamknięta, co oznacza, że producent nie może zmienić składu w zależności od zmiany cen poszczególnych składników i każda kolejna seria karmy ma stałą recepturę i skład. Cena tych karm dla kotów jest wyższa od karm ekonomicznych, a zakup ich możliwy jest głównie w sklepach zoologicznych. 
  • Karmy superpremium – to najdroższe karmy dla kotów, choć różnica między nimi a segmentem premium nie jest wyraźnie zauważalna. Produkt określany mianem „superpremium” posiada wszystkie cechy karmy dla kotów premium, powinien być najwyższej jakości i łatwoprzyswajalny. Ten segment drogich karm dla kotów nie jest dostępny w sklepach spożywczych, kupimy ją głównie w wyspecjalizowanych sklepach zoologicznych lub gabinetach weterynaryjnych. Opakowania karm mają szeroką gramaturę, a  ich cena jest najwyższa z wymienionych. 

Najlepsza karma dla kota, czyli jaka?

Jaka karma dla kota będzie więc najlepsza? Oprócz dokładnego czytania etykiet, przede wybierzmy taką karmę, która będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb naszego kota, których wyznacznikiem są: wiek, ewentualne choroby/schorzenia, aktywność oraz stany szczególne, takie jak: ciąża, laktacja, rekonwalescencja

Warto umieć czytać informacje na  opakowaniach i poświęcić na to chwilę, aby mieć pewność, że wybór karmy jest optymalnym dla naszego kota. Naprawdę nie jest to takie trudne jakby się mogło wydawać. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości zachęcam do zadawania pytań. 

Autor: Julia Bradnerska 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?