Reklama

Jak zachęcić kota do picia wody? 9 sprawdzonych sposobów

kot przed miskami z jedzeniem i wodą © Shutterstock/ Autor: Pixel-Shot

Czy wiesz, że wiele domowych mruczków nie pije na co dzień wystarczającej ilości wody? To niepokojąca informacja, bo skutki zbyt małej podaży płynów mogą być poważne. Nie ułatwia zadania niechęć do miseczki z wodą wykazywana przez niejednego kota. Co robić?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

aktualizacja dnia

Organizm kota składa się w 2/3 z wody. Odpowiednia podaż płynów jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia. Schorzenia układu moczowego to jeden z głównych problemów, z którymi borykają się koty, które nie przyjmują odpowiedniej ilości płynów.

Odpowiedniej – czyli ok. 40–50 ml dziennie na kilogram masy ciała. Przykładowo kot o masie 5 kg powinien wypić codziennie szklankę wody. Oczywiście część tego płynu może się znaleźć w samym pokarmie.

Bardzo groźna dla kota jest już utrata 10–15% wody z organizmu. Takie odwodnienie prowadzić może nawet do śmierci zwierzęcia.

Dlaczego koty mało piją?

Najbliżsi kuzyni kotów domowych, w tym przodek mruczków – kot nubijski – żyją głównie na obszarach suchych bądź sezonowo suchych. Zwierzęta te musiały przystosować się do częstego niedostatku wody – dlatego większość potrzebnych do życia płynów pobierają z upolowanych zwierząt. Mieszkaniec pustyń, kot arabski, w ogóle nie musi pić wody, aby przeżyć!

Wiele kotów domowych nie zmieniło się pod tym względem – mają małe poczucie pragnienia, a czasem wręcz odmawiają picia wody z miseczki. W warunkach domowych może to być jednak problemem.

Warto wiedzieć, że czasem to nie „wodowstręt” kota ma wpływ na to, że niechętnie pije, ale inne czynniki:

 • jakość podawanej wody,
 • rodzaj lub umiejscowienie miski
 • czy wreszcie fakt, że część mruczków do tej pory nie żywi zaufania do wody stojącej.

Przodkowie kotów domowych w miarę możliwości instynktownie wybierali wodę pochodzącą z rzek czy strumyków – wodę bieżącą, która jest bardziej świeża niż woda stojąca. Koty te ponadto nie jedzą przy wodopoju – również tu instynkt podpowiada im, że woda skażona resztkami mięsa może być niezdatna do picia. 

Jak zachęcić kota do picia wody?

Próbując więc „namawiać” kota do picia, warto zacząć od częstszego zmieniania wody na czystą i częstszego mycia kociej miski. Na jej dnie nie powinny znajdować się śliskie osady (to samo dotyczy fontann dla kotów) ani upuszczone resztki karmy. Może to jednak nie wystarczyć.

kot pije wodę
©Shutterstock

Jak nakłonić kota do picia wody? Spróbuj skorzystać z podanych poniżej sposobów.

 • Zmień lokalizację miski z wodą – kot może nie korzystać z miski z wodą, ponieważ znajduje się ona przy misce na pokarm. Postaw koci wodopój w innym miejscu.
 • Zmień rodzaj miski – niektóre koty mogą nie lubić misek metalowych czy plastikowych. Obojętna dla smaku wody jest miska ceramiczna. Również kształt i wielkość mogą mieć znaczenie, np. dla kotów, które nie lubią dotykania wąsami o krawędzie naczynia nieodpowiednia będzie miska głęboka o małej średnicy.
 • Poustawiaj więcej misek z wodą – stwarzaj kotu okazje do napicia się wody, umieszczając miski w różnych częściach domu. Najlepiej, aby były to miski różnej wielkości, głębokości czy kształtu, możesz zresztą wykorzystać także inne pojemniki. Pamiętaj, aby dbać o higienę wszystkich. Umieść niektóre z nich wyżej, np. na parapecie, na którym kot lubi przebywać.
 • Kup fontannę dla kota – poidełka w formie fontanny mają zachęcić do picia koty, które preferują wodę bieżącą niż stojącą. Jeśli Twój kot woli pić z cieknącego kranu niż ze swojej miski, fontanna może być dla niego idealnym rozwiązaniem. Obecnie w sprzedaży są rozmaite typy fontann, zarówno proste, plastikowe, jak i bardziej złożone, ceramiczne, z kilkoma poziomami.
 • Udostępnij kotu inną wodę niż dotychczas – być może problemem nie jest ogólna niechęć do picia, ale coś, co przeszkadza kotu w wodzie, którą mu podajesz? Posmak, nadmiar któregoś składnika mineralnego? Możesz spróbować przefiltrować wodę w dzbanku. Możesz również kupić wodę źródlaną bądź wodę przygotowaną specjalnie dla kotów, o obniżonej zawartości sodu i magnezu, za to wzbogaconą o taurynę. Pamiętaj, aby nie kupować kotu wody mineralnej – zawarte w niej składniki mogą zaburzyć jego gospodarkę elektrolitową.
 • „Dosmacznij” wodę – możesz wykorzystać do tego puszki z karmą uzupełniającą (filetami) w sosie własnym czy bulionie. Bulion z kurczaka lub sos z tuńczyka mogą skutecznie zachęcić kota do picia. Pamiętaj, aby w środku nie pływały kawałki karmy.
 • Podawaj kotu niewielkie posiłki, ale za to częściej – a to dlatego, że bezpośrednio po posiłku wzrasta pragnienie. Częste, a małe porcje to zresztą element zdrowej kociej diety.
 • Woda z lodem dla kota? – spróbuj wrzucić do miski z wodą kostkę lodu. Niektóre koty lubią lizać lód i taki sposób zachęci je do picia.
 • Dolewaj wodę do karmy – wiele kotów, choć nie wszystkie, chętnie konsumuje taką „zupę”.

Kocia dieta a podaż wody – mokra karma to mniej zmartwień!

Jak wspomniałam, przodkowie i kuzyni kotów domowych niemal nie potrzebują do przeżycia źródeł wody (co nie znaczy, że nie korzystają z nich, gdy nadarza się taka okazja). Należy jednak pamiętać, że ich dieta składa się z mięsa upolowanych zwierząt, które samo w sobie cechuje się wysoką wilgotnością w porównaniu do pokarmów podawanych często kotom domowym.

Im bliższa naturalnym przyzwyczajeniom członków kociej rodziny będzie dieta domowego mruczka, tym więcej wody będzie on pobierał z pokarmu.

Dieta oparta na suchej karmie może przyczynić się do niedostatecznego pobierania płynów przez kota.

Sucha karma ma jedynie ok. 10% wilgotności, natomiast wilgotność karm mokrych sięga 80%.

To kolosalna różnica. Jeszcze lepiej niż gotowe karmy mokre dla kota wypadają pod względem wilgotności diety BARF i whole prey.

Jak policzyć, ile płynu kot „wypija” ze swoich posiłków?

Przyjmując, że karma mokra ma wilgotność na poziomie 80%, można policzyć ilość samej wody z dziennej porcji karmy. Jeśli dla Twojego kota jest to 200 g, można przyjąć, że wypija on 160 ml wody (200 x 0,8 = 160, przyjmując, że 1 g = 1 ml).

Reasumując, kot żywiony wyłącznie karmą mokrą, dietą BARF lub whole prey pokrywa nawet 90% swojego zapotrzebowania na płyny samym pokarmem. Przy karmie suchej, aby zachować zerowy bilans wodny, kot musiałby pić sporo wody. Dodatkowo mocz kotów karmionych suchym pokarmem jest bardziej zagęszczony niż mocz kotów na diecie mokrej. W dłuższej perspektywie wpływa to negatywnie na układ wydalniczy.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz