Reklama

Miski dla kota – rodzaje misek. Jaką miskę wybrać i na co zwrócić uwagę?

Metalowa miska dla kota
© Shutterstock

Miska dla kota – wydawać by się mogło, że wybór naczynia, z którego Twój kot będzie pić i jeść to nic skomplikowanego. W praktyce warto jednak poświęcić choć odrobinę uwagi, by wybrać odpowiednią miskę dla kota – taką, która nie będzie utrudniać mu życia.

Wybór miski dla kotów to wbrew pozorom istotna sprawa. Warto mieć na uwadze nie tylko względy estetyczne, ale także, a może przede wszystkim – praktyczne. Dobrze dobrana miska nie tylko ułatwi Twojemu kotu jedzenie i picie, ale także pozwoli zachować czystość w miejscu, w którym będzie stała, a dodatkowo nie będzie wywoływać hałasu. Możesz wybierać spośród takich produktów jak miska automatyczna, podwójna, z dozownikiem, spowalniająca jedzenie, podwójna czy miska ceramiczna dla kota.

Redakcja

aktualizacja dnia 24.03.2021, 17:00

Miska dla kota – na co zwrócić uwagę?

Shutterstock

Miska dla kota powinna być przede wszystkim dostosowana do wielkości pupila oraz budowy pyszczka. Jeśli kot jest mały, na pewno nie sprawdzi się miska z wysokimi ściankami. Dla schorowanych, starszych kotów poleca się często miski na stojakach lub miski automatyczne, które ułatwiają spożywanie pokarmów i dozowanie jedzenia. 

Warto wyposażyć się w 2–3 miski: do karmy suchej, mokrej i do wody. Miska na karmę powinna mieć pojemność 0,2–0,3 l. Miska na wodę powinna być większa.

Przydatnym akcesorium jest podkładka pod miski dla kota, która zapobiega ślizganiu się naczyń po podłodze. Ułatwia to kotom jedzenie i picie oraz pomaga utrzymać porządek.
Wybierając miskę, zwróć też uwagę, czy nie zawiera ona niklu, który może uczulać i czy posiada atesty bezpieczeństwa. 

Miska ceramiczna dla kota

Miski ceramiczne dla kotów nie zawsze są dobrym rozwiązaniem, ponieważ łatwo mogą się potłuc czy wyszczerbić lub ukruszyć wraz z biegiem czasu. Ostre krawędzie mogą poranić pyszczek pupila. Istnieje też ryzyko połknięcia przez zwierzę odłamków miski, które wywołają kłopoty żołądkowe.

Zaletą misek porcelanowych jest łatwość ich dezynfekcji. Nie uczulają, nie zmieniają smaku wody. Są szeroko dostępne w sklepach, a duży wybór sprawia, że łatwo dopasować je do wnętrza pomieszczenia.

Plastikowa miska dla kota

Miski dla kotów z tworzyw sztucznych są zwykle tanie i jest ich z reguły najwięcej w sklepach zoologicznych. Są lekkie, poręczne i łatwo się je myje. Mogą mieć dużą pojemność.
Plastikowe miski są jednak często nietrwałe. Znaczna część z nich jest bardzo lekka i ślizga się po podłodze. Miski z plastiku często mają też wysokie ścianki, które utrudniają zwierzęciu jedzenie i picie. 

Metalowa miska dla kota 

Metalowe miski dla kotów charakteryzuje często dobry stosunek jakości do ceny. Takie naczynia są trwałe i estetyczne. Ponadto wiele misek metalowych jest wyposażona w antypoślizgowe gumki, które zapobiegają ślizganiu się.

Zdarza się jednak, że miski metalowe mogą zmieniać smak wody, przez co kot niechętnie korzysta z naczynia.

Automatyczna miska dla kota i miska z czujnikiem ruchu

Miska automatyczna dla kota umożliwia zaprogramowanie kilku posiłków. Niektóre modele umożliwiają nagranie głosu właściciela, który podpowiada, że nadeszła pora karmienia.

Miski automatyczne można wykorzystywać je do każdego typu karmy i utrzymują jej świeżość na dłużej. Sprawdzają się podczas dłuższych nieobecności właścicieli lub u osób, które pracują przez wiele godzin dziennie.

Miski z czujnikiem ruchu otwierają się, gdy kot podchodzi do naczynia i zamykają, gdy odchodzi.

Miski dla kota na stojaku

Miski na stojakach to produkty doskonałe dla kotów starszych i chorych. Zwykle wykonane są one ze stali nierdzewnej, choć zdarzają się też miski ceramiczne. Powinny mieć wbudowaną regulację wysokości. Miski dla kota na stojaku łatwo się dezynfekuje, zwykle są trwałe i odporne na uszkodzenia. 

Wadą misek na stojakach jest to, że często dostępne są komplety dwóch lub nawet trzech naczyń na jednym stojaku. Najczęściej wszystkie miski są takich samych rozmiarów, przez co któreś z naczyń (na wodę lub jedzenie) może być albo za małe, albo za duże.

Miska dla kota z dozownikiem

Miski z dozownikami to opcja dobra szczególnie dla kotów, które potrzebują specjalnej diety, a ich pokarm musi być dawkowany. Sprawdzają się także w domach, w których właścicieli nie ma przez wiele godzin. Proste miski z dozownikami są tańsze od misek automatycznych. Ich wadą jest zwykle nietrwałość i trudność w czyszczeniu.