Reklama

szary kot

Szare koty – najpiękniejsze rasy kotów o szarym umaszczeniu

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Jednolicie szare koty – czy to jasnoszare, czy popielate, czy też o grafitowym futerku – nazywamy kotami o umaszczeniu niebieskim. Wiele osób uznaje ten kolor kociej sierści za jeden z najpiękniejszych. Przyjrzyjmy się kolorowi szaremu – niebieskiemu – i rasom kotów, które szczycą się takim właśnie umaszczeniem.

Szare koty to bynajmniej nie szare myszki! Wyróżniają się w kocim świecie zjawiskową sierścią, często ze srebrzystym połyskiem.

Z kolorem futerka pięknie kontrastują oczy niebieskich kotów – czy to szmaragdowozielone, jak u kotów rosyjskich, czy też miedziane jak u brytyjczyków bądź kartuzów.

Szare koty - skąd się bierze niebieskie umaszczenie?

Szary kot pod względem genetycznym to nic innego jak „rozjaśniony” kot czarny. W genotypie kotów o umaszczeniu niebieskim znajdziemy więc allel B genu warunkującego czarną sierść. Za rozjaśnienie koloru czarnego odpowiada natomiast allel d (dominujący D odpowiada za ciemne kolory, a recesywny d, który występuje w tym przypadku, pozwala na uzyskanie jaśniejszej wersji danej barwy).

Przedstawiamy 10 najpopularniejszych ras kotów o niebieskim futerku.

Kot rosyjski niebieski

Kot rosyjski niebieski, to klasyczna, naturalna rasa, pochodząca prawdopodobnie z okolic Archangielska – portowego miasta położonego na północy europejskiej części Rosji. W Europie koty rosyjskie obecne są co najmniej od lat 60. XIX wieku.

Są eleganckie, proporcjonalne, sprawiają wrażenie delikatnych, choć są dobrze umięśnione i bardzo sprawne. Znane są z ogromnej inteligencji, przywiązania, miłego charakteru oraz niezwykłego, podwójnego futerka przypominającego w dotyku plusz.

Sierść kotów rosyjskich jest szaroniebieska ze srebrzystym połyskiem. Może przybierać różne odcienie, od jasnego po ciemny grafit, choć preferuje się wyważony „złoty środek” między tymi dwiema skrajnościami. Oczy o kształcie migdałów są zielone i przyciągają spojrzenie niczym magnes.

kot rosyjski niebieski
Kor rosyjski niebieski ©Shutterstock

Nebelung

Nebelung to kolejna rasa kota o szarym umaszczaniu. Nebelung kot rosyjski niebieski w wersji półdługowłosej. Jego nazwa pochodzi od niemieckiego słowa „Nebel” oznaczającego mgłę, choć jest równocześnie nawiązaniem do starogermańskiego eposu – „Pieśni o Nibelungach”. Elegancka sylwetka, jedwabista niebieska sierść i przyjazny charakter to najważniejsze cechy nebelunga. 

Rasa ta jest dość młoda – pierwsze kocię przyszło na świat w amerykańskim Denver w 1984 r., a pojawiło się w miocie… czarnej, krótkowłosej kotki domowej. Z czasem nebelungi zaczęto krzyżować z kotami rosyjskimi, aby stworzyć wierną kopię kotów tej rasy, różniącą się od swego protoplasty wyłącznie dłuższym włosem.

Nebelung
Nebelung ©Shutterstock

Kot kartuski

Koty kartuskie (chartreux) uznawane są za narodową rasę Francji, choć ich korzeni należy szukać zapewne w północnej Afryce, skąd zostały sprowadzone do Europy jeszcze w XV w. przez mnichów z zakonu kartuzów. Ich cechą charakterystyczną jest miękkie, krótkie, szaroniebieskie futro. Oczy kotów kartuskich są miedziane.

Koty tej starej rasy podobne są nieco do kotów brytyjskich niebieskich. Różnią się od nich przede wszystkim kształtem głowy i dłuższym nosem bez stopu (przełomu między czołem a nosem). To koty niezwykle inteligentne i przyjazne. We Francji słynęły ze zdolności łowieckich, stąd były popularne na wsiach. Ale nie tylko! Kota tej rasy miał m.in. generał de Gaulle.

kot kartuski
Kot kartuski ©Shutterstock

Korat

Korat to kolejna stara, naturalna rasa – tym razem pochodząca z dalekiej Tajlandii. Po raz pierwszy wspomniana została w tajskiej „Księdze poematów o kotach” („Tamra Maew”), która powstała między XIV a XVIII wiekiem. Korat jest tam zaprezentowany jako jedna z ras przynoszących szczęście. Miał też moc sprowadzania deszczu, stąd uczestniczył w procesjach błagalnych organizowanych przez ludność w okresach suszy.

Korat to elegancki kot o niesamowitym uroku i inteligencji. Szczupły, ale umięśniony, o głowie w kształcie serca i zielonych oczach oraz niebieskoszarym futerku muśniętym srebrem – to sylwetka korata znana w jego ojczyźnie od wieków. W Europie jest wciąż rasą rzadką.

Korat
Korat ©Shutterstock

Kot brytyjski niebieski

Kot brytyjski niebieski, to ukochana rasa Brytyjczyków – „miś” o okrągłej głowie, małych uszach i miękkim, krótkim futerku. A wśród tych misiów najwięcej powodzenia ma zdecydowanie odmiana niebieska. W swej ojczyźnie kot brytyjski niebieski uznawany jest za osobną rasę.

Koty te wyróżnia zrównoważony charakter i „angielski” spokój (choć wszędobylskie kocięta wydają się temu zaprzeczać). To zwierzęta sympatyczne, kochające człowieka, przywiązane, ale nie nadmiernie wylewne.

kot brytyjski
Kot brytyjski niebieski ©Shutterstock

Szary kot perski (niebieski)

Koty perskie, to łagodne, przyjacielskie i piękne. Koty perskie od wielu lat należą do najpopularniejszych ras. Persy niebieskie to zwierzęta szczególnie eleganckie.

Długie, jedwabiste, szaroniebieskie futro kota prezentuje się zjawiskowo. Oczywiście wyłącznie wówczas, gdy będzie regularnie czesane i pielęgnowane! Kot perski potrafi odpłacić się za opiekę ogromną wdzięcznością

szary kot perski
Kot perski niebieski ©Shutterstock

Niebieski maine coon

Maine coon to jedna z największych ras kotów. Do najpopularniejszych odmian tych kocich olbrzymów o psim usposobieniu należą brązowy tabby (klasyczne, „dzikie” umaszczenie), rudy tabby, szylkretowy czy srebrzysty, ale trzeba przyznać, że jednolicie umaszczone szare koty rasy main coon prezentują się równie imponująco.

Maine coon niebieski ma piękne futerko z delikatnym srebrnym połyskiem. Gęsto owłosiony ogon w formie kity, długa sierść na piersi oraz pędzelki włosów na uszach dodają mu dzikości. Oczywiście tylko z wyglądu! Te dobrze zbudowane, silne koty są bowiem wyjątkowo łagodnego usposobienia. Zawsze są ciekawe tego, co dzieje się w domu, towarzyszą domownikom i kochają zabawę.

szary kot maine coon
Maine coon ©Shutterstock

Norweski kot leśny niebieski

Równie imponujący jak niebieski maine coon jest przedstawiciel innej rasy „kocich olbrzymów” – kot norweski leśny. Norwegi mają w porównaniu z maine coonami bardziej wydłużony pyszczek. Głowa kota tej rasy ma kształt trójkąta. Gęste, półdługie futerko jest szczególnie imponujące zimą – latem norweg potrafi zgubić pokaźną jego część.

Koty norweskie to zwierzęta bardzo inteligentne i sprawne; kochają człowieka. Niebieski kot norweski prezentuje się wyjątkowo dystyngowanie… chyba że akurat złapiesz go w trakcie beztroskiej zabawy.

kot norweski leśny
Kot norweski leśny ©Shutterstock

Kot orientalny krótkowłosy niebieski

Koty orientalne krótkowłose, czyli kuzyni kotów syjamskich, ale bez znaczeń point, prezentują się zupełnie inaczej niż ogromne maine coony czy misiowate koty brytyjskie. To eleganckie, szczupłe zwierzęta o wydłużonym tułowiu, długim i cienkim ogonie, głowie w kształcie klina i pokaźnych uszach. Podobnie jak koty syjamskie, są niesamowicie inteligentne, przywiązane do człowieka, domagające się jego uwagi.

Koty orientalne niebieskie, zwane niekiedy „Foreign blue”, mają krótką, szaroniebieską sierść niemal bez podszerstka. Jest delikatna, miękka i przylega do ciała. 

kot orientalny
Kot orientalny krótkowłosy ©Shutterstock

Kot burmski niebieski

Jako jedyny w tym zestawieniu, kot burmski niebieski nie jest umaszczony jednolicie. Koty burmskie mają nieco ciemniejszy pyszczek, uszy, łapy i ogon niż resztę futerka. Różnica w barwie jest jednak subtelna – nie mamy tu do czynienia z kontrastem barw jak u kota syjamskiego.

Szary kot burmski ma futerko w kolorze szaroniebieskim z charakterystycznym cynowym połyskiem. Jego umaszczenie określane bywa mianem „antycznego srebra”. Sierść jest w dotyku jedwabista – aż się chce głaskać, zwłaszcza że koty te głaskanie uwielbiają! Kochają zresztą wszelką interakcję z człowiekiem, w tym treningi i naukę. Są bystre, inteligentne, wesołe i… długowieczne.

kot burmski
Kot burmski ©Shutterstock

Czy któryś z szarych kotów skradł już Twoje serce?

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?