Nebelung

Nebelung
Nebelung
Nebelung
Nebelung kociak

Nebelung jest bliskim krewnym kota rosyjskiego niebieskiego. Obie rasy mają podobną sylwetkę, charakter oraz przede wszystkim przepiękną sierść w kolorze niebieskim, ze srebrzystymi refleksami. Koty te różnią się jedynie długością włosa. Półdługie, jedwabiste futro nebelunga ma tę szczególną cechę, że się nie kołtuni. To elegancki i czuły kot, który bardzo ceni sobie towarzystwo człowieka. Ale choć dobrowolnie uczestniczy w życiu rodziny, lubi przebywać w spokojnym otoczeniu. 

dna

Podstawowe informacje na temat nebelunga

  • Długość życia : pomiędzy 15 i 19 lat
  • Charakter : Pieszczoch, Spokojny
  • Rodzaj szaty : Długa
  • Cena : pomiędzy 2000 zł i 5000 zł

Wygląd

Nebelung - wielkość

Kotka pomiędzy 25 i 30 cm
Kot pomiędzy 25 i 30 cm

Dorosłe rozmiary nebelung osiąga między dwunastym a osiemnastym miesiącem życia.

 

Nebelung - waga

Kotka pomiędzy 3 i 4 kg
Kot pomiędzy 4 i 6 kg

Maść

Niebieski jest jedynym dopuszczanym umaszczeniem nebelunga, ale dozwolone są różne jego odcienie. Włos okrywowy jest na końcu srebrzysty, przez co futro kota zdaje się lśnić.

Typy umaszczeń

Kocięta mogą mieć delikatne znaczenia tabby, które z biegiem czasu zanikają. U dorosłych osobników powinny być całkiem niewidoczne, choć pierścienie na ogonie potrafią utrzymywać się dość długo.

Rodzaj szaty

Podszerstek nebelunga jest delikatny i nieprzemakalny. Włos okrywowy jest gęstszy. Sierść na kończynach może być nieznacznie dłuższa i tworzyć tzw. portki. Kocury mają wyraźniejszy kołnierz niż kotki.

Kolor oczu

Kocięta (podobnie jak i u wszystkich innych ras) rodzą się z oczami w kolorze niebieskim; wybarwiając się, tęczówki stają się najpierw żółto-zielone, a w pierwszym roku życia stopniowo zyskują intensywnie zieloną barwę.

Opis

Nebelung ma wydłużone, umięśnione ciało o delikatnym kośćcu. Jego głowa ma kształt klina zwieńczonego dużymi, wpisanymi w kwadrat uszami, które na końcach są przyozdobione pędzelkami (ang. „lynx tips”). Podobnie jak u kota rosyjskiego niebieskiego, głowa nebelunga jest nieco spłaszczona. Czoło wraz z nosem tworzą kąt wypukły. Poduszeczki łap nebelunga mają kolor ciemnoliliowy. Jego średniej długości ogon jest gęsto owłosiony i szeroki u nasady.

Nebelung - charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Niezwykle czuły w stosunku do swojego opiekuna i całej rodziny.

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Nebelung z chęcią oddaje się wspólnym zabawom z opiekunem, z którym uwielbia spędzać czas.

Spokojny

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Uwielbia spędzać całe dnie na wylegiwaniu się w przytulnym miejscu, rozkoszując się ciszą i spokojem, które tak lubi.

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Kiedy ma ochotę, potrafi zaprezentować się także z aktywnej i energicznej strony; jest inteligentny i ciekawy świata.

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Obcych traktuje z dystansem, ale odpowiednia socjalizacja we wczesnym wieku pozwala zniwelować tę cechę.

Niezależny

yellow-paw grey-paw grey-paw

Ponieważ jest mocno przywiązany do opiekuna, niedobrze znosi samotność. Będzie idealnym towarzyszem dla kogoś, kto może poświęcić mu czas.

Zachowanie

Gadatliwość

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Nebelung miauczy delikatnie, melodyjnie i raczej cichutko. Niemniej jednak każdy kot ma indywidualne cechy charakteru związane z jego osobowością i nabytym doświadczeniem.

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

To żywy i aktywny kot, potrzebujący codziennie rozładowania energii podczas zabawy czy stymulacji podczas jedzenia, którą może zapewnić interaktywna miska.

Skłonność do ucieczek

yellow-paw grey-paw grey-paw

Niezbyt odważny, zdecydowanie woli spokojne życie rodzinne niż samotne spacery na łonie natury.

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ma wilczy apetyt, który może prowadzić do nadwagi, jeśli wymknie się spod kontroli.

Współżycie z innymi

Nebelung i koty

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ponieważ jest spokojny i tolerancyjny, może mieszkać pod jednym dachem z innymi kotami. Oczywiście pod warunkiem, że zwierzęta zostały sobie odpowiednio przedstawione, a całe otoczenie (zwłaszcza dostęp do zasobów, czyli misek, kuwet itd.) jest dostosowane do liczby kotów.

Nebelung i psy

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Bez problemu dogada się z psem, o ile zwierzęta zostały odpowiednio sobie przedstawione, a kotu zapewnimy w domu wysoko położone miejsca do wskakiwania.

Nebelung i dzieci

yellow-paw grey-paw grey-paw

Choć ze względu na zamiłowanie do zabawy może dobrze czuć się w towarzystwie spokojnych i niehałaśliwych dzieci, w gwarnym i niespokojnym otoczeniu nie będzie mu dobrze.  

Nebelung i osoby starsze

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ponieważ nebelung jest spokojny, może być idealnym towarzyszem dla osób starszych. To kot, który doceni cichy i powolny tryb życia.

Nebelung - cena

Cena zakupu kociaka rasy nebelung w hodowli waha się od 2000 do nawet 5000 zł i często zależy od konkretnej hodowli, tytułów zdobytych przez rodziców, wieku kota, a nawet jego płci. W Polsce hodowle nebelungów są jeszcze bardzo nieliczne. Utrzymanie mruczka tej rasy kosztuje około 120-150 zł miesięcznie, co w zupełności wystarcza, aby zaspokoić jego potrzeby, takie jak wysokiej jakości karma, dzięki której zachowa dobre zdrowie.

Nebelung - pielęgnacja

Chociaż jedwabista szata nebelunga nie kołtuni się, nie zwalnia to opiekuna od cotygodniowego szczotkowania, głównie ze względu na dużą ilość sierści, którą kot mógłby połknąć podczas mycia futerka. Przy okazji można sprawdzić czystość oczu i uszu naszego mruczka. 

Linienie

Gubienie sierści staje się nieco intensywniejsze w okresie linienia, ale czesząc kota metalowym grzebieniem, usuniemy martwy włos.

Żywienie

Ze względu na wilczy apetyt nebelunga, trzeba pilnować, żeby jego dieta była zrównoważona, obfitująca w pokarm wysokiej jakości o bardzo niskiej zawartości węglowodanów i niezbyt wysokiej – tłuszczów. 

Zdrowie

Długość życia

Nebelung jest stosunkowo odpornym i zdrowym kotem. Spokojnie dożywa 15 lat, a nawet więcej.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Dzięki jedwabistej sierści, nebelung jest dość odporny na zimno.

Skłonność do tycia

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Jeśli ma za mało ruchu i jego dieta nie jest kontrolowana, będzie miał skłonność do nadwagi.

Częste choroby

Nie grożą mu choroby dziedziczne. Do tej pory nie odnotowano żadnych schorzeń charakterystycznych dla tej rasy. Z drugiej strony, ponieważ jest to rasa nowa, nie można mieć całkowitej pewności co do jej predyspozycji. Niemniej jednak, tak samo jak inne koty domowe, nebelung może podłapać wszelkie typowe kocie choroby.

Rozmnażanie

Niektóre organizacje felinologiczne, np. CFA, nie dopuszczają krzyżowania nebelungów z kotami innych ras. Inne, jak WCF czy TICA, dopuszczają krzyżowanie z kotem rosyjskim niebieskim, przede wszystkim w celu wzbogacenia puli genetycznej nebelunga.

Ciekawostki

Nebelung to po prostu kot rosyjski niebieski o półdługiej sierści. Nazwa rasy pochodzi od niemieckiego słowa „nebel”, które oznacza mgłę. Od tego samego słowa pochodzi nazwa Nibelungów, bohaterów średniowiecznego eposu germańskiego „Pieśń o Nibelungach”.

Pochodzenie i historia

Długowłose koty rosyjskie niebieskie pojawiały się co pewien czas w Rosji, w miotach kotów krótkowłosych. Przez wiele wieków nie wyselekcjonowano jednak tych kotów w celu stworzenia nowej rasy. Rasa nebelung narodziła się więc nie w Rosji, a dopiero… w USA – dzięki Zygfrydowi i Brunhildzie, parce kotów, które były własnością niejakiej Cory Cobb. Co ciekawe, kocięta w typie rosyjskiego niebieskiego, i to z długim włosem przyszły na świat w miocie czarnej kotki domowej! Mówi się też jednak o więzach krwi łączących linie amerykańskie ze współczesnymi półdługowłosymi niebieskimi kotami z Rosji. Właśnie stamtąd pochodził pierwszy holenderski nebelung, który przybył do Niderlandów w latach dziewięćdziesiątych i okazał się być nosicielem genu długiej sierści. Potwierdza to, że kot rosyjski niebieski może być nosicielem tego recesywnego genu, który niekoniecznie musi się ujawnić w fenotypie kotów, i to przez wiele pokoleń.

Obecnie jest to dość rzadka rasa, w Polsce istnieje kilka hodowli.

Imiona dla nebelunga

Kot: Sky, Blue, Aster

Kotka: Mgiełka, Leila, Vanessa

Sprawdź nasz katalog imion dla kotów