Nebelung

Nebelung
Nebelung

Nebelung jest bliskim krewnym kota rosyjskiego niebieskiego. Obie rasy mają podobną sylwetkę, charakter oraz przede wszystkim przepiękną sierść w kolorze niebieskim, ze srebrzystymi refleksami. Koty te różnią się jedynie długością włosa. Półdługie, jedwabiste futro nebelunga ma tę szczególną cechę, że się nie kołtuni. To elegancki i czuły kot, który bardzo ceni sobie towarzystwo człowieka. Ale choć dobrowolnie uczestniczy w życiu rodziny, lubi przebywać w spokojnym otoczeniu. 

Podstawowe informacje na temat nebelunga

Długość życia :

10

24

15

19

Charakter :

Pieszczoch Spokojny

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Pochodzenie i historia

Długowłose koty rosyjskie niebieskie pojawiały się co pewien czas w Rosji, w miotach kotów krótkowłosych. Przez wiele wieków nie wyselekcjonowano jednak tych kotów w celu stworzenia nowej rasy. Rasa nebelung narodziła się więc nie w Rosji, a dopiero… w USA – dzięki Zygfrydowi i Brunhildzie, parce kotów, które były własnością niejakiej Cory Cobb. Co ciekawe, kocięta w typie rosyjskiego niebieskiego, i to z długim włosem przyszły na świat w miocie czarnej kotki domowej! Mówi się też jednak o więzach krwi łączących linie amerykańskie ze współczesnymi półdługowłosymi niebieskimi kotami z Rosji. Właśnie stamtąd pochodził pierwszy holenderski nebelung, który przybył do Niderlandów w latach dziewięćdziesiątych i okazał się być nosicielem genu długiej sierści. Potwierdza to, że kot rosyjski niebieski może być nosicielem tego recesywnego genu, który niekoniecznie musi się ujawnić w fenotypie kotów, i to przez wiele pokoleń.

Obecnie jest to dość rzadka rasa, w Polsce istnieje kilka hodowli.

Wygląd

 • Nebelung
  Nebelung

  Nebelung - wielkość

  Kotka : pomiędzy 25 i 30 cm

  Kot : pomiędzy 25 i 30 cm

  Dorosłe rozmiary nebelung osiąga między dwunastym a osiemnastym miesiącem życia.

   

  Nebelung - waga

  Kotka : pomiędzy 3 i 4 kg

  Kot : pomiędzy 4 i 6 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Zielone

  Opis

  Nebelung ma wydłużone, umięśnione ciało o delikatnym kośćcu. Jego głowa ma kształt klina zwieńczonego dużymi, wpisanymi w kwadrat uszami, które na końcach są przyozdobione pędzelkami (ang. „lynx tips”). Podobnie jak u kota rosyjskiego niebieskiego, głowa nebelunga jest nieco spłaszczona. Czoło wraz z nosem tworzą kąt wypukły. Poduszeczki łap nebelunga mają kolor ciemnoliliowy. Jego średniej długości ogon jest gęsto owłosiony i szeroki u nasady.

  Ciekawostki

  Nebelung - charakter

  • 100%

   Czuły

   Niezwykle czuły w stosunku do swojego opiekuna i całej rodziny.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Nebelung z chęcią oddaje się wspólnym zabawom z opiekunem, z którym uwielbia spędzać czas.

  • 100%

   Spokojny

   Uwielbia spędzać całe dnie na wylegiwaniu się w przytulnym miejscu, rozkoszując się ciszą i spokojem, które tak lubi.

  • 66%

   Inteligentny

   Kiedy ma ochotę, potrafi zaprezentować się także z aktywnej i energicznej strony; jest inteligentny i ciekawy świata.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Obcych traktuje z dystansem, ale odpowiednia socjalizacja we wczesnym wieku pozwala zniwelować tę cechę.

  • 33%

   Niezależny

   Ponieważ jest mocno przywiązany do opiekuna, niedobrze znosi samotność. Będzie idealnym towarzyszem dla kogoś, kto może poświęcić mu czas.

   Zachowanie

   • 66%

    Gadatliwość

    Nebelung miauczy delikatnie, melodyjnie i raczej cichutko. Niemniej jednak każdy kot ma indywidualne cechy charakteru związane z jego osobowością i nabytym doświadczeniem.

   • 100%

    Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

    To żywy i aktywny kot, potrzebujący codziennie rozładowania energii podczas zabawy czy stymulacji podczas jedzenia, którą może zapewnić interaktywna miska.

   • 33%

    Skłonność do ucieczek

    Niezbyt odważny, zdecydowanie woli spokojne życie rodzinne niż samotne spacery na łonie natury.

   • 100%

    Łakomczuch

    Ma wilczy apetyt, który może prowadzić do nadwagi, jeśli wymknie się spod kontroli.

    Resztę treści znajdziesz pod reklamą

    Ładowanie reklam ...

    Niestety...
    W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Nebelung ...

    Zwierzęta do adopcji

     Czy rasa Nebelung jest dla Ciebie?

     Zrób test!

     Współżycie z innymi

     • 100%

      Nebelung i koty

      Ponieważ jest spokojny i tolerancyjny, może mieszkać pod jednym dachem z innymi kotami. Oczywiście pod warunkiem, że zwierzęta zostały sobie odpowiednio przedstawione, a całe otoczenie (zwłaszcza dostęp do zasobów, czyli misek, kuwet itd.) jest dostosowane do liczby kotów.

     • 100%

      Nebelung i psy

      Bez problemu dogada się z psem, o ile zwierzęta zostały odpowiednio sobie przedstawione, a kotu zapewnimy w domu wysoko położone miejsca do wskakiwania.

     • 33%

      Nebelung i dzieci

      Choć ze względu na zamiłowanie do zabawy może dobrze czuć się w towarzystwie spokojnych i niehałaśliwych dzieci, w gwarnym i niespokojnym otoczeniu nie będzie mu dobrze.  

     • 100%

      Nebelung i osoby starsze

      Ponieważ nebelung jest spokojny, może być idealnym towarzyszem dla osób starszych. To kot, który doceni cichy i powolny tryb życia.

      %}

      Nebelung - cena

      Cena zakupu kociaka rasy nebelung w hodowli waha się od 2000 do nawet 5000 zł i często zależy od konkretnej hodowli, tytułów zdobytych przez rodziców, wieku kota, a nawet jego płci. W Polsce hodowle nebelungów są jeszcze bardzo nieliczne. Utrzymanie mruczka tej rasy kosztuje około 120-150 zł miesięcznie, co w zupełności wystarcza, aby zaspokoić jego potrzeby, takie jak wysokiej jakości karma, dzięki której zachowa dobre zdrowie.

      Nebelung - pielęgnacja

      Chociaż jedwabista szata nebelunga nie kołtuni się, nie zwalnia to opiekuna od cotygodniowego szczotkowania, głównie ze względu na dużą ilość sierści, którą kot mógłby połknąć podczas mycia futerka. Przy okazji można sprawdzić czystość oczu i uszu naszego mruczka. 

      Linienie

      Gubienie sierści staje się nieco intensywniejsze w okresie linienia, ale czesząc kota metalowym grzebieniem, usuniemy martwy włos.

      Żywienie

      Ze względu na wilczy apetyt nebelunga, trzeba pilnować, żeby jego dieta była zrównoważona, obfitująca w pokarm wysokiej jakości o bardzo niskiej zawartości węglowodanów i niezbyt wysokiej – tłuszczów. 

      Zdrowie

      Długość życia

      Nebelung jest stosunkowo odpornym i zdrowym kotem. Spokojnie dożywa 15 lat, a nawet więcej.

      Odporność/wytrzymałość

      Dzięki jedwabistej sierści, nebelung jest dość odporny na zimno.

      Skłonność do tycia

      Jeśli ma za mało ruchu i jego dieta nie jest kontrolowana, będzie miał skłonność do nadwagi.

      Częste choroby

      Nie grożą mu choroby dziedziczne. Do tej pory nie odnotowano żadnych schorzeń charakterystycznych dla tej rasy. Z drugiej strony, ponieważ jest to rasa nowa, nie można mieć całkowitej pewności co do jej predyspozycji. Niemniej jednak, tak samo jak inne koty domowe, nebelung może podłapać wszelkie typowe kocie choroby.

      Rozmnażanie

      Niektóre organizacje felinologiczne, np. CFA, nie dopuszczają krzyżowania nebelungów z kotami innych ras. Inne, jak WCF czy TICA, dopuszczają krzyżowanie z kotem rosyjskim niebieskim, przede wszystkim w celu wzbogacenia puli genetycznej nebelunga.

      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      Dodaj komentarz