Kot rosyjski niebieski

Inne nazwy : Russian Blue, ,

#39

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Kot rosyjski niebieski
Kot rosyjski niebieski dorosły

Ten elegancki kot o ciemnoniebieskiej, jakby przyprószonej srebrnym pyłem szacie, jest wielbicielem pieszczot. Ze względu na spokojny i cichy temperament, kot rosyjski niebieski to idealny towarzysz dla opiekuna, który poświęci mu czas i zapewni spokojny dom. Życie w dynamicznym i głośnym otoczeniu źle nie niego wpływa. 

Najważniejsze informacje o kocie rosyjskim niebieskim

Długość życia :

8

25

13

20

Charakter :

Pieszczoch Spokojny

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Pochodzenie i historia

Podobnie jak w przypadku wielu ras kotów, pochodzenie rasy rosyjskiej niebieskiej jest owiane tajemnicą. Zdania są podzielone, a jej korzeni doszukuje się w Związku Radzieckim, Wielkiej Brytanii, Skandynawii a nawet w krajach basenu Morza Śródziemnego. Jedna z pierwszych i najczęściej powtarzanych hipotez głosi, że cała gromada kotów została sprowadzona z rosyjskiego portu w Archangielsku przez marynarzy, którzy sprzedali je Anglikom w 1860 roku.

Podobnie jak inne rasy, kot rosyjski niebieski przetrwał II wojnę światową, ale stało się to za sprawą hodowców angielskich i skandynawskich. Poprzez wiele krzyżowań, szczególnie z rasą syjamską, w latach pięćdziesiątych zmieniły się standardy rasy. Z powodu maści, w popularności bardzo długo prześcigały go koty rasy brytyjskiej i kartuskiej.

Wygląd

Kot rosyjski niebieski

Wysokość w kłębie Kot rosyjski niebieski

Kotka : Około 30 cm

Kot : Około 30 cm

Zwykle osiąga dojrzałość fizyczną po ukończeniu roku.

Waga

Kotka : pomiędzy 2 i 3 kg

Kot : pomiędzy 3 i 5 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Zielone

Opis

Kot rosyjski niebieski to pełne elegancji zwierzątko o zgrabnym i umięśnionym ciele. Ma długie i szczupłe kończyny, zakończone małymi okrągłymi stópkami. Ogon, gruby u nasady, stopniowo zwęża się ku szpiczastemu końcowi. Kot ma harmonijne i proporcjonalne ciało. Ostre rysy twarzy tworzą siedem różnych płaszczyzn. Lekko uniesione ku górze kąciki ust dodają mu uroku i sprawiają, że kot zdaje się uśmiechać. Patrząc z profilu, czaszka i nos tworzą kąt rozwarty na poziomie brwi. Uszy są szerokie u nasady i wpisują się w kwadrat.

Ciekawostki

Kot rosyjski niebieski - charakter

100%

Czuły

Kot rosyjski niebieski jest niezwykle czuły. Na kolanach opiekuna mógłby się wylegiwać godzinami.

66%

Lubi zabawę

Mimo wszystko, gdy przyjdzie mu ochota, ten spokojny kot potrafi się ożywić i zabrać do zabawy. Jest bardzo dobrym myśliwym.

100%

Spokojny

Niebieski kot rosyjski jest niezwykle spokojny. Długie zimowe wieczory najchętniej spędza wylegując się przed kominkiem lub w pobliżu innego źródła ciepła. 

66%

Inteligentny

Jest bystry i bardzo szybko się uczy, ale tylko wtedy, gdy coś go bardzo zainteresuje!

100%

Strachliwy/nieufny wobec obcych

To raczej nieśmiały kot, który trzyma się na dystans w stosunku do nieznajomych. Potrzebuje czasu, aby zaakceptować nowe osoby. 

33%

Niezależny

Jest mocno przywiązany do opiekuna i bardzo nie lubi samotności. Idealnym właścicielem dla kota tej rasy będzie spokojna osoba, która może mu poświęcić dużo czasu. 

Zachowanie

66%

Gadatliwość

Kot rosyjski niebieski miauczy delikatnie i melodyjnie. Samice są nieznacznie bardziej rozmowne niż samce, ale dźwięki, które wydają koty tej rasy są tak subtelne, że można odnieść wrażenie, że kot jest niemową.

66%

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

Jak każdy kot, potrzebuje codziennej dawki ruchu. Niemniej jednak jest raczej spokojnym zwierzęciem, więc ze względu na duży apetyt, powinien mieć interaktywną miskę. Urządzenie to reguluje ilość spożywanej karmy i zapewnia kotu zajęcie, jest więc dla niego idealne!

33%

Skłonność do ucieczek

Ponieważ jest bardzo przywiązany do opiekuna oraz domu, raczej nie będzie daleko się oddalał.

100%

Łakomczuch

Kot rosyjski niebieski jest łasuchem i ma duży apetyt.

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Kot rosyjski niebieski ...

Zwierzęta do adopcji

Beata Forczmanowicz

23 plac Tadeusza Kościuszki

97-200 Tomaszów Mazowiecki

Czy rasa Kot rosyjski niebieski jest dla Ciebie?

Zrób test!

Współżycie z innymi

100%

Kot rosyjski niebieski i koty

Dzięki spokojnemu temperamentowi, kot rosyjski niebieski bardzo dobrze odnajduje się w towarzystwie innych kotów. Oczywiście, aby zwierzęta mogły się polubić, najpierw trzeba je ze sobą stopniowo zapoznać.

100%

Kot rosyjski niebieski i psy

Ten elegancki, drobny kot bardzo dobrze dogaduje się z psami. Jednak zwierzęta muszą być ze sobą zapoznane zgodnie ze sztuką, a kotu trzeba zapewnić miejsca, na które może wskoczyć, kiedy ma ochotę odpocząć.

66%

Kot rosyjski niebieski i dzieci

Ze względu na spokojną i płochliwą naturę, kot rosyjski nie przepada za hałaśliwym towarzystwem maluchów, choć jego spokój czyni z niego idealnego towarzysza dla starszych dzieci. 

100%

Kot rosyjski niebieski i osoby starsze

Kot rosyjski niebieski jest idealnym kotem do towarzystwa dla spokojnej osoby. Łatwo dostosuje się do życia w mieszkaniu, pod warunkiem, że ma pod dostatkiem bodźców, miejsc do wskakiwania oraz przytulnych zakamarków.

%}

Kot rosyjski niebieski - cena

Cena zakupu kociaka rasy rosyjskiej niebieskiej w hodowli waha się od 1500 do 2500 zł. Koszt często zależy od rodowodu, hodowli, wieku, a nawet płci kociaka. Utrzymanie kota tej rasy kosztuje około 120 zł miesięcznie, co w zupełności wystarcza, aby zaspokoić potrzeby zwierzęcia, takie jak dobrej jakości karma, dzięki której zwierzak zachowa dobre zdrowie.

Kot rosyjski niebieski - pielęgnacja

Aby kot rosyjski niebieski zachował piękne srebrzyste futro, wystarczy go szczotkować raz w tygodniu. Należy również pamiętać o cotygodniowym sprawdzaniu czystości uszu i oczu kota.

Linienie

Koty tej rasy gubią mało sierści. Regularne szczotkowanie zapobiega powstawaniu kłaczków w przewodzie pokarmowym podczas kociej toalety.
 

Żywienie

Ze względu na duży apetyt, dieta kota rosyjskiego niebieskiego powinna być starannie dobrana. Karmę należy dostosować do wieku i aktywności kota oraz podawać w interaktywnej misce, która reguluje ilość spożywanego jedzenia, a co za tym idzie, przeciwdziała tyciu zwierzęcia. Ważne jest, aby wybrać żywność bogatą w składniki odżywcze i dobrej jakości. Koty tej rasy lubią też jedzenie przygotowywane w domu.

Zdrowie

Długość życia

Jest raczej odpornym kotem i średnio dożywa od 13 do 20 lat. 

Odporność/wytrzymałość

Skłonność do tycia

Ten kot ma duży apetyt i jeśli go nie kontrolujemy, może szybko utyć. Dlatego mocno zaleca się stosowanie interaktywnych misek do dawkowania karmy

Częste choroby

Kot rosyjski niebieski nie jest obciążony żadnymi chorobami dziedzicznymi i nie wykazuje predyspozycji do innych schorzeń. Niemniej jednak mogą mu doskwierać te same dolegliwości, co innym kotom domowym, takie jak schorzenia jamy ustnej.  

Rozmnażanie

Dopuszcza się jedynie kojarzenie w ramach tej samej rasy, lub osobników niebieskich z kotem rosyjskim niebieskim długowłosym (nebelung).

Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz

1 komentarzy

Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

1 komentarz na temat 1