Kot rosyjski niebieski

Inne nazwy: Russian Blue, ,

#42

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Kot rosyjski niebieski
Kot rosyjski niebieski dorosły

Ten elegancki kot o ciemnoniebieskiej, jakby przyprószonej srebrnym pyłem szacie, jest wielbicielem pieszczot. Ze względu na spokojny i cichy temperament, kot rosyjski niebieski to idealny towarzysz dla opiekuna, który poświęci mu czas i zapewni spokojny dom. Życie w dynamicznym i głośnym otoczeniu źle nie niego wpływa. 

Najważniejsze informacje o kocie rosyjskim niebieskim

Długość życia :

8

25

13

20

Charakter :

Pieszczoch Spokojny

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Pochodzenie i historia

Podobnie jak w przypadku wielu ras kotów, pochodzenie rasy rosyjskiej niebieskiej jest owiane tajemnicą. Zdania są podzielone, a jej korzeni doszukuje się w Związku Radzieckim, Wielkiej Brytanii, Skandynawii a nawet w krajach basenu Morza Śródziemnego. Jedna z pierwszych i najczęściej powtarzanych hipotez głosi, że cała gromada kotów została sprowadzona z rosyjskiego portu w Archangielsku przez marynarzy, którzy sprzedali je Anglikom w 1860 roku.

Podobnie jak inne rasy, kot rosyjski niebieski przetrwał II wojnę światową, ale stało się to za sprawą hodowców angielskich i skandynawskich. Poprzez wiele krzyżowań, szczególnie z rasą syjamską, w latach pięćdziesiątych zmieniły się standardy rasy. Z powodu maści, w popularności bardzo długo prześcigały go koty rasy brytyjskiej i kartuskiej.

Wygląd

 • Kot rosyjski niebieski
  Kot rosyjski niebieski

  Wysokość w kłębie Kot rosyjski niebieski

  Kotka : Około 30 cm

  Kot : Około 30 cm

  Zwykle osiąga dojrzałość fizyczną po ukończeniu roku.

  Waga

  Kotka : pomiędzy 2 i 3 kg

  Kot : pomiędzy 3 i 5 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Zielone

  Opis

  Kot rosyjski niebieski to pełne elegancji zwierzątko o zgrabnym i umięśnionym ciele. Ma długie i szczupłe kończyny, zakończone małymi okrągłymi stópkami. Ogon, gruby u nasady, stopniowo zwęża się ku szpiczastemu końcowi. Kot ma harmonijne i proporcjonalne ciało. Ostre rysy twarzy tworzą siedem różnych płaszczyzn. Lekko uniesione ku górze kąciki ust dodają mu uroku i sprawiają, że kot zdaje się uśmiechać. Patrząc z profilu, czaszka i nos tworzą kąt rozwarty na poziomie brwi. Uszy są szerokie u nasady i wpisują się w kwadrat.

  Ciekawostki

  Istnieją koty rosyjskie niebieskie długowłose. Rasa występuje pod nazwą „nebelung”, co po niemiecku oznacza „istotę z mgły”. Koty tej odmiany pojawiły się w latach osiemdziesiątych w USA. W tym przypadku również przeważa maść niebieska i preferuje się jej jaśniejsze odcienie, ale inaczej niż u krótkowłosego kuzyna, nebelungi występują tylko i wyłącznie w niebieskiej szacie.

  Kot rosyjski niebieski - charakter

  • 100%

   Czuły

   Kot rosyjski niebieski jest niezwykle czuły. Na kolanach opiekuna mógłby się wylegiwać godzinami.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Mimo wszystko, gdy przyjdzie mu ochota, ten spokojny kot potrafi się ożywić i zabrać do zabawy. Jest bardzo dobrym myśliwym.

  • 100%

   Spokojny

   Niebieski kot rosyjski jest niezwykle spokojny. Długie zimowe wieczory najchętniej spędza wylegując się przed kominkiem lub w pobliżu innego źródła ciepła. 

  • 66%

   Inteligentny

   Jest bystry i bardzo szybko się uczy, ale tylko wtedy, gdy coś go bardzo zainteresuje!

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   To raczej nieśmiały kot, który trzyma się na dystans w stosunku do nieznajomych. Potrzebuje czasu, aby zaakceptować nowe osoby. 

  • 33%

   Niezależny

   Jest mocno przywiązany do opiekuna i bardzo nie lubi samotności. Idealnym właścicielem dla kota tej rasy będzie spokojna osoba, która może mu poświęcić dużo czasu. 

   Zachowanie

   • 66%

    Gadatliwość

    Kot rosyjski niebieski miauczy delikatnie i melodyjnie. Samice są nieznacznie bardziej rozmowne niż samce, ale dźwięki, które wydają koty tej rasy są tak subtelne, że można odnieść wrażenie, że kot jest niemową.

   • 66%

    Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

    Jak każdy kot, potrzebuje codziennej dawki ruchu. Niemniej jednak jest raczej spokojnym zwierzęciem, więc ze względu na duży apetyt, powinien mieć interaktywną miskę. Urządzenie to reguluje ilość spożywanej karmy i zapewnia kotu zajęcie, jest więc dla niego idealne!

   • 33%

    Skłonność do ucieczek

    Ponieważ jest bardzo przywiązany do opiekuna oraz domu, raczej nie będzie daleko się oddalał.

   • 100%

    Łakomczuch

    Kot rosyjski niebieski jest łasuchem i ma duży apetyt.

    Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia

    Współżycie z innymi

    • 100%

     Kot rosyjski niebieski i koty

     Dzięki spokojnemu temperamentowi, kot rosyjski niebieski bardzo dobrze odnajduje się w towarzystwie innych kotów. Oczywiście, aby zwierzęta mogły się polubić, najpierw trzeba je ze sobą stopniowo zapoznać.

    • 100%

     Kot rosyjski niebieski i psy

     Ten elegancki, drobny kot bardzo dobrze dogaduje się z psami. Jednak zwierzęta muszą być ze sobą zapoznane zgodnie ze sztuką, a kotu trzeba zapewnić miejsca, na które może wskoczyć, kiedy ma ochotę odpocząć.

    • 66%

     Kot rosyjski niebieski i dzieci

     Ze względu na spokojną i płochliwą naturę, kot rosyjski nie przepada za hałaśliwym towarzystwem maluchów, choć jego spokój czyni z niego idealnego towarzysza dla starszych dzieci. 

    • 100%

     Kot rosyjski niebieski i osoby starsze

     Kot rosyjski niebieski jest idealnym kotem do towarzystwa dla spokojnej osoby. Łatwo dostosuje się do życia w mieszkaniu, pod warunkiem, że ma pod dostatkiem bodźców, miejsc do wskakiwania oraz przytulnych zakamarków.

     %}

     Kot rosyjski niebieski - cena

     Cena zakupu kociaka rasy rosyjskiej niebieskiej w hodowli waha się od 1500 do 2500 zł. Koszt często zależy od rodowodu, hodowli, wieku, a nawet płci kociaka. Utrzymanie kota tej rasy kosztuje około 120 zł miesięcznie, co w zupełności wystarcza, aby zaspokoić potrzeby zwierzęcia, takie jak dobrej jakości karma, dzięki której zwierzak zachowa dobre zdrowie.

     Kot rosyjski niebieski - pielęgnacja

     Aby kot rosyjski niebieski zachował piękne srebrzyste futro, wystarczy go szczotkować raz w tygodniu. Należy również pamiętać o cotygodniowym sprawdzaniu czystości uszu i oczu kota.

     Linienie

     Koty tej rasy gubią mało sierści. Regularne szczotkowanie zapobiega powstawaniu kłaczków w przewodzie pokarmowym podczas kociej toalety.
      

     Żywienie

     Ze względu na duży apetyt, dieta kota rosyjskiego niebieskiego powinna być starannie dobrana. Karmę należy dostosować do wieku i aktywności kota oraz podawać w interaktywnej misce, która reguluje ilość spożywanego jedzenia, a co za tym idzie, przeciwdziała tyciu zwierzęcia. Ważne jest, aby wybrać żywność bogatą w składniki odżywcze i dobrej jakości. Koty tej rasy lubią też jedzenie przygotowywane w domu.

     Zdrowie

     Długość życia

     Jest raczej odpornym kotem i średnio dożywa od 13 do 20 lat. 

     Odporność/wytrzymałość

     Skłonność do tycia

     Ten kot ma duży apetyt i jeśli go nie kontrolujemy, może szybko utyć. Dlatego mocno zaleca się stosowanie interaktywnych misek do dawkowania karmy

     Częste choroby

     Kot rosyjski niebieski nie jest obciążony żadnymi chorobami dziedzicznymi i nie wykazuje predyspozycji do innych schorzeń. Niemniej jednak mogą mu doskwierać te same dolegliwości, co innym kotom domowym, takie jak schorzenia jamy ustnej.  

     Rozmnażanie

     Dopuszcza się jedynie kojarzenie w ramach tej samej rasy, lub osobników niebieskich z kotem rosyjskim niebieskim długowłosym (nebelung).

     Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
     Dodaj komentarz

     1 komentarzy

     Potwierdź usunięcie

     Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

     1 komentarzy na temat 1