Reklama

Mała dziewczynka z kotem

Kot dla dziecka: top 5 ras najbardziej przyjaznych dzieciom

Przez Jacek P. Narożniak Redaktor

aktualizacja dnia

Czy istnieją rasy "kotów dla dzieci“, które bardziej od innych możemy polecić rodzinom? Spróbujmy odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Dzieci i koty w większości przypadków dobrze się ze sobą dogadują. Oczywiście przyda się odrobina pomocy ze strony dorosłych, którzy wytłumaczą swojemu potomkowi, jak obchodzić się ze zwierzakiem.

Na szczęście czworonogi zazwyczaj wykazują dużą wyrozumiałość wobec wybryków swoich dwunożnych przyjaciół. Ale czy każdy kot dla dziecka się nadaje?

Najlepsze koty dla dzieci, czy może dla nas?

Na wstępie warto wspomnieć, iż zanim zdecydujemy się na kupno czy przygarnięcie zwierzaka ze schroniska, musimy być pewni, że naprawdę tego chcemy. My, rodzicie, a nie nasze dziecko! Prawda jest bowiem taka, że wiele czynności związanych z opieką nad pupilem spadnie na nas, szczególnie w przypadku najmłodszych dzieci.

Nasza pociecha kiedyś zacznie też dorastać, zajmie się szkołą, skupi się na innych sprawach, i znów to my będziemy musieli zajmować się czworonogiem – nie zapominajmy, że kot dożywa średnio kilkunastu lat, a czasami ponad dwudziestu!

Przyjmując pod swój dach zwierzaka, podpisujemy więc zobowiązanie długoterminowe! Ale warto! Nie jest bowiem tajemnicą, że obecność kota bardzo korzystnie wpływa na rozwój dzieci.

Obcowanie z mruczącym przyjacielem uczy je odpowiedzialności, systematyczności, empatii i bezinteresownej miłości. Dzięki zwierzakowi młody człowiek może czuć się potrzebny i akceptowany. Kot staje się powiernikiem jego najgłębszych sekretów, których nikomu nie zdradzi. Nigdy też nie zadaje kłopotliwych pytań i nie krytykuje.

Jaką rasę kota wybrać dla rodzin z dziećmi?

©Shutterstock
Mówiąc szczerze, każdy mruczek może być wspaniałym kompanem dla dziecka, niezależnie od rasy, a więc również zwykły dachowiec.

Koty są zazwyczaj bardzo tolerancyjne wobec małego człowieka i z dużą cierpliwością znoszą dziecięce przejawy miłości. A gdy już mają dosyć pieszczot, po prostu wskakują gdzieś, gdzie znajdą się poza zasięgiem malucha. Takie zachowanie jest ogólną cechą większości przedstawicieli kociego gatunku. Naprawdę do wyjątków możemy zaliczyć przypadki poważnego skrzywdzenia dziecka przez kota!

Trudno zatem wybrać kilka najlepszych ras kotów dla dziecka, tym bardziej, że nawet w obrębie jednej rasy poszczególne osobniki mogą różnić się charakterem.

Zależy to nie tylko od wrodzonych predyspozycji, ale też od życiowego doświadczenia zwierzęcia. W tym miejscu koniecznym staje się więc podkreślenie, by kotów rasowych szukać wyłącznie w oficjalnych hodowlach zarejestrowanych w międzynarodowych organizacjach felinologicznych! W nich dba się bowiem o prawidłowy rozwój kociąt, a agresywne zwierzęta nie są rozmnażane, by nie przekazywały agresji potomstwu.

Wyboru przyszłego pupila najlepiej dokonywać w towarzystwie dziecka. Będziemy mogli wówczas obserwować, jak kot zachowuje się wobec naszej pociechy. Czy się boi, czy pozwala brać się na ręce itd.

Oczywiście musimy wziąć pod uwagę, iż jesteśmy dla niego obcy i na początku ma prawo zachowywać dystans. Dotyczy to szczególnie kociąt, które nierzadko w pierwszym odruchu uciekają na widok nieznanych sobie osób. Wrodzona ciekawość powinna jednak po jakimś czasie zwyciężyć i zmusić zwierzaka do zbliżenia się.

Pięć towarzyskich i spokojnych kocich ras

Poniższa lista obejmuje pięć ras kotów, które znane są z tego, że lubią towarzystwo człowieka. Z pewnością można powiedzieć, że są to rasy kotów dla dzieci, ale nie tylko one. Inne towarzyskie rasy to np. koty burmskie, syjamy, święte koty birmańskie czy tureckie vany.

Zaprezentowane poniżej zwierzaki różnią się temperamentem: trzy z nich są raczej spokojne, dwie zaś wręcz przeciwnie, są bardzo żywiołowe.

Kot perski

©Shutterstock

Przedstawiciele tej rasy są bardzo towarzyscy oraz wyjątkowo spokojni i łagodni, a przy tym skorzy do zabaw i trochę psotni, zwłaszcza za młodu. Koty perskie cechują się wyjątkowo uroczym wyglądem. Ze względu na krępą budowę i krótkie kończyny nie są bardzo skoczne, co niektórzy mogą uznać za zaletę.

Niestety ich piękne futro wymaga sporo pracy, by utrzymać je w dobrym stanie. Zwierzaki trzeba regularnie kąpać i czesać, o czym nie wolno zapominać.

Okrywa włosowa tych zwierząt, choć długa i gęsta, nie stanowi dobrej ochrony przed deszczem lub śniegiem, dlatego przy brzydkiej pogodzie lepiej nie wypuszczać ich na dwór. Niewątpliwie, spokojne i lubiące pieszczoty persy można uznać za koty dla dziecka.

Maine coon

©Shutterstock

Ogromne maine coony sprawiają wrażenie groźnych, ale są niebywale spokojne, łagodne, cierpliwe i towarzyskie, dlatego często poleca się je rodzinom z dziećmi. Wyglądają bardzo majestatycznie, gdy leżąc, przyjmują charakterystyczną pozycję sfinksa, z przednimi łapami wyciągniętymi przed siebie. Ich ulubioną zabawą jest aportowanie – z upodobaniem przynoszą opiekunowi różne przedmioty i zabawki.

Jako jedne z niewielu kotów, potrafią nauczyć się chodzić na smyczy, a niektóre z nich podczas spacerów idą przy właścicielu niemal jak dobrze wyszkolone psy. Z pozoru ociężałe, maine coony są bardzo sprawne fizycznie. Choć długowłose, koty tej rasy nie są kłopotliwe w pielęgnacji, mogą jednak mieć problemy ze stawami i sercem.

Ragdoll

©Shutterstock

Nazwa tej rasy w dosłownym tłumaczeniu znaczy „szmaciana lalka” i odnosi się do charakterystycznego zachowania jej przedstawicieli: trzymane rękach, rozluźniają mięśnie. Ragdolle mocno przywiązują się do swoich opiekunów i są doskonałymi towarzyszami zabaw dla dzieci, które jednak powinny obchodzić się z nimi delikatnie.

Ragdolle są wyjątkowo łagodne i spokojne. Nie wykazują agresji wobec ludzi, kotów i innych zwierząt. Mówi się nawet, iż nie potrafią się bronić, dlatego nie należy im pozwalać na samotne spacery po dworze. Opieka nad nimi nie jest trudna, choć ich futro wymaga regularnego czesania.

Kot rosyjski niebieski

©Shutterstock

Również i przedstawiciele tej rasy mocno przywiązują się do swoich opiekunów. Koty rosyjskie niebieskie zawsze starają się być blisko ukochanego człowieka, towarzysząc mu w pracach domowych. Potrafią naprawdę bardzo wylewnie okazywać swoje uczucia, wręcz narzucając się ze swoim towarzystwem. Mogą być wspaniałymi czworonożnymi przyjaciółmi dzieci.

Bywają także trochę nieśmiałe wobec obcych: na ich widok nierzadko chowają się i musi minąć trochę czasu, zanim odważą się do nich zbliżyć. Choć wyglądają na delikatne, są silne i bardzo sprawne fizycznie. To wyjątkowo ruchliwe zwierzaki, które uwielbiają wskakiwać na meble i biegać po mieszkaniu. Łatwo się nimi opiekować, ale trzeba poświecać im sporo uwagi.

Devon rex

©Shutterstock

Kot z głową chochlika. Żaden inny przedstawiciel kociego rodu nie ma takiej dziwacznej mordki. Devon rex, tak jak kot rosyjski, uwielbia towarzystwo człowieka i potrafi chodzić krok w krok za swoim opiekunem, przesiadywać mu na kolanach i spać z nim w łóżku. Żywo interesuje się wszystkim, co się dzieje w jego otoczeniu. Nic nie ujdzie jego uwadze, szczególnie nowe rzeczy, które koniecznie musi dokładnie zbadać.

Zwierzaki te są bardzo wesołe, skore do zabawy i niezwykle aktywne fizycznie. Są także bardzo łagodne, dlatego uważa się je za koty przyjazne dzieciom. Devon nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jego króciutka sierść niemal nie wypada - wystarczy raz na jakiś czas przecierać ją specjalną gumową rękawicą.

Jeśli chcesz zaadoptować psa lub kota, skorzystaj z naszej wyszukiwarki adopcyjnej.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?