Reklama

kot svannah
© Pixabay

Najdroższe koty świata: poznaj 8 najdroższych ras kotów na świecie

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Koty rasowe – czyli wyłącznie koty z rodowodem, pochodzące z zarejestrowanej hodowli – to koty, które kosztują, ale ceny rasowych kotów są bardzo zróżnicowane i wahają się od tysiąca do kilku czy nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jakie rasy kotów kosztują najwięcej? Przedstawiamy rekordzistów!

Cena kociaka zależy od wielu czynników: renomy hodowli kotów, linii hodowlanej, odmiany barwnej, przeznaczenia kota (do hodowli lub „na kolanka”), a czasem nawet naszych zdolności negocjacyjnych. Podstawą określenia ceny kota jest jednak przede wszystkim rasa. Niektóre rzadkie i prestiżowe rasy osiągają wręcz zawrotne ceny. 

Peterbald

Ten bezwłosy (choć nie zawsze!) kot jest istnym psem w kociej skórze. Nie odstępuje opiekuna na krok, jest ogromnie przywiązany i zawsze musi sprawdzać, co też jego człowiek akurat robi. To wesoły, ufny, łagodny, bardzo inteligentny i aktywny kot.

Zobacz video:

Peterbald nie posiada futra w ogóle bądź ma bardzo króciutką sierść pozbawioną podszerstka. Najbardziej cenione są jednak osobniki bezwłose, a także peterbaldy rzadszych odmian barwnych. Jaka jest cena bengala? Ten niezwykły pod każdym względem kot kosztuje średnio od 3000 do 6000 zł.

 

Peterbald

©Shutterstock

2. Kot bengalski

Kot bengalski to rasa hybrydowa powstała na skutek skrzyżowania kota domowego z dzikim kotem bengalskim. Po swym dzikim przodku kot ten odziedziczył dobre zdrowie, bardzo żywiołowe usposobienie oraz oczywiście wygląd – przypomina miniaturowego lamparta.

Najbardziej przykuwającą uwagę cechą bengali jest oczywiście ich futerko. Błyszczące, o złocistym, piaskowym, brązowym lub niemal białym („śnieżnym”) tle usianym rozetkami bądź przyozdobiony rysunkiem marmurkowym (klasycznym, „marble”).

Cena kociaka zależy od linii hodowlanej, przeznaczenia kota (do dalszej hodowli lub na kolanka), ale przede wszystkim od generacji. Pokolenie F1, czyli potomstwo dzikiego kota bengalskiego i kota domowego, jest najdroższe. Najczęściej hodowle oferują kocięta F4 i F5. Cena bengala, w zależności od wymienionych czynników, waha się obecnie średnio od 2000 do 8000 zł.

kot bengalski

©Shutterstock

Lykoi (kot wilkołaczy)

Nowym rasom bardzo często początek dają spontaniczne mutacje. Tak też i stało się w przypadku rasy lykoi – kotów częściowo bezwłosych. Koty te, zwane z racji swego wyglądu „kotami wilkołaczymi”, nie mają sierści wokół pyszczka, oczu, uszu, nosa oraz częściowo na szyi. Ich kończyny są słabo owłosione. Pozostałe partie ciała pokryte są krótkim, niezbyt gęstym futerkiem.

Lykoi to kot bardzo towarzyski, przyjazny i łagodny. Kocha aktywność fizyczną – nie wyobraża sobie dnia bez zabawy. Nie należy do kotów głośnych. Ceni zarówno zajęcia ruchowe, jak i wyzwania intelektualne.

Koty tej rasy pojawiają się już w Polsce. Cena kociaka lykoi kształtuje się na poziomie ok. 7000-8000 zł.

lykoi

©Shutterstock

Toyger

Jeśli bengal ma być miniaturowym lampartem, twórcom rasy toyger przyświecało stworzenie miniaturowego tygrysa. Twórczyni rasy, Judy Sugden, uzyskała go poprzez skrzyżowanie pręgowanego kota domowego z kotem bengalskim, a następnie włączając do dalszej hodowli ulicznego kota przywiezionego z Kaszmiru, który posiadał charakterystyczny rysunek na głowie, odmienny od standardowego pręgowania kotów tabby.

Toyger to kot wesoły, ufny i przyjacielski, łagodny i inteligentny. Wymaga dużej dawki zabawy. Jego futerko jest krótkie i gęste, o barwie pomarańczowej („jasny odcień koloru dyni”) lub złocistobrązowej, z ciemnymi pręgami.

W Polsce rasa toyger dopiero zaczyna zdobywać popularność. Istnieje jak na razie jedna hodowla. Cena toygera „na kolanka” wynosi od 4000 do 8000 zł, ale kot przeznaczony do dalszej hodowli kosztować może nawet 16 tysięcy złotych. 

toyger

©Shutterstock

Chausie

Chausie to hybryda powstała z krzyżówki kota domowego z kotem błotnym (Felis chaus) – gatunkiem dzikiego kota zamieszkującym szerokie obszary Afryki i Azji. W programie hodowlanym brały udział różne rasy kotów domowych, ale ostatecznie uznano, że najlepsze rezultaty przynoszą krzyżówki kotów błotnych i kotów abisyńskich. Chausie ma zresztą futerko z tickingiem, charakterystyczne dla kotów abisyńskich.

Włosy okrywowe są poprzecznie prążkowane, dzięki czemu uzyskujemy tzw. maść zajęczą. Jedyną odmianą jednolicie umaszczoną jest odmiana czarna.

Chausie to koty wciąż mające w sobie sporo cech swych dzikich przodków. Są odważne, bardzo aktywne, niezwykle inteligentne i chętne do nauki. Znakomici obserwatorzy. Będą wiernymi przyjaciółmi osoby, które prawidłowo je wychowa. A nie jest to takie proste, dlatego chausie nie jest rasą dla początkujących! Potrafi stworzyć jednak z opiekunem niezwykle silną więź. Koszt kociaka chausie to nawet 8000–20 000 zł.

chausie

©Shutterstock

Savannah

Savannah, czyli rasa hybrydowa powstała ze skrzyżowania kota domowego z dzikim serwalem afrykańskim. Savannah to najdroższa rasa kota dostępna w Polsce. Hodowle oferują kocięta savannah różnych generacji.

Pokolenie F1 to kot urodzony w wyniku krzyżówki serwala z kotem domowym. Jest to kot mający w sobie najwięcej z dzikiego serwala, najbardziej go przypomina – i jest najdroższy. Kolejne pokolenia coraz bardziej oddalają się od swojego przodka, choć nadal zachowują dziki wygląd.

Rozpiętość cenowa kotów savannah jest bardzo duża – ze względu na fakt różnicy między poszczególnymi pokoleniami. Na cenę ma też wpływ to, czy kupujemy kota do dalszej hodowli, czy chcemy po prostu pupila o dzikim wyglądzie i żywiołowym charakterze.  Savannah to jedna z najdroższych kotów na świecie. W zależności od wymienionych czynników ceny Savannah wahają się od 4000 do 40 000 zł.

savannah

©Shutterstock

Khao manee

Tajlandia to ojczyzna niejednej rasy kotów. Najsłynniejsze są oczywiście koty syjamskie, ale kraj ten może się poszczycić także srebrzystoniebieskimi koratami, brązowymi suphalakami przypominającymi koty burmskie, a także khao manee. Nazwa tego kota oznacza „biały diament” – i trudno o bardziej trafne określenie!

Khao manee były w swej ojczyźnie kotami pałacowymi i świątynnymi – mieszkały w luksusach, należały do rodziny królewskiej, i w przeciwieństwie do syjamów – nie były raczej wywożone poza swą ojczyznę. Pierwsze khao manee pojawiły się w USA dopiero w 1999 r.

kho manee

©Shutterstock

Khao manee to rasa o białym umaszczeniu. Oczy mogą mieć w różnym kolorze; często spotyka się osobniki różnookie, o jednym oku błękitnym, a drugim intensywnie pomarańczowym. Podobnie jak wiele innych białych kotów, khao manee mogą być obarczone dziedziczną głuchotą. Przytrafia się ona najczęściej osobnikom niebieskookim, natomiast koty różnookie często są głuche na jedno ucho – to, które znajduje się po tej samej stronie, co niebieskie oko. Skóra tych kotów jest bardzo wrażliwa na słońce, przed którym należy je chronić.

Khao manee to kot elegancki, smukły, dobrze umięśniony. Jest bardzo przywiązany, gadatliwy, aktywny, a jednocześnie mniej „charakterny” niż kot syjamski.

Hodowle khao manee istnieją w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Jest to rasa bardzo rzadka i… bardzo droga. Cena kociaka khao manee zarejestrowanego w TICA to 7000-11 000 dolarów.

Najdroższy kot świata… Ashera

Ashera to najdroższy kot świata i jedyna rasa posiadająca patent. Jego właścicielem i jednocześnie jedynym hodowcą rasy jest firma Lifestyle Pets.

Pierwsze koty Ashera zostały wyhodowane w 2006 r. w USA. Jest to rasa hybrydowa przypominająca koty savannah. W programie hodowlanym brały udział serwale afrykańskie, dzikie koty bengalskie oraz koty domowe.

Ashera może osiągnąć jeszcze większe rozmiary niż savannah – 120-150 cm długości. Waży przeciętnie 12-15 kg. Do charakterystycznych cech rasy należą krótkie, gęste futro usiane ciemnymi cętkami niczym u serwala. Tło ma barwę od jasnożółtej do złocistej. Istnieje także odmiana śnieżna o niemal białym futerku (oczywiście także cętkowanym).

Wyjątkową cechą rasy jest to, że ma być praktycznie całkowicie hypoalergiczna. Jedna z odmian kota Ashera nie produkuje alergizujących białek w swej ślinie czy łoju.

Ashera to kot silny, muskularny, elegancki. Jest bardzo przyjazny i łagodny – choć z wyglądu dziki, nie przejawia agresji wobec człowieka. Do sprzedaży przeznaczone są tylko osobniki pokolenia F4 i dalszych. Nowemu opiekunowi oddawane są zwierzęcia wykastrowane, co ma zapobiec powstawaniu innych hodowli niż ta należąca do właścicieli patentu.

Ashera to kot bardzo inteligentny, towarzyski i przywiązany. Kocha zarówno zabawę, jak i pieszczoty. Za opiekunem potrafi chodzić krok w krok.

Jeśli chcesz zaadoptować psa lub kota, skorzystaj z naszej wyszukiwarki adopcyjnej.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?