Chausie

Chausie
Chausie
Chausie

Chausie jest kocią hybrydą, która powstała ze skrzyżowania kota domowego z dzikim kotem błotnym gatunku felis chaus, lub po prostu chaus, któremu zawdzięcza swą nazwę. Chaus występuje w niektórych rejonach środkowej Azji, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. To duży, atletyczny i pełen energii dziko wyglądający kot, który uwielbia rozległe przestrzenie.

dna

Najważniejsze informacje o Chausie

  • Długość życia : pomiędzy 12 i 14 lat
  • Charakter : Lubiący zabawę, Inteligentny
  • Rodzaj szaty : Krótka

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Kotka pomiędzy 40 i 45 cm
Kot pomiędzy 40 i 50 cm

Osiąga dorosłe rozmiary w wieku około 2 lat, ale ostateczna maść szaty ujawnia się w wieku 3 lat.

Waga

Kotka pomiędzy 6 i 9 kg
Kot pomiędzy 6 i 11 kg

Maść

Maść złocisto-brązowa to taka, gdzie na całym ciele występuje prążkowany włos agouti o przemiennym zabarwieniu dwóch brązowo-czarnych do czarnych pasm na każdym włosie. Jeśli szata jest czarna, ale nie jednolita, na całym ciele występuje efekt srebrzystego tippingu, co oznacza, że do dwóch trzecich długości włosa jest on czarny, zaś końcówka ma zabarwienie srebrzyste.

Typy umaszczeń

W przypadku szat jednolitych oraz srebrzysto-czarnych, na całym ciele mogą występować młodzieńcze znaczenia tabby, a u osobników złocisto-brązowych, czarne łaty na bokach oraz pręgi na przednich łapach.

Rodzaj szaty

Krótki.

Kolor oczu

Oczy mogą być koloru złotego, żółtego, zielonego lub orzechowego.

Opis

Chausie to kot średni do dużego. Ma podłużne, prostokątne ciało o średnim kośćcu i silnej, ale niewyrazistej muskulaturze. Tylne kończyny są szczególnie mocne i dzięki nim kot potrafi wspaniale skakać i biegać. Ma stosunkowo gruby ogon, proporcjonalnie o jedną czwartą krótszy od przeciętnej długości kociego ogona. Jego głowa ma kształt klina zmodyfikowanego przez wydatne kości policzkowe. Uszy chausie są duże, szerokie u nasady i często zakończone pędzelkami, a oczy okrągłe i blisko osadzone.

Charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw grey-paw

W przerwie od aktywności ruchowych, chausie lubi pieszczoty i kontakt z opiekunem.

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

To niezwykle aktywny kot, który ma ogromną potrzebę zabawy. Dlatego opiekunom stanowczo zaleca się zabawy z podopiecznym, podczas których będzie mógł wyładować energię.

Spokojny

yellow-paw grey-paw grey-paw

Z powodu swoich fizycznych umiejętności, jest kotem poszukującym raczej bodźców, niż spokoju.

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Bystry i bardzo inteligentny, niezwykle szybko rozumie. Jest idealnym kandydatem do tresury.

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pomimo, że koty tej rasy mają skłonność do budowania szczególnej więzi z jednym wybranym człowiekiem, chausie może okazać się bardzo towarzyski w stosunku do nieznajomych, o ile takie zapoznanie będzie przebiegać taktownie i powoli.

Niezależny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Chausie źle znosi samotność, jeśli brakuje mu stymulujących zajęć i potrzebuje towarzystwa.

Zachowanie

Gadatliwość

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Miauczenie nie jest jego ulubionym środkiem komunikacji. Pod tym względem chausie plasuje się w kociej normie.

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ten kot to prawdziwy kulturysta i potrzebuje stałego wyładowania pokładów energii. Dzięki budowie ciała, rewelacyjnie skacze i biega.

Skłonność do ucieczek

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Chausie to kot ciekawski i o duszy odkrywcy, więc łatwo da się skusić przygodzie czekającej na otwartej przestrzeni.

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ma apetyt na miarę swojego wydatku energetycznego. Interaktywna miska pozwoli kontrolować ilość spożywanej karmy, a dodatkowo będzie dla kota źródłem stymulacji.

Współżycie z innymi

Chausie i koty

yellow-paw grey-paw grey-paw

O ile koty zostaną sobie odpowiednio przedstawione, chausie może zamieszkać z innym przedstawicielem swojego gatunku, choć niechętnie.

Chausie i psy

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Jeśli był socjalizowany z psami jako kociak, dzięki towarzyskiej, ciekawskiej i zabawowej naturze może mieć świetny kontakt z psami, o ile tylko ma gdzie wysoko wskakiwać, kiedy ma ochotę na przerwę.

Chausie i dzieci

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Chausie jest aktywny i zabawowy, będzie więc dla dzieci świetnym kompanem do zabaw.

Chausie i osoby starsze

yellow-paw grey-paw grey-paw

W spokojnym domu, gdzie nie ma warunków do odpowiedniego rozładowania energii, chausie może się szybko okazać hałaśliwy i nieznośny.

Chausie - cena

Chausie to jedna z najdroższych ras kotów. Cena zakupu chausie w hodowli waha się od kilku tysięcy do nawet 20 000 zł i często zależy od rodowodu, hodowli, wieku, a nawet płci kociaka. Utrzymanie kota tej rasy kosztuje około 120 zł miesięcznie, co w zupełności wystarcza, aby zaspokoić jego potrzeby, takie jak dobrej jakości karma, dzięki której zachowa dobre zdrowie.

Pielęgnacja

Oprócz czesania raz w tygodniu, jego krótkie futro nie wymaga szczególnej pielęgnacji.

Linienie

Jeśli chodzi o gubienie sierści, chausie nie wyróżnia się pośród innych kotów. Ilość zrzucanego owłosienia wzrasta w porze linienia.

Żywienie

Karma powinna być wysokiej jakości. Niektóre osobniki mają nietolerancję na gluten i nie mogą jeść pokarmów, które go zawierają.

Zdrowie

Długość życia

Średnia długość życia tego kota to 13 lat.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ma dość gęste futro z podszerstkiem, dzięki czemu dobrze znosi zarówno niskie jak i wysokie temperatury.

Skłonność do tycia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ponieważ chausie ma ogromny apetyt, należy kontrolować dzienne spożycie pokarmu, które powinno się bilansować z jego dziennym z wydatkiem energetycznym.

Częste choroby

  • Niedobór kinazy pirogronianowej: choroba powodująca rozpad czerwonych krwinek; prowadzi do anemii.
  • Stopniowy zanik siatkówki: prowadzi do ślepoty.

Oprócz wyżej wspomnianych chorób genetycznych, samce z pokoleń od F1 do F3, a nawet F4, są często bezpłodne (gdzie F1 jest bezpośrednim potomkiem krycia dzikiego kota chaus z kotem domowym). Niektóre osobniki mogą mieć problemy jelitowe ze względu na nietolerancję glutenu. Mogą im też doskwierać te same dolegliwości, co innym kotom domowym, takie jak schorzenia jamy ustnej.

Rozmnażanie

Dopuszcza się krzyżowanie z osobnikami tej samej rasy, kotem abisyńskim oraz zwyczajnym kotem domowym.
Chausie można także krzyżować z chausem pod warunkiem, że nie łamiemy przepisów prawnych konwencji waszyngtońskiej o przetrzymywaniu dzikich kotów.

Ciekawostki

Chausie jest jedyną rasą, która występuje w umaszczeniu srebrzysto-czarnym tipped.

Pochodzenie i historia

Odkrycie przez archeologów mumii dzikiego kota błotnego felis chaus na przybrzeżnych obszarach Nilu, świadczą o sięgającej tysięcy lat wstecz bliskiej relacji człowieka z tym dzikim kotem. Nie jest więc zaskakujące, że ten właśnie gatunek wybrano na potencjalnego kandydata do stworzenia hybrydy, która miałaby łączyć cechy wyglądu dzikiego kota z zachowaniem kota domowego.
Pierwsze próby krzyżowania chausa z kotem domowym przeprowadzono w USA na początku lat siedemdziesiątych. Następne były kojarzenia z abisyńczykami, bengalami i kotami domowymi bez rodowodu, ale o dzikim wyglądzie. Jako rasa, koty chausie zostały zarejestrowane w 1995 r. z inicjatywy dwóch amerykańskich hodowczyń, Judy Bender i Sandry Cassalii. Rasę w pełni uznano w 2003 r.

Chausie - imiona

Kotka - Ava, Tosia, Hera

Kot -Malcolm, Ismael, Jazz

Sprawdź nasz katalog imion dla kotów