Reklama

najwieksze koty domowe

Największe koty domowe – poznaj największe rasy kotów

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Niejeden miłośnik kotów zastanawiał się czasem, jak by to było mieć przy sobie jednego z wielkich kuzynów naszego mruczka. I chociaż posiadanie lwa jest mało realne, to przynajmniej ponadprzeciętnych rozmiarów domowy kot może z powodzeniem stać się naszym lwem kanapowym. Poznaj rasy kotów domowych w rozmiarze XXL!

Przeciętny kot domowy waży około 3-5 kg, przy czym kocury zazwyczaj się większe i bardziej masywne. Jednak największe koty domowe mogą osiągać długość nawet 1 metra i masę ciała nawet 18 kilogramów! Jakie to rasy?

1. Maine coon — największa rasa kotów domowych 

Maine coon to największy kot rasowy, który nie jest spokrewniony z żadnym gatunkiem kota dzikiego. Maine coony osiągać mogą ponad metr długości (najdłuższy kot mierzył 123 cm). Kotki ważą średnio do 6 kg, kocury do 10, ale często zdarzają się i cięższe osobniki.

maine coon

©Shutterstock

Zwłaszcza samce prezentują się wyjątkowo okazale – mocna, okrągła głowa, muskularne i potężne, ale eleganckie ciało, słuszna waga, duże łapy i gęste futro, optycznie powiększające jeszcze zwierzę. Maine coon to koci olbrzym, ale o niezwykle przyjacielskim i łagodnym charakterze. To prawdziwy kot rodzinny, przywiązujący się do opiekunów, choć niewątpliwie wyraźnie dający odczuć swoją obecność na kolanach.

Skąd wzięły się te wielkie koty domowe? Ich początki nie są dobrze znane, ale rasa należy do starych ras naturalnych. Jest najstarszą rasą pochodzącą z USA. O jego pochodzeniu krążyły liczne, mniej lub bardziej fantastyczne legendy.

I tak, maine coon miał być potomkiem kotów angorskich należących do królowej Marii Antoniny (miały się dostać do Nowego Świata jako część dobytku władczyni, która usiłowała uciec z Francji), norweskich kotów leśnych podróżujących na łodziach Wikingów albo też zwierzęcego mezaliansu popełnionego przez domowego kota i rysia rudego, a nawet… kota i szopa. Od słowa „racoon” (ang. „szop”) pochodzi zresztą nazwa rasy. Zapewne twórców legendy zainspirował charakterystyczny, krzaczasty ogon maine coona.

To właśnie do kota rasy maine coon należy rekord — Himmi jest największym znanym dotąd kotem na świecie

2. Savannah — największy kot świata

Savannah to największy kot świata. W przeciwieństwie do maine coona, nie jest to rasa naturalna, lecz hybryda – owoc krzyżówki kota domowego z gatunkiem dzikiego kota, w tym przypadku z serwalem.

kot savannah

©Shutterstock

Savannah wygląda jak nieco mniejsza wersja serwala – jest to kot długonogi, o futerku w kolorze jasnożółtym, pokrytym czarnymi cętkami. Posiada charakterystyczne dla serwala afrykańskiego duże, czarne uszy z białymi plamkami, bardzo długie nogi i niezbyt długi ogon.

Ten największy kot domowy osiąga rozmiary zbliżone do dzikiego serwala – może mierzyć 80-100 cm i ważyć nawet do 20 kg. Średnia waga dla kocura to 15-18 kg, dla kotki – do 15 kg. Savannah to kot żywiołowy, potrzebujący ruchu, bardzo skoczny – jak przystało na potomka serwala, który należy do najlepszych skoczków afrykańskiej sawanny. Pokolenie F4 savannah (czyli czwarte pokolenie po rodzicu-serwalu) to już koty łagodne, przyjacielskie, przywiązane do człowieka.

Nie tylko savannah, ale także i inne rasy-hybrydy należą do największych kotów domowych. Pierwszą stworzoną hybrydą (i pierwszą uznaną przez organizacje felinologiczne za rasę) był kot bengalski – krzyżówka kota domowego z dzikim kotem bengalskim – azjatyckim gatunkiem cętkowanego kota. Zamierzeniem hodowców było stworzenie kota domowego jak najbardziej przypominającego wyglądem lamparta.

Bengale mają przepiękne, cętkowane futro, są niezwykle żywiołowe i mają ogromną potrzebę ruchu. Te minilamparty osiągają wagę do 8 kg.

Do innych pokaźnych hybryd należą takie rasy jak chausie (krzyżówka kota domowego z kotem błotnym) czy najdroższy kot świata – Ashera, w którego programie hodowlanym brały udział koty domowe, serwale i koty bengalskie. Kot Ashera i savannah to dwa największe koty domowe, lecz cena Ashery znacznie przewyższa koszt kota savannah.

3. Kot norweski leśny

Wielkie koty domowe znajdziemy jednak i wśród ras powstałych naturalnie, bez ingerencji człowieka. Oprócz maine coona należy do nich norweski kot leśny, naturalna rasa skandynawska – kot Wikingów.

kot norweski leśny

©Shutterstock

Jest to zwierzę muskularne, eleganckie, o średnio długim tułowiu i podwójnym, gęstym futrze znakomicie chroniącym przed mrozem i wilgocią. Podobnie jak maine coon, norweski kot leśny może ważyć niekiedy ponad 10 kg. Te duże koty są bardzo ciekawskie i towarzyskie. Lubią zabawę z człowiekiem i koniecznie muszą zajrzeć w każdy zakamarek mieszkania.

4. Ragdoll

Ragdoll, czyli dosłownie „szmaciana lalka” słynie z tego, że wiotczeje (a właściwie rozluźnia się, odpręża), gdy weźmie się go na ręce. To kot o bardzo łagodnym charakterze, sympatyczny, kochający człowieka – idealny zwierzak rodzinny.

ragdoll

©Shutterstock

Jeśli jednak porównujemy go już do przytulanek, z pewnością będzie on raczej wielkim, miłym w dotyku misiem niż drobną laleczką. Kocury mogą osiągać wagę do 10 kg i mierzyć 70 cm.

Ragdoll to kot o eleganckiej budowie i mocnym kośćcu oraz pięknym umaszczeniu typu syjamskiego lub bicolor (czyli „łaciatym”). Najbardziej jednak uwagę zwracają jego szafirowoniebieskie oczy tego kota.

5. Kot syberyjski

Kot syberyjski to, obok maine coona i kota norweskiego, jedna z trzech naturalnych, dużych ras kotów półdługowłosych wywodzących się z tych rejonów klimatycznych, gdzie mocna budowa ciała i gęsta sierść są wskazane, aby zwierzę mogło przeżyć.

kot syberyjski

©Shutterstock

Przez długi czas syberyjczyki należały do kotów najczęściej spotykanych w rosyjskich domach. Ich międzynarodowa kariera rozpoczęła się dopiero po upadku Bloku Wschodniego i otwarcia się Rosji na świat zachodni… a świata zachodniego na Rosję, w tym także na jej urodziwe koty.

Kot syberyjski posiada piękne, gęste futro, a szczególnie ozdobna jest kryza okalająca głowę kocurów tej rasy. Również syberyjczyki mogą ważyć ponad 10 kg (choć nie są rzadkością także drobniejsze, bardziej filigranowe i mniejsze osobniki). Kotki są mniejsze niż kocury i osiągają wagę do 6 kg. Syberyjczyki to koty o mocnej budowie ciała, zwinne i chętne do zabawy.

Jeśli chcesz zaadoptować psa lub kota, skorzystaj z naszej wyszukiwarki adopcyjnej.

6. Kot brytyjski krótkowłosy

Przedstawiciele tej rasy wymieniani są wśród największych kotów krótkowłosych. Te misiowate koty domowe osiągają wagę od 5 do nawet 10 kg. To prawdziwie angielskie domowe mruczki - należą do kanapowców i pieszczochów, są spokojne i zrównoważone. Kocięta natomiast bywają psotne... i są absolutnie rozkoszne.

Koty brytyjskie należą do najpopularniejszych ras zarówno w swojej ojczyźnie, jak i w Europie kontynentalnej. Ich futerko może mieć rozmaite kolory, choć ukochaną przez Brytyjczyków i nie tylko odmianą barwną jest odmiana niebieska. W Wielkiej Brytanii ma ona zresztą status odrębnej rasy.

Koty brytyjskie po raz pierwszy zostały zaprezentowane na wystawie kotów w londyńskim Crystal Palace w 1871 roku i wówczas też nadano rasie nazwę. Jest to jednak rasa z bardzo długim rodowodem - przodkowie kotów brytyjskich przybyli na Wyspy wraz z Rzymianami.

7. Kurylski bobtail

Wśród największych kotów świata warto wyróżnić też nieco mniej popularną u nas, choć nie mniej piękną rasę naturalną z pogranicza Rosji i Japonii - kurylskiego bobtaila. Mówi się, że bobtaile kurylskie stanowią krzyżówkę japońskich bobtaili z kotami syberyjskimi. Naturalnie występuje na Kurylach, Kamczatce i Sachalinie.

Mówi się, że kurylski bobtail to miniaturowy ryś. Do dzikiego kuzyna upodabnia go przede wszystkim króciutki ogon, ale także jego nogi - tylne dłuższe niż przednie, nadające kotu charakterystyczną postawę. Kurylskie bobtaile osiągają wagę do 7,5 kg. Samce tej rasy, podobnie jak innych "kocich olbrzymów", są większe niż samice.

8. Pixie bob

To kolejny miniaturowy ryś, tym razem pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Pixie bob wywodzi się z północno-zachodniej części kraju i przypomina swym wyglądem rysia rudego. To duży kot, który może ważyć nawet do 8 kg. Ma charakterystyczny krótki ogon, pędzelki na uszach i cętkowaną sierść. Wszystkie te cechy upodabniają go do dzikiego kuzyna, z którym jednak genetycznie nie ma nic wspólnego. 

Co ciekawe, pixie bob to jedna z niewielu ras kotów, u których dopuszcza się polidaktylię, czyli obecność "ponadprogramowych" palców. U tej rasy zdarza się to stosunkowo często. Polidaktylia nie ma wpływu na zdrowie kota.

Pixie bob to kot energiczny, wesoły, lojalny i bardzo przyjacielski. To mały "ryś" o nieco... psim charakterze.

Jeśli chcesz zaadoptować psa lub kota, skorzystaj z naszej wyszukiwarki adopcyjnej.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Domi
    Domi
    He he chciałabym mieć takiego olbrzyma
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

1 komentarz na temat 1

Chcesz udostępnić ten artykuł?