Reklama

Kot norweski leśny

10 ras kotów uznawanych za najpiękniejsze

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Które koty są najpiękniejsze? Niełatwo odpowiedzieć na takie pytanie. Każdy miłośnik mruczków powie, że wszystkie koty są piękne, a jego kot – najpiękniejszy. Czy są więc jakieś kryteria pozwalające wybrać najpiękniejsze koty, przynajmniej pośród tych rasowych? Sprawdź nasz ranking najurodziwszych kocich ras!

Trudności w ocenie kociego piękna mają nawet doświadczeni sędziowie felinologiczni, przyznający zwierzętom punkty na wystawach.

Koty oceniane są tu w ramach kategorii, a sędzia porównuje danego kota z uznanym oficjalnie standardem rasy, będącym tu punktem odniesienia.

Najpiękniejsze koty - nasz ranking

Jedną z metod oceny kociego piękna jest zasada złotego podziału, dzięki której w sposób matematyczny można przeanalizować wygląd i proporcje kociego pyszczka, a wynik najbliższy „złotej proporcji” będzie najlepiej odpowiadał ludzkiemu ideałowi piękna. Wyliczenia opierają się na zasadzie, że mózg ludzki preferuje symetrię, harmonię.

Biorąc pod uwagę wyniki pomiarów kocich pyszczków oraz listy najpopularniejszych kocich ras, sporządziliśmy naszą subiektywną listę najpiękniejszych kotów rasowych. Poznaj złotą dziesiątkę!

1. Kot norweski leśny

Ranking otwiera kot norweski leśny – naturalna rasa o imponującym futrze (choć latem potrafi zrzucić sporo sierści i pozostawić sobie głównie bujnie owłosiony ogon). Legendarny kot Wikingów, bohater nordyckich mitów. Przechytrza trolle i wiernie służy bogini Freyi.

To właśnie norweg osiągnął najlepszy wynik podczas „wyliczania” kociego piękna przy zastosowaniu zasady złotego podziału. Podczas gdy „złota proporcja”, a dokładnie stosunek nazywany złotą liczbą, to w przybliżeniu 1,62 – pyszczek kota norweskiego może się poszczycić proporcjami 1,65.

Harmonijna głowa o kształcie trójkąta równobocznego, łagodny profil bez stopu, szeroko rozstawione uszy i duże, owalne oczy – to pyszczek kota norweskiego w całej okazałości.

Do całości obrazu tego pięknego kota dodajmy półdługie, gęste futro, „rysie” pędzelki, wspaniały ogon oraz gibkie, silne, proporcjonalne ciało.  

kot norweski leśny
©Shutterstock

2. Rosyjski niebieski

Smukły, delikatny, ale dobrze umięśniony i gibki kot rosyjski niebieski dorównuje kotom norweskim pod względem idealnych proporcji. Jednak poza proporcjami pyszczka z pewnością niemałe znaczenie ma w jego przypadku krótkie, miękkie, pluszowe futro o wspaniałym niebieskim kolorze, sprawiające wrażenie oprószonego srebrem.

Wzrok przyciągają także jego duże, szmaragdowozielone oczy w kształcie migdałów. Kot rosyjski to wierny, kochający i inteligentny przyjaciel, który potrafi podbić serce i wyglądem, i charakterem.

kot rosyjski niebieski
©Shutterstock

3. Turecka angora

Nieco zapomniana, stara, naturalna rasa długowłosa pochodząca z Anatolii. Kilka wieków temu podbiła serca Europejczyków, gdy została po raz pierwszy przywieziona z Bliskiego Wschodu. U progu XX wieku została odsunięta w cień przez przeżywającego szczyt popularności kota perskiego, ale na szczęście nie zanikła – m.in. dzięki staraniom Turcji, która uznała ją za skarb narodowy i rozpoczęła program hodowlany.

Współczesna angora turecka – elegancka, gibka, dobrze umięśniona, żywiołowa i przymilna – to kot, który niewiele zmienił się na przestrzeni wieków. Dodano jedynie całą paletę odmian barwnych – to jedyna nowość, bowiem klasyczna angora jest śnieżnobiała i tylko taka uznawana jest za „prawdziwą” w swojej ojczyźnie.

©Amngora turecka

4. Kot syberyjski

Kolejna naturalna rasa, przez długi czas znana jedynie w Rosji; okres jej popularności rozpoczął się dopiero po upadku Związku Radzieckiego. Syberyjskie warunki stworzyły do tego czasu kota zahartowanego, zdrowego, o grubym półdługim futrze. Jednocześnie jest to wspaniały przyjaciel rodziny, wesoły, chętnie nawiązujący kontakt z człowiekiem.

Wracając jednak do kociego piękna, syberyjczyk wypada świetnie pod względem bliskości do złotej proporcji, a jego aparycja jest wyjątkowo przyjemna.

kot norweski leśny
©Shutterstock

5. Kot bengalski

Bengal nie znalazł się co prawda na podium jeśli chodzi o wyliczone złotym podziałem proporcje, ale nie zmienia to faktu, że należy mu się miejsce na liście najpiękniejszych ras kotów.

Kot bengalski jest rasą hybrydową powstałą poprzez skrzyżowanie kota domowego z dzikim kotem bengalskim – gatunkiem zamieszkującym dużą część kontynentu azjatyckiego, m.in. Indie i Chiny.

Bengal przyciąga wzrok przenikliwym spojrzeniem swych pięknych oczu, ale przede wszystkim – okrywą włosową. Wygląda jak miniaturka dzikiego kota, ze swymi cętkami i rozetami na brązowym, szarym czy jasnym tle. Ten minilampart to jednocześnie wulkan energii, z którym nie można się nudzić.

kot bengalski
©Shutterstock

6. Maine coon

Ta amerykańska rasa to olbrzym wśród kotów – kocury mogą ważyć 10 kg, a nawet i więcej. Jedwabiste, półdługie futro, okazały, gęsto owłosiony ogon i „rysie” pędzelki to jego cechy typowe. Podobnie jak charakterystyczny, nieco lwi pyszczek, po którym najłatwiej odróżnić go od syberyjczyka czy norwega.

Maine coon to nie tylko piękny kot, ma także niezwykle przyjazny charakter. To kot rodzinny, który zawsze musi wiedzieć, co się dzieje i kto przyszedł w gości. To olbrzym o łagodnym usposobieniu.

maine coon
©Shutterstock

7. Egipski mau

Wyjątkowo urodziwy kot, wywodzący się od egipskich przodków i z tej racji uważany za potomka kotów starożytnego kraju faraonów. Krótka, gęsta, jedwabista w dotyku sierść egipskiego mau usiana jest cętkami.

Cechą charakterystyczną każdego mau jest rysunek litery „M” na czole – nazywany też skarabeuszem. Nazwa rasy – „mau” – pochodzi od staroegipskiego słowa oznaczającego kota.

egipski mau
©Shutterstock

8. Amerykański curl

W rankingu „złotych proporcji” amerykański curl plasuje się bardzo wysoko, zaraz za kotem syberyjskim, ale to nie proporcjonalny pyszczek jest tym, co stanowi o popularności rasy. Curl ma niesamowite uszy – wywinięte do tyłu i przypominające półksiężyce. W przeciwieństwie do kota szkockiego zwisłouchego, u tej rasy nie stwierdzono wad genetycznych współistniejących z mutacją odpowiedzialną za wygląd uszu.

Curle to koty piękne, zdrowe i przyjacielskie  – jedno spojrzenie na przedstawiciela tej rasy wystarczy, aby uśmiech zagościł na Twojej twarzy.

american curl
©Shutterstock

9. Kot syjamski

Niezwykły kot pochodzący z Tajlandii, w swej ojczyźnie znany i ceniony od wieków. Do Europy przybył w XIX wieku i początkowo wzbudzał kontrowersje. Wiele ówczesnych gazet krytykowało obecność syjama na wystawach, wspominając o kocie „wyglądającym jak mops”.

Szafirowe oczy i niezwykłe ubarwienie, a także wyjątkowy charakter i inteligencja sprawiły jednak, że kot syjamski zyskał znacznie większą rzeszę zwolenników niż krytyków. Do dziś uznawany jest za kocią piękność, choć jego wygląd zmienił się bardzo mocno na przestrzeni ostatniego stulecia.

kot syjamski
©Shutterstock

10. Kot perski

Listę kocich piękności zamyka kot perski. Rasa ta jest znana nawet wśród osób nieinteresujących się szczególnie kotami. To zwierzak o łagodnym usposobieniu i posiadacz najdłuższej sierści spośród wszystkich kotów oraz uroczego, misiowatego pyszczka. Ten pyszczek jednak sprawił, że jeśli chodzi o złote proporcje, kot perski uplasował się na jednej z ostatnich pozycji w rankingu.

kot perski
©Shutterstock

Warto dodać jednak, że nie każdy pers ma płaski, pekińczykowaty pyszczek. Coraz częściej promuje się persy „doll face”, zbliżone bardziej do oryginalnych przedstawicieli rasy. Ich pyszczki są bardziej proporcjonalne, co przekłada się nie tylko na urodę, ale i komfort życia samego kota.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz

2 komentarze

 • Kot_gaja
  Kot_gaja
  Mój ranking:
  1. Mieszaniec w paski jednym słowem Gaja ( mój kot )
  2. Mieszaniec
  3. Mieszaniec
  4. Mieszaniec
  5. Mieszaniec
  6. Mieszaniec
  7. Mieszaniec
  8. Mieszaniec
  9. Mieszaniec
  10. Mieszaniec
 • Bozena
  Bozena
  Piękności! A w szczególności kot norweski leśny
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

2 komentarzy na temat 2

Chcesz udostępnić ten artykuł?