Kot egipski mau
Inna nazwa: Egyptian Mau
Kot egipski to rasa w pełni naturalna, co oznacza, że nie została stworzona przez człowieka. Mau konkuruje z kotem abisyńskim o miano najstarszej odnotowanej rasy kota domowego.
Posągowa sylwetka, agrestowe oczy, charakterystyczna, lekko zmartwiona mina, stoicka siła oraz spokojny i uległy temperament przypuszczalnie są przyczyną, dla której faraonowie wznieśli go na ołtarze i że budzi pewien podziw nawet dzisiaj.
Długość życia |
Kot egipski mau średnio żyje od 14 do 18 lat |
Charakter |
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Kotka
pomiędzy 30 i 35 cm
Kot
pomiędzy 30 i 35 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Kotka
pomiędzy 3 i 5 kg
Kot
pomiędzy 4 i 6 kg
|
Kolor umaszczenia
Kolor umaszczenia: srebrny, brązowy, dymny, czarny Wśród czterech maści, srebrna jest najpopularniejsza i najbardziej efektowna. Niemniej jednak, w egipskich papirusach występuje kot w maści brązowej. Szata dymna jest bardziej jedwabista w dotyku. Wreszcie maść czarna, która również może być cętkowana, choć trudno to dostrzec, bo znaczenia są śladowe. Tej ostatniej maści nie dopuszcza się do konkursów. U kotów egipskich mau może występować gen agouti. W takim przypadku ticking jest najlepiej widoczny u maści srebrnej i brązowej. U osobników dymnych gen jest lekko zmodyfikowany, przez co główna barwa szaty zanika na końcu każdego włosa, który w jednej czwartej długości pozostaje srebrny. Ticking nie występuje wyłącznie u kotów czarnych. |
Czarne Czekoladowe/ brązowe Rude |
Rodzaj szaty
Krótka |
Krótka |
Kolor oczu
Zielone |
Zielone
|
Słowo „mau” pochodzi z języka egipskiego i oznacza zarówno „światło” jak i „kot”. Jednym słowem, nazwa rasy kot egipski mau oznacza tyle co „kot egipski” lub „światło Egiptu”, co dodaje jeszcze więcej magii tej rzadkiej i bardzo starej rasie, będącej mistrzem prędkości pośród kotów domowych.
Więcej informacji na temat rasy Kot egipski mau
Pochodzenie i historia rasy Kot egipski mau
Faraonowie w starożytnym Egipcie czcili kota egipskiego ponad 1500 lat przed naszą erą. Mau jest prawdopodobnie bezpośrednim potomkiem Felis lybica, będącego przodkiem kota domowego. Niemniej jednak dopiero w latach pięćdziesiątych XX wieku, pewna rosyjska księżna przebywająca na wygnaniu we Włoszech, dostrzegła piękno mau i doprowadziła do uznania go za odrębną rasę.
Rzeczywiście, w tym czasie większość europejskich kotów miała w sobie krew egipskich przodków, ale dwie wojny światowe mocno przetrzebiły kocią populację. Księżna Natalia Trubetskaja zachwyciła się srebrną cętkowaną koteczką, którą dostała od kogoś z podróży do Egiptu. Księżna natychmiast sprowadziła bezpośrednio stamtąd inne podobne koty, aby utrwalić tę pochodzącą od kotów faraonów rasę. Kilka lat później, po przeprowadzce do USA, gdzie zabrała ze sobą trzy koty, założyła hodowlę pod nazwą Fatima. „Linia klasyczna” kota egipskiego mau pochodzi dokładnie od tych trzech osobników - srebrnych kotek o imionach Baba i Liza, oraz brązowego kocura Jojo.
Istnieją jeszcze dwie inne linie:
- Linia indyjska: pojawiła się w latach osiemdziesiątych XX wieku i budzi kontrowersje, ponieważ dwa koty, które ją zapoczątkowały, były właściwie dzikimi kotami pochodzącymi z New Dehli i dały też początek rasie bengalskiej.
- Linia egipska: powstała stosunkowo niedawno dzięki nowym osobnikom sprowadzonym bezpośrednio z Egiptu, dzięki którym wzbogacono pulę genetyczną rasy, a co za tym idzie, jej jakość i jednorodność.
Kot egipski mau - charakter
Zachowanie rasy Kot egipski mau
Dla kogo rasa Kot egipski mau ?
Kot egipski mau - cena
Średni koszt kociaka egipskiego mau wnosi około 2500 - 3000 zł.
Aby zaspokoić potrzeby kota, trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 120 zł miesięcznie.
Kot egipski mau - linienie
Niewielkie
Chociaż mau ma dość dużo sierści, nie gubi jej zbyt wiele. Odpowiednia jakość jedzenia oraz cotygodniowe szczotkowanie pomagają radzić sobie z tym problemem.
Kot egipski mau - pielęgnacja
Pielęgnacja mau nie jest trudna i wystarczy go raz na tydzień szczotkować. Aby jego futerku nadać więcej blasku, można je pocierać zamszową skórką. Zaleca się zwrócić szczególną uwagę na zęby. Codzienne ich mycie będzie dla niego korzystne.
Zdrowie rasy Kot egipski mau
Może żyć nawet 17-18 lat, choć średnia wynosi raczej około 14 lat.
Mau raczej źle znosi zmiany temperatury. Podczas zmian pór roku może potrzebować dodatkowej opieki.
Przy braku ostrożności ze strony opiekuna, egipskiemu kotu może grozić nadwaga. Trzeba dopilnować, aby kot miał odpowiednią karmę oraz wystarczającą ilość ruchu na co dzień.
Kotu egipskiemu oficjalnie nie przypisuje się żadnych chorób genetycznych. Występują pojedyncze przypadki lub choroby pojawiające się w konkretnych liniach:
- kardiomiopatia przerostowa, czyli jedna z chorób serca, występuje u niego trochę częściej niż inne choroby;
- leukodystrofia to choroba, która dosięga istotę białą mózgu. U kota egipskiego mau występuje nieznacznie częściej niż inne schorzenia, choć mimo wszystko wciąż jest bardzo rzadka;
- przepuklina pępkowa to zjawisko polegające na tym, że pępek nie zamyka się po odpadnięciu pępowiny po urodzeniu; może występować nieco częściej w niektórych liniach;
- kota egipskiego mau trzeba szczególnie kontrolować choroby przyzębia, zwłaszcza jeśli nie wykonuje się żadnych zabiegów higienicznych jamy ustnej.
Mogą wystąpić wszystkie choroby i patologie występujące u kotów domowych. Egipski Mau generalnie jest kotem o doskonałym zdrowiu.
Kota egipskiego mau nie można krzyżować z żadną inną rasą.
Pod względem fizjologicznym, długość ciąży kotek rasy egipskiej jest inna niż przeciętnie u kotów domowych. U kota egipskiego ciąża może trwać nawet 73 dni, podczas gdy u pozostałych kotów okres ten wynosi średnio od 63 do 68 dni.
Planujesz zakup kota rasy Kot egipski mau?
Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Kot egipski mau ...
Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Kot egipski mau ...
2 komentarze
2 komentarzy na temat 2
Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?