Kot egipski mau

Inne nazwy: Egyptian Mau

Podobieństwo egipskiego mau do kotów uwiecznionych na staroegipskich dziełach sztuki jest tak żywe, że mogłoby się zdawać, że czas stanął w miejscu! Kot egipski to rasa w pełni naturalna, co oznacza, że nie została stworzona przez człowieka. Mau konkuruje z kotem abisyńskim o miano najstarszej odnotowanej rasy kota domowego. Posągowa sylwetka, agrestowe oczy, charakterystyczna, lekko zmartwiona mina, stoicka siła oraz spokojny i uległy temperament przypuszczalnie są przyczyną, dla której faraonowie wznieśli go na ołtarze i że budzi pewien podziw nawet dzisiaj.

Kot egipski mau
Kot egipski mau

Podstawowe informacje o kocie egipskim mau

Długość życia :

9

23

14

18

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Spokojny Inteligentny

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

Faraonowie w starożytnym Egipcie czcili kota egipskiego ponad 1500 lat przed naszą erą. Mau jest prawdopodobnie bezpośrednim potomkiem Felis lybica, będącego przodkiem kota domowego. Niemniej jednak dopiero w latach pięćdziesiątych XX wieku, pewna rosyjska księżna przebywająca na wygnaniu we Włoszech, dostrzegła piękno mau i doprowadziła do uznania go za odrębną rasę. Rzeczywiście, w tym czasie większość europejskich kotów miała w sobie krew egipskich przodków, ale dwie wojny światowe mocno przetrzebiły kocią populację. Księżna Natalia Trubetskaja zachwyciła się srebrną cętkowaną koteczką, którą dostała od kogoś z podróży do Egiptu. Księżna natychmiast sprowadziła bezpośrednio stamtąd inne podobne koty, aby utrwalić tę pochodzącą od kotów faraonów rasę. Kilka lat później, po przeprowadzce do USA, gdzie zabrała ze sobą trzy koty, założyła hodowlę pod nazwą Fatima. „Linia klasyczna” kota egipskiego mau pochodzi dokładnie od tych trzech osobników - srebrnych kotek o imionach Baba i Liza, oraz brązowego kocura Jojo. 

Istnieją jeszcze dwie inne linie:

 • Linia indyjska: pojawiła się w latach osiemdziesiątych XX wieku i budzi kontrowersje, ponieważ dwa koty, które ją zapoczątkowały, były właściwie dzikimi kotami pochodzącymi z New Dehli i dały też początek rasie bengalskiej.
 • Linia egipska: powstała stosunkowo niedawno dzięki nowym osobnikom sprowadzonym bezpośrednio z Egiptu, dzięki którym wzbogacono pulę genetyczną rasy, a co za tym idzie, jej jakość i jednorodność. 

icon breed/physic
Wygląd

  Wysokość w kłębie Kot egipski mau

  Kotka : pomiędzy 30 i 35 cm

  Kot : pomiędzy 30 i 35 cm

  Kot egipski mau przestaje rosnąć pomiędzy pierwszym a drugim rokiem życia. 

  Waga

  Kotka : pomiędzy 3 i 5 kg

  Kot : pomiędzy 4 i 6 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  icon breed/green-eye
  Zielone

  Opis

  Mau to średniej wielkości kot o długiej, atletycznej i eleganckiej sylwetce. Kończyny tylne są dłuższe od przednich, przez co mau zdaje się chodzić na palcach jak gepard. Charakterystyczna dla tej rasy fałda skóry między brzuchem a nogami nosi nazwę kieszeni i umożliwia maksymalne wyprostowanie nogi, dzięki czemu kot lepiej skacze i biega. Dzięki temu kot egipski mau jest uznawany za najszybciej biegającego domowego kota, z udokumentowanym rekordem prędkości 48 km/h!

  Kolejną charakterystyczną cechą mau jest jego twarz. Znaczenia wokół oczu tworzą maskę na wzór typowego makijażu starożytnych Egipcjan. Na czole znaczenie w kształcie litery M reprezentatywne dla kotów tabby, u mau zwane skarabeuszem, który jest ważnym symbolem w mitologii faraonów.  Oczy tego salonowego geparda wyróżniają się kolorem agrestu, ale także kształtem i ustawieniem, które nadają mu uroczy, zatroskany wyraz twarzy.     

  icon idea
  Ciekawostki

  Słowo „mau” pochodzi z języka egipskiego i oznacza zarówno „światło” jak i „kot”. Jednym słowem, nazwa rasy kot egipski mau oznacza tyle co „kot egipski” lub „światło Egiptu”, co dodaje jeszcze więcej magii tej rzadkiej i bardzo starej rasie, będącej mistrzem prędkości pośród kotów domowych.

  icon breed/personality
  Kot egipski mau - charakter

  • 100%

   icon breed/temperament/cat-affectionate

   Czuły

   Kot egipski mau jest bardzo czuły, szczególnie w stosunku do swoich opiekunów. Bardzo potrzebuje przytulania, ale prawie tylko i wyłącznie ze strony człowieka, z którym jest najbardziej związany.

  • 100%

   icon breed/temperament/cat-playful

   Lubi zabawę

   Jako doświadczony myśliwy, chciałby jak najwięcej się bawić! I biegać, i skakać…

  • 100%

   icon breed/temperament/cat-calmness

   Spokojny

   Mimo wszystko, ma reputację idealnego domowego kota, lubiącego ciszę i spokój.

  • 100%

   icon breed/temperament/cat-cleverness

   Inteligentny

   Początkowo mau był kotem wykorzystywanym do łapania gryzoni na egipskich strychach. Cechę tę, niezbędną do przetrwania, oczywiście zachował po dziś dzień. To świetny obserwator, który bardzo szybko się uczy.  

  • 66%

   icon breed/temperament/cat-wariness

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Może troszkę bać się nieznajomych i woli obecność ludzi, których zna. Dlatego potrzebuje czasu, żeby przywyknąć do nowych osób.

  • 100%

   icon breed/temperament/cat-independence

   Niezależny

   Ze względu na swoje możliwości fizyczne i intelektualne, mau jest w pełni i pod każdym względem samodzielny. Mimo to lgnie do swojego opiekuna!

   icon breed/personality
   Zachowanie

   • 66%

    icon breed/behaviors/cat-talkative

    Gadatliwość

    To przeciętnie gadatliwy kot, choć ma melodyjny głos.

   • 100%

    icon breed/behaviors/cat-sporty

    Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

    Kot egipski mau to sportowiec. Potrzebuje wysokości, żeby ćwiczyć skoki oraz regularnych zabaw z opiekunem, aby rozładować energię.

   • 100%

    icon breed/behaviors/cat-runaway

    Skłonność do ucieczek

    Ponieważ jest bardzo przywiązany do opiekuna, nie powinien uciekać, niemniej jednak wrodzona ciekawość może popchnąć go do odkrywania nieznanych terenów.

   • 33%

    icon breed/behaviors/cat-gluttony

    Łakomczuch

    Uwaga na jego ogromny apetyt! Nie wolno dopuścić, żeby zbyt przytył.

    Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia

    Współżycie z innymi

    • 66%

     icon breed/compatibility/cat-cats-sociability

     Kot egipski mau i koty

     Koty należy zapoznawać ze sobą zgodnie ze sztuką, ale z reguły mau dobrze przystosowuje się do obecności innych przedstawicieli swojego gatunku.

    • 66%

     icon breed/compatibility/cats-sociability

     Kot egipski mau i psy

     Kot egipskim mau bez problemu może zamieszkać z psem, o ile zwierzęta zostały sobie odpowiednio przedstawione oraz miały czas na oswojenie z nowym mieszkańcem domu. Dostępność miejsc do wskakiwania pozwala kotu być poza zasięgiem psa, jednocześnie będąc w tym samym pomieszczeniu.

    • 66%

     icon breed/compatibility/cat-children-sociability

     Kot egipski mau i dzieci

     Mau polubi dzieci, ale trzeba pamiętać, że równie mocno ceni sobie spokój oraz że podchodzi z rezerwą, a nawet lęka się tego, co nowe. Zapewnienie kotu wysoko położonych miejsc do wskakiwania da mu możliwość decydowania, czy ma ochotę na kontakt.  

    • 66%

     icon breed/compatibility/cat-elderly-persons-sociability

     Kot egipski mau i osoby starsze

     Ponieważ kot egipski mau lubi spokój, może pasować do spokojnego opiekuna, ale nie zapominajmy, że ten mruczek potrzebuje też zabawy i wspinaczki.

     %}

     icon breed/price
     Kot egipski mau - cena

     Średni koszt kociaka egipskiego mau wnosi około 2500 - 3000 zł. 

     Aby zaspokoić potrzeby kota, trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 120 zł miesięcznie. 
      

     Pielęgnacja

     Pielęgnacja mau nie jest trudna i wystarczy go raz na tydzień szczotkować. Aby jego futerku nadać więcej blasku, można je pocierać zamszową skórką. Zaleca się zwrócić szczególną uwagę na zęby. Codzienne ich mycie będzie dla niego korzystne.

     Linienie

     icon breed/grooming
     icon breed/grooming
     icon breed/grooming

     Chociaż mau ma dość dużo sierści, nie gubi jej zbyt wiele. Odpowiednia jakość jedzenia oraz cotygodniowe szczotkowanie pomagają radzić sobie z tym problemem.

     Żywienie

     Odpowiedni dobór diety dla kota egipskiego jest bardzo ważny, aby zminimalizować ryzyko nadwagi, przy jednoczesnym zaspokojeniu potrzeb umiarkowanie aktywnego kota.

     icon breed/care
     Zdrowie

     Długość życia

     Może żyć nawet 17-18 lat, choć średnia wynosi raczej około 14 lat.

     Odporność/wytrzymałość

     Mau raczej źle znosi zmiany temperatury. Podczas zmian pór roku może potrzebować dodatkowej opieki.

     Skłonność do tycia

     Przy braku ostrożności ze strony opiekuna, egipskiemu kotu może grozić nadwaga. Trzeba dopilnować, aby kot miał odpowiednią karmę oraz wystarczającą ilość ruchu na co dzień.

     Częste choroby

     Kotu egipskiemu oficjalnie nie przypisuje się żadnych chorób genetycznych. Występują pojedyncze przypadki lub choroby pojawiające się w konkretnych liniach:

     • kardiomiopatia przerostowa, czyli jedna z chorób serca, występuje u niego trochę częściej niż inne choroby;
     • leukodystrofia to choroba, która dosięga istotę białą mózgu. U kota egipskiego mau występuje nieznacznie częściej niż inne schorzenia, choć mimo wszystko wciąż jest bardzo rzadka;
     • przepuklina pępkowa to zjawisko polegające na tym, że pępek nie zamyka się po odpadnięciu pępowiny po urodzeniu; może występować nieco częściej w niektórych liniach;
     • kota egipskiego mau trzeba szczególnie kontrolować choroby przyzębia, zwłaszcza jeśli nie wykonuje się żadnych zabiegów higienicznych jamy ustnej.

     Mogą wystąpić wszystkie choroby i patologie występujące u kotów domowych. Egipski Mau generalnie jest kotem o doskonałym zdrowiu.
      

     Rozmnażanie

     Kota egipskiego mau nie można krzyżować z żadną inną rasą.
     Pod względem fizjologicznym, długość ciąży kotek rasy egipskiej jest inna niż przeciętnie u kotów domowych. U kota egipskiego ciąża może trwać nawet 73 dni, podczas gdy u pozostałych kotów okres ten wynosi średnio od 63 do 68 dni.

     Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
     2 komentarzy
     Fenio
     Fenio
     Opis rasy był bardzo użyteczny i niczego w nim nie brakuje. Jestem bardzo zadowolony, dzięki temu opisowi mogłem poznać kota, którego chciałbym mieć. Na tej stronie są najbardziej kompletne i użyteczne opisy ras kotów!
     Redakcja
     Redakcja
     Bardzo nam miło, dziękujemy :)
     Potwierdź usunięcie

     Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

     Dodaj komentarz