Kot syberyjski
Inne nazwy: Siberian Cat, Siberian, Sibéri

Rasa kot syberyjski wywodzi się z Rosji. To duże zwierzęta, które potrafiły dostosować się do ciężkich warunków klimatycznych panujących na południu Syberii. Stąd też nazwa rasy. Syberyjczyk jest krągły, a jego futro w zimie staje się znacznie gęstsze. Miłośnikom dużych półdługowłosych kotów radzimy zwrócić uwagę na tę rasę!
Podstawowe informacje o kocie syberyjskim
Pochodzenie i historia
Wywodzący się z południa Syberii kot syberyjski najprawdopodobniej pochodzi ze skrzyżowania dzikich kotów z kotami domowymi występującymi w tym regionie. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych, pewna para hodowców sprowadziła z Sankt Petersburga pierwsze koty syberyjskie, aby rozpocząć hodowlę w Niemczech. Syberyjczyki do USA trafiły w 1990 roku, a międzynarodowa organizacja felinologiczna TICA oficjalnie uznała rasę osiem lat później.
Wygląd
Wysokość w kłębie Kot syberyjski
Kotka : Około 30 cm
Kot : pomiędzy 30 i 35 cm
Kot syberyjski osiąga pełną fizyczną dojrzałość około trzeciego roku życia.
Waga
Kotka : pomiędzy 4 i 6 kg
Kot : pomiędzy 5 i 8 kg
Maść
Pewne kolory oraz ich odcienie są niedopuszczalne. Są to umaszczenia czekoladowe, cynamonowe, liliowe i płowe.
Rodzaj szaty
półdługie
Kolor oczu
Wszystkie kolory oczu kota syberyjskiego są przepiękne, począwszy od żółtego aż po zielony, oraz niebieski u osobników o umaszczeniu kolorpoint.
Opis
Kot syberyjski jest duży i ciężki ze względu na mocne kości i rozwiniętą muskulaturę. Jego sylwetkę często żartobliwie porównuje się do beczułki. Półdługi włos okrywowy oraz podszerstek syberyjczyka są bardzo gęste, a szczególnie w zimie, kiedy można podziwiać przepiękną futrzaną grzywę wokół głowy.
Ciekawostki
Kot syberyjski prawie nie uczula. Oznacza to, że jego organizm wytwarza niewiele białka FELD1, którego sekwencja aminokwasów może powodować alergie.
Charakter
Zachowanie
Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia
Współżycie z innymi
Cena
Cena syberyjskiego kociaka w hodowli waha się od 1800 do 3000 zł i zależy od pochodzenia, hodowli, wieku w chwili zakupu, a nawet płci mruczka. Miesięczny kosz utrzymania to około 150 zł. Suma ta wystarczy na zakup żwirku i karmy dobrej jakości.
Pielęgnacja
Kota syberyjskiego wystarczy czesać raz na tydzień, za wyjątkiem okresu wiosennego linienia, kiedy może być konieczne codzienne szczotkowanie.
Linienie
Podczas wiosennego linienia, kot syberyjski pozbywa się nadmiaru grubego, ochronnego zimowego futra, które w lecie nie będzie mu potrzebne.
Żywienie
Trzeba dopilnować, żeby był zdrowy, dzięki dobrej jakości diecie dostosowanej do warunków życia.
Zdrowie
Długość życia
Średnia długość życia kota syberyjskiego wynosi od 15 do 20 lat.
Odporność/wytrzymałość
Włos okrywowy i podszerstek zapewniają mu dobrą ochronę przed deszczem i niskimi temperaturami. Oprócz tego, po prostu jest kotem o raczej dobrym zdrowiu. Niemniej jednak nie najlepiej znosi upały, pomimo że jego futro dostosowuje się do zmian pór roku.
Skłonność do tycia
Już sama budowa ciała kota syberyjskiego sprawia, że wydaje się okrąglutki. Nie wolno pomylić naturalnych kształtów z oznakami nadwagi! Dlatego trzeba dopilnować, aby odżywiał się odpowiednio do prowadzonego trybu życia i nie tył. Szczególnie, że przy takiej ilości sierści bardzo trudno zauważyć dodatkowe kilogramy.
Częste choroby
Kotu syberyjskiemu mogą doskwierać te same dolegliwości, co innym kotom, jak choćby choroby jamy ustnej i przyzębia. Mogą się też pojawić inne schorzenia:
- Kardiomiopatia przerostowa, czyli zgrubienie mięśnia sercowego. W rezultacie prowadzi do niewydolności serca w postaci arytmii, a nawet obrzęku płuc. Badanie przesiewowe przeprowadza się echokardiografem i powinno być powtarzane każdego roku. Aby poprawić komfort życia chorego kota, można zastosować leczenie.
- Niedobór kinazy pirogronianowej to choroba dziedziczna, która u chorego kota prowadzi do anemii. W zależności od tempa rozwoju choroby, kotek może żyć bardzo krótko (rok) albo stosunkowo długo (około dziesięciu lat). Przeprowadzenie przesiewowego badania DNA da odpowiedź, czy kot jest nosicielem choroby na jednym czy na obu allelach.
Rozmnażanie
Zwykle w miocie przychodzą na świat cztery kocięta.
Nie dopuszcza się krzyżowania z osobnikami innych ras.
Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?