Kot syberyjski

Inne nazwy: Siberian Cat, Siberian, Sibéri

Kot syberyjski
Kot syberyjski

Rasa kot syberyjski wywodzi się z Rosji. To duże zwierzęta, które potrafiły dostosować się do ciężkich warunków klimatycznych panujących na południu Syberii. Stąd też nazwa rasy. Syberyjczyk jest krągły, a jego futro w zimie staje się znacznie gęstsze. Miłośnikom dużych półdługowłosych kotów radzimy zwrócić uwagę na tę rasę!

Podstawowe informacje o kocie syberyjskim

Długość życia :

10

25

15

20

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Pochodzenie i historia

Wywodzący się z południa Syberii kot syberyjski najprawdopodobniej pochodzi ze skrzyżowania dzikich kotów z kotami domowymi występującymi w tym regionie. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych, pewna para hodowców sprowadziła z Sankt Petersburga pierwsze koty syberyjskie, aby rozpocząć hodowlę w Niemczech. Syberyjczyki do USA  trafiły w 1990 roku, a międzynarodowa organizacja felinologiczna TICA oficjalnie uznała rasę osiem lat później.

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Kotka : Około 30 cm

  Kot : pomiędzy 30 i 35 cm

  Kot syberyjski osiąga pełną fizyczną dojrzałość około trzeciego roku życia.

  Waga

  Kotka : pomiędzy 4 i 6 kg

  Kot : pomiędzy 5 i 8 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Niebieskie
  Żółty/złoty
  Różnooki

  Opis

  Kot syberyjski jest duży i ciężki ze względu na mocne kości i rozwiniętą muskulaturę. Jego sylwetkę często żartobliwie porównuje się do beczułki. Półdługi włos okrywowy oraz podszerstek syberyjczyka są bardzo gęste, a szczególnie w zimie, kiedy można podziwiać przepiękną futrzaną grzywę wokół głowy.

  Ciekawostki

  Kot syberyjski prawie nie uczula. Oznacza to, że jego organizm wytwarza niewiele białka FELD1, którego sekwencja aminokwasów może powodować alergie. 

  Charakter

  • 100%

   Czuły

   Kontakt z grubym, zimowym futrem kota, jest niezwykle przyjemny podczas głaskania.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Aby rozwijać swą znakomitą muskulaturę, kot syberyjski potrzebuje ruchu. Oczywiście biega przede wszystkim po to, żeby rozładować nadmiar rozpierającej go na co dzień energii. Spróbujcie użyć miotełki do kurzu, a zobaczycie, jak szybko syberyjczyk zgłosi się do pomocy w sprzątaniu!

  • 66%

   Spokojny

   Kot syberyjski ma w sobie siłę, ale też duże pokłady spokoju, dzięki czemu potrafi wyciszyć się przy boku opiekuna.

  • 66%

   Inteligentny

   Zrobi wszystko, żeby zrozumieć, czego oczekuje od niego opiekun. Dla nagrody, w mig nauczy się podawać łapę!

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Syberyjczyk to kawał kota, ale mimo to może się okazać nieufny wobec obcego, który zakłóca mu domową codzienność. W każdym razie, najbardziej ciekawskie osobniki nie odmówią sobie możliwości poznania nowego członka rodziny!

  • 66%

   Niezależny

   Lubi spać w odosobnieniu i z dala od domowego zgiełku, ale od czasu do czasu przyjdzie odsapnąć przy boku opiekuna.

   Zachowanie

   • 33%

    Gadatliwość

    Ponieważ jest bardzo duży, nie da się go nie zauważyć, więc na szczęście nie czuje potrzeby komunikowania się za pomocą głosu!

   • 100%

    Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

    Ten domowy kot musi mieć możliwość rozładowania energii. W przeciwnym wypadku z nudów zaczyna się objadać. Proponując mu rozmaite samodzielne aktywności i bawiąc się z nim piórkiem lub wędką, zmuszamy go do ruchu, którego tak bardzo potrzebuje dla dobrego samopoczucia.

   • 66%

    Skłonność do ucieczek

    Ponieważ futro chroni go przed zimnem i deszczem, syberyjczyk bardzo dobrze znosi złą pogodę, gdy jest poza domem. Jest duży i tak silny, że potrafi się wspinać, więc bez problemu może przejść przez płot. Trzeba na niego uważać!

   • 66%

    Łakomczuch

    To naturalne, że apetyt kota syberyjskiego jest wprost proporcjonalny do jego rozmiarów oraz wysokiego poziomu codziennej aktywności fizycznej.

    Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia

    Współżycie z innymi

    • 66%

     Kot syberyjski i koty

     Kot syberyjski bardzo lubi towarzystwo innych kotów. Niemniej jednak wspólnie mieszkanie pod jednym dachem uda się tylko pod warunkiem, że zwierzęta zapoznają się zgodnie ze sztuką, a dom będzie urządzony w taki sposób, że każdy z nich ma przestrzeń tylko dla siebie.

    • 100%

     Kot syberyjski i psy

     Przy pierwszym spotkaniu syberyjczyk na pewno będzie chciał się schować albo gdzieś wskoczyć, żeby z wysoka obserwować nowe zwierzę, które wkrótce przewróci mu życie do góry nogami. Mimo to, jeśli będą poznawać się stopniowo i pod okiem opiekunów, kot syberyjski z psem nauczą się żyć pod jednym dachem.

    • 100%

     Kot syberyjski i dzieci

     Ponieważ kot syberyjski jest duży, nie ma szans, że dzieci go nie zauważą. To, czy nauczą się dobrze spędzać razem czas, w dużym stopniu zależy od tego, jak dzieci będą go traktować i zachęcać do wspólnej zabawy oraz od ich znajomości języka kociego ciała. Kluczem do sukcesu jest edukacja dzieci i nadzór dorosłych.

    • 66%

     Kot syberyjski i osoby starsze

     Syberyjczyk to zrównoważony kot, który świetnie nadaje się na towarzysza spokojnej osoby. Naturalnie młode osobniki są bardziej ruchliwe, dlatego przy zakupie trzeba hodowcę poprosić o wskazanie kociaka, który najmniej dokazuje.

     Cena

     Cena syberyjskiego kociaka w hodowli waha się od 1800 do 3000 zł i zależy od pochodzenia, hodowli, wieku w chwili zakupu, a nawet płci mruczka. Miesięczny kosz utrzymania to około 150 zł. Suma ta wystarczy na zakup żwirku i karmy dobrej jakości.

     Pielęgnacja

     Kota syberyjskiego wystarczy czesać raz na tydzień, za wyjątkiem okresu wiosennego linienia, kiedy może być konieczne codzienne szczotkowanie.

     Linienie

     Podczas wiosennego linienia, kot syberyjski pozbywa się nadmiaru grubego, ochronnego zimowego futra, które w lecie nie będzie mu potrzebne.

     Żywienie

     Trzeba dopilnować, żeby był zdrowy, dzięki dobrej jakości diecie dostosowanej do warunków życia.

     Zdrowie

     Długość życia

     Średnia długość życia kota syberyjskiego wynosi od 15 do 20 lat.

     Odporność/wytrzymałość

     Włos okrywowy i podszerstek zapewniają mu dobrą ochronę przed deszczem i niskimi temperaturami. Oprócz tego, po prostu jest kotem o raczej dobrym zdrowiu. Niemniej jednak nie najlepiej znosi upały, pomimo że jego futro dostosowuje się do zmian pór roku.

     Skłonność do tycia

     Już sama budowa ciała kota syberyjskiego sprawia, że wydaje się okrąglutki. Nie wolno pomylić naturalnych kształtów z oznakami nadwagi! Dlatego trzeba dopilnować, aby odżywiał się odpowiednio do prowadzonego trybu życia i nie tył. Szczególnie, że przy takiej ilości sierści bardzo trudno zauważyć dodatkowe kilogramy.

     Częste choroby

     Kotu syberyjskiemu mogą doskwierać te same dolegliwości, co innym kotom, jak choćby choroby jamy ustnej i przyzębia. Mogą się też pojawić inne schorzenia:

     • Kardiomiopatia przerostowa, czyli zgrubienie mięśnia sercowego. W rezultacie prowadzi do niewydolności serca w postaci arytmii, a nawet obrzęku płuc. Badanie przesiewowe przeprowadza się echokardiografem i powinno być powtarzane każdego roku. Aby poprawić komfort życia chorego kota, można zastosować leczenie.
     • Niedobór kinazy pirogronianowej to choroba dziedziczna, która u chorego kota prowadzi do anemii. W zależności od tempa rozwoju choroby, kotek może żyć bardzo krótko (rok) albo stosunkowo długo (około dziesięciu lat). Przeprowadzenie przesiewowego badania DNA da odpowiedź, czy kot jest nosicielem choroby na jednym czy na obu allelach.

     Rozmnażanie

     Zwykle w miocie przychodzą na świat cztery kocięta.
     Nie dopuszcza się krzyżowania z osobnikami innych ras.

     Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
     0 komentarzy
     Potwierdź usunięcie

     Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

     Dodaj komentarz