Angora turecka
Historia tego półdługowłosego kota sięga ponad dwa tysiące lat wstecz, na tereny Azji Wschodniej. Swym pełnym wdzięku chodem i jedwabistym futrem skradł serca francuskiej monarchii czasów Króla-Słońce. To żywy, ciekawski i psotny kot, który lubi też chwile czułości z członkami rodziny. Tureckie angory mają zdecydowany charakter - wiedzą co lubią, a czego nie, a każdy, kto im się nie podporządkuje, powinien mieć się na baczności!
Długość życia |
Angora turecka średnio żyje od 15 do 18 lat |
Charakter |
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Kotka
pomiędzy 30 i 33 cm
Kot
pomiędzy 30 i 33 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Kotka
pomiędzy 2 i 5 kg
Kot
pomiędzy 2 i 5 kg
|
Kolor umaszczenia
Czarny, niebieski / łupkowy, rudy, kremowy, biały. Organizacje felinologiczne uznają wszystkie umaszczenia poza czekoladowym, liliowym, cynamonowym i płowym, a także oprócz znaczeń colorpoint.
|
Czarne Białe Rude Niebieskie/szare |
Rodzaj szaty
średniej długości |
Długa |
Kolor oczu
niebieski / akwamaryna, złoty / żółty, zielony, różnooki |
Niebieskie
Zielone
Żółty/złoty
Różnooki
|
Cena zakupu |
Angora turecka kosztuje pomiędzy 1500zł a 2500zł |
Turecka angora jest wspaniałym towarzyszem życia, lubiącym zabawy i pieszczoty. Ma silny temperament, dlatego z tym kotem trzeba nauczyć się obchodzić z delikatnością i szacunkiem.
Więcej informacji na temat rasy Angora turecka
Pochodzenie i historia rasy Angora turecka
Jak wskazuje nazwa rasy, turecka angora pochodzi ze okolic dzisiejszej Ankary, niegdyś nazywanej właśnie Angorą. Pierwsze długowłose koty – prawdopodobnie właśnie angory (choć mogły to być również naturalne jeszcze formy kotów perskich) – zostały sprowadzone do Europy w XVII w. przez Pietro della Valle (zabrał on do Włoch koty pochodzące z Iranu) i Nicolasa de Peiresca (Francuz faktycznie przywiózł koty z terenów Turcji Osmańskiej).
Ten elegancki kot o półdługim, jedwabistym futrze, szybko zyskał miano muzy artystów i wielkich monarchów europejskich, którzy dopiero odkrywali wówczas koty długowłose. Niestety przypadkowe rozmnażanie bez konkretnego programu hodowlanego spowodowało, że kot ten zatracił swoje podstawowe, charakterystyczne cechy. Zakaz eksportu kotów z Turcji podczas II wojny światowej także nie zdołał położyć kresu tej rasie, ale bez wątpienia to uporowi pary Amerykanów, Państwa Grant, zawdzięczamy współczesną turecką angorę. Dopiero w latach 70-tych rasa ta została oficjalnie uznana. W Turcji ma ona obecnie status szczególnie chronionej. Hodowle mają za zadanie utrzymać czystość tureckiej angory i, co za tym idzie, jej wyjątkowe cechy.
Angora turecka - charakter
Zachowanie rasy Angora turecka
Dla kogo rasa Angora turecka ?
Angora turecka - cena
Turecka angora mimo swej niewątpliwej urody, elegancji i nieodpartego uroku nie należy do popularnych kotów hodowlanych w naszym kraju. Niemniej jednak kilka hodowli istnieje w Polsce, a kocię zakupione u hodowcy kosztuje średnio od 1500 do 2500 zł. Ceny mogą różnić się w zależności od tytulatury wystawowej rodziców i konkretnej linii hodowlanej, renomy hodowli, wieku, płci oraz przeznaczenia – „na kolanka” lub do dalszej hodowli. Jeśli chodzi o miesięczny koszt utrzymania kota, potrzeba około 120-150 zł miesięcznie, aby zapewnić mu wysokiej jakości dietę oraz wszystko, co niezbędne, aby był w dobrej formie.
Angora turecka - linienie
Średnie
W czasie letniego linienia angorę trzeba częściej szczotkować, ponieważ gubi wtedy bardzo dużo sierści. Regularne szczotkowanie pozwoli utrzymać futro w dobrym stanie.
Angora turecka - pielęgnacja
Ze względu na to, że turecka angora prawie nie ma podszerstka, pielęgnacja sierści nie wymaga wiele wysiłku, poza cotygodniowym szczotkowaniem.
Zdrowie rasy Angora turecka
Angory żyją średnio od 15 do 18 lat, a niektóre osobniki dożywają późniejszego wieku.
To wytrzymały kot o półdługim futerku z niewielką ilością podszerstka. Sierść jest gęstsza na szyi i brzuchu, dzięki czemu kot jest odporny zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury.
Angora nie ma szczególnej skłonności do tycia, lecz tak jak większość kotów, aby dać ujście energii i zachować zdrową masę ciała, potrzebuje ruchu. Karma dostosowana do wieku i poziomu aktywności również pozwoli uniknąć nadwagi.
● Dzięki wysokiej odporności, angora nie ma szczególnych skłonności do konkretnych chorób. Niemniej jednak zaleca się coroczną kontrolną wizytę u weterynarza.
● Podobnie jak każdy kot, także i angora może zapadać na rozmaite kocie choroby i dolegliwości, jak choćby schorzenia zębów i dziąseł.
Młode koty osiągają dojrzałość płciową w wieku od 8 do 12 miesięcy. Ciąża kotki trwa od 56 do 71 dni, a w miocie przychodzi na świat od 3 do 5 kociąt.
Kocięta pochodzące od dwóch białych rodziców bardzo często rodzą się głuche – zwłaszcza, jeśli mają niebieskie oczy.
Organizacje felinologiczne nie uznają krzyżowania tureckich angor z osobnikami innych ras.
Planujesz zakup kota rasy Angora turecka?
Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Angora turecka ...
Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Angora turecka ...