Reklama

czesanie kota
© Shutterstock

Jak dbać o sierść kota? Poznaj podstawowe zasady

Przez Jacek P. Narożniak Redaktor

aktualizacja dnia

Jednym z obowiązków kociego opiekuna jest troska o sierść mruczącego pupila. Piękne futro nie tylko dodaje kotom urody, ale świadczy też o zdrowiu fizycznym i psychicznym.

Pielęgnacja kociej sierści polegająca na regularnym czesaniu kota to jeden z podstawowych zabiegów, które powinniśmy regularnie wykonywać. Pozwala on nie tylko utrzymać piękno kociego futra, ale pomaga również pozbyć się martwych włosów, które kot mógłby połknąć podczas wylizywania.

Z połkniętych kłaczków tworzą się kule, które stanowią zagrożenie dla kociego zdrowia.

Koty domowe cechują się bardzo zróżnicowaną okrywę włosową. Struktura futra, jego długość i gęstość jest cechą dziedziczną i zależy od przynależności do konkretnej rasy. Choć oczywiście istnieją również pewne różnice pomiędzy poszczególnymi przedstawicielami danej rasy.

Biorąc pod uwagę najważniejsze cechy, futro naszych kotów może być:

 • krótkie i gęste (z dużą ilością podszerstka),
 • krótkie i rzadkie (z małą ilością podszerstka),
 • długie i gęste (z dużą ilością podszerstka),
 • długie i rzadkie (z małą ilością podszerstka).

Przedstawiciele poszczególnych kocich ras różnią się również strukturą samych włosów, które mogą być różnej grubości, miękkie lub sztywne, jedwabiste bądź wełniste itd.

Wszystkie wymienione wyżej cechy wpływają na sposób pielęgnacji szaty naszych pupili.

Przeczytaj, czym jest podszerstek u kota

Czesanie kociego futra

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, który umożliwia utrzymanie futra naszych pupili w dobrym stanie jest jego regularne czesanie.  Nie jest to trudne zadanie, tym bardziej, iż wiele kotów uwielbia ten zabieg.

Musimy tylko zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, gdyż źle dobrana szczotka lub grzebień może uszkadzać kocie włosy, a nawet powodować dyskomfort u zwierząt podczas czesania.

Do wyboru mamy następujące akcesoria do czesania kociej sierści:

 • grzebienie o zębach długich i krótkich, rzadziej lub gęściej osadzonych,szczotki o prostych zębach, różnej długości i gęstości osadzenia,
 • zgrzebła, czyli szczotki o zagiętych metalowych zębach,
 • szczotki włosiane z naturalnego lub sztucznego włosia o różnej sztywności,
 • zgrzebła gumowe o różnych kształtach,
 • rękawice do czesania kota– po ich wewnętrznej stronie umieszczona jest gumowa lub silikonowa powierzchnia, zaopatrzona w guzkowate „ząbki”, które zbierają martwy włos (większość modeli jest tak zbudowana),furminatory – posiadają specjalnie skonstruowane ostrza, które umożliwiają usuwanie włosa puchowego bez uszkadzania włosa okrywowego,.

To, które z tych urządzeń powinniśmy zakupić, zależy od rodzaju okrywy włosowej naszego kota.

Jak dbać o sierść kota krótkowłosego?

Kot brytyjski krótkowłosy©Shutterstock

Sierść kotów krótkowłosych stosunkowo łatwo utrzymać w dobrym stanie – o wiele łatwiej niż futro ich długowłosych kuzynów. Krótki włos – zależnie od struktury – albo w ogóle się nie filcuje, albo tylko w niewielkim stopniu, nie wymaga więc intensywnego i częstego czesania.

Koty krótkowłose o gęstym podszerstku

Rasy o takim typie okrywie włosowej wywodzą się z rejonów świata, w których klimat potrafi być bardzo surowy; gdzie nie brakuje mniej lub bardziej chłodnych pór roku. Podszerstek, czyli inaczej włosy puchowe, tworzą bowiem warstwę izolującą przed zimnem.

Koty krótkowłose o gęstym podszerstku to między innymi:

Gęste futro mają również niektóre rasy, będące typowy „produktem” hodowli, jak chociażby koty egzotyczne. Otrzymano je ze skrzyżowania kotów perskich z amerykańskimi kotami krótkowłosymi.

Do czesania kotów krótkowłosych, które posiadają grubą warstwę włosów puchowych (gęsty podszerstek), przydadzą nam się:

 • Zgrzebła z metalowymi zębami – bardzo dobrze usuwają martwy podszerstek. Ich zęby są co prawda stosunkowo ostre, ale gęsta szata tych futrzaków chroni skórę przed zadrapaniami.
 • Zgrzebła gumowe i rękawice do czesania – całkiem nieźle się sprawdzają, ale ich skuteczność bywa różna i zależy od modelu. Dodatkową zaletą rękawic jest to, że są wygodne w użyciu.
 • Szczotki włosiane (z włosa naturalnego lub sztucznego) – w przypadku kotów krótkowłosych o gęstym futrze najlepiej sprawdzają poza okresami intensywnego linienia i do wygładzania szaty. Wykonane ze niewłaściwego materiału mogą elektryzować sierść.Furminatory do krótkiej sierści – Najlepiej sprawdzają się w okresach intensywnego linienia.

Koty krótkowłose o gęstym futrze możemy czesać zarówno z włosem – przesuwając szczotkę wzdłuż ciała, od głowy do ogona – jak i pod włos. Czesząc pod włos, znacznie lepiej usuwamy martwy podszerstek.

Nie wiem, skąd wzięło się przekonania, że kotów nie można czesać pod włos, ale to mit. Oczywiście istnieją futrzaki, które tego nie lubią – tak samo, jak istnieją koty, które nie tolerują czesania w ogóle. Używając furminatora, zawsze czeszemy z włosem.

Co ważne, niektóre futrzaki z tej grupy na wiosnę pozbywają się gęstego podszerstka (linienie), który w ciepłe miesiące jest im po prostu nie potrzebny. Wtedy do pielęgnacji ich szaty możemy używać sprzętu, którym czeszemy koty krótkowłose o rzadkim podszerstku.

Koty krótkowłose o rzadkim podszerstku

Ojczyzną ras o takim typie okrywy włosowej – jak łatwo zapewne możecie się już domyślić – są ciepłe kraje. Są to między innymi:

Wśród ras o krótkim i rzadkim futrze znajdziemy również takie, które zostały wyhodowane przez człowieka, a nie rozwinęły się w naturalny sposób. Mam tu na myśli między innymi:

Utrzymanie szaty tych kotów w dobrym stanie jest jeszcze łatwiejsze niż futrzaków o wcześniej omawianym typie okrywy włosowej. Futrzaki te gubią stosunkowo niewiele włosów, nawet w okresie linienia, a ich sierść nie wykazuje tendencji do filcowania, więc nie potrzebują intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Do czesania kotów krótkowłosych z niewielką ilości włosów puchowych, przydadzą nam się:

 • Rękawice do czesania – w tym przypadku sprawdzają się najlepiej. Używanie takiej rękawicy jest banalnie proste – po założeniu jej na dłoń, po prostu głaszczemy pupila.
 • Zgrzebła gumowe – są mniej wygodne w użytkowaniu niż rękawice, ale również dobrze się w przypadku tych kotów sprawdzają.
 • Szczotki włosiane – twardość włosia dobieramy do twardości kociego włosów..

Koty krótkowłose o rzadkiej okrywie włosowej wystarczy czesać z włosem. Pod włos bez problemu możemy przedstawicieli ras o kręconym futrze.

Jak dbać o sierść kota długowłosego

©Shutterstock

Na wstępie muszę wyjaśnić pewną rzecz. Być może spotkaliście się z określeniem „koty półdługowłose”. Z genetycznego punku widzenia nie ma jednak czegoś takiego, jak włos półdługi; istnieją tylko włosy długie i krótkie. Dlatego mówiąc o kotach długowłosych mam na myśli również tzw. koty półdługowłose.

Koty długowłose są bardziej wymagające, jeśli chodzi o pielęgnacje futra. Wymagają znacznie częstszego i bardziej regularnego czesania niż koty o krótkiej szacie. Długa sierść bowiem łatwiej się filcuje, a powstałe kołtuny bywają trudne do usunięcia.

Oczywiście istnieją różnice między przedstawicielami poszczególnych kocich ras. Sierść niektórych wykazuję większą tendencję do zbijania się w kołtuny, a innych mniejszą. Wpływa to na częstotliwość czesania.

Koty długowłose o gęstym podszerstku

Koty długowłose o gęstym podszerstku, podobnie jak koty o krótkim i gęstym futrze, rozwijały się w surowym klimacie. Klasycznymi przykładami takich futrzaków są:

Wśród tej grupy futrzaków również możemy znaleźć rasy wyhodowane przez człowieka, jak pers. Co ciekawe, mimo że ich futro jest bardzo gęste, słabo chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zwłaszcza przed deszczem.

W przypadku kotów długowłosych z dużą ilością włosów puchowych, do czesania przydać mogą się nam:

 • Grzebienie o długich zębach – najlepiej się w tym przypadku sprawdzają. Ich zęby nie powinny być zbyt gęsto osadzone. Z pomocą tych grzebieni użyciu możemy rozczesać głębsze partie gęstego futra.
 • Szczotki o długich, prostych zębach, zakończonych kulkami z tworzywa – Równie przydatne jak wspomniane wyżej grzebienie.
 • Furminatory do długich włosów – najbardziej przydatne w okresach linienia, ponieważ świetnie usuwają gesty podszerstek tych kotów.
 • Rękawice do czesania – usuwają sporo martwego włosa, ale nie rozczesują głębszych warstw futra, Najbardziej przydatne poza okresem linienia i do wygładzania szaty.

Koty długowłose zawsze czeszemy wzdłuż włosa, poczynając od głowy. Później wyczesujemy kryzę – jeśli kot ją posiada – oraz ogon.

Ogon czeszemy delikatnie, by nie wyrywać niepotrzebnie włosów, ponieważ na tej części kociego ciała stosunkowo wolno one odrastają. Dlatego rozczesywania ogona lepiej nie używać furminatora!

Niektóre koty długowłose o gęstym futrze także linieją na wiosnę, gdyż w lecie duża ilość włosów puchowych nie jest potrzebna. W tym okresie możemy je czesać nawet szczotkami i grzebieniami dla kotów długowłosych o rzadkim podszerstku.

Koty długowłose o rzadkim podszerstku

Przykładami ras o takim typie włosów mogą być:

W w tym przypadku mamy do czynienia z rasami naturalnymi oraz wyhodowanymi przez człowieka.

Wyczesywanie kota długowłosego z małą ilością włosów puchowych przydać mogą się nam:

 • Grzebienie o krótkich, niebyt gęsto osadzonych zębach – najlepiej się w tym przypadku sprawdzają.
 • Szczotki o krótkich i prostych zębach, zakończonych kulkami z tworzywa –równie przydatne, jak wymienione wyżej grzebienie.
 • Rękawice do czesania – także dobrze usuwają martwy włos i ładnie wygładzają szatę.

Koty długowłose o rzadkim podszerstku czeszemy wzdłuż włosa. Ogon i kryzę wyczesujemy bardzo delikatnie.

Usuwanie kołtunów

Nawet przy najlepszej pielęgnacji i regularnym wyczesywaniu martwych włosów, w kocim futrze mogą robić się kołtuny, zwłaszcza u futrzaków o długiej wełnistej szacie. Można je spróbować wyczesać, ale o wiele lepiej do ich usuwania używać tzw. filcaka.

Posługiwanie się nim wymaga trochę wprawy, ale przynosi najlepsze efekty. Technika polega na przesuwaniu ostrzy wzdłuż włosów, od skóry kota do siebie, krótkimi ruchami.

Resztki pociętego kołtuna możemy wyczesać grzebieniem.

Kąpiel dla kota

Kocie włosy brudzą się w codziennym życiu, zwłaszcza u futrzaków, które wychodzą na zewnątrz. Co prawda nasi pupile same je sobie myją, ale nie zawsze to wystarcza, szczególnie jeśli ich futro jest bardzo długie. Stałym elementem opieki nad mruczącym pupilem jest zatem również regularne lub w miarę potrzeby czyszczenie jego futra.

Ogólnie mówiąc kotów krótkowłosych nie trzeba kąpać. Kurz i inne zabrudzenia futra łatwo usunąć przy pomocy tzw. suchych szamponów lub lotonów. Najwygodniejsze w użyciu są jednak specjalne chusteczki nasączone substancjami czyszczącymi. Futro kotów długowłosych również można również czyścić suchymi szamponami. Jednakże w przypadku niektórych ras, takich jak chociażby koty perskie, regularne kąpiele są niezbędne do tego, by utrzymać okrywę włosową w doskonałym stanie.

Powinniśmy tylko pamiętać o tym, by kupować wyłącznie szampony dla kotów. Tych przeznaczonych dla innych zwierząt, zwłaszcza dla psów, lepiej nie używać, gdyż dla mruczących czworonogów mogą być szkodliwe.

Po kąpieli kota dokładnie wycieramy ręcznikiem i trzymamy w ciepłym pomieszczeniu do całkowitego wyschnięcia. Jeśli kot to toleruje, możemy wysuszyć jego futro suszarką do włosów.

Właściwe odżywianie kota

©Shutterstock

Wymienione przeze mnie powyżej zabiegi pielęgnacyjne pozwalają utrzymać futro naszego mruczącego pupila w idealnym stanie. Nie możemy jednak zapominać jeszcze o innym czynniku wpływającym na kondycję kocich włosów. Oczywiście mam na myśli odżywianie.

Najlepsze nawet zabiegi pielęgnacyjne i drogie kosmetyki do włosów nie pomogą, gdy zwierzak nie będzie prawidłowo się odżywiał.

Przede wszystkim kot powinien otrzymywać pożywienie, do którego został przystosowany ewolucyjnie. Oznacza to, że podstawą jego diety muszą być mięso i pokarmy pochodzenia zwierzęcego.

Jeśli w żywieniu kota stosujemy gotowe karmy dla kotów, wybierajmy produkty jak najlepszej jakości. Takie, których skład zapewnia kocim organizmom wszystkich niezbędnych składników pokarmowych.

Dobrze zbilansowana kocia dieta zawiera wszystkie wszystkie niezbędne aminokwasy, kwasy tłuszczowe, witaminy, mikro i makro elementy itd. Na zdrowie i kondycję skóry i sierści naszych pupili wpływają głównie takie składniki, jak cynk, miedź, biotyna, witamina B oraz kwasy omega-3 i omega-6.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?